Става ли Стивън Кинг за чеп за зеле?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Thu Feb 05, 2009 9:46 pm

Ghibli wrote:Уф. Смешно е, когато човек, който не е добър в дадена област, си позволява да дава оценки за таланта на други хора в тази област. Независимо дали става въпрос за писатели, майстори на плочки или компютърджии.

"За повечето от нас е нормално" бих го коментирала така: за повечето от вас Кинг е добър автор, ок. Но аз не смятам, че е нормално дори един добър автор да каже за колега "не може изобщо да пише" (перифразирам меко думите му).
Едит: Всъщност, не за всеки колега, а за такъв, който всъщност може да пише. (В случая - Стефани Майър.) Предполагам, че ако го беше казал за някой, който наистина не може да пише, нямаше да ми направи впечатление.
Аз мисля, че бях достатъчно изчерпателен да кажа защо постъпвам така.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Feb 05, 2009 9:47 pm

На Кинг съм чел доста малко, да не кажа почти нищо, но все пак мисля, че все всъщност е един доста добър писател. Не само заради огромните продажби в продължение на десетилетия, но и заради огромното разнообразие и въображение. Дори само Тъмната кула да беше написал, пак щях да го смятам за много голям, а всички знаем, че далеч не е само тя. А и стилово също далеч не е толкова зле, дори и да не е някакъв връх.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Feb 05, 2009 9:59 pm

Става въпрос за това, че ако Гришъм тръгне да дава оценки на други писатели, по същия начин ще е смешно
Няма да е смешно ако пишат в жанр "съдебен трилър" или какъвто там е жанра на Гришъм.

Уф. Смешно е, когато човек, който не е добър в дадена област, си позволява да дава оценки за таланта на други хора в тази област.
По тази логика дай да закрием Шадоуданс, а? Защото малцина от нас, да не кажа никой, са автори на бестселъри. Това в рамките на шегата, естествено, но буквално прочетено твърдението ти зове точно за такова поведение. Както казва класикът Дидактилос "И аз не съм обущар, но познавам добрия чифт сандали като го обуя". :)


И Стивън Кинг е добър писател. Това, че често се проваля в опитите си да равие идеите си е вярно, но пък не е ли това често за предпочитане пред предъвкването на същите идеи за милионен път. Да не говорим с колко светлинни години е напред в материала пред Роулинг (за Майер не мога да говоря) в неща като изграждане на героите и разнообразие на сюжетите.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Feb 05, 2009 10:28 pm

Ние не даваме оценки от позицията на писатели, не сме в един кюп с тях.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Thu Feb 05, 2009 10:30 pm

Бе по-скоро не е колегиално. Като цяло изказването му е доста... хм, де да знам, грозно може би. Но негова си работа. Доказал се е като писател. Да говори каквото си ще :) И Роулинг и Майер тепърва ще трябва да го правят (доказването, за говоренето Роулинг вече няколко пъти се прояви по меко казано глупав начин и си го получи, а Майер за сега си трае).

Дразнещото при Кинг е доста стандартната (наложена от него при това) формула, която използва. Но пък сигурно е неизбежно когато напишеш толкова книги да почнеш да се повтаряш.

Едит: В това последното е приликата между Кинг и Гришам --- почнаха да се повтарят и да доскучават. При втория ситуацията е мноооого по-зле все пак :wink:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Thu Feb 05, 2009 11:15 pm

Всеки може да се изказва по всякаква тема, но гласовете на известните и богатите се чуват по-надалеч :wink: , а когато става дума за техни колеги, това придава някаква пикантност на събитието и предизвиква нездрав интерес у аудиторията.

Но дали нещата са такива, каквито изглеждат?
В края на За писането Кинг е сложил списък с книги, които са му харесали:

These are the best
books I’ve read over the last three or four years, the period
during which I wrote The Girl Who Loved Tom Gordon, Hearts
in Atlantis, On Writing, and the as-yet-unpublished From a
Buick Eight. In some way or other, I suspect each book in the
list had an influence on the books I wrote.

и какво виждаме в списъка на буквата Р:

Rowling, J. K.: Harry Potter and the Chamber of Secrets
Rowling, J. K.: Harry Potter and the Prisoner of Azakaban
Rowling, J. K.: Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

:) :) :)

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Feb 05, 2009 11:20 pm

Абсолютно нормално,той отдавна е фен на Роулинг. Не ме учудва грам, ама грам.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Fri Feb 06, 2009 2:23 pm

В момента чета "Мъртвата Зона", струва ми се доста различно от повечето книги на Кинг, и мога да кажа, че на тоя етап книжката е AWESOME :) Иначе не, че е моя работа, но при наличието на Тъмната Кула тая тема ми се струва неточна и ненужна :lol:

Елесар
Commoner
Posts: 48
Joined: Sat Oct 11, 2008 8:05 am

Post by Елесар » Fri Feb 06, 2009 7:53 pm

Интересно ми е само едно - ако Кинг беше казал, че Майер има брилянтен стил, щеше ли да я има тази тема? Или ако Роулинг беше изразила мнение, подобно на неговото, някой щеше ли да направи тема "Какво право има Роулинг да критикува?"
Кинг може да има някои книжки, които са пълни бозици, но определено има и такива, които не просто "стават за четене" - "Мъртвата зона", "Зеленият път", "Неизживени спомени" (Needful Things), "Сблъсък" (The Stand), "Подпалвачката/Живата факла" (Firestarter)...
А нещата, които е казал са точно в десетката, поне според мен.

П.П. И, между другото, виждам, че и Кинг е усетил "забозяването" на "Хари Потър" от "Затворникът от Азкабан" нататък.
Thor, Odin's Son, Protector of mankind, ride to meet your fate, your destiny awaits!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Feb 06, 2009 8:07 pm

Сблъсък е ужасно слаба книга, впрочем, и едно от най-ярките упражнения на тема "как да развиваме 1000 страници герои, с които после да не направим нищо". Само казвам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Feb 06, 2009 8:15 pm

Стивън Кинг за мен е много добър автор. Толкова добър, че напоследък спрях да чета книгите му, защото ми идват множко като внушения и накрая почвам да психясвам и да ги обръщам с лице надолу, понеже чувствам как от тях се излъчва Зло.

Като бях малка имах неблагоразумието да гледам един епизод на То и след това седмица и нещо ходих накичена с цялото семейно сребро, а брат ми беше инструктиран да ме чака пред кенефа, в случай, че нещо излезе от канала. Оттогава ме втриса като видя клоуни.
Докато четях Сияние, влизах в банята въоръжена с хилката за тенис на корт на вуйчо ми.
Сборникът му с разкази "По едно за изпът" ме е довеждал почти до паническа атака.
Той е единственият автор, който продължава да ме ужасява дори сега, когато съм толкова близо до 30-така. В сравнение с него разни Кунцове, Лавкрафти и прочее шитз, са си просто прочее шитз. НЯМА друг такъв.

Еми нямаше да ми влияе толкова, ако не можеше да пише. Винаги съм се потапяла нездравословно много в световете, които създава. Идеите му винаги са ми допадали. Откъм персонажи куца обаче - не съм имала нито един любим персонаж в неговите книги.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Feb 06, 2009 9:04 pm

Значи, да не беше монументалната и космическа излагация с Лъвкрафт, щях да съм с теб, ама ей на, че... :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Feb 06, 2009 9:06 pm

Ще го преживея. Лавкрафт винаги ми е бил безкрайно, ама безкрайно скучен. А толкова ми се искаше да го харесам - сума любими мои метъл групи имат препратки към него...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Feb 06, 2009 9:08 pm

Лъвкрафт е друга е поха и де факто друг жанр. Надявам се, че го имаш предвид.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Feb 06, 2009 9:26 pm

Мхм. Все така скучен ми е. Явно не е мой тип просто.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests