Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by трубадур » Tue Jan 12, 2021 6:03 pm

Roland wrote:
Tue Jan 12, 2021 5:41 pm
трубадур wrote:
Tue Jan 12, 2021 3:49 pm
Доста ви завиждам аз обаче. В центъра сте на явно събитие в модерното фентъзи, не сте единственото място, където да се нищи запалено книгата (и поредицата). Покрай тази тема се усетих, че никога не съм бил част от такова, шото явно мартин нема да го бъде, а неговата е единствената поредица, където съм заедно с останалите.
Еми яко е и не е трудно. Количеството е много, но четенето е лесно.
пляскам тука да не става спам в оная тема

Сандерсън ме утрепа с мъглороден, та сега ще видя ако ме хване с финала на колелото на времето, тогива мога да му дам нов шанс, ама ако най-популярната му книга не ме кефи, явно сигур не е за мене, от друга страна му гледам канала в тубата :spite:

ма последната страница тука и на @LightOne мнението доста ме засърбява да избързам де и да пробвам нови неща от него, но нека видя как приключва колелото първо

User avatar
Veritas
Scholar
Posts: 128
Joined: Fri Dec 12, 2008 11:38 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by Veritas » Fri Jan 15, 2021 11:34 am

Включвам се само да поздравя всички с космемето дето ме разхили днес:
Spoiler: show
Image
The truth shall make ye fret.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Thu Mar 04, 2021 11:58 am

Прочетох Сплавта на Закона и засега съм умерено незаинтересуван от втората трилогия на мъглороден. Както обикновено при Сандърсън, сюжетът се навърза перфектно в експлозивна кулминация, но няколко дреболии ми убиха хайпа, ще видим как се развиват нещата нататък.
-злодеят въобще не беше добре развит и не разбрахме нищо за мотивацията му, освен ако наистина мотивацията не е била cartoon villian със злокобен смях
-остана твърде очевидна и елементарна кукичка да го върнат в следващите книги, много се надявам авторът да не се е възползвал от нея
-кукичката на края беше едно към едно с една друга книга на Сандърсън, която няма да назовавам, можеше поне малко да разнообрази формулата.
-Уакс и Уейн също са някак прекалено комедийни и не стоят добре в света си, може би съм още с промит мозък от първата трилогия и с времето ще свикна на по-клишираната поп версия на Скадриал, но засега получавам смесени сигнали.
-описанията на екшъна не бяха много добри, но пък от тях имаше много.
-злия мистериозен план, който ще се разкрие в следващите книги засега не звучи никак смислен, надявам се и там Брандън да крие нещо в ръкава, но той обикновено крие

и един минус не по книгата - изданието на бард е ужасно, жълта слаба хартия, пълно е с грешки (двете ми любими са как са сбъркали името на Уакс още на втротото или третото му споменаване и как в преговора към книгата са объркали името - много се надявам ненарочно - на редакторът на Сандърсън и от Моше Федер са го прекръстили на Моше Педер).

7/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Thu Mar 04, 2021 4:15 pm

@Martix преместих ти поста в Сандерсъновата тема :)
Позабравил съм вече книгата, на мен ми остави изцяло позитивни впечатления, наистина е по-лековата атмосферата от първата трилогия, но натрупва доста интересни неща и развива нови аломантични способности. Плотът даже съм го позабравил, та не мога много да коментирам, но със сигурност нататък ескалират нещата, особено в третата книга (втората е малко скучна, дано не те откаже съвсем).
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Thu Mar 04, 2021 5:21 pm

Прочее, Скадриал се отваря страшно много в третата книга на тая трилогия, но си е факт, че като цяло поредицата е по-слаба от първата. Макар че не е като втората книга в първата поредица да не е също пълни крака :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by Dr. Horrible » Thu Mar 04, 2021 7:37 pm

Втората книга в първата поредица е супер яка, много хубаво развитие на героите, много интересни дилеми пред персонажите, страхотни диалози между Вин и кандрата. Ако тази книга е крака, то тя определено е краката на Тейлър Суифт или Крис Еванс 8-)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Thu Mar 04, 2021 8:12 pm

И мен не ми е ясно драмата на Симеон с Кладенеца откъде идва, бая си беше ангажираща книгата :mrgreen:
Иначе Ера2 и за мен е като цяло по-слаба, но пък е доста необичаен сетинг и забавна! Плюс това Wax е доста по-як герой от повечето в Ера1.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Fri Mar 05, 2021 5:44 pm

Оф моля ви се бе, пълна скръб е Кладенецът! :lol: Ма той Сандерсън досега добра втора книга не е вадил, така че...

Бтв, като стана дума за боклучави втори книги, някой тук чете ли Skyward поредицата?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Xellos » Fri Mar 05, 2021 6:08 pm

Roland wrote:
Fri Mar 05, 2021 5:44 pm
Оф моля ви се бе, пълна скръб е Кладенецът! :lol: Ма той Сандерсън досега добра втора книга не е вадил, така че...

Бтв, като стана дума за боклучави втори книги, някой тук чете ли Skyward поредицата?
Да. Много бие на Аниме, втората свърши толкоз у джаза. Иначе красиви издания с тия корици, Артлайн се постараха за дизайна.
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Fri Mar 05, 2021 6:12 pm

Xellos wrote:
Fri Mar 05, 2021 6:08 pm
Roland wrote:
Fri Mar 05, 2021 5:44 pm
Оф моля ви се бе, пълна скръб е Кладенецът! :lol: Ма той Сандерсън досега добра втора книга не е вадил, така че...

Бтв, като стана дума за боклучави втори книги, някой тук чете ли Skyward поредицата?
Да. Много бие на Аниме, втората свърши толкоз у джаза. Иначе красиви издания с тия корици, Артлайн се постараха за дизайна.
Да, добри бяха определено. Нашите са бая детски.
Spoiler: show
Image
Image
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Fri Mar 05, 2021 6:50 pm

Moridin wrote:
Thu Mar 04, 2021 4:15 pm
Позабравил съм вече книгата, на мен ми остави изцяло позитивни впечатления...
Аз също почти нищо не помня, но ме остави също толкова разочарован навремето. Даже ако правилно си спомням бях изчел всичко от Козмира до момента и Alloy ми счупи желанието да го следя :D

Мисля си да дам втори шанс на поредицата някой ден, ама преди 2-3 години се опитах да препрочета Мъглороден и останах много разочарован. Всъщност точно втората книга беше толкова отвратително зле, че просто я зарязах на 30тина процента. Като цяло reread на Сандерсън просто не е за мен, книгите често са по-слаби отколкото ги помня.

Чел съм Starsight и беше... не искам да кажа много зле, защото все още сравнително ми харесаха много парченца от нея, но като цяло имаше огромни проблеми и си прав, че много от тях бяха middle book syndrome. Цялото "зло" извънземно общество беше твърде комично някак си.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Fri Mar 05, 2021 6:55 pm

Е все пак това е YA, не се цели супер реализъм.

Иначе аз съм препрочитал първия Mistborn и продължава да ме кефи много.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Fri Mar 05, 2021 7:10 pm

А, да, първия Мъглороден имаше някакви кусури, които ми направиха повече впечатление на препрочитане, но все пак беше много добра. Втората от друга страна ми беше мъчително бавна и безпосочна.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Брандън Сандерсън

Post by Martix » Fri Mar 05, 2021 8:07 pm

Ам, на мен и трите първи мъглородени книги ми харесаха доста навремето, но съм ги чел преди 4+ години.
Сега преди да почна Сплавта на Закона, си препрочетох малко cliff notes за първата трилогия, за да си припомня сюжета и като се замисля, само първата книга има интересна структура (и предполагам че би носела на препрочитане, ако бях такъв тип човек).
Останалите две са доста безцелно бродене и аниме диалози (като третата поне завършва епично и има смислени разкрития).
IMO Сандърсън е all about the destination, not the path, и вече като му знаеш края, не е толкова интересно да го четеш. В началото е интересен, заради worldbuilding-а и магическите системи, накрая е интересен заради страхотните сюжети и качествено използване на чехови пушки. В средата обаче няма какво да предложи, то и затова вторите му книги са все най-слаби (изключая Skin Deep, която ми хареса най-много от трилогията).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Fri Mar 05, 2021 11:42 pm

Martix wrote:
Fri Mar 05, 2021 8:07 pm
(изключая Skin Deep, която ми хареса най-много от трилогията).
Е да, ама там е епизодична структура, та всяка книга е “първа” и “последна” едновременно. Макар че съм съгласен, втората е най-добра.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests