Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Morin
Commoner
Posts: 30
Joined: Mon May 12, 2008 2:54 pm

Post by Morin » Sun Aug 01, 2010 4:11 pm

Claymore47_Fen wrote:By the way,Vin looks sexy... :oops:
Ако става въпрос за картинката-закачка аз повече харесвам Алриане. Все пак тя е дъщеря на лорд Сет, хитра кокетка, умееща да върти на пръст мъжете. Но това вече е история от следващия том...
Виж тази илюстрация е далеч по-точна...
Image

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Aug 01, 2010 4:40 pm

Не за закачката а на корицата на първата. :D

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Aug 02, 2010 10:52 pm

Айде изчетох ги и аз останалите от Мистборна :) Втората наистина влачи ужасно и като цяло е най-зле от трите*. Третата и тя понечва да направи същото, но от едно място нататък се усеща, поема си въздух и изсипва НАЙ-ЯКИЯ ЕПИЧЕН ФИНАЛ ЕВЪР, така че като цяло им прощавам и на двете за всичкото бавене.

*Да не се тълкува погрешно, добра е, просто първа и трета са доста гениални, а тази не чак толкова.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sat Aug 14, 2010 2:51 pm

Бях зарязал за около седмица втория Mistborn, защото както вече споменах, беше сериозно започнал да ми дотяга с развлачеността си. Вчера се взех в ръце и реших да я довърша все пак. Както често се случва се оказа, че съм спрял точно преди да стане наистина интересно, и изчетох последните 200 страници почти на един дъх. Те почти (но не съвсем) успяват да компенсират развлачеността, скучните опити за политически интриги и постоянно повтарящите се пространни самоанализи на героите в предишните 550 страници.
Spoiler: show
Цялата история с The hero of Ages, Well of Ascension, пророчествата, древните документи и т.н. е нещото, което ме спря да зарежа поредицата по средата на втори том. Тя е в пъти по-интересна от не особено умелите опити на Сандерсън за политически интриги и е жалко, че последните получават такова голямо внимание, особено имайки предвид, че не водят до нищо, защото Vin saved the day with yet another new awesome magic power като овладя колосите в добрите традиции на по-клишираното фентъзи. Обратът в края обаче беше страхотен, както и няколко други такива по-второстепенни в течение на действието, въобще личи си, че този род изненади са специалитет на автора и са осъществени много майсторски.

Обаче леко се дразня, че Vin постоянно takes levels in badass и открива разни непознати досега магически умения. Едно от хубавите неща в първата част е, че въпреки всичките си способности, Mistborns не са тотално всемогъщи магьосници тип Ранд, правещи обикновените армии безсмислени, а по-скоро тип нинджа-асасин, способни на изненадващи атаки и кражби, но безсилни в открита битка срещу повече от 20-ина подготвени обикновени войници без магически способности. Пример - Kelsier на косъм успя да победи 8 hazekillers в началото. Тук обаче Vin дори без атиум или duralumin за секунди изби 10-ина такива, без да си дава много зор, и практически сама реши всичко за силите на Luthadel по време на обсадата и атаката на колосите.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Aug 16, 2010 10:09 am

Нещо се чудя - само на мен ли сетинга на Mistborn ми навява сериозни прилики с Legasy of Kain?

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Mon Aug 16, 2010 2:42 pm

И аз прочетох преди време Последната империя и останах страшно доволен. Четивността ѝ е невероятна, скоро не си спомням да съм чел с такъв интерес и темпо.
Трябва да изкажа и благодарност на ревюиращите за прецизната оценка и анализ на книгата. Поне при мене се припокриваха нещата. Още ревюто на Роланд събуди интереса ми и бях много радостен като разбрах, че ще се превежда. Също намирам за много уместно сравнението и направения паралел с "Лъжите на Локи Ламора" на Скот Линч от ревюто на Трип, която ми хареса не по-малко (може би и повече - например, атмосферата на Камор беше по-плътно изградена, от тази на Лутадел, но пък Сандерсън не си го е поставял за цел май, акцента беше върху събитията. Все пак щях да се радвам на повече подробности и пълнокръвни описания, но да не ставам нахален :) ) Напрежението, което се натрупва с напредване на повествованието между образа на Лорд Владетеля, представен в текста в курсив преди всяка глава, и образа на узурпатора в сегашни дни ми допадна много. Изобщо митологизирането на мрачния тиран беше добре представено според мен. Инквизиторите докрая ми изглеждаха някак нелепо заради
Spoiler: show
пироните. Прекалено нагласено и ефектно зловещи. Освен това се усмихваха зловещо почти постоянно. Добре, че не се ХИЛЕХА зловещо :lol:
Но на фона на чудесно замислените неща, не ми е толкова важно. Известната идеализация на героите също малко ме притесняваше, но беше в разумни граници. Каквото и да напиша още, очаквам с нетърпение следващите книги!
Last edited by Kolender on Mon Aug 16, 2010 2:51 pm, edited 1 time in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Aug 16, 2010 2:45 pm

Инквизиторите са гениални и нищо случайно няма (прегледах в Гугъл магията която ги задвижва без да се спойля за конкретен сюжет ). Едно от хубавите неща в книгата е че има логика в действията на персонажите и магията им. (за разлика от книги като колелото в които никой не си използва силите смислено).

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Aug 16, 2010 4:34 pm

Някой може ли да ми каже как е английският и дали книгата е трудна за четене в оригинал? Защото на амазон е 17 $ цялата трилогия и реших да си я поръчам час по-скоро, не мисля да пълня гушата на Бард, за да получа книгите им, печатани на тоалетна хартия.

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Mon Aug 16, 2010 4:44 pm

А ний да мрем от глад, а :D

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 16, 2010 4:53 pm

Стилът на Сандерсън е доста опростен и не използва особено богат речник, целта е да е максимално ясен и лесно четивен, така че не смятам, че ще имаш каквито и да е проблеми с оригинала.

БТВ, липсата на инквитори през почти цялата втора част е един от минусите, добре, че към края се появяват все пак и май ще имат по-сериозна роля в трети том.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Aug 16, 2010 5:20 pm

Като четох на сайта на Сандерсън пролога на трета книга със създаването на инквизитор определено ще са централни за там.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Aug 16, 2010 6:05 pm

Demandred wrote:Стилът на Сандерсън е доста опростен и не използва особено богат речник, целта е да е максимално ясен и лесно четивен, така че не смятам, че ще имаш каквито и да е проблеми с оригинала.

БТВ, липсата на инквитори през почти цялата втора част е един от минусите, добре, че към края се появяват все пак и май ще имат по-сериозна роля в трети том.
Мерси много, Дем, определено ги накацвам на английски, покрай последните постове силно ме зарибихте. А и на американския амазон са в приятен бокс-сет с кутийка, мисля направо с тях да взема и The Name of the Wind + Locke Lamora, че да наваксам силово.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Aug 16, 2010 6:15 pm

Чудесна идея, но абсолютно същите издания в другия сайт с отстъпката в момента излизат с минимум 15 долара по-евтино. :wink:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Aug 16, 2010 6:19 pm

кой е единия и кой другия сайт? Защо винаги трябва да се говори с недомвлъвки по форумите сякаш всички знаят за какво става дума.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 16, 2010 6:23 pm

"Недомлъвки" означава, че хората не искат да кажат в прав текст нещо. В случая просто наистина ВСИЧКИ знаят. Единият сайт е амаериканският амазон, както си пише в поста на Никола. Другият, очевидно, е букдепозитори.


Иначе, Никола, препоръчвам ти да не си даваш парите за Ротфъс и Линч. И на двамата догодина им предстои нова книга, но това са 2/3 и 3/7 респективно, след ОГРОМНИ забавяния и без да е ясно дали няма да се чака още пет години за следващата. По-скоро тествай Чайковски, той ги спами с шеметна скорост и мисля, че са доста твой тип.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests