Курт

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
uriel_blanchard
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 30, 2009 7:29 pm

Курт

Post by uriel_blanchard » Wed Mar 04, 2009 12:52 pm

Представете си една миловидна аниме героиня. С ярко лилава коса спускаща се в плавен поток по гърба й. Ококорени, големи златисти очи блестящи с миловидна радост и малка уста отворена в удивена усмивка. От нея струи надежда и вяра в доброто и за нея светът е едно прекрасно място. Изведнъж средно голяма и тежка черна книга я ФРАСВА по лицето и я поваля на земята в блажен ступор. Тази аниме героиня бях аз наскоро - вярвящ все още че светът е добро място и все още има надежда. Докато не ме цапардоса книгата за която пиша това.
Курт - наскоро излязла на българският книжен пазар - разби всичките ми детски мечти в доброто. Предполагах че родният книжен пазар е отчаян, но не и чак толкова. Дори си мислех че се развива доста добре с книги като Мастиленият Лабиринт на Людмила Филипова, книгите на Алек Попов, 18% сиво и т.н. И тогава в книжарницата получихме КУРт. Първият роман на Константин Вампила. Наличието на това име като автор на тази книга е достатъчен повод за притеснение. Да започнем с единственото що годе положително нещо в тази книга. Оформлението - отпечатана на твърда черна хартия, със стилна корица книгата наистина привлича вниманието. Единственото което липсва е каквато и да е информация за издателя. Наистина разбирам издателството (едно от големите у нас, според слуховете) че не е искало да бъде свързано с подобно творение и нямам идея дори как са се навили да я издадат. Предполагам са се подсигурили слагайки безумната цена от 50.00 лв за това нещо. Обсесията на автора по сатанизма си личи навсякъде. Черната хартия, 666-страници (книгата започва от 173 страница, за да се постигне този ефект) истинско призоваване на Дявола написано на гърба (добре де имам иследователски дух и знам че е истинско). И след като изчерпахме положителните черти на това заглавие да ви запозная и със съдържанието на "книгата". Отваряте книгата и ви посреща литания от псувни. И после циничните епитети продължават през цялата книга, надлежно придружавани от имената на всевъзможни модни марки. Когато започнах да я чета след първите 10 страници ме заболя главата от абсолютната липса на връзка между изреченията и липсата на какъвто и да е смисъл. Действието е напрегнато през повечето време на четене, разбира се бегло скицирано както и самите герои на книгата. Толкова бегло скицирани, че изобщо не успяват да те накарат да се поинтересуваш от тях. всеки от тях е само загатнат като описание с ударение на колко фалша във всеки един от тях. Обратно на това всичките дрехи и предмети които ги заобикалят са описани много точно и най вече модните марки на които са произведение. Анцузи Дийзел, маратонки Умбро, чаши Тифани, рокли на Вивиан Уестууд, бикини на Сваровски и списъкът не спира през цялата книга. Сюжетът доколкото го има се върти около главният герой Курт, който според мен е това което му се иска да е автора на книгата. Курти е нещо като вампир или е вампир (просто не е много сигурно) и заедно с приятелката/спътницата/наложницата си Виолет обитават голям и моден дом някъде тук в София(да дейтсвието се развива в София). Те убиват просяци, ходят по отегчителни балове и партита пълни с хора от хай-лайфа които презират, придружавани са от антураж от травестити които измират като мухи с развитие на действитето. После им се случват куп лайна на двамата описани с много цинизми и това е май. Във всеки един момент читателят вижда само цинизми и модни макри на всяко изречение. И доста подробно описани оргии от всевъзможен тип. Просто ти се отщчва да четеш ако не си спрял още на 20-страница. Самият автор е писал май резюмето за книгата си в която се осмелява да яа характеризира като фентъзи и хорър. Само заради това ми се иска да го пребия с всички томове на Мечът на истината на Гудкайнд за за му покажа че има още много да изяде за да почне да пише поне фентъзи крап от подобна величина. Мисля да приключвам с това ревю вече че дори не искам да си спомням за този боклук. Просто предупреждавам всеки скйто се почувства заинтересован от корицата че това е просто едно голямо лайно в хубава хартия.

Оценка 1/10

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 04, 2009 1:08 pm

Полезна информация :) Още повече, че някой тук май се чудеше дали да се снабди с въпросното нещо.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Mar 04, 2009 1:19 pm

"Истинско призоваване на дявола" в смисъл, че като се произнесе и дяволът се отзовава ли? :mrgreen:

Иначе благодаря за предупреждението. А кое мислиш, че е издателството, ако не е тайна?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Wed Mar 04, 2009 3:13 pm

Хммм, това е интересно - според наскоро коментираното в съседната тема - viewtopic.php?p=176380#176380 - и, съответно, http://www.azola.bg/product.php?p=16781 ... eam0qeavo1 - издателството си е "Сиела". Ако върху самата книга не го пише, това е... странно - или, наистина, разумно от тяхна страна :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Mar 04, 2009 3:38 pm

:shock: АААААААААА!!! А аз гласувах за "Сиела" в категория "Издателство на годината"! Еееех, язък, че не мога да си коригирам вота! :(
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Wed Mar 04, 2009 3:40 pm

Е, сега, те се сещат все пак от време на време и по нещо хубаво да издадат - примерно "Генезис" на мен много ми хареса, тия дни ще пиша и повече по въпроса :) Но "Курт" наистина звучи като... или стъпване накриво, или някой, който е дължал някому услуга...
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 04, 2009 4:16 pm

Може да е аналогично на това, когато оня Васил Тучков издаде на собствена тяга книгата си чрез БАРД. Тоест, Вимпила или както там му е името, да си е платил на Сиела да му издадат труда. А може да е просто изгубен бас, не знам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 04, 2009 4:46 pm

passer-by wrote::shock: АААААААААА!!! А аз гласувах за "Сиела" в категория "Издателство на годината"! Еееех, язък, че не мога да си коригирам вота! :(
можеш. хм, може би трябва да пише това след като гласуваш (или го пише?)

просто пробвай да гласуваш пак.

Иначе все пак да не се предоверяваме на едно ревю, колкото и да изглежда достоверно ;р нищо лично към автора му де, принципно :)
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Mar 04, 2009 5:20 pm

Аз на ревюто може и да не му се предоверя, ама на описанието... В смисъл, от литература се интересувам, ама от перверзия и езотеризъм не. Поне не и на едно място. Да не говорим, че петдесет лева не са пари, които бих дал за напълно непознат автор.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
uriel_blanchard
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 30, 2009 7:29 pm

Post by uriel_blanchard » Wed Mar 04, 2009 9:29 pm

Не съм казал че трябва да вземате мението ми за книгата за меродавно, но аз го постнах тук както и в сивостен просто защото книгата е наистина крап и просто аз не искам хора да дадат толкова пари за подобен род простотия. Авторът Константин просто е искал да се покаже като новата Ванял Щерева само дето вроденото му егоистично самодоволство го е спънало яко и книгата си е просто една ода на мрезрението му от фалшивият свят на хай-лайфа в който той плува и най-вече иска да покаже колко сложни думи знае. Сега и аз имам що годе добра култура но за бога някой да ми каже какво е Оберлихт защото автора не спира да го използва в книгата. Май е някаква архитектурна чудесия ама аз не я използвам в ежедневното общуване. Както и думата Потресаващ. Тази дума е в почти всяко трето изречение. Признавам описанията на оргиите са наистина сочни и си личи че автора говор от личен опит ама все пак 50 лв за книга в която не можеш да разбереш какъв е смисълът и защо нещо се случва си е просто подигравка. Не вярвах че Сиела ще се излъжат да публикуват подобно нещо и не ги обвинявам че не са си сложили името на този продукт. Ако има желаещи ще ви пусна тук един малък откъс от книгата за да видите стила на авторът и да прецените заслужава ли си.

Колкото до призоваването на Дяволът публикувано на гърба на книгата знам че не е измислено защото имам книга на подобна тематика и там имаше въпросният пасаж според който ако се изрече на глас можел да призове гореспоменатия. За мен тоива е само еще едно доказателство за стремежа на автора към показност.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6919
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Mar 04, 2009 9:42 pm

Между другото авторите са една странна двойка бивши "модни" дизайнери Константи и Кристина, които бяха меко казани посредствени в избраното си поприще. Някак не ми се вярва в писането да са по-добри.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Re: Курт

Post by Daggerstab » Wed Mar 04, 2009 10:20 pm

uriel_blanchard wrote:Тази аниме героиня бях аз наскоро - вярвящ все още че светът е добро място и все още има надежда.
Съвет - не припарвай до 4chan или Енциклопедия Драматика.
uriel_blanchard wrote:Черната хартия, 666-страници (книгата започва от 173 страница, за да се постигне този ефект)
Какво, първите 172 са празни? :)
uriel_blanchard wrote:Оценка 1/10
Доколкото знам, стандарта на ШедоуДенс за такива случаи е "0/10, защото не е литература".

Споко, не вярвам някой от редовните посетители на този форум да е тръгнал да си я купува.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
uriel_blanchard
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 30, 2009 7:29 pm

Post by uriel_blanchard » Wed Mar 04, 2009 10:34 pm

Ами не не са празни. Просто отваряш книгата и тя директно започва от 173 страница. А колкото до авторите то той е само един Константин Вампила макар половинката на Курт Виолет да е образ на Кристина.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Mar 05, 2009 9:17 am

Уффф...
Нямах и понятие, че това нещо съществува, ама след всичко изписано тука съм толкова заинтригуван, че ще трябва да хвърля един поглед поне...
Надявам се да не стане и с мене като с котката...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Курт

Post by hellside » Thu Mar 05, 2009 10:09 am

Daggerstab wrote:
Споко, не вярвам някой от редовните посетители на този форум да е тръгнал да си я купува.
Посещавам си редовно форума от години, пък ми минаваше мисълта да си я купя, честно. Мен оргии, перверзии и сатанизъм не ме смущават на хартия, ама това със списъка на марките ме отказа. Пък и 173 страници по-малко нещо не ми вдъхва усещане за справедливост и порядъчна демоничност, а просто поза, която за разлика от тази на В.Щерева не ми е нещо приятна.

Но си заслужава някой от екипа да вземе да я прочете, че да имаме нов любим материал на Шадоуденс, наред с Ралмията, Станек, Салваторе и прочие. Ама едва ли ще стане.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests