Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Moderators: Trip, Random, Roland, Marfa

Xellos
Moderator

Re: Брандън Сандерсън

Post by Xellos » Mon Apr 09, 2018 7:27 pm

За който няма време препоръчвам един сборник с разкази от Сандерсън през годините. Има ги пръснати и фрии на сайта.

Любимо.
https://brandonsanderson.com/i-hate-dra ... d-version/
Profanar la tumba, al ritmo de la rumba!

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Tue Jun 26, 2018 12:16 pm

Прочетох и ръкописа на White Sand - от тук май само @Xellos и евентуално @Lyanna Stark са го чели. Историята на тая творба е добре описана от Лиана в ревюто ѝ в списанието: http://www.shadowdance.info/magazine/comics/white-sand/
като е достатъчно да кажем, че е на светлинни години пред перверзията, която представлява т.нар. комикс

Ами, доста е як! Според мен по нищо не отстъпва на останалите му романи, като изключим че може би няма толкова уау-туистове накрая. Sand mastery-то е по-обикновен тип магия от повечето му системи, но пак е описана бая интересно и научно (ако човек си допълни с Арканум, цялата картинка става ясна), като по доста лежерен начин са загатнати и вариациите в Тъмната страна. Интересно споменаване там е някакъв безсмъртен император, за който не се знае как точно е постигнал това. Усеща се лек паралел между Тъмната страна и Елантрис в това отношение, като по много подобен начин родината на Крис - Елис - е една от малкото незавладени от всемогъща империя.

Кентън е много силен главен герой и сюжетът основно следва неговата борба да разреши всички предателства в редиците на Пясъчните повелители и да ги запази като общност. На моменти справянето му с поредната неприятна ситуация ми идваше нанагорно (подобно на Раоден от Елантрис), но от друга страна е с доста агресивен характер, което го прави по-уравновесен герой и не е чак толкова лайкабъл. Крисала за сметка на това е една от най-дразнещите героини при Сандерсън - нещо като по-празноглава бета-версия на Шалан. Цяло чудо е как от такова плямпало накрая излиза образът, който знаем от Secret History.

Двама от страничните герои - Аис и Ерик - са доста интересни. И двамата са с нещо като раздвоена самоличност, като единият иска да подтисне дивата си страна, а другият - обратното. За съжаление участието на Ерик е сравнително маргинално и така и не получаваме нищо за историята му в Тъмната страна, а финалът е сравнително незадоволителен. При Аис имаме доста по-силна арка, с която са свързани и основните туистове в сюжета. Между другото по неясни причини, Аис е от женски пол в комикса, което като цяло ми е интересно как е навързано с тия rage issues, но ще му метна око във втория том.

На края има и някакво бегло участие на Autonomy, който от втора ръка се появява на един от героите, но почти нищо интересно не се разбира. За мен този шард малко се обезцени с последните разкрития на Сандерсън:
Spoiler: show
за който не знае, оказва се, че той е манифестиран в полу-независими аватари, част от които е островът Patji на First of the Sun.
но пак ми е интересно да разбера каква е играта и защо религията, която го величае, хейтва пясъчните повелители.

Уърлдбилдингът е силен - много интересно е развита пустинята на Дневната страна, градовете са разнообразни, и политическите игри не доскучават. Особено култов е образът на Лорда Адмирал - пияница, който се налива единствено, за да прави сечено на гилдията си. Има богата фауна от крийчъри, а всички коментари за Тъмната страна, я правят да изглежда като тъмноелфския Калимдор.

В заключение - задължителен read за всеки фен на Космера - и тъгата ми, че каноничният му вид ще останат тия пробити комикси, не знае граници :)
This is it. Ground zero.

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Tue Sep 25, 2018 5:54 pm

Прочетох "Sixth of the Dusk":
https://www.goodreads.com/book/show/233 ... f-the-dusk
Ами, много е яко. Повлияно от полинезийската култура, с много готин главен герой. Хубав екшън. Птиците имат интересни способности. Дойде ми леко мрачновато по някаква причина. Не е нужно човек да е чел останалите неща от общата вселена на Сандерсън, за да разбере тази новела.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „Green Book“/“Зелената книга“

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Tue Sep 25, 2018 11:10 pm

Страхотна е, но Shadows Silence Hell алабала е още по-яка :) скачай там!
This is it. Ground zero.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Tue Dec 11, 2018 9:18 pm

За който не го е слушал - як поглед върху процеса на писане на Way of Kings.

https://writingexcuses.com/2012/06/10/w ... -of-kings/
And you can't dance with a devil on your back...

Veritas
Scholar

Post by Veritas » Thu Dec 13, 2018 9:46 am

The truth shall make ye fret.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Thu Dec 13, 2018 7:35 pm

Яко!

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Sun Dec 30, 2018 6:17 pm

Феновете бая се натъжиха от Брандън задето е писал тоя МтГ вместо четвъртия Мистборн :)
И аз в това число хаха. Но сигурно ще е яка книжката.

Някой да е захващал Skyward или да планира?
This is it. Ground zero.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Mon Dec 31, 2018 10:58 am

МТГ не е ли само разказ? Иначе аз я взех Скайуорд, ама ще видим кога...

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Mon Dec 31, 2018 2:04 pm

Аз го започнах "Skyward" снощи, обаче съм прочел само пролога и първата глава. Засега е готино.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Sat Jan 05, 2019 4:41 pm

Прочетох "Skyward". Определено си струва четенето, обаче, все пак, си е най-вече детска книжка за седемнайсетгодишни ученици в училище за пилоти, които спасяват света - или нещо такова. Главната героиня много ме кефи - израснала с историите за смели герои като Беоулф, Гилгамеш, Конан от Кимерия и така нататък, непрекъснато говори, като фенче на героичния пауър метъл, как ще реже глави, ще се къпе в кръвта на враговете и други такива. Изкривената представа за героизъм е водеща за цялото общество, смелостта, дори да избива в глупост, е най-важното, воините са с привилегии навсякъде, а страхливците и семействата им губят всякакви права просто така... Хубава история е, но тук не мога да я опиша както трябва. Даже романтичните тийнейджърски глупости почти не дразнят. Ако въздушните битки бъдат екранизирани както трябва, ще си сложат всякакви междузвездни войни, топ гъни и дресирани дракончета в малкото джобче. Героите в цялост са доста приятни. Препоръчвам.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

Mushu
Aes Sedai

Post by Mushu » Wed Jan 30, 2019 4:47 pm

И аз прочетох Skyward преди седмица-две, много бързо я прочетох, приятна и лека. И свърши по такъв начин, че ми се иска да излиза скоро продължението :) Но сега Stormlight Archive е приоритет, за което не се оплаквам изобщо :)

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Oct 18, 2019 3:18 am

И аз най-сетне прочетох Skyward. При все наглото плагиатстване от Gurren Lagann, това е най-доброто писане на Сандерсън към днешна дата, на всякакви нива - характеризация, драма, употреба на език. И не бих казал, че е “детска”, при все YA етикета. Супер впечатлен останах.