WoT 12 - The Gathering Storm

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 11:16 am

Roland wrote:Аз не мисля, че човек с минимална степен на обективност може да погледне последните пет книги от Колелото и да каже с чиста съвест, че Джордан е щял да напише финала по-добре от Сандерсън. С риск да прозвучи цинично (то си е), най-доброто, което човекът направи конкретно за кариерата си, беше да умре. При все трагедията, сега поне поредицата му ще свърши достойно...

Брандън Сандърсън е нахъсан и енергичен млад човек с огромен талант и далеч от изчерпване. Робърт Джордан, лека му пръст, беше изчерпан ДО ДУПКА. Всякакво друго мнение по тоя въпрос за мен е проява на сляп фенбоизъм и затова оня въпрос е супер грозен. И ебати малоумното оправдание бтв - "Ма той и Сандерсън си го е казвал". А не бе! Какво друго да каже? "Аз между другото съм по-добър от него, добре, че се гътна, че да му я допиша като хората"?
Няма нищо обективно в това ти мнение. Затова и няма как обратното на твоето мнение да е фенбоизъм. Последните 5 книги бяха слаби, но това далеч не означава, че и завършека щеше да е. В крайна сметка Сандерсън далеч не е написал 100% от завършека на Колелото. Айде ся ми отдели слабите(на Джордън) писания от тези на Сандерсън.

Между другото няма как да не ми стане смешно, като в един пост хем порицаваш грозния въпрос, хем пишеш, че най-доброто за кариерата на Джордън било да умре. :roll: I mean... ебати наглостта. :mrgreen: И после в фенбоизъм ще се обвиняваме. Не върви някак. :wink:

Ashara
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Sun Feb 17, 2008 7:29 pm
Location: Sofia

Post by Ashara » Thu May 27, 2010 11:43 am

Amikae wrote:
Няма нищо обективно в това ти мнение. Затова и няма как обратното на твоето мнение да е фенбоизъм. Последните 5 книги бяха слаби, но това далеч не означава, че и завършека щеше да е. В крайна сметка Сандерсън далеч не е написал 100% от завършека на Колелото. Айде ся ми отдели слабите(на Джордън) писания от тези на Сандерсън.

Между другото няма как да не ми стане смешно, като в един пост хем порицаваш грозния въпрос, хем пишеш, че най-доброто за кариерата на Джордън било да умре. :roll: I mean... ебати наглостта. :mrgreen: И после в фенбоизъм ще се обвиняваме. Не върви някак. :wink:
Последната книга определено си е една от най-силните в поредицата и, според мен, няма ама никаква причина да казваш, че въпреки че последните 5 книги са били слаби (което е меко казано), финалът е щял да бъде много добре написан. Еми не е точно така...от 8 книга все се повтаря, че със следващата ще се върне към доброто писане, но не ставаше. Ти не си чел (очевидно) други книги на Сандерсън, но човекът освен с The Gathering Storm се справя БЛЕСТЯЩО и с изграждането на собствен свят и тн. И честно, много се радвам, че той довършва поредицата. Не знам дали Джордан нямаше да я прецака съвсем, колкото и кофти да звучи...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 12:13 pm

Ashara wrote:
Amikae wrote:
Няма нищо обективно в това ти мнение. Затова и няма как обратното на твоето мнение да е фенбоизъм. Последните 5 книги бяха слаби, но това далеч не означава, че и завършека щеше да е. В крайна сметка Сандерсън далеч не е написал 100% от завършека на Колелото. Айде ся ми отдели слабите(на Джордън) писания от тези на Сандерсън.

Между другото няма как да не ми стане смешно, като в един пост хем порицаваш грозния въпрос, хем пишеш, че най-доброто за кариерата на Джордън било да умре. :roll: I mean... ебати наглостта. :mrgreen: И после в фенбоизъм ще се обвиняваме. Не върви някак. :wink:
Последната книга определено си е една от най-силните в поредицата и, според мен, няма ама никаква причина да казваш, че въпреки че последните 5 книги са били слаби (което е меко казано), финалът е щял да бъде много добре написан. Еми не е точно така...от 8 книга все се повтаря, че със следващата ще се върне към доброто писане, но не ставаше. Ти не си чел (очевидно) други книги на Сандерсън, но човекът освен с The Gathering Storm се справя БЛЕСТЯЩО и с изграждането на собствен свят и тн. И честно, много се радвам, че той довършва поредицата. Не знам дали Джордан нямаше да я прецака съвсем, колкото и кофти да звучи...
Изобщо не искам да споря кой от двамата пише по-добре. Казах, че не съм чел нищо на Сандерсън освен The Gathering Storm, в която не всичко е негово писание. Не мога да кажа повече по този въпрос.

Но Сандерсън пише по бележките на Джордън. Джордън е създал всичко в Колелото, този свят е негов, той го е измислил и изградил, и само той знае дълбините му, и в този ред на мисли никой друг не може да ни предложи по-подобаващ финал. Дори с бележките, целите и частично написаните чаптъри от самия Джордън.

Сандерсън наистина ме кефи. Кефи ме какво е направил с The Gathering Storm, кефи ме и като човек. Но просто не виждам никаква логика в това, че видиш ли Джордън добре, че умрял, па да може някой по-добър писател да му довърши поредицата. Това е някакъв абсурд. По същата логика някой може да каже, че Сандерсън е по-добър от Ериксън, дай направо Ериксън да пукне и Сандерсън да ни пише Малазан. Какво значение има колко добри писатели са Джордън, Мартин, Ериксън и т.н.? Тези велики фентъзита са техни и те могат да правят, каквото пожелаят с тях. И както Сандерсън сам каза, не бива да се обръща прекалено много внимание на това, което феновете(или който и да е друг) искат. Макар да ми се струва, че при Джордън в последните му книги се получава нещо такова с Хариет. ;)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 27, 2010 12:57 pm

Пак бъркаш доброто писане с изграждането на оригинален свят.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 1:12 pm

RRSunknown wrote:Пак бъркаш доброто писане с изграждането на оригинален свят.
Няколко пъти го казваш това вече. Да разбирам, че двете не са взаимно свързани?

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu May 27, 2010 1:33 pm

Да. Едното е въпрос на въображение и подреждане на мислите в собствената ти глава и евентуално върху записки, схеми и т.н. в някакъв вид, а другото - след като си *измислил* логически свързан свят и богата система от култури, история, митология и т.н., да можеш да *изложиш* мислите си в свързан и лесен за четене текст. Има твърде много случаи, когато способността за едното е съчетана с твърде голяма неспособност за другото (важи и в двете посоки) :)

Да, богатото въображение и способността да изградиш свят, история, култури и т.н. предполага богата култура на читател, много познания и т.н. - но това по никакъв начин не *гарантира* способност да *пишеш* след това.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 27, 2010 1:52 pm

каквото каза Roamer +1

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 27, 2010 1:56 pm

Никъде не си противореча освен това. Джордан беше жестоко амортизиран, личеше си, че пише без желание и без никакво вдъхновение. Последните пет книги не са просто лоши, те са най-лошото нещо, което аз съм чел в жанра, и това ВКЛЮЧВА откъси от Робърт Станек. Това не бяха литературни произведения просто, толкова бяха зле. Да се твърди, че последната ЕДНА бтв (щото той упорстваше, че в една ще свърши) част внезапно ще рипне и ще възвести Рай на Земята, е меко казано наивно. Та оттам приказките за обективизъм.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 2:38 pm

Двете са свързани. Да трябва да създадеш този великолепен свят, но също така трябва и да го опишеш през погледа на героите в поредицата. Човек, ако ви чете коментарите ще остане с мнението, че Колелото е един добре изграден свят и само това. А не е само това. Колкото и да изпростяха в последните книги, Колелото разполага с едни много култови персонажи. И книгите не бяха интересни само заради великолепния свят, а именно заради интересните персонажи. Поне за мен е така. Как изобщо сте успяли някога да харесате Колелото, ако никога не ви е харесвало как пише Джордън? :shock:

Роланд, разбирам гледната ти точка. Но и ти разбери, че лично аз винаги бих предпочел създателя на дадена поредица да я завърши. Без значение колко е изчерпан. Смятам, че така е редно. Не е редно да се плюе по името на Джордън с приказки колко хубаво било, че не я завършва той. Не, не е хубаво. Без значение дали наистина щеше да напише по-лоша книга, макар да не съм убеден в това.

Колелото е велико фентъзи и постижение в жанра, и то е творение на Джордън. А Сандерсън несъмнено написа невероятна 12-та книга от поредицата, която също е голямо постижение в кариерата му(що се отнася до популярност поне), но то бледнее пред това, което Джордън е направил.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 27, 2010 2:44 pm

Как точно бледнее? С това, че е по-добро в литературно отношение и героите се държат по-логично? Или с това, че събитийността вътре е повече, отколкото в ПЕТ книги на Джордан?

А фенове на Колелото сме станали, защото сме го чели в ранна възраст, когато нито бяхме чели много други работи, нито тук изобщо се предлагаха. В сегашния мащаб на фентъзито тая поредица е в най-добрия случай средна. Отдавна има и много по-добре написани, и много по-мащабни фентъзита. За героите да не говорим, щото аз култов герой в тая серия не се сещам, освен Елан Морин, който си взе още в трета... Всичко друго са дженерик купешки образчета, дето всяко второ фентъзи ги предлага същите.

Сори, ама половината слава на тая серия е по инерция...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 27, 2010 2:50 pm

Грешка - не са дженерик - толкова феминситично настрoени героини в друга книга няма да намериш.
( но да - няма изпъкващ образ с който да асоциирам поредицата, разбира се безумните им действия и минималното им развитие като характери с нищо не помагат).

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 3:17 pm

И въпреки всичко казано тук става въпрос за много милиони хора, които се интересуват и им пука за Колелото. И каквото и да ми говорите няма особено много други фентъзи светове, които да са от ранга на този на Колелото.

Четем ли новата книга? Четем. Чакаме ли с нетърпение следващата? Чакаме.(или поне аз) Щом средняшки фентъзита имат такъв impact над фентъзи жанра, то не мога да си представя за какво иде реч при несредняшките. :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 27, 2010 3:26 pm

Бате ти Дризт го четат горе-долу ЧЕТИРИ ПЪТИ повече хора. Салваторката явно е по-як и от Толкин...

Това, че масата се кефи най-много на дъвки, не прави дъвките стойностни, момче. Научи го това най-сетне. Също научи, че лафът "ама и вие четете, значи кучетата лаят, а керванът си върви, лол смайли" просто не минава в тоя форум. Време ти е. Щото аз чета почти ВСИЧКО и това какво съм чел, рядко е особено показателно за това на какво съм фен.

Що се отнася до светове, този на Джордан Е от добрите. Основно благодарение на големия обем на серията, в който просто е имал времето да мине през всичките си територии по сто пъти, но фактът си е факт. Като свят е готин. Което не значи, че историята, която върти в тоя свят, по дефолт също е добра, или че героите, околко които се развива, са интересни или добре развити. Тия работи не изхождат едно от друго.
Last edited by Roland on Thu May 27, 2010 3:34 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 27, 2010 3:33 pm

Що се отнася до светове, този на Джордан Е от добрите. Основно благодарение на големия обем на серията, в който просто е имал времето да мине през всичките си територии по сто пъти, но фактът си е факт. Като свят е готин.
Аз затова му се радвам и съм фен. Което не ми пречи да съм обективен и да го плюя за всичко което си заслужава. Пък и в жанра конкуренцията не е огромна - другите писачи на многотомници са още по зле в повечето случаи.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 27, 2010 3:34 pm

Не ми е време... ПЪК! :P При мен нещата стават бавно и все по трудните начини, а понякога не стават изобщо(:mrgreen:). Ей го на след няколко дни ставам на 22, а още харесвам Колелото(е... без 4-5 книги, но... :lol: ). Горкият аз. :wink:

За Салваторката обаче дори аз не мога да споря. :lol:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests