The Iain. M. Banks Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sun Nov 16, 2008 6:18 pm

The Algebraist на Иън Банкс, което си е хардкор sci-fi и няма нищо общо с недоразумението "Играчът на играчите". Далечното бъдеще, сблъсък на цивилизации, свръхинтелекти, философски въпроси, надгалактическа империя, политически машинации в неизмерим мащаб, малко наука, малко мистика, малко бой и тук-таме доволно отвратителен натурализъм - абе, целия спектър на жанра.

Заради такива книги се научих да чета.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 16, 2008 6:35 pm

Аз пък захапвам Consider Phlebas от него в момента, да видим :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sun Nov 16, 2008 7:58 pm

Roland wrote:Аз пък захапвам Consider Phlebas от него в момента, да видим :)
Хехе, точно нея и аз чета в момента. Е, "чета" е силно казано, защото преди седмица прочетох първата глава (стигнах докъдето оня, метаморфа, го спасиха от особено гадно удавяне :mrgreen: ) и после ми се отвори толкова работа, че нямам време да продължа. Нищо, тъкмо ще кажеш дали си заслужава.
Първото ми впечатление е, че започва добре. Но не съм сигурен какво да очаквам - все пак е първият роман за Културата, доста ранен в творчеството на Бенкс.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 16, 2008 9:12 pm

Аз съм съвсем малко по-напред, но съм със същото усещане. Има голям потенциал, да видим как ще го развие.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Nov 17, 2008 1:55 am

Ми аз трябва да призная, че не харесвам поредицата за Културата особено, макар че е всепризната като образец в жанра. Може би съм предубеден заради българския превод на "Играчът на играчите", който кастрира стила на Банкс отвсякъде.

Досега най-добрата му книга, която съм чел, си остава The Wasp Factory, която не е фантастика. Според мен няма нищо общо с фантастичното му творчество и си е, колкото и пресилено да звучи, съвременен шедьовър. Определено много болна книга, но и адски, адски добра.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 17, 2008 9:46 am

Lubimetz13 wrote:Ми аз трябва да призная, че не харесвам поредицата за Културата особено, макар че е всепризната като образец в жанра. Може би съм предубеден заради българския превод на "Играчът на играчите", който кастрира стила на Банкс отвсякъде.

Досега най-добрата му книга, която съм чел, си остава The Wasp Factory, която не е фантастика. Според мен няма нищо общо с фантастичното му творчество и си е, колкото и пресилено да звучи, съвременен шедьовър. Определено много болна книга, но и адски, адски добра.
Аз не съм чел Играчът на български. Ако ми хареса тази, ще си я взема, щото се явява втора в "серията"...

Бтв, Уикипедия твърди, че и някои книги, дето не пише, че са от Културата, са в поредицата. Вярно ли е? Айде, едното е сборник с разкази, някои от които пасват на профила, ама другото е роман.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Mon Nov 17, 2008 4:21 pm

Roland wrote:
Lubimetz13 wrote:Ми аз трябва да призная, че не харесвам поредицата за Културата особено, макар че е всепризната като образец в жанра. Може би съм предубеден заради българския превод на "Играчът на играчите", който кастрира стила на Банкс отвсякъде.

Досега най-добрата му книга, която съм чел, си остава The Wasp Factory, която не е фантастика. Според мен няма нищо общо с фантастичното му творчество и си е, колкото и пресилено да звучи, съвременен шедьовър. Определено много болна книга, но и адски, адски добра.
Аз не съм чел Играчът на български. Ако ми хареса тази, ще си я взема, щото се явява втора в "серията"...

Бтв, Уикипедия твърди, че и някои книги, дето не пише, че са от Културата, са в поредицата. Вярно ли е? Айде, едното е сборник с разкази, някои от които пасват на профила, ама другото е роман.

Аз не знам за други, различни от тези осем. The State of the Art е сборник разкази и той се води част от серията обикновено.
Чела съм четири от тях точно както ми падне - без никаква хронология, но това не е особен проблем. Consider Phlebas всъщност най-малко ми хареса, което изобщо не я прави слаба. Играчът е много хубава, но и аз съм чувала, че бг-вариантът е осакатен.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 06, 2009 9:06 am

Изсвятках оня ден Consider Phlebas - първата книга от Culture серията на Йейн М. Банкс. Абе хубава космическа фантастика, стабилна, яки идеи, ама... сюжетът просто не можа да ме спечели. Героите не можаха да ме спечелят. Дотягаше ми твърде често и на прекалено много места. Обаче достатъчно работи в нея ме изкефиха, за да отпочна втората - The Player of Games (издавана тук с необяснимия превод Играчът на играчите) и тя подчертано ме кефи доста повече. В някакъв момент ще изям и третата - Use of Weapons - за да преценя Е ли Банкс моят автор, или напротив...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Tue Jan 06, 2009 6:10 pm

Roland wrote:Изсвятках оня ден Consider Phlebas - първата книга от Culture серията на Йейн М. Банкс. Абе хубава космическа фантастика, стабилна, яки идеи, ама... сюжетът просто не можа да ме спечели. Героите не можаха да ме спечелят. Дотягаше ми твърде често и на прекалено много места. Обаче достатъчно работи в нея ме изкефиха, за да отпочна втората - The Player of Games (издавана тук с необяснимия превод Играчът на играчите) и тя подчертано ме кефи доста повече. В някакъв момент ще изям и третата - Use of Weapons - за да преценя Е ли Банкс моят автор, или напротив...
Същата работа - едвам я дочетох тази книга. На няколко пъти ми идваше да се откажа. Особено когато главният герой по едно време попадна на един остров, където имаше едни eaters (ядачи?) и някакъв дебел пророк ги караше да си правят супа от екскременти. Не знам дали някога в живота си съм чел по-големи гадости от тази глава. Но като цяло и на мен ми направи добро впечатление и също ще чета останалите книжки за Културата. Но не веднага.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 06, 2009 6:32 pm

О, аз я спрях на последната четвъртина за около месец. Иначе това с пророка беше противно и скучно, но не бих казал, че ме погнуси особено.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Tue Jan 06, 2009 6:55 pm

Е, да, то на супата от екскременти какво й е гнусното? :D

А книгата се чете, но изобщо не загатва, че Бенкс е един от най-големите майстори на модерната спейс-опера, за какъвто минава в момента. Надявам се, че причината за това е, че романът е от ранните му произведения. Ще видим как се е развил по-нататък.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 06, 2009 10:33 pm

Абе пета/шеста книга му е (има две през 87-ма), но по-конкретно все пак му е първата фантастика. И според мен точно загатва, че е един от най-големите майстори на модерната спейс-опера, или поне на мен ми го загатна в достатъчна степен, че да подхвана втората му книга в жанра, която е толкова невероятно много по-добра, че направо ми е чудно как за една година е еволюирал толкова...

Бтв, убеден съм, че книгата е рязана на български. Твърде много по-малка ми се струва в превода.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue Jan 06, 2009 10:33 pm

Като се разправяте за Бенкс, някой да е чел "Фабрика за буболечки"?
Не знам как се е изменил стилът му, но там гадорииките идваха в много, но за сметка на това лично у мен книгата остави усещането, че тия гадорийки не са безцелни, а имат за цел нещо да кажат...
А "Играчът на играчите" съм я чел преди доста време и имам не много детайлни спомени, но ясно помня, че много ми хареса.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 06, 2009 10:34 pm

Абе изкушавам се да му тествам някоя от нефантастиките, но ще е по-нататък.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Tue Jan 06, 2009 11:03 pm

"Фабрика за буболечки" (Wasp Factory) е НЕНОРМАЛНА книга - буквално и преносно! Аз след нея бях ей така :shock: - точно заради това налетях веднага и на "Играчът...", но за съжаление нищо общо.
Малка книжка - 200-250 страници, която за няколко часа буквално прегазих. Взех я напълно произволно от библиотеката в един период, в който четях евтини трилъри, и за щастие нямаше нищо общо с този жанр.

Бих си я купил и в оригинал, ама съм голяма скръндза и не ми се дават 15$ за книжле 200 страници. :mrgreen:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 74 guests