Бленуващите кристали

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Dec 23, 2008 1:06 am

ДОБАВКА (за корицата на книгата, болдът е от мен):
За “грозната” картинка - нека дойде Новата година, ще пуснем едно ПИТАНЕ в сайта ни, ще видим “масовият” читател как я намира. Аз съм се отказал да вярвам на собствената си преценка за такива неща. Призовавам и вас така да правите. :D
За нюанса на синьото - целта е да не привлича погледа към себе си; ако “отвратителен = отблъскващ”, значи сме я постигнали. :wink:
:shock: :shock: :shock:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Dec 23, 2008 6:42 am

passer-by wrote:Е, при такъв подход мога само да се радвам, че вече имам "Бленуващите кристали" (на френски). :roll:
Би било интересно да сравним преводите.

А иначе - Стърджън се чете само от заклети фенове на фантастиката, така ли да те разбирам?

И ако е така - същите заклети фенове не си купуват една фантастика, ако корицата й не е правена по техен образ и подобие?
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 23, 2008 9:30 am

Това е евтино, Калине, както сам знаеш.

Естествено, че не е само за заклетите читатели на фантастика Стърджин, но в крайна сметка Е за хора с подобна нагласа. ДОРИ заклетите читатели на фантастика обаче ще подминат книга, която изглежда като събраните стихотворения на Дора Габе. Мен корицата ми харесва, просто по никакъв начин не я свързвам с фантастичен роман, а още по-малко я свързвам с нещо за над 12-годишни.

Но след като идеята е хората, които обичат фантастика, да НЕ Я търсят, а принципно по рафтовете да НЕ бие на очи, аз пак си повтарям въпроса - what's the deal?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Dec 23, 2008 9:47 am

Не разбрах кому беше нужно "евтиното" - на мене ли? На passer-by? Или съвсем ти изгубих нишката?

*изпръхтяв*

Roland wrote:Но след като идеята е хората, които обичат фантастика, да НЕ Я търсят, а принципно по рафтовете да НЕ бие на очи, аз пак си повтарям въпроса - what's the deal?
[quote="В стаята "Въпроси (и отговори)" на Човешката библиотека Калин"]
За нюанса на синьото - целта е да не привлича погледа към себе си; ако “отвратителен = отблъскващ”, значи сме я постигнали.

...

И - може би най-важното - тази корица не е предназначена за фендъма, точно както книгите на Човешката не се целят в заклетите читатели на фантастика. Дайте ни малко време и сами ще разберете кого целим.[/quote]
Признавам, че първият пасаж е завоалиран - става дума за нюанса на фона. И идеята е фонът да не привлича погледа към себе си... което си е логично, да? Дали цялата корица привлича погледа на читателите, е ПИТАНЕ, което ще правим тепърва.

Не разбрах как от моето обяснение за целевата група се стигна до твоето заключение "идеята е хората, които обичат фантастика, да НЕ Я търсят"... :?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 23, 2008 9:50 am

Аз така си преведох болда в горния ти цитат. Ако греша, съжалявам.

И все пак дълбоко смятам, че е нередно наистина качествени книги да се издават "скришом" :/
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Dec 23, 2008 10:00 am

Значи, една тайна от кухнята ни:

Корицата е предназначена за младите читатели - като ония сладури от НГДЕК, които ми напълниха душата миналата седмица. 50 човека, в които хормоните се бият с дефицита на внимание... седят и те слушат час и половина, без да прекъсват. Нема такова нещо просто... *унасям се*

*сепвам се*

...а нашите книги са правени, така че да са достъпни И за млади читатели - най-общо, от 10 години нагоре. (Пример в "Кристалите": трите страници речник накрая. Някой ни обвини, че сме подценявали интелекта на читателите си, включвайки думи като "гамбит". Естествено, не си беше направил труда да попита кои са читателите ни. :/)

Вие, хората в този форум, като заклети фенове на фантастиката, ще научите за тази книга по един или друг начин - и ще сте склонни да си я вземете, даже лайно да имаше на корицата. Да?

Остават "случайните електрони" по книжарниците. Е, сега почваме да си водим статистика колко е успешен такъв облик при тях...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 23, 2008 10:14 am

Сам знаеш точно колко успешен ще е. Освен това дори сред читателите на фантастика далеч не всички следят интернет. ОСВЕН това подобна читателска аудитория от млади хора, уви, поне според мен е химера. Сигурен съм, че 50 човека свестни и смислени са се събрали, но дали могат да са 100? 200?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Dec 23, 2008 10:17 am

Roland wrote:...Сигурен съм, че 50 човека свестни и смислени са се събрали, но дали могат да са 100? 200?
50 ученици от едно училище, Рол.

А ние тепърва тръгваме... ;)

(И, не, изобщо не знам какъв ще е успехът. Отказал съм се и от друго - да предсказвам българския книжен пазар.)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Dec 23, 2008 12:39 pm

50 ученика от точно определено училище, наблягащо на литературата и културологията, все пак. Това са две паралелки от доста, които би трябвало всичките да са заинтересувани.

Освен това - защо смяташ, че това е корица, която ще привлече хора в гимназиална възраст? За мен тя може да привлече наистина младите, да не кажа малките читатели, но не и вече подрастващите. Дори напротив тях може да ги отблъсне точно с идеята "аз вече не съм дете".

Бтв, аз сигурно за двадесет и осми път ще кажа моята любима реплика, че всичко си има степени. И фенщината си има степени. Тоест има хора, които наистина много разбират от фантастика и ще си купят книгата, каквото ще да има на корицата. Има и такива, които обаче са фенове, чели са много ценни неща, но не си правят труда да се ровят из интернет и не са толкова запознати с всички автори. Те също са фенове, нищо че няма да разберат за книгата или няма да ги заинтересува. Има такива пък, които освен че са фенове си правят и библиотеки с хубави неща. Именно затова част от книгите се издават и с твърди корици - да може ако искаш да имаш много любима книга в красив и траен вид. Тези хора сигурно няма да се спрат пред това, че книгата не е луксозно издание, но ще искат поне да е прилично (т.е. не всеки отдаден фен ще си купи книгата "даже лайно да има на корицата").

Бтв, не оставай с погрешно впечатление - аз не казвам, че трябва да привличате читатели с луксозни издания и лигавщини. Казвам, че не разбирам защо искате да отблъсквате (твои думи) читатели с корици или някакви части от тях, които харесват на малка част от хората. След като другото не изисква толкова повече труд или средства.

И накрая една идея - защо не опитате някоя подходяща за това книга да издадете без картинка? Само с много направени букви по корицата, примерно, интересни шрифтове, евентуално някой символ или декоративен елемент? Не заради липсата на конфликт на виждания, просто съм виждала много добре изглеждащи такива издания.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Dec 23, 2008 12:53 pm

Morwen wrote:50 ученика от точно определено училище, наблягащо на литературата и културологията, все пак. Това са две паралелки от доста, които би трябвало всичките да са заинтересувани.
Това са хора от всякакви класове и паралелки, дошли по собствено желание да ни слушат.

И са 1/10 от средния тираж, в която върви нова фантастична книга в момента. :/
Morwen wrote:Освен това - защо смяташ, че това е корица, която ще привлече хора в гимназиална възраст? За мен тя може да привлече наистина младите, да не кажа малките читатели, но не и вече подрастващите. Дори напротив тях може да ги отблъсне точно с идеята "аз вече не съм дете".
My bad - лош пример.

Тази корица е за по-малките - прогимназистите (пък и с тая акселерация, всичко над 7, което чете).
Morwen wrote:Бтв, не оставай с погрешно впечатление - аз не казвам, че трябва да привличате читатели с луксозни издания и лигавщини. Казвам, че не разбирам защо искате да отблъсквате (твои думи) читатели с корици или някакви части от тях, които харесват на малка част от хората. След като другото не изисква толкова повече труд или средства.
Я ги намери точно тези мои думи... *озадачено*
Morwen wrote:И накрая една идея - защо не опитате някоя подходяща за това книга да издадете без картинка? Само с много направени букви по корицата, примерно, интересни шрифтове, евентуално някой символ или декоративен елемент? Не заради липсата на конфликт на виждания, просто съм виждала много добре изглеждащи такива издания.
Може, може. Както казах в другата тема за "Слънцето" - кориците ни са напълно свободни за експериментиране. И редовно си правим ПИТАНИЯ за всеки експеримент...

Та - като наближи, ще се чуе. Стига да четете сайта ни, де. :D
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Wed Dec 24, 2008 9:54 am

Аз, макар да участвах в процеса по издаването на книгата, съм съгласна с доста от протестите тук.

Харесвам корицата на книгата, защото е неочаквана и интересна интерпретация, нямаше да има проблем ако беше вътре из страниците. За съжаление, аз също смятам, че като корица вече се превръща в заблуждаващо лице, защото лицето на този роман не е такова. Още повече, че децата (тези над 12) имат доста добри способности да виждат света в контраст и не бива да бъдат подценявани в тази посока. Тези под 12 пък просто са малки за книгата. А между гимназистите и дай хард феновете остава една група зрели хора - "потенциални фенове" (много е точно това на Морвен за степените по-горе), изключително важна за мен група, която определено остава объркана. Личната ми статистика досега го показва особено категорично - много по-често се налагат разяснения защо книга, за която се твърди, че има силни литературни достойнства, изглежда така, отколкото обяснения за самите литературни достойнства на книгата и на автора й.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Fri Dec 26, 2008 12:22 am

Pugsley wrote:Корицата на това нещо беше потресающа. Аз мислех, че се взирам в буквар за катили от съответните домове, случайно озовал се на маса за фантастика и фентъзи, докато не се озовах до него. После обърнах отзад с надежда да зачетва за какво иде реч. ЗА СИТЕН ИТАЛИК НА ЗАДНА КОРИЦА !?!?!?!?!?!? Кой слага ситен италик на задна корица бе. Много непрофесионален подход към създаването и откъм маркетингова гледна точка за книгата и не виждам как някой освен заклетите фенове и рандъм приятели ше си я земат.
+10 само и аз да се разпиша. Онзи ден я зърнах.

Лични наблюдения:
Случайният човек, "не-ултрас", попада под влиянието на два фактора - "съдържание" е факторът, който определя къде точно ще отиде книгата, "корица" е факторът който продава. Интересен феномен, но.... Да, има издания, които НЕ продават, защото са скъпи, но, Бога ми, 200те лева за луксозното издание на "Песен за Нибелунгите" (с "плетени" страници и корица от естествена кожа) са най-добре похарчените ми пари в "ултрас" живота ми.... нищо, че книгата не беше за мен лично. Ако я бяха пуснали в синичко, бебешко, щях да си помисля и за 10те лв, при условие, че я имам на.... немски (вярно, осъвременено издание, но пък....). Взех си лично за мен изданието за 55лв.
Съдбата на луксозните издания от този тип е да ги вземе някой случаен клиент, сноб или дебеловрат отиващ на РД. А другият тип корица, която също не продава, и за която пак ще буча, за последен път, е аутлука тип "Буквар за олигофрени".

Целта явно е, книгата да Не се разпространява сред "непросветени" люде..... Логичният въпрос е WTF?????????

Така де, ясно е, че има налични съображения, просто за психологическите ми наблюдения ми е интересно някой да ми ги обясни :)

"...Dargor, why...."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Dec 26, 2008 1:22 am

А ще може ли някой да пусне тук скан на въпросната корица (предна и задна), че след изказванията на Йоан и Базил се наизпозаинтригувах.

Иначе и на мен ми е любопитно защо роман на Стърджън се обявява като "не специално прицелен към заклетите читатели на фантастика" при положение, че точно те биха си го взели най-много.

Да, може и да има желаещи и извън "фендъма", но липсата на интерес към основната (според мен) целева група на тази книга меко казано ме озадачава.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
alvinator
Commoner
Posts: 27
Joined: Sat Feb 16, 2008 10:17 am
Contact:

Post by alvinator » Sat Jan 03, 2009 3:15 pm

Това с корицата ме мъчи и мен. Сега е пред мен, гледам я, ЧУДЯ СЕ.
Ако идеята е била да бъде по-близка до подрастващите, можеше да е просто красива и по-приказна. По-цветна, по-колоритна, ако щете.
Но това.. не прилича на нищо. Недодялано е. И ако някой открива плюс в това, минусите са много повече.
Ако не бях чувал за Стърджън, НИКОГА нямаше да си я купя. Което автоматично изключва 90% от хората на моята възраст.

едит: в Orange са я сложили (с основание!) до "Приказки от цял свят" и нещо на Кестнер. И двете - много по-привлекателни от Кристалите.
Още един път се извиянвам, но аз в 6-и клас рисувах много, много по-качествени неща. Неприлично насаждащата се двумерност тип 'рисунка на предпоследната страница', НЕ МОЖЕ да продаде книга с претенции да е нещо повече от сума свои събратя в купчината.
Когато аз видя подобно нещо, си казвам "тези не са се постарали с корицата, какво остава за превод, оформление, редакторска работа?..". И като хвърля поглед на задната корица, която е почти нечитаема, бих се отказал. С подобни решения издателят ме отдалечава от книгата. Губя аз, губи той, губим всички. Къде е шибаният плюс тогава?

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Jan 03, 2009 4:32 pm

Абе, най-малкото подобни корици не привличат вниманието на децата от прогимназията. Знам, щото бях в прогимназията не чак толкова отдавна и все още имам някакви спомени как съм си избирал книгите. А това беше преди години все пак, сега вероятно е още по-трудно да им грабнеш интереса.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests