Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Tue Dec 05, 2017 9:39 pm

Ми не, сори, но просто не си прав. За сюжет не говоря (макар че да сравняваш самостоятелна първа част с междинна втора ми е бая странно), но стилово първият Мистборн е обективно по-слаб от втория.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Tue Dec 05, 2017 11:52 pm

@Demandred - пробвай The Emperor's Soul - кратка новела, за мен най-добрата стилистично от неговите неща.
@coldie - каква езотерика бе брат.... и кат почнем оттам, каква оригиналност? Медиевален свят, култури моделирани по земните, магия, която е просто... "сила"... и разни тропи като тагтийм от лошковци, загубеният народ и т.н. Обичам света на Колелото, но нищо не го прави по-оригинален от тия на Сандерсън. По-пълнокръвен - може би - то с толкова текст... Но нищо не е дори на десета толкова смело като светостроене като буболечките с брони заради бурите. Просто е семи-първичен свят.
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Wed Dec 06, 2017 5:09 pm

Ех... свърши се! Никак не ми се почва Alloy of Law.. :)
Чета анотациите на Сандерсън и ми става едно мило и драго. Какъв готин човек, отново и отново!
Тая поредица си е бижу. Сюжетно и светостройчески е брилянтна. На ниво фраза, да, куца доста - дори накрая няколко предполагаемо епични сцени се спъват в езика... но не мога да се насиля дори да го нарека дефект! Толкова емоционално ти става с тези герои!

Честно казано въпреки че Стормлайт има много по-голямо наслагване на plot threads, по-интересен свят и по-широк каст, някак камерността на Мистборн ми е по на сърце. А и тези обрати, тези обрати...! За всичко помислено, всичко изпланирано...

Супер силният аниме-ефект, особено как Вин пронизва мъглите и се изстрелва в небето, върти се там 1 минута и пада надолу - нямам търпение да го видим на тв екрана :) Бтв Тор имат някакъв дриймкаст на Мистборн, леко дразнещ, но ако на някой му се обсъжда :) @Ghibli @Dr. Horrible @Lyanna Stark

https://www.tor.com/2016/12/12/dream-ca ... al-empire/
тоз е по-як: http://www.imdb.com/list/ls009484796/

И разбира се, Лорд Рулъра е велик, точно както казах на @Dr. Horrible в началото на четенето си. Той може би тогава ме заблуди нарочно да си мисля, че не е толкова велик, колкото всъщност е ;р Само не разбрах защо @RRSunknown твърди, че "не е случаен" по-назад из темата. Баш си е случаен мене ако питаш. Вин не е толкова случайна, но той си е.

Май ще се метна на Warbreaker сега.

Спойлери за Шардове и Козмийр, @Lyanna Stark @Roland
Spoiler: show
честно казано Ruin и Odium изглеждат доста подобни... ясно, различни сили са, единият е non-evil-entropy-decay, другият е pure-evil-murder-spite, ама според мен финалът на тази книга, макар и да работи прекрасно сам по себе си, е разчистване на един твърде подобен антагонист, за да остане само Одиум като голямото зло в козмийра.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Wed Dec 06, 2017 5:46 pm

Spoiler: show
Съгласен, сходни са. Но Руин е по-камерен. Той е донякъде жертва. Идеята е, че Ати и Лерас са създали Скадриал (изцяло бтв, както пише в Арканума, тая планета не е съществувала преди това) с обещанието, че Ати после ще я унищожи. Лерас е предател в случая, Руин си търси обещаното.
И съм супер съгласен, според мен тая поредица му е по на сърце от магнум описа. Но ти изчети Оутбрингъра, за да го нищим, и после скачай на Ваймс и Уейн, щото тая поредица е ЕПИЧНА. Аломантията е пъти по-яка от преди.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by coldie » Wed Dec 06, 2017 8:16 pm

Moridin wrote:
Tue Dec 05, 2017 11:52 pm
@Demandred - пробвай The Emperor's Soul - кратка новела, за мен най-добрата стилистично от неговите неща.
@coldie - каква езотерика бе брат.... и кат почнем оттам, каква оригиналност? Медиевален свят, култури моделирани по земните, магия, която е просто... "сила"... и разни тропи като тагтийм от лошковци, загубеният народ и т.н. Обичам света на Колелото, но нищо не го прави по-оригинален от тия на Сандерсън. По-пълнокръвен - може би - то с толкова текст... Но нищо не е дори на десета толкова смело като светостроене като буболечките с брони заради бурите. Просто е семи-първичен свят.
Страшно много окултно+ Библия, история и мн. други. Размешани и омешани, обърнати или не, зависи от гледната точка.
Джордан е потомствен масон.
Чел съм по-голямата част от Библията, като и много езотерика, имам и някакви познания по история.
Нямам желание да навлизам в тези води, отново, гарантирам, ти че колелото е най-вече това.

Може би някой ден, ако имам възможност, ще напиша нещо машабно по тези въпроси, и не се съмнявам, че някой вече е написал нещо подобно. Всеки чел, Библия, езотерика, история и пр. вероятно го е забелязал.

В това колелото е много протеворечиво творение и е мн трудно да се каже категорично, какви идеи стоят зад написаното от Джордан.

Разбира се, това е книга фикция, и ест отвъд почерпеното от горепосочените знания, или псевдо-знания автора ги е пренаредил, но аз нямам никакви съмнения, че дали съзнателно или не Джордан ги е подредил по определен начин.

Много критични въпроси има.

Защо отстъпниците са 13? Христовите апостоли са 12, но ако броим апокрифният Мария-Магдалена стават 13.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by LightOne » Wed Dec 06, 2017 8:29 pm

Налазвай, Моридине!
Кинематографията на Мъглородния си плаче да е убийствена. Иначе потоп.
И аз не виждам как Лорд Владетеля 'не бил случаен", че точно това е заигравката с Ruin, че се е прецакал неговия избран шампион.

coldie, изостанал си с едно има-няма повече от десетилетие. 13depositary отдавна нищи и бистри всички възможни библейски и митологични заемки по КНВ.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by RRSunknown » Wed Dec 06, 2017 10:02 pm

Честно казано забравил съм какво съм имал предвид - най-вероятно няма нищо общо с конспирации , а просто, че Ruin e контролирал Рашек.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Thu Dec 07, 2017 10:07 am

Demandred wrote:
Tue Dec 05, 2017 2:10 pm
Какво фентъзи четеш, щом считаш Сандерсън за много над средното ниво като стил? :shock:
Ми доста self-published неща и неща печелещи награди от публиката, които в повечето случаи нямат супер голям фокус върху стила.
Demandred wrote:
Tue Dec 05, 2017 2:10 pm
Толкин, Кай, Маккилъп, Ле Гуин, София Саматар, Джемисин, Кат Валенте, Кейт Елиът, Елизабет Беър, К. Дж. Паркър, Карълайн Чери...
Няколко от тези не съм ги чел и ще им хвърля едно око, защото звучат интересно. За повечето обаче не съм съгласен и направо ще мина по списъка
  • Толкин- не съм го чел от седми клас, но за първи път чувам някой да го хвали за стил.
  • Кай- щеше да е един от броените, да.
  • McKillip- не съм я чел, но ми е в списъка. Известните й книги са на по 40 години обаче и сега научих че изобщо е публикувала нещо 21ви век.
  • Джемисин- дървен стил, плоски герои и картонени светове. В никое отношение не е по-добре от Сандерсън и не мога да се сетя за по-незаслужено прехвален автор.
  • Валенте- страхотен стил, ама не знам по каква логика ги слагаш в един жанр със Сандерсън. Очевидно доставят тотално различни неща.
  • Елиът- дори не съм я чувал, но звучи интересно. Другите подобни автори, които съм чел (Тамора Пиърс, Мерседес Лаки, Мери Стюърт, Ан Макафри и т.н.), не са имали по-добър стил от Сандерсън, но може би тя ще се присъедини към Робин Хоб сред изключенията.
  • Беър- Стилът й е напълно окей, но пак не ми е направил впечатление като значително по-добър от Сандерсън.
  • Паркър- не съм го чел
  • Чери- не съм я чел, но изглежда интересно.
Накратко само за Кай и Валенте съм съгласен от списъка ти. За първия фентъзи епоса му е най-слабата творба. За втората съм съгласен, че има страхотен стил, но е толкова далеч от творенията на Сандерсън, че е като да сравняваш ябълки и маратонки.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Брандън Сандерсън

Post by Matrim » Thu Dec 07, 2017 11:29 am

Толкин- не съм го чел от седми клас, но за първи път чувам някой да го хвали за стил.
Това сериозно ли? Доста народ (незаслужено, мен ако питаш, ама карай) го счита за един от най-добрите стилисти в жанра.
Елиът- дори не съм я чувал, но звучи интересно.
Препоръчвам с две ръце и три крака. Макар, че силата й е повече в героите, отколкото в стила.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Thu Dec 07, 2017 12:14 pm

Толкин- не съм го чел от седми клас, но за първи път чувам някой да го хвали за стил.
Практически всички автори в фентъзи жанра хвалят Толкин за стила му под път и над път, плюс това той си има милиони фенове, как не си чувал. ;)

Чел ли си The Fifth Season на Джемисин? Стилът е нещо доста субективно, ама просто не виждам как светът на тази поредица е "картонен", а героите са по мое мнение многократно по-интересни от Сандерсъновите...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Thu Dec 07, 2017 2:54 pm

Demandred wrote:
Thu Dec 07, 2017 12:14 pm
Практически всички автори в фентъзи жанра хвалят Толкин за стила му под път и над път, плюс това той си има милиони фенове, как не си чувал. ;)
Кой например? Сериозно за първи път срещам някой да счита Толкин за голям стилист и съм доста изненадан, че съм се разминал с широката му слава като такъв.
Demandred wrote:
Thu Dec 07, 2017 12:14 pm
Чел ли си The Fifth Season на Джемисин? Стилът е нещо доста субективно, ама просто не виждам как светът на тази поредица е "картонен", а героите са по мое мнение многократно по-интересни от Сандерсъновите...
Не, чел съм 100k Kingdoms и Killing Moon. Нито една от двете не ме впечатли особено, като пърата протече като стандартно ърбън фентъзи, само че във фентъзи свят вместо вместо нашия, а втората беше разочароваща и скучна. Все пак се чуствам длъжен да поясня, че намирам Джемисин за прехвалена но не ужасна- колкото и да е сакато толкова елементарно сравнение, като Сандерсън без способността да създава интересни светове.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Thu Dec 07, 2017 3:10 pm

Ambartanen wrote:
Thu Dec 07, 2017 2:54 pm
Demandred wrote:
Thu Dec 07, 2017 12:14 pm
Практически всички автори в фентъзи жанра хвалят Толкин за стила му под път и над път, плюс това той си има милиони фенове, как не си чувал. ;)
Кой например? Сериозно за първи път срещам някой да счита Толкин за голям стилист и съм доста изненадан, че съм се разминал с широката му слава като такъв.
На прима виста се сещам за Ле Гуин, Кай, Маккилъп, Джордж Мартин и Валенте. За тях съм 100% сигурен, че са го хвалили многократно, със сигурност има и една камара други автори.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ghibli » Sat Dec 09, 2017 10:06 am

Аз за съжаление съм забравила книгите доста, та за повечето герои се питах "кои са тези хора". Много ти се кефя на впечатлението обаче, и аз бях така :)

За първия линк основно: Келсиър е як, да. Аз Келсиър винаги съм си го представяла като Кристоф Ламбер на млади години :mrgreen: А Дотторето като Сазед е перфектен. За Еленд трябва някой по-красив, с извинение към Колин Морган. И изобщо, писна ми лошите да са англичани. Та по този повод Антъни Стюарт Хед и него не го одобрявам. Вин не ми харесва като концепция, актрисата твърде много прилича на Мейзи Уилямс като черти на лицето, което е клише в случая, но не я познавам, може да е добра, знам ли. Младият Ендър като Спуук - ок, да. Лордът повелител е болка, там никой подходящ не мога да си представя. Том Елис в Луцифер за съжаление не е особено добър, та за мен лично - по-скоро не. Отделно забавлява изречението за caucasian, изборът на мургав актьор (да, знам, че е уелсец) и илюстрацията с азиатец :mrgreen:

Подборът от втория линк изобщо не ми харесва по множество причини, не на последно място тоталната нереалистичност да се съберат тези хора на едно място.

Като цяло ако са неизвестни, но добре подбрани актьори, също няма да е зле. Половината кандидати са все някакви лица, които са ни били непознати преди "Игра на тронове".
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sat Dec 09, 2017 10:19 am

На втория линк бтв има много як някой си Сам Клафлин за Еленд, който бих казал че даже и за Лорд Рулъра става :) Том Хидълстън може и той да направи нелош Лорд Рулър може би. Пак там тази Наоми Скот е доста готина, но Вин трябва да е по-бледичка. Другата мацка има лоша снимка, но иначе май не е лош избор:

https://images-na.ssl-images-amazon.com ... x._V1_.jpg

И докато сме на тема кожа, като цяло не ме кефи идеята за черни Терисмени, те са просто по-тъмни и по-скоро някоя от азиатските вариации. А и Дотторето има твърде авторитетна аура, за да става за Сазед за мен.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ghibli » Sat Dec 09, 2017 1:00 pm

Аз по-скоро като разните му там бербери си ги представях терисмените, но няма значение, нашият човек e твърде як сам по себе си просто. Може например да е бил осиновен и отгледан от расово териско семейство.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests