Malazan Book of the Fallen, Part II

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 13, 2015 12:33 pm

http://www.bard.bg/book/?id=1755

Forge of Darkness е излязла и на български преди година и нещо. Някакви впечатления? Как е спрямо първите пет Малазана, да речем?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri May 15, 2015 1:58 am

Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)
И така може да се каже. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 15, 2015 5:36 pm

Хаха :) инак май само Емо доколкот знам беше чел нещо от Форджа, но го остави още на интрото... аз нямам сили уви. Инак ми е интересно. Може би ще прочета съмари някъде.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu May 28, 2015 2:06 am

Преборих се с Return of the Crimson Guard! По-добре късно, отколкото никога. :)

Като цяло ми хареса и смятам да продължа с Еселмонтките. Имаше на места много дърварски стил, на места много добре написани пасажи, а и постоянното прескачане между гледните точки хич не помагаше за бързото прочитане. Но битките бяха доста увлекателно написани (добре, че беше така, защото заемаха стотици страници), сред героите има някои доста добри попадения, а и бях зажаднял за доза "нов" малазан без евтино философстване на килограм.

П.С. Каквото и да си говорим, Ласийн сигурно е най-непостоянно написания персонаж в цялата поредица. В зависимост от нуждите на сюжета е или страшно компетентна или тъпа като галош.

П.П.С. Моментът, в който една група малазански войници свиха малко експлозиви от морантите и им разкатаха фамилията с тях ме хвърли в оркестъра просто. Аз ли съм тъп или все пак морантите се предполагаше да имат много повече останали експлозиви, с които да се справят с новоизлюпените малазански сапьори?

П.П.П.С.
Spoiler: show
Tayshrenn? Nooooo!!! Да се надяваме, че ще се завърне все някак, то в малазана възкресяват на килограм, така че има надежда. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 28, 2015 11:28 am

Stonewielder е даже по-яка и по-стабилна откъм стил.
След това май дропят яко. Аз дотам стигнах засега.
This is it. Ground zero.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Jun 07, 2015 3:24 pm

Почетох доста от темата и ми прави впечатление как в началото всички много се кефите, а после приемате четеното като "борба". Напоследък пък доста приятели са я зачели и я коментират и съответно ме надъхват да я започвам. Доста се чудя. Уж бях спрял да чета фентъзи поредици, но тази година май на това ми върви. От друга страна съм доста зает и вече не знам дали имам времето за нещо подобно. Кажете с две думи - струва ли си четенето? При това на български - на английски ще ми е адски тегавня.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Jun 07, 2015 3:34 pm

Поне първите 5 са сред най-доброто в жанра. После качеството пада. На български превода е... абе има доста коментари по въпроса в темата. За мен е да кажем неприемлив и немарлив. Т.е. аз не бих я чел на български и по тази причина си я имам на английски поредицата.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Jun 07, 2015 3:48 pm

Аз заради всичко, което прочетох тук за превода, не смея да ги подхвана на български, а на английски поредицата сигурно ще я чета до края на следващата година, ако я започна сега... Чудя се дали да съжалявам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jun 07, 2015 9:12 pm

Ами тествай първата на български и сам си прецени как ти се струва. Аз така прочетох първите пет (после ми писна да си припомням кой на кого какъв се води и какъв левъл е в момента и спрях, оказва се навреме), пък не видях драстични грешки в българския текст, които да ми развалят удоволствието, с уточнението, че не съм сравнявал с оригинала. Но като четене на български текст ми вървяха съвсем добре.


Та ако по някаква причина те затруднява на английски, пробвай я на български.

Ако си намериш всичките 10 тома на българското издание, де. Бард твърдят, че редовно ги допечатвали, но май отдавна ги няма всичките 10 в наличност наведнъж.


П.П. В ШД и Владимир Зарков не е на почит (ама то и на Любомир Николов някои хора му намират кусури), та си спомни как си чел Пратчет на български и си прецени дали на теб ти е бил слаб преводът му.

Мнения всякакви, един вид. Аз пък мисля, че тук надценяват Елена Павлова и Светлана Комогорова като преводачки, та най-добре всеки да пробва и сам да си решава.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Jun 07, 2015 10:27 pm

То и Николов има слабости, сега, никой не е безгрешен. Farmer Maggot някак си в превода на Властелина е Чудоум. Има и други, ма не ми се рови, още повече във Властелина. :lol: Павлова имаше грешки и тя в Слепоглед, но като цяло май се е справила добре, от втора ръка впечатления, а на Комата последно съм чел Лъжите на Локи Ламора преди да почна да чета на английски и тогава ми се стори добре, сега не знам.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Allemalle
Smallfolk
Posts: 1
Joined: Mon Jun 19, 2017 4:27 pm

Re: Malazan Book of the Fallen, Part II

Post by Allemalle » Tue Jun 20, 2017 9:54 pm

Еха доживях да прочета Малазана...еми сериозна работа:)Не мога да се сдържа и ще си напиша каквото мисля.Никой от обкръжението ми не е чел поредицата та имам нужда са си кажа каквото имам за казване...

Почвам с това което не ми харесва а то основно е ,че Ериксън е много подробен за всякакви глупости(Особено сънищата на героите).Другото което не ми хареса е ,че двете най големи Бабанки сгънаха в две изречения точно.Особено единия където името му е във всяко изречение в книгата умря горе долу така ".....замахна и му отряза главата" .Ба трябваше малко по героично да хвърлят топа тия юнаци за който говоря... Две книги са преломни за поредицата 1 и 8 .Първата защото направо те мята в някакъв измислен свят в който е пълно в Богове,домове,лабиринти и още много неща който за да ги разбереш трябва да мине време.8-ма книга аз лично мисля ,че мога да я съкратя до 5 страници (дългата версия) или в две изречение за смъртта на двете бабанки.Всичко останало не беше важно а и нямаше някаква битка накрая с армии...абе на който не му се ,чете 8-ма ще му я преразкажа бърже:)

Сега това което ми харесва . ООООООООООООО пичове и пички освен работата и жената аз и друг свят си имам а това е Малазан:)Еха ебати чудото е тая поредица тегава за четене и помнене но едно е сигурно който я прочете няма да съжалява.Ебати битките честно!Всички книги му започват бавно и с размотаване а последните 200 страници ги четеш без да мигнеш....Как ги е измисля тия битки не знам но са толкова различни от всичко което съм чел до сега.Колтейн сигурно има 10 изречение в книгата но съм го качил на пиедестал като любимец.Сказание 2 е невероятна книга ... с тая кучешка верига изби рибата...Миналата година като ходих на море викам ще си взема нещо различно от Малазана да чета.Имах някаква на Гришам и още две за тоя Джак Ричъртс.Еле тия книги ми се сториха като някакви детски книжки дето ги раздават между 3-ти и 4-ти клас да четат децата през лятото...Всичко толкова елементарно с по 5 героя на кръст ...абе ташак пълен..Да се върна на Малазана.Та тука много се обръща внимание на войниците особено от Малазанската армия.Леле почва битката аз познавам цялата армия хехехе всички мой хора се млатят и треперим над всеки.Това придава много дълбочина и всеки ред се чете под напрежение.3.5 мл думи са малко определено още поне толкова има да се изпишат.

Сега накрая искам и нещо да си кажа за самия каламбур вътре.Ако някой не е чел поредицата да пропусне тия редове.Тъй ми тая Товри така и не можа да ми стане симпатична.Колкото и да я изкарваха някакъв страдащ и поемащ всичко върху себе си тактик нищо не видях от нея.От друга страна накрая Паран газеше с Войнството...Господаря на Колодата с Бързия и Калам няма кой да ги спре...Сам го каза Паран "Еволюция"....Още поне една книга искам как се връщат в Малазан и обръщат империята с хастара на обратно...Тая Възлата егати императора с по малко реплики от Чарли Чаплин в ням филм...Както и да е хареса ми финала чувствам се задоволен от него.Разбира се няма как на 1 500 героя историите да им свършат в един и същи ден и зареди това за доста от персонажите ще могат да се правят отделни книги...А и за основните също все пак реално погледнато ние проследихме 1 малазнаска кампания в Дженабакъз и пътя на една друга армия водена от Тавори...те това е :)

ПП.Четете Малазана и ще сте прочели нещо което 99% от хората дори не могат да си го представят:)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Malazan Book of the Fallen, Part II

Post by Moridin » Sun Dec 10, 2017 11:02 pm

@Matrim а бе ти изчете ли някакви други Еселмонти в крайна сметка?
Силно изненадващо за мен, изглежда че новата му поредица (прикуел за запознаването на The Old Guard) е доста добре приета.
За сметка на Ериксън, който милият не успя да си продаде третия Карканас на издателството и сега щял да почва продълженията за Карса :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Malazan Book of the Fallen, Part II

Post by Matrim » Mon Dec 11, 2017 12:23 am

Чел съм Stonewielder и Dancer's Lament, тия дни мисля да почна и Deadhouse Landing. Но при мен to-read списъка се мени често, та тия дни може да станат другата година. :) Не е нещо велико новата поредица, ама поне се чете лесно и бързо.
За сметка на Ериксън, който милият не успя да си продаде третия Карканас на издателството и сега щял да почва продълженията за Карса
Той пък намери какво да почва... И как наивно се опита да убеди хората като пусна тая новина, че Карканас не се продавал добре заради някакви други причини, а не защото на всички освен на супер хардкор феновете им е до гуша от философските му напъни.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Malazan Book of the Fallen, Part II

Post by Roland » Wed Jan 17, 2018 8:02 pm

Последно време ме гъделичка една кротка носталгия по Малазана, но след ревюто на @Demandred за последния Еселмонт, тотално ми oмекна :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Malazan Book of the Fallen, Part II

Post by Moridin » Mon Jan 22, 2018 3:23 pm

На @Matrim е ревюто всъщност ;р
мен пък ме загъделичка пак, хаха
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests