The Sci-Fi Newbie Friendly Guide

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 02, 2009 10:12 pm

Аз Хипериона първия път като я четох беше точно като излезе и беше супер объркана книга която гледахме с физиономия тип :
"ЪЪЪ, за какво какво изобщо става дума" и единствения кеф ни идваше от Шрайка който е екваилента на Аномандър Рейк във фантастиката.

Забравих обаче Резервата н Таласъмите - брилянтна книга именно за начинаещи!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 10:14 pm

И доста тъповата като понатрупаш материал, уви, та и аз препоръчвам да се чете рано.

А иначе ето - ти илюстрираш примера ми идеално. Аз само като прочетях "Световната мрежа", "Всеобема" и "Дърволет", свършвах :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Oct 02, 2009 10:15 pm

Matrim wrote:Ами да ти кажа честно Фондацията беше една от първите книги, които ме зарибиха по фантастиката, така че всякакви луди има. :)

Иначе на прима виста ми идва наум да препоръчам Воркосиганския цикъл на Бюджолд, вече споменатите разкази на Шекли, "Звездни Дневници", ако щете и Пътеводителя дори. :)
+1

Удрям едно рамо за дневниците, сега тамън прясно ги преиздадоха![/b]

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 10:18 pm

Еееей, да бе! Бюджолд! Ей тва е идеален синтез между долнопробните СФ сапунки, дето са толкова популярни тук в Щатите, и качествена фантастика. Само бих препоръчал да не се кара хронологически, а да се почне с първата за Майлс директно - Наемниците на Дендарий (Warrior's Apprentice). Най-първата, дето е 200 години по-рано, не съм я чел, а двете за родителите му са яки, но мен истински ме зариби точно тая.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 02, 2009 10:18 pm

Баси забравих Майлс Воркосиган :oops:
Едит: някой ме е изпреварил но да знаете - ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПОРЕДИЦА.

Да добавя б.т.в и Хари Харисън със Свят на Смърта -беше култа на гимназията в Габрово.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6920
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri Oct 02, 2009 10:27 pm

Свят на смъртта само първите 3 обаче. Че после става кошмарно.

Белгариадата между другото е перфектна за начинаещия фен. После се надраства, но хуморът е точно за 13-15 годишни.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 02, 2009 10:30 pm

Ами за аз за първите Свята на смъртта говоря - дето ги четохме на ония тънките книжки от зората на демокрацията.
Следващите вярно бяха пълна скръб. Но пъвите три са изкристализиран култ .

За белгариядата продължавам да се чудя защо я хвалите - мъчих се да я чета като излезе и ми беше толква голяма скука не ми се приспиваше само от имената - само като чуя Мурги и си представях братята цигани :).

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 10:35 pm

Не съм съгласен за Белгариадата бтв и още в евъргрийна навремето съм писал защо. Да, тя е САМО за начинаещи, но пък има толкова много по-добри неща за начинаещи във фентъзито, че просто няма никакъв смисъл човек да си я причинява на каквато и да е възраст.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Oct 02, 2009 10:37 pm

Roland wrote:
Dante wrote:И мислиш ли, че на "нуубовете", както се изрази, ще ни е много приятно да четем точно такива работи?
Не се впрягай, изразът е добронамерен :) И не, не мисля, че ще е интересен. Хайнлайн иска основа за мен. Градът за мен също е книга, която си иска основа, за да й се насладиш пълноценно, при все, че си кефи и иначе.
Спокойно, ние с Радо сме приятели и се знаем от преди. :wink: Просто не мисля, че книгата ще ми допадне, от това, което Радо ми е описвал тук и по скайп.

Аз чета фентъзи от около 10 години( е, ако броим Хари Потът на седем годинки де :D) , а фантастика от близо една, та мисля, че имам някаква основа и успявам да се насладя ако не максимално, то на едно доста голяма ниво на Градът.
Фондация не мисля да започвам, защото ме плашат размерите( и парите), а чух, че била много суха. Не знам дали е вярно.

п.п
Скоро седнах в книжарницата и прочетох няколко странички от "Звездни Дневници". Стори ми се страхотно и най-ското време ще бъде прочетена. Освен това имам и ще прочета Марсиански Хроники, Среща с Рама и Хиперион, пък после ще му мисля за други.

п.п.п
Белгариад пък, било то и в по-късен етап, ми се стори толкова тъпа, че я зарязах на около стотната страница. Рядко някоя книга ме отегчава до толкова...
Last edited by Dante on Fri Oct 02, 2009 10:45 pm, edited 3 times in total.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 02, 2009 10:39 pm

Ако искаш интересно от Азимов което не е чак толкова сух стил - Серията за Лъки Стар и по специално Луните на Юпитер са нещо много специално. Само че не знам откъде ще ги търсиш - в момента са буквално апокрифни.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Oct 02, 2009 10:48 pm

Dante wrote:
Roland wrote:
Dante wrote:И мислиш ли, че на "нуубовете", както се изрази, ще ни е много приятно да четем точно такива работи?
Не се впрягай, изразът е добронамерен :) И не, не мисля, че ще е интересен. Хайнлайн иска основа за мен. Градът за мен също е книга, която си иска основа, за да й се насладиш пълноценно, при все, че си кефи и иначе.
Спокойно, ние с Радо сме приятели и се знаем от преди. :wink: Просто не мисля, че книгата ще ми допадне, от това, което Радо ми е описвал тук и по скайп.

Аз чета фентъзи от около 10 години( е, ако броим Хари Потът на седем годинки де :D) , а фантастика от близо една, та мисля, че имам някаква основа и успявам да се насладя ако не максимално, то на едно доста голяма ниво на Градът.
Фондация не мисля да започвам, защото ме плашат размерите( и парите), а чух, че била много суха. Не знам дали е вярно.
Давам ти пресен пример за да не се страхуваш толкова много!
Имам едни познати чийто син е 19-20 годишен(първи курс в унито), та той досега беше чел само фентъзи(и то в категорията любимо му беше "Шанара"). Та бяха ми на гости един ден и аз незнайно защо го принудих да вземе първия том на "Фондацията" и просто да я пробва. Познай какво: след 3 седмици ми звънна да му дам и втория защото найстина му беше харесала вселената на Азимов(няма втора такава)! Тъй че, недей да започваш с предрасъдъци това е най-кофти варианта.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Oct 02, 2009 10:55 pm

Сигурно ще я взема от един приятел, който си я купи, но не успя да я прочете.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Fri Oct 02, 2009 11:11 pm

http://web.archive.org/web/200805111251 ... dozois.htm
Прекрасен списък съобразен с новочитатели, който списък вече го няма на sfwa.org...

Живи да са архиваторите!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 11:14 pm

Подписвам се с две ръце под суховатостта, а и изобщо не мисля, че вселената на Азимов е нещо особено уникално. Има маса автори с много по-качествено развити космически общества. Културата на Банкс, Хегемонията на Симънс, а и има ужасно много съвременни спейс опери, дето не съм чел...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Oct 02, 2009 11:18 pm

Roland wrote:Подписвам се с две ръце под суховатостта, а и изобщо не мисля, че вселената на Азимов е нещо особено уникално. Има маса автори с много по-качествено развити космически общества. Културата на Банкс, Хегемонията на Симънс, а и има ужасно много съвременни спейс опери, дето не съм чел...
Ам не, досега като мащабност аз лично не съм срещнал нещо, което да бори Азимов в тая дисциплина.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests