Gollanz SF & Fantasy Masterworks UPDATED!

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Gollanz SF & Fantasy Masterworks UPDATED!

Post by Roland » Sat Feb 07, 2009 8:25 pm

Image



Не знам защо пускам тая тема, вероятно от някаква криворазбрана фенщина. Честно казано винаги съм бил върл противник на събирането на "библиотеки" като ИСФ примерно, защото неизменно едно 60-70% от тях са абсолютни крака, и съм гледал да се пазя от колекционирането на "номерца и еднакви гръбчета".


Факт е обаче, че SF Masterworks серията е наистина великолепна и ако се замисля, едва ли ще успея да изброя повече от 3-4 книги в нея, които да смятам за слаби (подчертавам, не да не харесвам, а да смятам за слаби). Ако има някакъв дефект, той е по-скоро в липсващи заглавия или недостатъчно/изобщо неиздавани автори (както и в малко прекаленото количество Филип Дик), отколкото в качеството на наличните. За момента там са 72 книги, от които аз имам 29, и за нито една от прочетените от тях не съжалявам.


При Fantasy Masterworks положението е малко по-особно, доколкото "мастъруърковете" в тоя жанр са доста по-малко от комерсиалната плява, а и повечето книги са писани относително скоро, част са от големи поредици и принадлежат на други издателства. Подборката на 50-те към момента книги в серията обаче е много силна, поне тези, които познавам/имам. Там нямам особен мерак да събера всичко, имам само 10 и карам избирателно, но тая поредица е много добър начин човек да се запознае както с корените на жанра, така и с останалите встрани от прожектора наистина силни книги в него.



Та, предполагам, че в крайна сметка идеята на топика е да се обсъждат в него поредиците или конкретните заглавия в тях, оформлението (кориците често са убийствени) и т.н., според както потръгне.



А за да не ми е терсене, ако темата си остане с тоя пост, пускам няколко ценни линка за всеки, който смята, че може да прояви интерес:

===========================================
SF and Fantasy Masterworks - блог, посветен на ревюта на книгите в поредиците. От него капе снобизъм и се ъпдейтва доста рядко, но има един-два ценни поста с информация за самите поредици, както и много хубави линкове.

SF Masterworks Wikipedia - страницата в Wikipedia. Има пълен списък на книгите до момента, с година на оригинално издаване и други разни подробности, в пригледна таблица.

Fantasy Masterworks Wikipedia - същото като горното, но не толкова подробно, явно човекът не му се е занимавало. При все това е полезно, предвид, че е доста по-лесно за навигиране от сайта на Gollanz.

SF Masterworks Orion - списъкът в официалния сайт на Gollanz. Пускам го, защото има корици като цъкнете на съответното заглавие.

Fantasy Masterworks Orion - като горното. Впрочем, ако се поровите из сайта, можете да видите и новите репринти на книгите от двете поредици, вече без номера и със съвсем друг дизайн. Някои ме кефят, други определено не. Между другото и със стария дизайн някои книги имат повече от една корица, да речем More Than Human на Стърджън.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Feb 07, 2009 10:49 pm

Мдам, доста блага поредица. Принципно никога не съм се старал да събирам каквито и да е поредици от тип ИСФ, обаче на тази просто трудно й устоявам. Твърде добри заглавия има вътре, а и наистина са много красиви, особено в редичка :D Моите са по-малко - 10на от СФМ и 3 от ФМ, пък и доста от тях не съм ги чел още, но от прочетените на слаба не съм попадал. Сигурно скоро ще хвана The Dancer's at the End of Time на Муркок или Dying Inside на Силвърбърг. Или пък нещо на Филип Дик, който е представен с около 13 заглавия в поредицата :roll: Не че няма защо де.

Тъпото е, че няма НИКАКВО екстра инфо - нито въведения за автора/книгата, нито дори списък с книгите от поредицата, което си е малко аматьорско. Другият голям минус е, че са много скъпи:/ Поне от Англия излизат много солено с всички такси. Но пък чувам, че от Германия било изгодно, пък и в Белград ги има сигурно половината :D
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Sun Feb 08, 2009 1:45 am

в първото книга (The Forever War) има много добър увод от Автора за историята на книгата и редакциите, които е провел...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Feb 08, 2009 2:23 am

Аз също не харесвам факта, че няма нищо допълнително в книгите, но все пак не е такава болка за умиране.

И мен доста ми харесва поредицата (всъщност оригиналният вид ми харесва повече от "новия", който ако и по-естетичен, някак си не ми седи за корица) визуално и като подборка, ама в тоя момент се усещам, че само повтарям.

Рандъмът е напълно прав за Белград де :mrgreen:

ФМастъруъркс ми паднаха много генерално в очите с факта, че са набутали книгата за Арктур, която е един от най-големите боклуци, докосвани от мен (разбира се, това го мислех на 13, но имам добра памет и леко се съмнявам нещата да се променят).
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Feb 08, 2009 10:01 am

Moridin wrote:(всъщност оригиналният вид ми харесва повече от "новия", който ако и по-естетичен, някак си не ми седи за корица)
Това не е нов вид, а репринти извън поредицата. Тя самата си върви. Ей на, декември месец излезе The Moon is a Harsh Mistress на Хайнлайн, сега септември излиза The Man in the High Castle на Дик.

Впрочем, за заинтересованите, последните две (въпросния Хайнлайн и преди това Dune) са репринти с нови корици на един рън на SFM, който е вървял началото на деветдесетте и сега е тотално изчерпан - десет хардкавъра с римско номерче. Сега ги пускат наново, вече като част от нормалната серия, но пак хардкавъри. Зверски са яки :)

Бобсъне, ъм, това си е част от книгата, подозирам. Когато тя си върви с пред/следговор от самия автор, си го оставят, въпросът е, че самите те не вкарват нищо от себе си.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Feb 08, 2009 2:53 pm

Прочее, има едни отвратителни репринти на някои от книгите от SFM, пак от Gollanz, изглеждат ей така:
Spoiler: show
Image Image

Image Image
Имат и заоблени ръбове, за още по-отвратително, а и са от някаква негланцирана хартия, НО пък имат доста солидни предговори от известни фантасти. Имам такъв Ubik с предговор от Майкъл Маршъл Смит и Lord of Light с предговор на Джордж Мартин.
And you can't dance with a devil on your back...

Dragonsnake
Farmer
Posts: 61
Joined: Sun Apr 22, 2007 8:09 pm
Location: Earth, Solar System, Milky Way galaxy

Post by Dragonsnake » Mon Apr 06, 2009 4:19 am

Имам и двете поредици.(Една книга благодарение на Бобсън). Не са лоши.Един познат грък ме попита дали е тапицерия...
Не го разбрах това за Белград. Може ли някой да обясни ?

Впрочем, липсват ми твърдите корици. Някой да се разделя с тях ?
"My motto is: Misinformed opinion." Jeff Somers

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 03, 2009 12:58 pm

Господи каква корица :shock:


Image
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jul 08, 2010 1:49 am

Група от десетина блогъри съвсем наскоро пуснаха нов блог - The SF And Fantasy Masterworks Reading Project, целта на който е да ревюират всички книги от двете поредици. Вече има няколко ревюта, от които съм изчел изцяло само едно (Riddle Master Trilogy), защото съм мързел, но то беше наистина добро.

BTW, в напоследък преиздадените Babel-17 и The Fifth Head of Cerberus има нови въведения, писани от Адъм Робъртс, и стилът на кориците е сменен, отсега нататък ще са основно в жълто и зелено.

Последно - в края на месеца в поредицата излиза Dhalgren на Дилейни, сега е момента за preorder от BD с огромно намаление, ако сте скъперници като мен. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 08, 2010 3:35 am

Аз тъкмо се сдобих със старото издание, но то ме кефи доста, щото е от униформена поредица, в която са още няколко на Дилейни. Прочее, новият дизайн е КОШМАРЕН...

Иначе за тоя блог тъкмо писах на моя преди няколко часа ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Jul 08, 2010 10:50 am

И аз си го поръчах кошмарното ново издание на Dhalgren, защото старото - това със страховитото, огромно слънце, което е най-красивата корица на тая книга според мен - някой ми го отнесе нанейде.

Не знаех, че преиздават Babel-17 и The Fifth Head of Cerberus. Ще е интерсно, Адам Робъртс пише хубави предговори.

А иначе представянето на Блиш е много добро в блога. И на Fevre Dream също. Дощя ми се да си я купя веднага.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 08, 2010 5:02 pm

Мен не ме грабна особено представянето на Блиш, още повече, че книгата е откровено слаба. Иначе предното издание на Далгрен е едно червено, ти за някое по-старо говориш явно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Jul 08, 2010 5:41 pm

Предполагам, че Jen има предвид това издание:

Image

Между другото, и аз го имах същото, и също ми зачезна. :)
През годините съм свикнал да отъждествявам Dhalgren именно с тази корица.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Jul 09, 2010 10:12 am

Точно това е, да, дали не изчезват заедно с разпадащата се реалност на Белона? :). Аз не уточних, че не е на Gollanz. Тяхното и предишното беше никакво, ама новото е ужас с тоя, дето са го плеснали отпред.
Roland wrote:Мен не ме грабна особено представянето на Блиш, още повече, че книгата е откровено слаба.
Аз не съм чела нищо негово и ми се видя интересно.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jul 09, 2010 4:54 pm

Аз американското визирах:

http://www.amazon.com/Dhalgren-Samuel-R ... 627&sr=1-1

Te са няколко негови книги с тоя дизайн.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 17 guests