Скот Бакър - The Second Apocalypse

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Sep 14, 2012 1:02 pm

Прочетох The White-Luck Warrior. Много, много добра. Да не кажа голяма дума, но за мен това е най - стегнатата откъм съотношение вътрешно/външно действие след TTT.

+Кирри sequence-ите, придаваха много приятно отстраняване от другите герои и света през съответното POV
+Соруийл наистина дръпва и при някои по - бавни моменти в главите на Skin Eater-ите чаках с нетърпение неговите глави, и то не само заради битките
+Самите битки естествено, до степен да ми е трудно да си представя толкова много Сранки
+Описанието на магьосниците и по - точно Суаялския Компакт в битка (цветя разцъфващи в пламъци)
+Инрилатас в трите си появи. I shit when I shit, хаха.
+Келмомас, толкова е гадно и болно малкото чаве, няма как да не се кефя на психопатията му. Надявах се обаче да рзаберем наистина кой е вторият глас в главата му от Инрилатас
+моментите с Окото
+Битката с
Spoiler: show
Бащата на Драконите и Нил'гиккас
. ТОЛКОВА беше велика. Когато Бащата почна да говори за това как Инчороите са били и на други светове настръхнах. Не че не се знаеше, но пак настръхнах.
Spoiler: show
което обаче ми е леко странно, как "затварят" един свят след като той е планета. The Outside общо ли е за цялата вселена? И защо си мислят че точно Еарва най - накрая ще ги спаси? И защо 144 000, а не 42?
:lol:

-все пак на моменти влачеше, но просто е неизбежно да не се случи това с фентъзи тухличка
-лайното много силно се удря във вентилатора, специално в Момемн, донякъде и при The Great Ordeal, накрая тъкмо се надявах
Spoiler: show
че Майтанет и Езменет ще достигнат някакво съгласие и БАМ
-И тук Келмомас, естествено, въпреки че той не направи толкова бели в този том
-Имаше пасажи, най - често при скалперите, от които не вдявах нищо на чисто текстово ниво
-накрая е леко неясно,
Spoiler: show
Ишуал още ли е населен?
-излиза че имаме двама
Spoiler: show
нариндари
, като единият уби
Spoiler: show
Майтанет вместо Езменет
. ВТФ?

Като цяло съм много доволен, но като си помисля че остават 300 дена до ХАРДБЕКА и че после трябва да чакам за меки корици... :cry: :cry:
Цифром - 9/10
Едит: никъде ли няма синопсис на The Unholy Consult? :neutral:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 14, 2012 1:28 pm

Май има, да ти кажа, ама то все тая :)
Иначе на блога на Бакър има два разказа, които могат да ти задоволят апетита - единият е от гледната точка на нечовек отпреди инчороите, а другият е за създаването на Консулта (и май малко спойли третата книга). Не съм ги чел и двата.
Силно препоръчвам и темие за Бакър във вестерос.орг, а феновете си направиха и нов форум, но като ми откраднаха компа му загубих адреса :(

Иначе малко коментари по твоите (радвам се, че толкова ти хареса, книгата наистина е супер добра):
Spoiler: show
което обаче ми е леко странно, как "затварят" един свят след като той е планета. The Outside общо ли е за цялата вселена? И защо си мислят че точно Еарва най - накрая ще ги спаси? И защо 144 000, а не 42?
"Затварят" светове, като намаляват броя на душите в тях - което постигат чрез Не-Бога. Числото изглежда случайно, но е библейско - свързано е с апокалипсис на Йоан, което е интересен факт, който Бакър засега отказва да коментира. "Затворените" светове са недостъпни за боговете и следователно за проклятието - което е големият проблем на инчороите, ама в момента говоря малко по памет. Не знам защо Еарва е по-специална според тях, това не е разкрито засега.
че Майтанет и Езменет ще достигнат някакво съгласие и БАМ
Най-мразеният от мен момент в книгата :(
Ишуал още ли е населен?
Не е ясно. Или това е стандартният му вид за прикритие, а ние не знаем, щото не ни е било казвано, или нещо е станало в тия двайсет години - вероятно Келхус. Теориите в мнозинство са, че Келхус си е взел няколко верни оттам (например този, който рекруитва Капитана и Клерик в предната книга, подозира се и архимагьосникът в новия Мандат) и е убил останалите.
...двама нариндари...
Не, нищо такова не стана :) В една от сцените си the white-luck warrior убива нариндара и заема мястото му. Целта - Есменет да се обвинява за смъртта на Майтанет (която поръча на нариндара), а също и да не заподозре нечия друга намеса. Разбира се нариндарът не би могъл наистина да убие Майтанет, тъй като е просто човек. Но white-luck warrior просто променя реалността, така че да е най-удобна за него и винаги е където трябва и когато трябва - така и успява.
This is it. Ground zero.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Sep 14, 2012 3:03 pm

Moridin wrote:
Иначе малко коментари по твоите (радвам се, че толкова ти хареса, книгата наистина е супер добра):
Spoiler: show
което обаче ми е леко странно, как "затварят" един свят след като той е планета. The Outside общо ли е за цялата вселена? И защо си мислят че точно Еарва най - накрая ще ги спаси? И защо 144 000, а не 42?
"Затварят" светове, като намаляват броя на душите в тях - което постигат чрез Не-Бога. Числото изглежда случайно, но е библейско - свързано е с апокалипсис на Йоан, което е интересен факт, който Бакър засега отказва да коментира. "Затворените" светове са недостъпни за боговете и следователно за проклятието - което е големият проблем на инчороите, ама в момента говоря малко по памет. Не знам защо Еарва е по-специална според тях, това не е разкрито засега.
че Майтанет и Езменет ще достигнат някакво съгласие и БАМ
Най-мразеният от мен момент в книгата :(
Ишуал още ли е населен?
Не е ясно. Или това е стандартният му вид за прикритие, а ние не знаем, щото не ни е било казвано, или нещо е станало в тия двайсет години - вероятно Келхус. Теориите в мнозинство са, че Келхус си е взел няколко верни оттам (например този, който рекруитва Капитана и Клерик в предната книга, подозира се и архимагьосникът в новия Мандат) и е убил останалите.
...двама нариндари...
Не, нищо такова не стана :) В една от сцените си the white-luck warrior убива нариндара и заема мястото му. Целта - Есменет да се обвинява за смъртта на Майтанет (която поръча на нариндара), а също и да не заподозре нечия друга намеса. Разбира се нариндарът не би могъл наистина да убие Майтанет, тъй като е просто човек. Но white-luck warrior просто променя реалността, така че да е най-удобна за него и винаги е където трябва и когато трябва - така и успява.
За затварянето ясно че става така, въпросът ми е как се връзва сай - фая с фентъзито в случая, в смисъл че става дума за планети, а не някакви равнини. Тоест Аутсайда някакво измерение свързано с всички планети ли е?
А за Ишуал и аз си помислих че може това да е прикритие, но виж, за такава теория не се бях сетил. Въпреки че Келхус наистина би се презастраховал, надявам се да не е така, иначе всичко отива на вятъра. :neutral: Ама като знаем какъв карък е Друсас... :lol:

За този форум ли говориш http://secondapocalypse.forumer.com/index.php ?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 14, 2012 5:50 pm

Май да. Иначе Аутсайда определено е свързан с всички светове.
This is it. Ground zero.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Sep 14, 2012 8:48 pm

хах, в тия теми има големи бисери.
Spoiler: show
The perfect ending to the Aspect Emperor trilogy (assuming it'll be such): A titanic battle between Achamian and Kellhus (don't care how or why, just make it happen), mountains uprooted, cities destroyed, landscapes leveled. Magic, fire, brimstone cascading across the horizon. Horrified onlookers catching the tiny figures dueling upon a mountaintop from leagues away. Finally the last of Kellhus's wards are shattered. Achamian lifts him up by his scrawny neck and declares in an amplified voice heard for miles around:

"The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyrannies of evil men. Blessed is he, who in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of darkness. For he is truly his brothers' keeper and finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know I am the lord when I lay my vengeance upon you."

than rips his head off from his dangling body and skull-fucks him.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Sep 15, 2012 7:04 am

Гласът в главата на Келмомас
Spoiler: show
е този на брат му. Брат му затова беше олигофрен, защото съзнанията и на двамата са само в главата на единия, а другия беше празен.
Апропо Келмомас е най-досадният плот-дивайс в тая поредица и тотален Малазанизъм - дай да вкараме дразнещ фактор, който на хаотичен принцип да разлайнява пейзажа. :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Sep 15, 2012 9:37 am

Мня, сигурно е по-дълбока идеята с него, не е толкова рандъм.
Иначе гласът има доста добри теории, какво още може да е, има някои прелестно загатнати двусмислия.
This is it. Ground zero.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Sat Sep 15, 2012 10:53 am

За гласът съм съгласен с това, което Роланд казва. В първата книга не си личеше толкова, но в WLW имаше по-директни hints. Иначе мен първата ми теория беше, че братчето-олигофрен всъщност е най-умното от всички, и просто се прикрива.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Sep 15, 2012 12:01 pm

Ясно е, че хинтовете са очевидни в тази посока, но нека скицирам мненията по въпроса:
Spoiler: show
(а) Келмомас е conditioned (не знам как е преводът на бг) от Келхус - края на втора книгата сочи това много ясно, което не е ясно какво му е причинило, вкл. този глас, вкл. не е невероятно Келхус да прави това с магия. Защо - не е ясно. Но определено е любопитно какво е вложил на чавето Келхус.

(б) Гласът не е на Самармас наистина - Келмомас просто е луд и си го измисля. Това е вероятно, но безинтересно.

(в) Гласът е на някой, който се прави на Самармас, вкл. това може да е оригиналният Самармас, чието съзнание е минало в Келмомас, но и друг глас, който му говори отвреме навреме, а Келмомас не може да ги различи. Откъде идва цялата тази мистификация - от няколко нелеки хинта, че Келмомас е свързан с Аджокли - богът на убийците, с чиято статуя и хлапето започва първата книга от новата поредица. Имаше много добри идеи в тази посока, с примери от книгата, но уви не ги помня.

Аз ЛИЧНО все пак мисля, че е просто Самармас, но не мога да отрека и другите възможности, като ми е особено интересна връзката с Келхус.
This is it. Ground zero.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Sep 15, 2012 12:43 pm

Moridin wrote:Ясно е, че хинтовете са очевидни в тази посока, но нека скицирам мненията по въпроса:
Spoiler: show
(а) Келмомас е conditioned (не знам как е преводът на бг) от Келхус - края на втора книгата сочи това много ясно, което не е ясно какво му е причинило, вкл. този глас, вкл. не е невероятно Келхус да прави това с магия. Защо - не е ясно. Но определено е любопитно какво е вложил на чавето Келхус.

(б) Гласът не е на Самармас наистина - Келмомас просто е луд и си го измисля. Това е вероятно, но безинтересно.

(в) Гласът е на някой, който се прави на Самармас, вкл. това може да е оригиналният Самармас, чието съзнание е минало в Келмомас, но и друг глас, който му говори отвреме навреме, а Келмомас не може да ги различи. Откъде идва цялата тази мистификация - от няколко нелеки хинта, че Келмомас е свързан с Аджокли - богът на убийците, с чиято статуя и хлапето започва първата книга от новата поредица. Имаше много добри идеи в тази посока, с примери от книгата, но уви не ги помня.

Аз ЛИЧНО все пак мисля, че е просто Самармас, но не мога да отрека и другите възможности, като ми е особено интересна връзката с Келхус.
Аз мисля че (в) е най-вероятно. Ако е просто Самармас и няма някаква мистична врътка е също толкова безинтересно колкото ако е просто луд. А Айокли не беше ли и бог на крадците?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 21, 2012 8:08 pm

Откъс от началото на The Unholy Consult

Има някакви умерени разкрития, но нищо светоизместващо.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Sun Oct 21, 2012 8:46 pm

Мерсаж! Някаква дата излязла ли е, последно бях чул за януари догодина?
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 21, 2012 9:03 pm

Не съм проверявал, но това звучи горе-долу правилно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Oct 21, 2012 9:03 pm

Ох все се каня да прочета ония два разказа....
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 21, 2012 9:04 pm

И аз... даже са ми на киндъла.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests