Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Feb 23, 2013 12:18 pm

Аз бях прочел малко от Пътят на Кралете и отиде на рафта, но от уважение към Брандън реших да я прочета. 3 ултра дълги сядания, последното от които до 3:30 сутринта. Интересът ми към историята и персонажите нарастваше лавинообразно с всяка следваща глава. Повечето фентъзита, които съм чел достигат до добро темпо в някоя от сюжетните арки, но в друга нещата се влачат. Ще се върна към Песента на Мартин, защото по-рано направих сравнение пак с него. Там точно това се случва. Има глави, които просто ти се иска да свършват по-бързо. Това напълно отсъства в Пътят на Кралете.

В Пътят на Кралете всички сюжетни нишки стават все по-силни и интересни и това не спира в нито един момент, с изключение на може би няколко кратки глави. Цялата книга е много силна, краят също е безупречен. Харесва ми колко добре Сандерсън завършва книгите си. Няма някакви люти клифхенгъри, които да те карат да си блъскаш главата в годините, до излизането на следващия том. Ненавиждам такива куци похвати. Харесва ми, че получих отговор на някои от многото въпроси, които имах.

Айде да пускат тъпото Колело и да издава втората книга. Този път си я вземам директно на английски, че от тия Вълшебни брони ме заболя главата. Как изобщо може да се преведе Shardplate? :lol: Преводът беше добър, ако трябва да бъда честен, макар на моменти да ми се струваше, че прекалено буквално се е превеждало.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Feb 23, 2013 12:39 pm

И аз имах същите впечатления от страничката превод, която прочетох. Сякаш не се е търсила оптималната българска фраза. За магическите термини дума няма да отварям, там такова минаване по най-малкото съпротивление има, че...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Feb 23, 2013 12:50 pm

Магическите системи са му голяма сила на Сандерсън и все използва едни интересни засукани думички. :) Но си личи, че се е бързало с превода.

Даже си мисля, че ще е добре да си купя Пътят на Кралете на английски, за да се насладя истински на книгата и да съм готов за следващата. Май точно това ще сторя. Но преди това е време да прочета Елантрис. Yup.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Mon Jan 13, 2014 3:05 pm

Прочетох и аз най-сетне трилогията за Мистборн. Така де - изгълтах!
Много много ми хареса :D
Особено самия свят и магическата система - най-вече как всяка книга добавя по още малко знание за металите и за различните *мантии.
Най-любим персонаж си ми е ТенСуун. И може би заради това втора книга всъщност не ми завлачи никак.
За сметка на това в трета книга бях доста нещастна, че
Spoiler: show
ТенСуун така и не се срещна с Вин, а пък постоянните терзания на Сейзед и мъката по Тендуин много бързо ми писна в един момент. Но пък финалето беше епично!!! Ужасно се изненадах кой в крайна сметка се оказа Героят на времето... Имаше един-два обрата, които ми бяха по-предвидими, но не и този.
Хареса ми и че все пак Лорд Владетеля не се оказа толкова зъл, колкото го мислеха всички и изобщо финалът на втората книга беше доста интересен с това как в крайна сметка саможертвата се оказа един вид "грешният" избор.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Jan 13, 2014 3:32 pm

The alloy of law е своего рода продължение в Мистборн вселената, задълже е след нея.

Аз си направих маратон голям напоследък след Мистборновете. Така и така се мотам из нас, нищо освен зрението не ми коства да изгълтам библиографията му на английски, някак не ме блазни преведени точно неговите системи :D.

Алкатраз версус... се оказаха доста интересен литературен експеримент.
ще се чака 5-тата.
:mrgreen:


Progress bar-a на страницата му кефи http://brandonsanderson.com/ :D
баси производителния човек е... за сега чакам Ритматиста следващата, поредицата за Епиците не ме блазни чаааак толкова, особено за човек фен на Thе Boys комиксите :).

днес/нощес infinite blade :shock:
:ninja:

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Jan 13, 2014 4:33 pm

Infinity blade не е на същото ниво и е по принцип за феновете на игрите :)

първата беше прилична, но не достатъчно за да взема номер две
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Jan 14, 2014 4:17 pm

Мдам, тъй си е. Прецапвам са Legion, доста яка идея пак има. :idea:

Хахах това все едно е правено за Сандерсъновите богове :D

http://9gag.com/gag/aWZ7VjK
:ninja:

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Post by matsi » Thu Feb 13, 2014 8:54 am

Втората от Пътят на Кралете излиза на 4-ти март . Според информацията от фейсбук страницата на Студио Артлайн "Трудно ще бъде. Вече се превежда, но този сериозен обем ще отнеме време. Но и няма да закъснеем много"(копи-пейст на запитване за книгата). Евала на тях. Заедно с МБГ Букс ми станаха любимите издателства.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Mar 04, 2014 9:16 am

WORDS OF RADIANCE Излиза днес дам http://brandonsanderson.com/, аз ще дебна е-боока тия дни. Ама при положение, че се планира Stormlight Archive поредицата да е 10 книги... тегаво малко. Гледам, че напредва и с 2рата на Легион, това повече го чакам.
:ninja:

User avatar
dido_demirov
Merchant
Posts: 95
Joined: Wed Nov 09, 2011 7:07 pm
Location: Shumen

Post by dido_demirov » Mon Mar 17, 2014 8:51 pm

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Дай Боже, малко остана. :D
Last edited by dido_demirov on Tue Mar 18, 2014 9:08 am, edited 1 time in total.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Mar 17, 2014 9:32 pm

Мнооого добър, тамън го довърших вчера на киндъла ;). Баси чакането ще падне сега за 3-та и тн... :( Само warbreaker ми остана да прочета от до тук изкараните неща... Бая тегавко ще е за превод обаче с толкова измислени думи.
:ninja:

User avatar
dido_demirov
Merchant
Posts: 95
Joined: Wed Nov 09, 2011 7:07 pm
Location: Shumen

Post by dido_demirov » Mon Mar 17, 2014 9:55 pm

Въпроса за чакането при Сандерсън не стои. Този е машина. :D

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Mar 18, 2014 12:58 am

На български втората книга от поредицата ще излезе през месец Май, най-вероятно за Панаира на книгата. Така са написали във ФБ от Артлайн. :wink:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Mar 18, 2014 9:33 am

Добре, интересно ми е как става това. 1200 страници за 2-3 месеца? Like, really? wtf Само заради това издевателство това не бих си я купил на български.

П.П. Направих уърдкаунт. 400. Хиляди. Думи. Ако преводачът не си е поискал поне 6 лв./страница, не цени нито труда си, нито физическото си оцеляване. (Че никой по издателската верига на тая книга не цени особено превода и продукта, който ще извадят, е ясно.)

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Tue Mar 18, 2014 9:51 am

Всъщност те получиха книгата още преди да бъде издадена, това пак във ФБ го писаха. Тоест се превежда реално от поне 3 месеца, ако не и повече. Което не го прави по-малко като обем за работа, разбира се...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 18 guests