The Short Form Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Tue Oct 05, 2010 10:43 pm

На Светослав Минков съм чел един сбарни с разкази и има и доста добри неща. При него обаче разказите му са колкото фантастични, толкова и бълнувания на напушен(в добрия смисъл на думата). А доста отдавна бях чел един сборник с бг разкази и даже имаше един който ми хареса. Обаче не помня точно как се казваше. Така е справедливо (тук имаше някакво име) мисля че беше.

А снощи си препрочетох Звярът. Просто обожавам такива къси разкази с размазващ край. Подобно на Другите на Нийл Геймън, който официално ми е любимия разказ(доколкото мога да имам само 1)
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 10, 2010 7:09 pm

And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sun Nov 07, 2010 7:33 pm

Малко след средата съм на Endangered Species на Джийн Улф. Освен че е невероятно добър искам да кажа, че това е един от авторите, които сериозно могат да ми намалят самочувствието. Разказите му са страхотни и на първо четене, но много често успява в привидно завършена история да прикрие неща, които да променят напълно смисълът на разказа. Например The Detective of Dreams е
Spoiler: show
религиозна притча
, замаскирана като пародия на детективски разказ от деветнадесети век!

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Tue Dec 07, 2010 11:43 pm

Захапах "The Mammoth Book of Best New SF 23" - тазгодишния сборник на Gardner Dozois. Предговорът с прегледа на това какво се случва на книжния пазар в САЩ и още една-две англоговорящи страни всъщност беше интересен; първият разказ ме остави със широко отворени очи, а следващите два направо ме отвяха. Нататък ще видим, но, съдейки по опита ми с предишни сборници, редактирани от същия дзвер, не очаквам твърде голямо спадане на качеството :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 29, 2010 7:39 pm

Прочетох Speculative Horizons - сборника на Пат от Hotlist-а. Доста кадърна колекция, без да е нещо гениално.

Ревю в блога ми.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Tue Feb 01, 2011 4:56 pm

Image


Току-що завърших превеждането на сборника на Сапковски Coś się kończy, coś się zaczyna ("Нещо приключва, нещо започва"), който ще излезе тази година в "Инфодар", и съм много впечатлен. Сапковски явно си е майстор на разказа, и то не само когато пише за Гералт. Можем само да съжаляваме, че има толкова малко разкази.
Произведенията в сборника са писани горе-долу през годините, през които е правена и сагата за вещера - първите разкази са от времето на първите вещерски истории, а последната повест е писана малко след приключването на "Господарката на езерото". Разказите са осем - 4 фентъзита (като 2 са свързани с вещерския цикъл, други 2 - не), 2 хоръра и 2 твърди фантастики. Любопитно е, че някои от разказите са написани като на шега, по разни несериозни поводи, а са се получили доста добри. Преди всеки разказ има кратко предисловие, в което Сапковски разказва историята на написването му, любопитни случки из живота на полския фендъм и т. н.
Предполагам, че излизането на книгата няма да се забави много, след като мине през редакция.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Feb 01, 2011 5:03 pm

Чакаме. ^_^ И БТВ много се радвам защото каквото и да си говорим и да хвалим Вещера, Сапковски е най-добър в кратка форма.
Иначе подхванах едно сборниче което взех от библиотеката на Робърт Шекли Недокоснат от човешки ръце. Първият разказ беше много силен както и вторият въпреки че не му схванах цялостната идея. Сега съм на 3-ият и продължавам.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Feb 01, 2011 6:24 pm

Какво, какво? Инфодар ще издадат НЕЩО?!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Feb 01, 2011 10:36 pm

:lol: :lol: Това беше добро.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Mar 07, 2011 11:54 am

Някакви разкази на Иън Макдоналд, до които съм успял да се докопам поединично.

Макдоналд е доста "късен" автор, в смисъл - подобно на Улф борави с разните там фантастични конвенции, но ги пермутира по доста advanced начин. Използва и надгражда над няколко поколения писателски традиции в жанра, затова не е за начинаещи в четенето на фантастика. Още повече, че си играе и със словото на ниво, доста над средностатистическия автор (по принцип).

Като имам по-широк поглед, ще пиша пак.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Mon Mar 28, 2011 3:16 pm

Бавно се придвижвам през The Third Bear на Джеф Вандермиър. Аз не чета много разкази, все не ми стига мястото да си изградя връзка с историята и героите и бързо се отегчавам, мога да влача сборник с години. Тук обаче се получават нещата, въпреки че, с изключение на новелата, която си е типичен new weird, останалите са изненадващи за Вандермиър. По-скоро са ми митопоетични, отколкото да разчитат на комбинация между агресивна странност и привидно нормален сетинг, както е в другите му неща. В никакъв случай не е лошо, просто необичайно. Все едно по-експресивен и откровен Геймън. Но нататък може и да си влезе в типичната стилистика.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Mar 28, 2011 3:25 pm

Мен това, което най ми хареса в The Third Bear, е степента на свързаност на разказите. Не точно тематична такава (макар че някои са, а има и дори споделени герои тук-таме), а по-скоро явните общи цели, които се е опитвал да изследва по различни начини в различните разкази. Освен това подредбата им ми се стори супер добре обмислена и далеч не случайна. Новелата ми беше най-слаба, честно казано, но пък тя е в съавторство.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Mon Mar 28, 2011 4:15 pm

Аз имах предвид The Situation - тя е едно от най-добрите неща в сборника досега. Бях я чела и преди, но тук точно в това хубаво усещане за обща концепция влиза много силно. Хем е доста различна като атмосфера.
А до това с Кат Рамбо не съм стигнала още, мислех, че е някакъв хорър.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Mar 28, 2011 8:59 pm

О да, The Situation e разкошен разказ. Аз реших, че за Хирургът става дума, понеже е най-голямото нещо в сборника. Иначе на мен The Quickening ми беше сред най-приятните неща, някак много уверен звучи Вандермиър в себе си точно там и му се получават страшно добре нещата. Shark God Versus Octopus God пък е много готина интерпретация на съотвения мит, а The Third Bear е просто перфектен като титулен разказ, идеално задава тона на всичко след себе си.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sun Jun 12, 2011 4:32 pm

Царят на зверовете от Филип Хосе Фармър
http://chitanka.info/text/667-tsarjat_na_zverovete

А тази тема трябва да е Важна, вместо една друга :wink:
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests