Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Mar 07, 2021 7:26 am

Абсурдно е да се твърди, че примерно вторият Мъглороден, чийто край е най-великият туист в цялата поредица, ако не и в целия Сандерсън, е слаб.

Вторият Стормлайт пък е най-добрият от всички досега. Сандерсън има достатъчно мини кулминации, че да няма проблемна среда. Просто някои книги има по-умни врътки, други не.

That said, разбирам как на препрочитане ще е досаден, ама аз не препрочитам принципно и го смятам за откровено безумно разхищение на малкото ни време на тоя свят, та все тая.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sun Mar 07, 2021 9:14 am

Забавно ми е как двама души тука пишем как Сандерсън само финалите са му силни, а средите не струват, а ти дойде да защитиш средата, щото ѝ бил добър финалът :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Mar 07, 2021 11:56 am

Именно, с вашите камъни :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Sun Mar 07, 2021 1:02 pm

Абсурдно е да се твърди, че примерно вторият Мъглороден, чийто край е най-великият туист в цялата поредица, ако не и в целия Сандерсън, е слаб.
Нищо абсурдно няма, почти всичко преди туиста е тотална скука.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sun Mar 07, 2021 6:01 pm

Moridin wrote:
Sun Mar 07, 2021 11:56 am
Именно, с вашите камъни :mrgreen:
Човек, 600 страници плач не си струват за един як плот туист. ЦЕЛИЯТ първи Мистборн кефи. Много части от третия кефят. Вторият цикли на едно място. Айде стига, на 97 години си и си чел един куп качествена литература. Знаеш какво е добро писане и знаеш, че не е това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Mar 07, 2021 9:28 pm

Най-вече не виждам кой знае каква разлика с останалите му неща. Ако нещо цикли, това е Стормлайт, и то зле. В сравнение с него, вторият Мъглороден има някаква доза излишни дворцови интрижки и политика, but i totally give BS the credit to wave it around, и не помня изобщо да ми е било (кой знае колко по-) скучно.
This is it. Ground zero.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Xellos » Mon Mar 08, 2021 10:25 am

Ненам що спорите като името му седи над Reconers и Алкатраз поредиците, кат ще го дъвчете за нещо... :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Mon Mar 08, 2021 11:54 am

Xellos wrote:
Mon Mar 08, 2021 10:25 am
Ненам що спорите като името му седи над Reconers и Алкатраз поредиците, кат ще го дъвчете за нещо... :mrgreen:
Аз лично не съм ги чел просто. Те не са ли някви детски книжки?

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Xellos » Mon Mar 08, 2021 3:10 pm

А, се едно сериозно ще споря с някой от горните. Абе не са за дечица чак, аз си ги изчетох отдавна, преди да е куул. Алкатраз е кат Ритматистът, детинско ама въпрос на вкус, YA стила си му е като/за аниме.
Може би прекален хайп имаше за Стоманено сърце, а то... не че съвсем не се четат де ма фейлнаха. Та Сандерсън не носи на препрочитане като цяло. Което не прави въпросното грях, Жоре!
:ninja:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by termit » Mon Mar 08, 2021 3:28 pm

Реконърс всъщност бяха съвсем окейни като за УА, четяха си се бързо и безболезнено.

Аз най-еретишки ще се изокам, че Мистборна е добър, Мистборна в щатския 19 век е още по-добър, а Стормлайта в най-добрия случай е поносим и Каладин трябва или да се вземе в ръце, или да се метне от върха на Уритуру без да са му заредени камъчетата, в идеалния случай да вземе и Шалан. От една година стоя на 30% някъде на Oathbringer-а, и не мога да се насиля да я завърша.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by tigermaster » Mon Mar 08, 2021 3:46 pm

Аз "Заклеващия" го четох само четири месеца... При положение, че принципно чета бая бързо, а него време нямах ангажименти.

Лек офтопик, обаче все повече сдобивам мнението, че с тия безкрайни поредици от хилядастранични тухли просто трябва да се спре вече. Максимум три тома, ако ще са толкова дебели, и толкова, независимо кой ги пише.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by трубадур » Mon Mar 08, 2021 4:02 pm

Бе ако имаш вселена, позволяващ да се вихриш може да се натрупа бая солидна бройка книги, въпросът е колко на самия автор му се занимава и дали си постиля достатъчно, че да доставя.

Въпросът е, че три книги звучи някак престижно и се продава по-лесно. Примерно, ако си прохождащ писател като агентите чуят, че имаш планове (или направо написани) няколко книги и може да стане поредица това е по-лесно за продаване на издателство. От друга страна си по-добре да извадиш 2 страхотни книги, вместо 2.5 или 1.5 замаскирани като 3. Еле па после да обясняваш как ще ти трябват пет, които да набъбнат до седем и целият интернет да вика "тоя дебелия няма да я напише, нали?"

Поне брандън пише, де, но за протокола мен именно мъглороден ме отказа да почвам каквото и да било негово и скоро ще се прежаля, за да видя как свършва колелото.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Mon Mar 08, 2021 4:23 pm

Аз това "детски" не го имах предвид като обида, по-скоро в смисъл на не трябва ли да се подхожда с малко занижени очаквания откъм сложност и дълбочина. Щото и Мистборна, колкото и да ме беше изкефил навремето, си е напълно подходяща книга за 10-12-годишни, ама поне дава знаци, че се счита за "повече."
termit wrote:
Mon Mar 08, 2021 3:28 pm
... и Каладин трябва или да се вземе в ръце, или да се метне от върха на Уритуру без да са му заредени камъчетата, в идеалния случай да вземе и Шалан. От една година стоя на 30% някъде на Oathbringer-а, и не мога да се насиля да я завърша.
Ако е някакво успокоение, нататък стават много по-досадни и двамата, но Каладин поне в крайна сметка се хвърля от върха на Уритиру без заредени камъчета :D

Иначе дългите поредици трябва да се пишат като Сагата на Воркосиган и Дрезден Файлс (всяка нова книга е сравнително независима и бъдещите градят върху съществуващото вместо сегашното само да подлага за бъдещето) или Realm of the Elderlings на Хоб (стегнати трилогии, които се ползват като градивни елементи в метаисторията).

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Xellos » Mon Mar 08, 2021 4:44 pm

Да де, имах предвид, че детската литература/тая за юноши си има специални правила, не случайно се учи отделно. Ся ако сме ги пропуснали някои неща навремето е късно да ги оценим като чичаци, което не ги прави да са зле, просто малко от тях са за всяка възраст. Сандерсън успява да обхване доста добър диапазон от възрасти с тоя бърз стил.
Каладин трябваше отдавна да го убият да не се мъчи, ама на. Иначе за уестърн мистборн фазата ме загуби още с името на главният герой. :neutral:
:ninja:

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Брандън Сандерсън

Post by Martix » Mon Mar 08, 2021 5:37 pm

Тва горе, чак до пълното име на Уакс, макар че имената при Сандърсън са зле във всяка от книгите му, този човек трябва да наеме някой друг да му именова героите, а защо не и всичко в книгите. И държавите и регионите му, и ордените, от всичко струи един младежки ентусиазъм да е оригинален (пак е по-добре от автори, които си именоват горите Forest of Despair и тн, ама не е по-четивно). lightbringers, windrunners и тн, тва като го четох сериозно се замислих дали не е трябвало да плаща права на близард за да ползва думичките.
Представяте ли си примерно, армията да си направи въздушни сили, и да си ги кръсти неиронично Върховните Орли.
Дори сериозните му книги са дооста YA заради героите, които или са много млади и неопитни, или са емоционално на по 15 години.
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests