Скот Бакър - The Second Apocalypse

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Member
Commoner
Posts: 32
Joined: Sun Jul 18, 2010 9:51 pm

Post by Member » Tue Aug 10, 2010 4:58 pm

И аз днес приключих с "The Darkness that Comes Before" и мога само да благодаря на Roland, че пусна тази "муха" във форума :roll: . Книгата е динамична, няма абсолютно нищо излишно и страниците просто летят без да ги усетиш. С две думи, великолепна книга, сега само се надявам че и втората ще е на същото ниво.
Moridin wrote:Учудващо е колко хора не смятат Бакър за всепомитащо велик, а му се дразнят на прекалената мрачнота и на ФИЛОСОФИЯТА. Малазански фенове това. Човешкото нахалство няма граници ей :mrgreen:
Мен,пък, точно това ми харесва. А и човекът все пак е учил философия ,те какво искат от него :D .

За хората, които търсят книгите от поредицата, мога да кажа, че първата и втората ги няма в книгоманията на бул. "Прага". Защо не си я/ги поръчате от сайта на Книгомания или ,както беше казано в по-горните постове, от буукдепоситъри-то . :roll:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 21, 2010 12:46 pm

Прочетох и втората книга. В някои отношения - основно развитие на сюжета - е по-силна от първата. В други е по-дразнеща :mrgreen: В детайли:

+ доста е яко развитието на Наюр (горе-долу единственият свестен герой в тая книга, макар и той да е доста повреден)
+ битките са убер култови, на мен ми бяха мънечко скучни, но не мога да не оценя гениалния им кинематографичен характер (както Емо е писал в ревюто си в ШД, "от гледна точка на цялата армия"), а като се има предвид, че аз битки изобщо не трая, това си е постижение.
+ сюжетът мърда яко и целият поход на войската към Карасканд е описан доста брилянтно.
+ повече Консултец и няква древна история
+ както и в първата, много добро и стегнато изложение, поетичен език, яки и премерени описания

за съжаление критиките ми са немалко:

- основната разбира се е Келхус. тук се съгласявам с критиките на всички умерено недоволни от тая поредица - неговото съвършенство е, (а) дразнещо, (б) силно нереалистично. Читателят автоматично (е, освен ако не е с комплекс за богоизбраност :mrgreen: ) започва да вика за всеки друг, само не и за Келхус, по простата причина, че всички други ОЧЕВИДНО нямат никакъв шанс срещу него. Дори моментите, в които Келхус е на ръба на провала, изглеждат фалшиво, тъй като вече на всички ни е ясно, че няма случай да не му върже. Абсолютно прекалено е с описанията от гледни точки на други герои колко съвършен, богоизбран, красив, могъщ, умен и т.н. е Келхус. Докато в първата книга първо не му беше толкова голяма пишката и второ беше все още интересен, то в тази тук нещата придобиват силно нереалистична нотка.
- върхът на нереалистичността е финалът на книгата, където
Spoiler: show
почти умрялата армия на холиуора просто излиза и избива огромната армия на фанимите. ВТФ бе батка. Да, тайната на битката, да накараш врага да повярва, че ти ще спечелиш и т.н. шит, но все пак ВТФ БЕ БАТКА. Особено самия Келхус, който до вчера е бил буквално на ръба да умре, не е ял и пил нищо сигурно седмица и т.н., уби падираджаха. РАЙТ.
-въпросният финал е също така БЕЗОБРАЗНО ръшнат, вероятно за да оправдае нереалистичността си.
- твърде гадни неща се случват на героите. Ясно, че въпросните са путки и си го просят, но все пак. Изобщо войската като цяло преживява твърде много гняс и реалистичното в случая е просто мирно да измре.
- при все яките обещания и поетичните описания, магията доста ме поразочарова. В общи линии всички просто изгарят противника с някви енергийки тип магийките от Мортал Комбат. Единствената по-оригинална магия беше ходенете през сенките на Ака и Зин. Няяяяя.
- Езикът на Бакър започва да изпада в много сериозно повторения на фрази и словосъчетания, при все че още е много як.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 21, 2010 1:10 pm

Еее, жоре.

Келхус естествено, че ще е съвършен егаси. Той не се съревновава с другите герои, а с цели кралства. В смисъл той е от тоя порядък. Бтв, финалът е нарочно мъгляв относно дали Келхус само на мускули и воля изтърпява каквото изтърпява, или The Outside наистина има нещо общо. Ше видиш в трета книга.

А тва, дето армията трябвало да си умре, би подкопало абсолютно целия ефект на цялата книга се пак :roll: От друга страна, ти отде знаеш, че е нереалистично? В смисъл, ако търсиш 100% правдоподобно развитие, може и да останеш с такова впечатление.
Spoiler: show
Ако се вържеш на това как Келхус движи цялата армия почти буквало със силата на ума и волята си, е абсолютно разбираемо. Зависи от кой ъгъл гледаш. Да не говорим, че ефектът всъщност не е "ЕХАААААА, НАШТЕ БИХА!!!", а "Бахмаму, this shit is scary." Tи *не трябва* да се кефиш на Инритяните, а да се поотвратиш от тях, по продължение на отвратеността ти от Келхус. Който е направен, за да *не* го харесваш.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 21, 2010 1:17 pm

Еми според мен няма съспеншън ъф дисбилийф. Дори не е описано какво чувстват инритяните в последната битка. Как тогава
Spoiler: show
да ми е реалистично, че побеждават? При положение че отиват на битка с превъзхождаща ги по численост, ОХРАНЕНА армия, която защитава родината си, а инритяните дори се мразят едни други заради Келхус.
в смисъл заеби тая работа :wink:
This is it. Ground zero.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Sat Aug 21, 2010 1:25 pm

На мен ми остават 100 страници от втората, нема да е зле да се отлепя от компютъра и да взема да я довърша...
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 21, 2010 1:51 pm

Е, няма да заеба, бе, Жоре, инритяните са описани като fucking ghouls в края на книгата. Не ти трябват описания какво чувстват.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sat Aug 21, 2010 4:39 pm

Преди малко дочетох втората.

Който чете още да знае, че надолу може да има спойлери!

Почти на 100% съгласен с критиките на Мор.
Краят почти успя да ме накара да не започна още днес третата... Адски разочароващо. Сега не знам кои трябва да са ми симпатични и какви фъкинг гоустс са, обаче стигне ли се при четенето на книга до момента, в който да си кажа- "да бе да, е те това нема как да стане!" и значи работата не е на добре.
Сега Келхусчу си е готин, макар и вече почти да го намразих и аз. Инритите са ми противни, в общи линии, от началото на първата книга и определено кианците са по- яки, жалко че ги бият.
Нещо друго, което искам да отбележа като огромен минус е така наречения от мен "ефект Роки".
Spoiler: show
Значи нашият човек яде тупалката, бият го, мачкат го, ебават му мамичката и оня в последния момент се надига и сгазва де що има наоколо. В случая това се отнася не само за последната битка, но като цяло за книгата. Във всички битки нашите хора тъкмо ги сгазват и в един момент, опа невероятен обрат. И така.
Относто това, че на героите не им се случват хубави неща- заслужават си го, да мрат гадовете! :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 21, 2010 7:07 pm

Винаги съм недоумявал как иначе интелигентни хора успяват тотално да пропуснат поантата на тая поредица. Няколко разяснения:
Spoiler: show
1. Келхус НЕ Е герой в тази книга. Той е плот-дивайс. По същия начин, по който в дизастър мууви никой не очаква от теб да симпатизираш или да мразиш торнадото/вулкана/метеорита, Келхус е стихия. Той не е човек, в него няма нищо човешко (поне докъм трета книга) и той не действа с човешки мотиви. Не бил реалистичен? БУ-ХУ! Това е фентъзи, което борави експлицитно със символизъм, не хард сф. Келхус Е тъмнината, която предхожда. Той Е хилядократната мисъл. Той е огънят, който претопява Инритите, за да изкове от тях нещо ново и различно.

2. Инритите побеждават, защото им се явява ясен знак от Бога, че победата им е гарантирана. ВСИЧКО в тази трилогия е подчинено на концепцията за силата на вярата - лична, религиозна и всякаква друга. Инритите са фанатични животни - безмозъчна маса, която се контролира от вярата си. Ситуацията им беше черна, но когато Пророкът слезе от Кръга, озарен от светлината на Бога, те просто НЕ МОЖЕХА да изгубят битката. А когато тази подивяла орда се изсипа от портите на града, за Фанимите беше очевидно, че те пък не бихба могли да спечелят. Нещо повече - боговете в този свят, както се разбира от The Thousandfold Thought и The Judging Eye, са съвсем реални и наистина манипулират света. Но не е ясно дали ВСИЧКИ богове са съвсем реални, или само Богът на Инритите. Така или иначе те зависят от вярата и in turn са в състояние да й влияят. Колко по-силни биха били Хилядата Аспекта от Самотния Бог при този внезапен сърдж на вяра? Жив пророк върви сред смъртните - гласът на Бога, облечен в плътта на съвършенството. Има ли изобщо някой в съвременния свят сетивата да си представи екстаза и лудостта, които носи подобно нещо за създание, чието съществуване на най-базово ниво се дефинира от неунищожима и фанатична вяра?

3. Магията в Еарва е проклятие. Тя наранява света, раздира тъканта му. Отново - част от символизма на поредицата. Затова и магията не съзидава, тя само унищожава - по един или друг начин. А който не се е впечатлил от бягството на Акамион от Алените Кули, очевидно е душевно мъртъв и спаружен :р

4. С описанието на съвършенството на Келхус не е прекалено изобщо. Чел съм книгите два пъти и никъде не се стига до претоварване в това отношение. Проблемът е в погрешната перцепция на читателя към героя (вж. точка 1), която води до раздразнение от ВСЯКО негово обожествяващо описание и го раздува до пропорции, които то няма. Още нещо - Келхус НЕ Е съвършен. Той ИЗГЛЕЖДА съвършен. Келхус е най-празният и несъществуващ герой в книгите. Той е куха физически перфектна черупка, механизъм, управляван от напълно нечовешка воля, която дори не е ясно доколко е негова, и доколко е масовата Цел на ордена му.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sat Aug 21, 2010 8:14 pm

Рол, относно втората ти точка- мисля, че разбирам какво имаш предвид и мисля, че разбрах идеята на автора още преди да ми я разясниш. Друг е въпросът, че за мен не се е получило добре и ми е неубедително. Казах как се почуствах и какво си казах, свързано с вече споменатия от мен ефект.
Spoiler: show
Само да отбележа, че хората към края на книгата така епично мряха със thousands и hundreds, че по едно време ми идеше да започна да броя и ми се струваше, че няма да излезе сметката накрая :). В един момент бяха болни половината хора от болест от която почти всички умират и накрая се оказа, че са станали наполовина общо. Това на мен ми лъхна на неприятна нереалистичност. От ония разминавания, които не могат да бъдат изтрити от идеята, че книгата е фентъзи. И всичко това някак беше подчинено на едно нагнетяване на напрежение, което да стигне до епична кулминация. Лично за мен с една идея по- реалистично, макар и по- семпло всичко би било много по- силно и по- въздействащо.
За Келхус, който наистина не е обикновен герой съм напълно съгласен, както и за другите неща, които явно и вбъдеще ще разбирам, четейки следващите книги...
Ще видим.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 21, 2010 8:20 pm

Кво каза Джайм кат цяло :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 21, 2010 9:32 pm

Еми аз ви предлагам гледна точка, която води до харесване на книгите. Като човек, който цялостно предпочита да харесва неща, вместо да не ги харесва (positive emotion always trumps negative), това е максимумът, който мога да направя. От вас зависи дали ще я приемете.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Sep 10, 2010 10:51 pm

And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Sep 11, 2010 10:40 am

ДА, ДА!!!!!

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri Sep 17, 2010 9:18 pm

Това ще се купи заедно с Троя и Сарантиона тази година :)
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 17, 2010 9:26 pm

Бтв тотално не схванах тая идея с Келхус и ваденето на сърцето след циркуфикса, която упорито прокарва глава. втф?
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests