The Iain. M. Banks Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sun Jul 18, 2010 2:39 am

Roland wrote:Повярвай ми, на мен разочарованието ми хич не беше леко - книгата я влачих с месеци. Просто втората е някаква друга реалност, чак не можех да повярвам, че един автор ги е писал.
А, и при мен беше така, и аз я прочетох много мъчително, но с течение на времето някак започна да ми минава, започнах да я възприемам. Като не се мъчиш в момента с безумни половинчасови разбивания на спътници и кораби, си по-склонен да разсъждаваш за романа в неговата цялост.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 18, 2010 2:57 am

Мисля, че това е книгата, която най-трудно съм изтърпял, след The Dervish House на Макдоналд.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Aug 12, 2010 1:14 pm

Прочетох The Player of Games и съм много доволен. Не толкова от самата книга, колкото от концепцията за Културата - започвам все повече и повече да вниквам в света, да го харесвам и да осъзнавам какъв потенциал има. Даже седнах да си препрочитам отделни части от Consider Phlebas, разкриващи подробности от света на Културата - между другото, и тази книга все повече и повече започва да ми харесва, въпреки съвсем другите ми чувства, докато я четох. :)
Парадоксът е, че тези романи всъщност не са за самата Култура, а са най-малкото периферни - за взаимоотношенията на Културата с външни цивилизациии (даже в Consider Phlebas имаме направо външна гледна точка - главният герой, чейнджърът Хорза, е враждебно настроен към Културата).
Започнах да нахвърлям някакви бележки с размисли за двата романа, когато ги завърша, ще напиша по една статия в блога си и ще дам линкове тук. Междувременно вече се заех с Use of Weapons.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Aug 12, 2010 4:00 pm

Парадоксът е, че тези романи всъщност не са за самата Култура, а са най-малкото периферни - за взаимоотношенията на Културата с външни цивилизациии (даже в Consider Phlebas имаме направо външна гледна точка - главният герой, чейнджърът Хорза, е враждебно настроен към Културата).
Логично, Културата е върде близо до утопията и не предлага кой знае какви възможности за изграждане на сюжети и значими конфликти. Въпреки че е възможно, разбира се, както се вижда от началото на The Player of Games, просто по-близките до нашата цивилизации като технологично ниво дават на автора повече опции в сюжетно и идейно отношение.

Надявам се да харесаш Use of Weapons, за мен това е една от най-добрите фантастики, които съм чел.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests