Играта - Светлини сред сенките

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2008 1:13 am

Благодаря от сърце на всички, които дойдоха, говориха и не се биха с мен.

Специално благодаря на Трип, Роланд, bgspace, Морвен и Маледиктус за конкретните препоръки.

Ако съм бил прекалено рязък в някои моменти - беше напълно умишлено, най-вече за да успеем да вкараме максимум полезен материал в минимум време.

Искате ли линк към аудиозаписа?

На купа въпроси от Трип, за които не остана време, ще събирам отговори от авторите лека-полека. Засега ви препоръчвам да прегледате интервюто със Светлинките на линковете тук долу; там има някои отговори.

Бъдете - и продължаваме,
Калин

П.П. И за да не съм безкритичната медия *смиг* - не ми хареса как реагирахте, когато 11-годишната Дима се пищиса и ви каза, че е прочела повече книги от вас. Симо може би има някаква нетърпимост към деца - обаче няма нужда да им отговаряте по същия начин. Нали не сте на по 11?

П.П.П. Благодаря и на Моридин, за това, което ми разказа в имейл - и което ми припомни за смисъла на нещата, на които сме се посветили. Беше... усещане за чудо.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 27, 2008 9:53 am

Аз съм човекът с най-висока търпимост към малки деца, когото познаваш :) Нетърпимост имам към лошия вкус, каквото за мен беше включването на младата госпожица след първоначалното й симпатично изказване. И аз имам човече на тия години вкъщи и то не би се изцепило по тоя тъп начин, въпреки възрастта. Просто беше малко излишно. Пък и не сме я убили де ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Nov 27, 2008 10:13 am

Аз като начало искам да кажа, че съм много доволна от изключително цивилизования тон, в който протече дискусията, дори леко ме изненада :oops:
За момиченцето - моята реакция беше единствено да закрия уста с ръце, за да не се изхиля. Беше много сладка когато стана да каже, че книгата е много хубава и е една от любимите й, беше сладка и когато не успя да си спомни какво е чела напоследък без читателския си дневник. Това е нещо, което в да речем 15-годишен би ми било доста смешно, но на 11 мога да приема, че просто се е сконфузила и дори да й съчувствам за това, че я разпитват пред толкова хора. Само че някак не върви това сконфузено момиченце да става и нападателно (това беше най-вече, което ме потресе, нищо че беше безобидно) да обяснява как ние сме чели по-малко от нея. Това в дете на повече от 7 не мога да го толерирам. Но иначе наистина беше много сладка. Един съвсем страничен въпрос - тя има ли някаква кръвна връзка с Габи?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2008 10:59 am

Morwen wrote:Един съвсем страничен въпрос - тя има ли някаква кръвна връзка с Габи?
Само духовна. :)

Дима беше изненада за мен - дъщеря на наши приятели е, подарихме й "Играта" наскоро... и саматя тя поиска от нас да дойде и да говори за нея. (Това го казвам заради злорадите подмятания "Още една рекламна стратегия", които предчувствам... *въздъх* Как бе, хора, за толкова безсърдечен ли ме имате, че да домъкна насила дете в клуб Ефремов? *бррр*).

Че се спече пред толкова много сериозни чичковци и лелки, спече се. (По пътя към клуба ми говори плавно и смислено поне двайсет минути без прекъсване - понеже я слушах внимателно. И не я прекъсвах. Ключови предпоставки. Не се плъзвайте в улея "А, тя е малка и фен на "Хари Потър", и изобщо типичният днешен малчуган...")

Че е прочела много книги - прочела е. (Била е първенка в състезанието за прочетени книги в класа си миналата година.)

А че въпреки спека ви се развика... ами (както обикновено), не е само грешката у нея. Помислете си как са й дошли вашите коментари, та да реагира толкова невъздържано.

(По пътя обратно пък няма да ви разказвам колко пъти чух думата "критици", с точно такова ударение, от нея. Естествено, обясних й, че критиката не е била злонамерена и е по желание на авторите. Но поне видяхте как реагира един човек, който не ви познава. Welcome to my realm, както пееха Blind Guardian... :/)

@Rol: Аз - като читател на твоето поведение ;), - не видях адекватност и познаване на децата в реакцията ти. Не уби Дима, ама и не си замълча, подхилквайки се. (Примерно като Морвен.) Видях напиращото желание да я сложиш на мястото си... все едно ти е равностоен противник, а не ядосано човече на половината от годините ти.

Ето това видях/прочетох. Грешката у читателя ли е, или у автора?
Spoiler: show
Впрочем - знаете ли какво е "ангслан"?
П.П. Всъщност тъкмо заради появата на Дима и Яна (по-малката й сестра) се държах доста по-меко, отколкото се бях заканил пред себе си, и си промених плана на изложението в последния момент.

П.П.П. Прясно-прясно от пощата ми:
Тук страстите са успокоени. ... никой не е решил, че след като не му харесват творчеството вече няма да твори.. Бачкаме си по двете книги и рисуваме...
...така че - изказвайте се спокойно по книгата, няма да секнете творческия процес. ;)
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Thu Nov 27, 2008 11:19 am

:roll:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Nov 27, 2008 12:08 pm

Но за съжаление май няма и много-много да му повлияем.
Понеже започнах да добивам лека представа за това как възприемат нашето отношение към тях и - за съжаление - също така и лека представа за тяхното към нас...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2008 12:13 pm

Не прибързвай.

Второ правило на магьосника. ;)

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Thu Nov 27, 2008 12:26 pm

kalein wrote:Искате ли линк към аудиозаписа?
Лъркърите, които следят... дискусията с интерес, не биха имали нищо против да го чуят.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Nov 27, 2008 12:29 pm

И аз искам.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2008 12:30 pm

Spoiler: show
@Daggerstab - "Д'ебата" ли ти дойде първо?
Запис от 26.11., "Играта" в Ефремов - ОТТУК.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Thu Nov 27, 2008 12:36 pm

kalein wrote:
Spoiler: show
@Daggerstab - "Д'ебата" ли ти дойде първо?
Тц. Обичам да си подбирам думите внимателно и паузата отразява затруднението ми с намирането на дума, която най-точно определя предишните няколко страници от темата.

Благодаря за връзката.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Nov 27, 2008 1:42 pm

И аз благодаря, ще го преслушам :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Nov 27, 2008 2:34 pm

Калине, единственото, което мога да кажа за това как странични хора възприемат критиките - ако ги възприемат като 11-годишно момиченце, тяхна грешка, нали.
Иначе тя хубаво, че ни се развика, но кой знае защо не ни се развика за книгата, а за това, че сме били чели по-малко от нея :shock: . Бъди поне малко обективен и се дистанцирай от това, че е дете на твои познати, че е сладка и че си я слушал как ти говори за книгата. Конкретната и проява беше чисто детско непремерено избухване.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2008 3:04 pm

А аз открих ето това - и се успокоих, че можело да бъде и много по-зле.

Морве...

...Мор - пак благодаря за намесата - тъкмо си точех дребнийо вакизаш, но добре, че ползвам Preview, та навреме видях и овладях пинчера в себе си.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Thu Nov 27, 2008 3:11 pm

Аз пък се надявам да не съм разлютил много някои от хората тук. Поне успяха да ми го върнат. :D

ПП: Мразя тъпия пхонeтиц

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests