Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Lyanna Stark » Thu Feb 23, 2017 6:50 pm

@Roland, тъкмо се канех да те питам докъде си със Стормлайта. :) Впрочем, ти беше ли чел Warbreaker или не? Казвал си ми, но в момента не мога да си спомня. Как върви Елантрис?

Аз пък прочетох най-сетне втория и третия Mistborn и всъщност доста ми харесаха - повече, отколкото очаквах. Сега чакам да ми пристигне Arcanum Unbounded, за да прочета Secret History. (Не че го нямам пиратско, ама друго си е да четеш якия американски хардкавър.)

Всъщност мисля, че разказите в Arcanum Unbounded са единствените неща от Cosmere, които ми остава да прочета.

А извън Cosmere, някой случайно да е прочел Snapshot? Нещо отзиви? Бих си го купила, ама като знам откога ми стои Perfect State непрочетен на киндъла...

Интервюто наистина е много добро. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Thu Feb 23, 2017 8:17 pm

Не съм чел Warbreaker още, не. А иначе имай предвид, че Secret History спойли финала на последната от книгите за Уакс, така че не бих я чел, докато не си изчела всичко в Скадриал първо.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Lyanna Stark » Thu Feb 23, 2017 10:36 pm

Чела съм всичко в Скадриал, изчетох Уакс и Уейн преди да довърша оригиналната трилогия. Това съм ти го казвала, ама си забравил. :) Мисля, че вече прочетох всичко излязло в Космера, с изключение на Arcanum Unbounded, от който съм чела само Edgedancer.

За Warbreaker... ами няма да ти спойля, но като я прочетеш, пиши дали си забелязал нещо... познато. (Ако вече не си прочел някъде спойлърите де. Може и аз да съм ти ги казала, вече не помня точно какво говорих за тази книга.)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Fri Feb 24, 2017 1:01 am

Нищо не знам за нея и от спойлери никога не се изкушавам, така че нямам идея за какво говориш. Ще я изгълтам и нея след Елантрис и тогава и на мен ще ми остава само Арканумът.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Fri Mar 03, 2017 8:59 pm

Аз пък най-сетне изчетох Пътят на кралете :) Малко мнения надолу, част в спойлери

Началото беше ужасно тромаво, както и част от интерлюдиите и на места като че ли си личи, че е снаждана книгата в различни периоди, или пък редакторите са спали. Въпреки това и въпреки огрооооооооооооомния обем (честно, не си представях, че ще мога да прочета толкова голяма книга отново след тийнейджърските си години :D), финалното ми впечатление е, че Сандерсън много внимателно е изградил героите си в поредица от правилно градиращи ситуации и е обърнал подобаващо време на еволюцията в тях. Което заслужава адмирации. Наистина много текст, но почти нищо не изглежда наистина излишно. Наистина много променени герои накрая, но нищо не изглежда out of character. Всъщност, дори се променяха прекалено бавно :D

Светостроенето в тая книга е феноменално. Усилията, вложени да се опише как е еволюирало всяко създание заради бурите, са епични наистина. На моменти систематичността обаче ми идваше в повече, особено с десетте есенции, трите лашинга и не знам какво. Фак меджик.

Слабата страна си остава същата - с все епиката, добре сложените герои, адски пълнокръвното действие, всичко е толкова... наивно. Няма никаква тръпка, конфликтите са като през стъкло. За съжаление не ми достига читателското майсторство да разбера какво точно куца, но със сигурност има нещо, което куца. Сякаш Сандерсън е вкарал някакъв цвят защото "трябва да има", но по душа героите му си ги иска идеални. Наистина има много замисляне, има дори някои доста необичайни и интересни залитания в посока диалози от руски филм на теми от живота, но right down to it, героите му си остават напудрени.

И може би най-дразнещото за мен - редуването на абсолютно епохални сцени, където нямаше конкретна нужда от такава епохалност, със сцени които сюжетно трябва да са ОМГ, но са написани с краката.
Spoiler: show
Особено underwhelming беше появата на The Almighty в последното видение на Далинар. Сцената дори не беше толкова зле, но тая крайно идиотска последна реплика счупи целия диалог! Адски дразнещо.
Малко съм тъжен също, че всички яки разкрития ми лазеха здраво по нервите:
Spoiler: show
Че Ясна може да соулкаства сама беше досадно, защото намали уникалността на Шалан, но от друга страна Ясна е на практика най-якият герой в поредицата, така че го преглътнах. А и това с отровата в хляба и мармалада беше от малкото неща в книгата, които не ми бяха ясни сто страници отнапред.

Че кралят на Карабарабабранещоси се оказа просветен злодей, беше доста в джаза и честно казано не съм сигурен, че ми се връзва особено, но да видим. От същия порядък, но още по от нищото беше това, че паршмените и паршендите са voidbringer-ите. Не говоря просто за дето през цялото време сетъпваха войдбрингърите да са големите каменни-лава неща (които май всъщност са тъндъркластите). Говоря за това, че някак си паршендите изобщо не изглеждат толкова мощни и страшни, колкото ги спрягат в легендите. В едно от виденията на Далинар, радиантите му казват, че ония ужасяващи сенчести зверове не били ЧАК войдбрингъри, а били просто някакви си там Midnight Essences. При положение че зверовете бяха едно трийсе четирийсе хиляди пъти по-мощни от всеки паршенди.

Та така, това остана объркано.

И както казах, цялата сцена накрая с Всемогъщия и Далинар беше абсолютен let down. На Каладин "виденията" бяха доста по-добре издържани като power balance.

Интересно ми е дали Таленел ДОСЕГА е бил в тоя ад, в който го изоставиха другите Хералди в началото на книгата и чак сега се появява - ако е така, значи историята е мноооооооооооооооого по-дълга от очакваното, тъй като в началото казват, че безчет пъти са минавали през ада.

Интересно ми е и как работи точно тази врътка, дето и Всемогъщия и не помня още кой я споменаха - че човечеството не е спечелило, а е загубило войната (която и да е таз война).

Също ми е малко трудно да мапна всички сцени от миналото коя след коя следва, но ще изчакам да прочета и сияйните слова, за да си ги сложа в главата.

И последното дето ми е интересно е от чия гледна точка са интротата на втора глава, но предполагам е гледната точка на Хойд. Който бтв след целия хайп по него в Барселона, беше бая бозав герой!
Та така - напред към втора книга :) Ако имате коментар по моя, моля леко със спойлерите!
@Dr. Horrible @LightOne @Lyanna Stark @Roland
This is it. Ground zero.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Lyanna Stark » Sat Mar 04, 2017 2:15 am

@Moridin, начи на повечето от тези неща мога да ти кажа само RAFO.
Spoiler: show
Продължавай да четеш и ще видиш каква е работата с паршендите, там е сложно. Мисля, че не пишеше нищо конкретно в първата книга, така че няма да ти го спойля. Ще разбереш и защо Шалан и Ясна могат да соулкастват и защо умението не е уникално. Има и много повече информация за Тараванджиан, щото и с него нещата са сложни.

Ако искаш спойлъри за нещо, питай и ще ти ги кажа, но по-добре прочети Сияйни слова.

За виденията на Далинар не знам какъв ти е проблемът, тук пак съм в ситуацията как някакви хора се оплакват от писането на Сандерсън, а аз дори не разбирам защо. Нямам проблем и с героите му, но на мен по принцип идеалните герои не ми пречат толкова.

Хойд дори не помня какво правеше точно в тази книга. Аз му се кефя, но съм го виждала в много повече книги. (А и не винаги разбираш, че виждаш Хойд в определени сцени, докато не го прочетеш после в уикито...)

Но във всеки случай се радвам, че вече си на моето мнение за Ясна. :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sat Mar 04, 2017 9:40 am

За чисто сюжетните ти дразнения втората книга ще ти оправи настроението почти навсякъде. Тя е доста по-яка от първа, и с доста по-"финален" финал. Иначе сърджбайндърите имат една сюрия различни умения и повечето са бая яки. Лашингите във втора книга къртят, макар че все така нищо не може да ми се Мери с Аломантията в Мистборн.

Иначе Хойд е мега пич с тия истории, дето тормози Каладин с тях.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sat Mar 04, 2017 10:44 am

А да чета ли Warbreaker преди Сийяните слова? :)

@Lyanna Stark, тази реплика е просто ужасна (see below). Фактът, че Тор са я избрали за цитат на главата в ририйда си ме оставя засрамен от човешкия род:
Spoiler: show
I am… I was… God. The one you call the Almighty, the creator of mankind.” The figure closed his eyes. “And now I am dead. Odium has killed me. I am sorry.
Не само че е безкрайно cringeworthy, но и не се връзва логически, защото досега не отговаря, пък сега отговаря, и изобщо....
This is it. Ground zero.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Lyanna Stark » Sat Mar 04, 2017 11:55 am

@Moridin, не виждам никакъв проблем с репликата и абсолютно нищо cringeworthy. За много хора това е един от най-яките моменти в книгата.
Spoiler: show
А що се отнася до това дали отговаря - не, не отговаря, и продължава да не отговаря. Просто понякога въпросите на Далинар случайно съвпадат с репликите на the Almighty.
Дали да четеш Warbreaker - ами не знам, зависи какво ти се чете повече. Връзките не са чак толкова важни, че да е задължително. Ако ти се чете Сияйни слова, минавай направо на него. Ако предпочиташ да пробваш нещо друго между двете, давай с Warbreaker. Аз бях чела Warbreaker само до половината, когато започнах Сияйни слова, и това не ми попречи да харесам книгата. Така или иначе, и да изпуснеш връзките, после ще ги прочетеш в интернет. :mrgreen:

Warbreaker, между другото, до един момент ми беше доста скучен (затова и го зарязах на половината за няколко години), но края му много ми хареса. Елантрис пък ми харесваше през повечето време, докато го четях, но изобщо не харесах края.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sat Mar 04, 2017 7:28 pm

Мен Елснтрис ме умори от скука през повечето време и ми хареса финалът. Ще нападна Уорбрейкър сега.
Иначе Жоро, в грешка си, няма инконсистенции. Сериозно, втора книга ще ти оправи според мен немалко от недоволството.
Spoiler: show
Освен това мисля, че не ти е съвсем ясно какво са Шардовете и Шард световете, защото не си чел Мистборн. The Almighty буквално Е Honor. Затова страшно ме кефи когато рандъм герои кажат "honor is dead", щото всички живи същества на тоя свят са в някаква степен свързани с неговите Шардове.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sat Mar 04, 2017 8:18 pm

Това го разбрах от странични материали, но изобщо не става ясно в текста ;) А и няма отношение към ниво изречение, срещу което роптая.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sat Mar 04, 2017 8:27 pm

Еми и на мен не ми е ясно какъв ти е проблемът с изречението, Сори.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by LightOne » Sat Mar 04, 2017 10:54 pm

Еми каквото и другите казват - следващата книга хвърля светлинка върху някои от сюжетните проблеми, които изложи.
А това за монолога на the Almighty –щото то не е диалог- на мен пък ми хареса и аз не виждам какво в това изречение ти пречи, след като объркването ти е, че е диалог, а то не е.

Дали да четеш Warbreaker преди Сийяни слова, ами в Словата има два сравнително големи reference-а /но без голяма сюжетна значимост/, които няма да хванеш /а за тях конкретно cool factor-a вдига левела, ако ги хванеш/, ако не си чел Warbreaker. А и аз винаги подкрепям с 20 пръста четенето на Warbreaker. :D
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Mar 05, 2017 9:26 am

Няма объркване :) само тромавина от автора.
Инак почнах Словата, не ми се прекъсваше :D
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Sun Mar 05, 2017 9:35 am

И аз бях така. Доста е телинг, че след такава огромна (и всъщност бая бавна) тухла нямах проблем да почна веднага още една със същия размер, последвана от 70% недовършен Елантрис и сега Уорбрейкър...
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests