Креалистична литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Samion
Commoner
Posts: 26
Joined: Thu Apr 14, 2005 10:08 pm
Location: Behind you

Креалистична литература

Post by Samion » Fri Oct 24, 2008 1:24 pm

"Все още имаме достатъчно направления за нещо специално – една поредица от книги – криминални, реалистични, креативни, критични, еротични – с една дума креалистични. И български!"

Ето това им е личната реклама.
Със сигурност сте виждали поне една от книгите в поредицата, въпреки че не сте знаели, че - аджеба - се казва "креалистичен" роман.
Бях се запалила по самата думичка, така че отидох в една книжарница и попитах "Имате ли креалистични романи?". Имате ли представа как ме гледаха тези прекрасни хора :D . Естествено, след втрещения (:shock:) им поглед ме попитаха на свой ред "Какво е това?"
И аз си обясних. Това са романи написани от българи, които стават за четене. Даже изброих някои от авторите: Даниела Великова, Йордан Матеев и Веселинй Стаменов. И чак тогава загряха и започнаха да ме приемат оново като човешко същество.

Та, искам да питам - някакви впечатления от "креалистичната литература"? Или от мен чувате за такова нещо :D
Така... Сега затвори очи. Изхвърли всички мисли от главата си. Но НЕ върви към светлината!!!!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Oct 24, 2008 2:14 pm

Нямам впечатления, но имам съмнения. Самият факт, че този термин не е излязъл от публиката, а от някой от издателството го прави изкуствен. Нещо повече, описанието ми изглежда адски, простете за тъпата заигравка, "клиширистично". И превзето до немай къде.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Oct 24, 2008 2:32 pm

Аз не съм ги чувала/ виждала 8-)

Честно казано в първия момент си помислих, че става дума за креационизъм :D
Last edited by Ghibli on Fri Oct 24, 2008 2:42 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 24, 2008 2:38 pm

Morwen wrote:Нямам впечатления, но имам съмнения. Самият факт, че този термин не е излязъл от публиката, а от някой от издателството го прави изкуствен. Нещо повече, описанието ми изглежда адски, простете за тъпата заигравка, "клиширистично". И превзето до немай къде.
Съгласен, честно казано аз умишлено НЕ БИХ си купил книга с подобен етикет :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Oct 24, 2008 2:43 pm

Аз описанието не го разбрах. Какво е тая литература всъщност? Нито пък "писани от българи романи, които стават за четене" ;) Това какво значи? :)

User avatar
Samion
Commoner
Posts: 26
Joined: Thu Apr 14, 2005 10:08 pm
Location: Behind you

Post by Samion » Fri Oct 24, 2008 3:14 pm

Trip wrote:Аз описанието не го разбрах. Какво е тая литература всъщност? Нито пък "писани от българи романи, които стават за четене" ;) Това какво значи? :)
Ами литература като литература :wink: романи от български автори. "Креалистични" романи се водят книгите на Даниела Великова "Платеният секс" и "Гневът на лесбийките", и други де... просто ги давам за пример.
А относно "романите, които стават за четене". Аз лично съм препатила от български автори. Решавам да подпомогна българската литература като си купя книжка от бълг. автор, а то какво става! Прецакват ме напълно. Та, затова - тези, които аз съм чела (от креалистичните де) не са чак толкова ужасни :)
Така... Сега затвори очи. Изхвърли всички мисли от главата си. Но НЕ върви към светлината!!!!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 24, 2008 3:26 pm

Въпросът е очакваш ли наистина, че една реклама на сайт влияе на качеството на книгите :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Oct 24, 2008 3:29 pm

Ъ?... Рол, според мен идеята й е точно обратната - като *вече* има (поне според нея) хубави книги, да събуди *интерес* към тях... не е ли това идеята на поне половината от добрите ревюта на книги и филми в списанието? :)

Това само по повод последното ти изказване за рекламата де; иначе за самата креалистична литература нямам мнение просто защото не съм се сблъсквал досега с това.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Oct 24, 2008 4:38 pm

Ето тук има една статия за фронт-дамата на "креалистичната литература" ;)

http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=236314

Тук има кратка биграфия на друг представител, придружена с портрет:

http://liternet.bg/publish4/jmateev/index.html

Разбира се, открих и сайта на третия упоменат "герой", Веселин Стаменов, който е автор на мега-скандално звучащото креалистично произведение "Убий Путин I" и "Убий Путин II". Той, както се вижда, поддържа имиджа на интелигентна мутра.

http://www.avtorbg.hit.bg/knigi.htm

Ако потърсите в Google за креалистичен роман, ще откриете точно 0 резултата, но мисля, че тази плеяда творци, определено, е в състояние да си създаде собствен жанр ;)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Oct 25, 2008 10:34 am

Super M wrote:Ето тук има една статия за фронт-дамата на "креалистичната литература" ;)
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=236314
Тази беше гостенка на Слави Трфонов в последния брой на предаването му, който гледах. Единственото, което съм запомнил от нея, беше, че Трифонов я изгони, за да влезе Джоуи Ди Майо. Беше много тъпо. И интервюто с басиста на Manowar беше много зле, но това е друга тема.

Колкото до креалистичната литература като такава - тук се присъединявам към Morwen. Думата наистина звучи изкуствено, а и тази реклама ми напомня на... Не знам на какво, обаче не ми допада много.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Oct 25, 2008 9:30 pm

Ах, да, верно... "Трябва да си тръгвате, че очаквам по-важен гост!". Това тогава ми напомни що не бях гледала тоз чвор от години насам. А иначе за креалистичното... Доколкото схващам в това, ъъъ, течение, трябва да се класират и романите на Христо Калчев да речем, да? Ми не, не, мерси, не обичам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Wed Oct 29, 2008 5:20 pm

Много мило, наистина. Разбирам, че някои хора трябва да си рекламират стоката, но Уикипедия не е мястото за това...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Oct 29, 2008 7:21 pm

Ъм, извинявай, малко не схващам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Oct 29, 2008 7:36 pm

някой е направил статия в уики за "Креалистичен", но Dagger-a я е stab-нал :)

даже вече два пъти :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests