Антиутопии

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Aug 05, 2009 8:02 pm

Ръкописът на Чансълър се май наистина добре вписва в понятието "политическа антиутопия". Борн не мисля, тази книга някакси все я свързвам с Чакала vs Борн :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Thu Aug 06, 2009 11:21 am

"Алиса в страната на чудестата"?

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sun Aug 09, 2009 1:12 am

Съгласен съм с доста от нещата, казани вече в темата, особено с това за тънката разлика между утопия и антиутопия. И аз не мисля, че „Градът на слънцето” би звучал особено утопично на днешните хора.

Но моят фаворит е “451 градуса по Фаренхайт”, която ми е доста по-любима от 1984. Може би защото виждам Градусите в доста по-голяма степен като книга за душата и душевността. Не че 1984 не е книга за душата, но тя е и за тялото. Хората в 1984 не просто страдат душевно, те изключително силно страдат и физически – живеят в ужасни сгради, хранят се с отвратителни неща, смазват се от къртовски труд. Хората в 451˚ F живеят доста по-добре, в едни наистина приятни условия, доста по-задоволени са, така да се каже. И именно в тези хубави къщички аз виждам като по-контрастна липсата на домове.
Spoiler: show
Дори на финала на 1984 душата и волята на Смит бяха по някакъв начин победени с помощта на физическа болка и физически мъчения. В 451˚ F е точно обратното, душевността и менталността са притъпени от задаволяването на чисто физическите нужди и първичните стремежи към щастие и весело ежедневие.
И двата подхода имат своите плюсове, разбира се, единият е по-всеобхватен, другият е по-конкретен. Но за мен 451˚ F е безспорен личен фаворит. :)
But goddamn,
you got me in love again

kire4a
Commoner
Posts: 25
Joined: Fri Feb 20, 2009 10:09 pm

Post by kire4a » Mon Aug 10, 2009 1:39 pm

1984_Оруел
Фермата_Оруел
451 градуса по Фаренхайт_Бредбъри
Прекрасен нов свят_Хъксли
Повелителят на мухите_Голдинг
Ние_Замятин
Р.У.Р_Чапек
Фабрика за Абсолют_Чапек
Война със саламандрите_Чапек

ако ги броим за антиутопии=>
Пътешествията на Гъливер_Суифт
Процесът_Кафка
Чевенгур_Платонов

друго май не съм чел...с.кинг имаше някакви заигравания

бтв замятин ми хареса най-много

пп в "Черно слънце" има интересен анализ по темата

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Aug 16, 2009 1:07 pm

Хайде и аз да се отбележа, и без това не поствам често.

В последните седмици за първи път се сблъсках с този жанр, доста ми допадна.

За сега съм прочел:
451 по Фаренхайт на Бредбъри- добра книга и първият ми досег до Бредбъри, хареса ми стилът и заложената идея. Края е доста оптимистичен, но за мен това не беше минус. ( между другото, бихте ли препоръчали нещо подобно от същия автор ? )

1984 на Оруел- най-много ми хареса. Абсолютната липса на надежда, изопачаването на любовта и истината, тоталното манипулиране на човека, ужасните идеали на партията, увлекателният стил и добре развитите герои. Единственото, което мога да кажа е- страхотна книга.

Прекрасният нов свят- от трите най-малко ми хареса. Оригинална и добра идея, интересна е, но стилово нещо не ми допадна. Освен това е най-малко отблъскващата и не вдъхна в мен чувството да искам, да умра по-скоро, отколкото да живея в този свят, както стана с останалите. Песента на Мейдън е доста по-въздействаща. :D

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Jan 11, 2010 10:12 am

братя Стругацки - Обитаемият остров
Кърт Вонегът - Механичното пиано
Alan Moore - V for Vendetta
The hardest battles are fought in the mind.

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Thu Apr 22, 2010 3:44 pm

"Пикник край пътя" е антиутопичен разбира се. След посещението, което променя света, хората имат нови източници на енергия, купища нови познания, даже и "златното кълбо", но в това модерно общество никой не е щастлив. Утопията на щастието, давано даром, е помрачена от Зоната завинаги.
Друга добра антиутопия е "Човека във високият замък" на Филип Дик. Едно чудесно построено общество в Америка, което страда от наложената им свобода от Япония. А Европа е "щастлива" под фашисткия режим, обезселил Африка.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Jul 15, 2010 1:06 am

termit wrote: "Билет за Транай" на Шекли.
Подкрепям с четири палеца.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Sat Aug 28, 2010 8:45 pm

За 1984 на Оруел мога смело да кажа, че изобщо не е преувеличена, каквото и да се е опитвал автора да хиперболизира. Моята баба, която е преподавала в 22-ро училище навремето е била отговорник по ентусиазма - да ви напомня за Министерство на Ентусиазма?
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Untitled
Commoner
Posts: 48
Joined: Thu Sep 18, 2008 9:00 pm

Post by Untitled » Tue Nov 23, 2010 11:24 pm

Наскоро прочетох една, която май не са издали в България още: Unwind на Neal Shusterman. Става дума за свят, където абортите са забранени, но родителите могат да пращат проблемните деца между 13 и 18 в лагери, където ги разпарчетосват на удобни за трансплантации части. При условие, че целия материал се използва, се води че хлапето не е мъртво, а продължава живота си под друга форма.

Доста интересно четиво беше. Повдига интересни въпроси за душата без да става прекалено философска.
''За мен това малко момченце, застанало пред бронзовия кораб на пустинята , постепенно започва да се превръща в символ на човека, изправен пред монголоидните очи на вечността. Зад тях, безнадевдна и безкрайна, се сивееше вълнообразната пустиня. Възможно е и ние с вас да сме там някъде!...Не настоявам!''

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests