Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Брандън Сандерсън

Post by Beric » Wed Aug 05, 2009 12:05 pm

От ревюто на Рол се зарибих и прочетох The Final Empire, а покрай издателството минах и останалите две части, както и Elantris.

Баси, пича е толкоз кадърен, че дори се замислям да видя последните томове на Колелото, въпреки че съм го зарязал още от шести.

Mistborn плаче за филмиране. С гениалната концепция за аломантията, би се получило като фентъзи вариант на Матрицата. И без това като четях за Инквизиторите непрекъснато си представях Агентите.

Другото, което доста ми допадна са сюжетните обрати. Деветдесет процента от тях успяха да ме изненадат, което не се бе случвало отдавна.

Elantris е малко по-спокойна и залага повече на политическите интриги, но към края също има здраво меле.

Полу-добрата новина е, че има доста прилични шансове "Бард" да се заинтересуват от автора и да почне да се превежда.

Дотогава, ако на някой му попадне оригиналът, да чете смело.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 05, 2009 12:17 pm

Подкрепям, макар да съм чел само The Final Empire. Другите обаче си ги имам и чакат ред. Пичът е ужасно кадърен, но уви, филмиране едва ли ще има... Много пари + неизвестен свят.
And you can't dance with a devil on your back...

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by petri4kov » Thu Aug 06, 2009 10:45 am

Beric wrote: Другото, което доста ми допадна са сюжетните обрати. Деветдесет процента от тях успяха да ме изненадат, което не се бе случвало отдавна.
Toва ми харесва най- много от 2-те книги които сега съм прочел на Сандерсън.
В момента съм на 3-та книга от Mistborn и не съм разочарован. Скоро ще си ги поръчам и на хартия понеже сега ги чета на компа, а ми харесват достатъчно, та да си дам парите.

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Thu Aug 06, 2009 12:07 pm

3та до към средата изглежда по-слаба от предните, обаче краят е размазващ.
Spoiler: show
Винаги съм уважавал автори, които не се притесняват да затрият някой от главните си герои :) Което се вижда още в първата част.

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Post by petri4kov » Thu Aug 06, 2009 12:33 pm

Spoiler: show
Пък аз мислех че тоя който ще бъде затрит ще е Sazed.
Ама още не съм стигнал до края и незнам дали има уще умираници в третата книга.
Виждали ли сте този превод. Аз лично не съм го прочел целия, но имам леки критики, въпреки че не съм чак толкова добър с английския.
п.п. в профила на тоя потребител са и първите 2 глави.

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Thu Aug 06, 2009 1:14 pm

Е постарал се е човекът, въпреки че има какво да се изглади.

И аз се позамислих за Misting и Mistborn, ама ще си блъскам главата, ако живот и здраве докопам превода.
Spoiler: show
Иначе единственият обрат, който не ме изненада, беше разкриването на кандрата като шпионин във втора част. Това го бях заподозрял малко по-рано.

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Post by petri4kov » Thu Aug 06, 2009 1:50 pm

Spoiler: show
За шпионина кандра- ТенСуун, ами честно да ти кажа въобще не се замислих че шпионинът може да е той :oops: :roll: Четях с такива темпове че даже не я обмислих тая възможност. Много ми е интересно какво ще намери Вин във последния таен склад на Lord Ruler. Само не ми го казвай! :)
Вчера в сайта на Брандън попаднах на една извадка за The way of kings.
Автора казва че ще му е първото "епично" фентъзи и ще е доста по- мащабно от излезлите досега.

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Thu Aug 06, 2009 1:56 pm

От Елантрис, пък и от това, което видях за Warbreaker се набива на очи, че при Сандерсън, женските герои са по-силни, решителни и напористи, докато мъжете, са по-чувствителни, повече разсъждават и по-малко действат.

Интересно, дали е свързано с някакъв психологически проблем, например властна майка :D

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Post by petri4kov » Thu Aug 06, 2009 2:12 pm

Spoiler: show
Може би само Кел е(беше) извън тая група, но така или иначе той вече липсва. Еленд доста израстна, но пък нямаше да го направи без помощта на Тиндуил(дано да е така името). Тъй че явно си прав.
п.п. В превода всъщност ме дразни, че на думата аllomancer преводача я превежда буквално, същото е и с името Kelsier. Аз бих предпочел аломант, а не аломансер, но както и да е...
Beric wrote:Интересно, дали е свързано с някакъв психологически проблем, например властна майка :D
:D

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Thu Aug 06, 2009 2:35 pm

Е да това с аломант-аломансър, го заучих още при първата си книга - Диабло, след като редактора ми се скара за некромансъра :D Ама ако човек не се занимава професионално е нормално да залитне към английската дума.

Spoiler: show
Иначе за склада няма да разкривам, но ще кажа само, че в края на книгата пролях няколко сълзи, което не се бе случвало от сцената със сватбата в трети том на "Песен за огън и лед". Просто страхотен завършек има, тъй че чети смело

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Post by petri4kov » Fri Aug 07, 2009 10:31 pm

Току що свърших 3-тата книга и в момента се чувствам душевно обогатен. Наистина не очаквах такъв финал.
Spoiler: show
Но поне Спуук вече е това което желаеше. За Еленд и Вин, няма какво да кажа...Интересно само къде се дяна Sazed понеже той си запази тялото майче?!

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Fri Aug 14, 2009 10:12 am

Elantris ми хареса доста, въпреки някои недостатъци, но вземам под внимание, че е първата книга на млад автор.

Имам огромно желание да си купя 3-те книги от Mistborn, но mass market paperback до момента е издаден само в щатите, и то от TOR.
След грешката да си купя техните mmpb Малазан-и намеренията ми са да ги избягвам с всички сили при този формат, така че остава да изчакам издаването им в Англия.

Там пък кориците са ми малко неестетични....
ImageImageImage

Въобще драма голяма. :)
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri Aug 14, 2009 11:02 am

Имам на Тор точно изданията и са си съвсем наред. Пък и не са такива чудовищни като Малазаните :)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu Aug 27, 2009 10:47 pm

Мда, в крайна сметка май ще си взема американските mmpb издания.
Харесах си тоя комплект:

Image
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

petri4kov
Farmer
Posts: 53
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:26 pm

Post by petri4kov » Fri Aug 28, 2009 11:15 pm

Teзи корици са доста по добри от горните. Искам само да питам, формата на тия книжки стандартния формат за английски език ли е? Имам в предвид дали са тесните тухлички?

П.П. Четох в блога на Сандерсън, че някакви родители са си кръстили бебето Kelsier. Доста странно според мен.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 16 guests