Официалният Стефани Майер топик

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Wed Dec 31, 2008 2:33 pm

Преди три дни зачетох, малко на шега, The Host... и сега продължавам да я чета, и тя продължава да ме стиска за гърлото, и въобще такова нещо не ми се беше случвало от... както се помня.

А са 600 страници това. Въх.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Thu Jan 01, 2009 3:53 pm

Хора, вие сериозно ли? Прочетох ревютата за Twilight, после се оказа, че Майер е и автор на броя. По едно време реших, че за нещо друго става дума. Книгата е неописуемо слаба, не, тя направо е смешна. Заради искреното вълнение от гимназиалните драми на Бела почнах да чета по диагонал след 50 страница и я довърших от чист инат. Сюжетът и героите са направо втф. Древни вампири в гимназия? Не са ли малко попорастнали за училище? Всеки път като се сещах, че всъщност става дума за любовна история между 100-годишен и тийнейджър, се чувствах леко неудобно. Не че някой се държеше като за възрастта си впрочем. Върколаци вс вампири? Това не беше ли вече веднъж крадено от WоD? Бела наистина ли е толкова зле или е проекция на неосъществените гимназиални фантазии на Майер? А краят? Омг, той я заведе на бала. Имаше ли въобще нещо оригинално или свежо като идея или развитие сред хилядите описания на манджи, дрехи и коли? И цялата тази липса на сексуалност, супер нереалистична предвид възрастта на Бела - наистина една от трактовките на вампиризма е страхът от секса и загубата на девствеността, но тук е докарана до абсурд. Проблемът не е в аудиторията на романа, защото това не е YA или както там се казва, героите не са нито младежи, нито възрастни, а типични клишета от розов роман. Книга, в която героинята се заглежда по „съвършено изваяната гръд” на героя, нон стоп я побиват тръпки в присъствието му и бива спасяване от него н-пъти е точно в този жанр при все вампири и други свръхестествени глупости.

И сравненията с Ан Райс? Майер е много, много назад с материала. Вярно, че при Райс обикновено след двайсетина страница човек все едно е преял със захар и аз съм последният човек, който би си затворил очите за слабостите й, но поне има стил и въображение, вампирите й също. Тук няма нищо подобно, но глупостите са на кило – фенфикшъни от 15-годишни са по-реалистични и дълбоки.

Между другото, ако става въпрос за наистина chilling вампирска любовна история, препоръчвам горещо филма Let the right one in.

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 01, 2009 7:24 pm

Недей така, има си й силни страни книгата. А като стил е доста над Ан Райс, откъм сюжет наистина е доста слабо да се разглежда, но вземи под внимание все пак, че това е встъпителна книга в поредицата.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 02, 2009 1:28 pm

thorn - съвет от познавач (не съм аз, аз само предавам):

Скочи направо във втора книга. Не розовее; бруталее.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Fri Jan 02, 2009 3:49 pm

Thorn, и аз съм на мнение, че героите са толкова зле откъм character development, че чак боли. Книжките са много четивни и леки, но това е всичко. Аз си признавам, че си падам по евтини любовни истории, но книгите не са нищо повече от това.
Spoiler: show
И аз бях тотално потресена от книги, в които имаме 100-годишен вампир-девственик (по-нататък научаваме, че бил девствен, ако съм интерпретирала правилно текста, защото четох малко набързо) готов да умре от любов. И да си призная свръхестествените сили на вампирите и способността им да искрят на слънце ме караха да се хиля.

Де не говорим как ме нервеше Бела - името й избрано да е красиво - Бела Суон. В старото даскало била сива мишка, едва ли не, а сега всички момчета се бият за нея.
Колкото до фенфикове и аз съм чела много (вкл и вампирски такива), които са класи над написаното от Майер, но жената толкова може, толкова пише. Въпреки това не мога да се оплача, книгите ми допаднаха по един много елементарен начин. Супер са за четене в автобуса или в други ситуации, когато и без това не можеш да вършиш друго или честто те прекъсват. В общи линии, това са книги писана да се чете без да си използваш мозъка за друго освен очедвигателни функции.

П.С. Не съм съгласна че втора книга бруталее, вместо да розовее. Порядъчно розова си е и има евтин тийн ангст.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 02, 2009 5:19 pm

Торн, част от възмущенията ти имат своя идеално обоснован отговор в книгата. Номерът е не да четеш по диагонала и да коментираш разпалено после, а просто да спреш, като до такава степен не ти влиза нещо. Или ако ще четеш, за да коментираш разпалено, да четеш внимателно.

В затворено общество, където всеки познава всеки, колко време ще отнеме преди семейство, в което ПЕТИМА младежи в гимназиална възраст не посещават местното училище, да стане силно подозрително за без друго подозрително настроените провинциалисти?
And you can't dance with a devil on your back...

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Fri Jan 02, 2009 6:03 pm

Книгата я четох толкова внимателно, колкото заслужава, тoва да не е Шекспир, че да разсъждавам върху всяко изречение. Освен това повечето от възмущенията ми няма да намерят отговор в нея, колкото и пъти да я прочета, защото некадърността няма оправдание. Не ми се спори излишно върху подобна книга. Просто ме изненада високата оценка, която сте й дали. В тоя смисъл мога да се съглася с Алексис, че романът става за запълване на времето (ако не те издразни дълбоко като при мен), но нищо повече.

Бтв, Едуард е най-младият от всички и е външно на 17, което означава, че спокойно може да мине за 19 или 20-годишен и да не му се налага да виси в гимназията. Същото важи още в по-голяма степен за останалите. А и група бледи, „неземно красиви” младежи, които не общуват с никого освен помежду си и не се хранят въобще, не биха ли привлекли доста повече внимание в училище, отколкото ако си стояха вкъщи или просто работят нещо като Карлайл? Не е ли тъпо след 100-годишно съществуване да ставаш само за гимназията?

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Fri Jan 02, 2009 7:45 pm

Roland wrote:В затворено общество, където всеки познава всеки, колко време ще отнеме преди семейство, в което ПЕТИМА младежи в гимназиална възраст не посещават местното училище, да стане силно подозрително за без друго подозрително настроените провинциалисти?
Виж кво, това са Щатите. Фъндита, които имат една сюрия деца и си ги хоумскуулват, за да не ги заразят с хомосексуализъм в държавните училища, не са нещо необичайно. Достатъчно е било да споменават достатъчно честичко името Б-жие, за да не се усети никой.

(Това само в рамките на написаното в подписа ми.)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 02, 2009 8:47 pm

И извън рамките на това, което казах. Те искат да бленднат. Това е градче с ЕДНО училище с под 300 ученика в него. Къв хоумскулинг, кви пет лева, като веднага ще им се лепне етикет "отцепници"?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sat Jan 03, 2009 12:40 pm

thorn wrote:Хора, вие сериозно ли? Прочетох ревютата за Twilight, после се оказа, че Майер е и автор на броя. По едно време реших, че за нещо друго става дума. Книгата е неописуемо слаба, не, тя направо е смешна. Заради искреното вълнение от гимназиалните драми на Бела почнах да чета по диагонал след 50 страница и я довърших от чист инат. Сюжетът и героите са направо втф. Древни вампири в гимназия? Не са ли малко попорастнали за училище? Всеки път като се сещах, че всъщност става дума за любовна история между 100-годишен и тийнейджър, се чувствах леко неудобно. Не че някой се държеше като за възрастта си впрочем. Върколаци вс вампири? Това не беше ли вече веднъж крадено от WоD? Бела наистина ли е толкова зле или е проекция на неосъществените гимназиални фантазии на Майер? А краят? Омг, той я заведе на бала. Имаше ли въобще нещо оригинално или свежо като идея или развитие сред хилядите описания на манджи, дрехи и коли? И цялата тази липса на сексуалност, супер нереалистична предвид възрастта на Бела - наистина една от трактовките на вампиризма е страхът от секса и загубата на девствеността, но тук е докарана до абсурд. Проблемът не е в аудиторията на романа, защото това не е YA или както там се казва, героите не са нито младежи, нито възрастни, а типични клишета от розов роман. Книга, в която героинята се заглежда по „съвършено изваяната гръд” на героя, нон стоп я побиват тръпки в присъствието му и бива спасяване от него н-пъти е точно в този жанр при все вампири и други свръхестествени глупости.

И сравненията с Ан Райс? Майер е много, много назад с материала. Вярно, че при Райс обикновено след двайсетина страница човек все едно е преял със захар и аз съм последният човек, който би си затворил очите за слабостите й, но поне има стил и въображение, вампирите й също. Тук няма нищо подобно, но глупостите са на кило – фенфикшъни от 15-годишни са по-реалистични и дълбоки.

Между другото, ако става въпрос за наистина chilling вампирска любовна история, препоръчвам горещо филма Let the right one in.
+infinity

Няма да се въвличам в някакъв спор по темата, защото всеки има право да харесва каквото иска, но ДА, ДА, ДА, СЪГЛАСЕН СЪМ. Книгите се движат без никакви отклонения по американското гимназиално клише, където несигурната в себе си ревлива героиня се мята между двамата мъже на мечтите си, агонизира над облеклото и думите си, ходи да си купува дрехи, говори по телефона, яде шоколад, губи говорно-когнитивни функции пред мраморните перки на принца си, притеснява се за някакви балове и спортни събития, бива мачкана от всемогъщите мажоретки и т.н. ВСЕКИ ПЪТ, НАВСЯКЪДЕ, ВИНАГИ. Говорете за стил, увлекателност, уот-фъкинг-евър, обаче не намесвайте оригиналност в дискусията.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sat Jan 03, 2009 3:22 pm

А пък ако вземем да четем какво пише в ревютата цена няма да имаме
:wink:
Историята е повече от тривиална
Без да блести с впечатляващ стил и сложни езикови конструкции, авторката знае как да разкаже интересно една доста тривиална история и да изгради пълнокръвен свят.
+ Оригинална концепция за вампиризма.
С две ръце заставам зад твърдението, щото волю или неволю съм чел болшинството представители на ърбан фентъзито + леля Ан Райс и да вампиризмът при Майер бяга от клишето :D
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 2:57 pm

Тъй като The Host надали скоро ще види бял свят...
"Сиела" са купили правата за The Host.

Отивам да строша нещо...

EDIT: ...можеше да я издадем ние. Или поне някой, който ще я преведе... с уважение към оргинала.

Направо ми се реве, честно...
Last edited by kalein on Mon Jan 05, 2009 3:03 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 05, 2009 2:59 pm

Какъв е проблемът? Според мен е добре, че ще излезе.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Jan 05, 2009 3:16 pm

Е, знае ли се кой ще превежда. Може да се случи някой кадърен преводач, който да й отдели достатъчно внимание. Недей така, Калине ^^.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 3:38 pm

От твоите уста в ушите Сиелови, Elayne...

(Само че... само че, само че - кой ще му плати на тоя кадърен преводач колкото трябва, че да не се спомине в пост и молитви, докато я преведе както трябва? Охх...)

Аз се поуспокоих малко, без да троша нищо. Намерих си нов любим цитат във "Време разделно"... и перспективата ми пак се смени.

Важните неща ще останат, все едно чрез кого и как.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 85 guests