БГ Издатели и автори

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Mar 20, 2012 1:13 pm

Ghibli wrote:Това е от българска авторка. Малко встрани от темата (или може би точно по нея), за разпространението.

http://www.leeneeann.info/blog/?p=1013
И аз да добавя един линк, който вече съм пускала някъде тук из темите - за другата страна на книгоиздаването - издателите

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Mar 20, 2012 2:28 pm

Проблемът с бг авторите си е проблем на бг авторите. С някакви минорни изключения, просто са слаби. Редакторът, че е ФАКТОР, фактор е, но като му поднесеш говно, няма как да го преправи на торта. Останалото е култура и омагъосан кръг.

Предполагам всички знаят за комунистическите практики в книгоиздаването, които са довели до дълбоко недоверие на потребителя към родните писатели. Демокрацията само затвърждава това, като горе-долу 80% от издаваното е пикня, останалото - евентуално приятно, но не съм чел нищо на наистина ъъ.. бестселър ниво? Все нещо им куца - дали сляпо подражават на нещо известно и някак не се получава, дали писането им е твърде тясно свързано с родната действителност и това драстично намалява читателската база, дали пишат ефектно, обаче не могат да построят кохерентна история/свят/whatever, дали пропускат елементарни фактори като дизайн, реклама и разпространение (виждал съм сравнително кадърни книги с такова ужасяващо оформление, че ми се приревава). И това книгите, на които им липсва парченце/две/три от общата картинка, а не са просто изначално сбъркани, какъвто е най-често случаят.

Йеп, абсолютно се е случвало по света да стават (твърде)известни и книги, които имат доста от изброените пропуски, че и отгоре, но англоезичният пазар е милиарден, а тук ако не си страхотно подготвен на всяко едно ниво, просто няма как да пробиеш. В крайна сметка, фентъзи/фантастичния (примерно) пазар в България е колко? 5-6 хиляди души? Може би плюс още толкова евентуално биха пробвали, ако някое заглавие доста нашуми.

Накрая имаме и някакви супер странни практики на издателите, последно Буквите ли издаваха някаква книга за черен ангел или нещо подобно (имаше тема), които вместо да наемат двама-трима души, които наистина имат поглед върху комерсиалния пазар и да изберат нещо родно за издаване, правят интернет анкетки, които знаем точно какво показват в България. Така хем младият автор "прегаря" и му гасне фитила (ако е имал талант), хем се хвърлят ей-така някакви пари на вятъра (ако е нямал) и имаме оправдание "защо не издаваме български автори".
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests