Станислав Лем

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Mon Aug 04, 2008 12:44 pm

thorn wrote:Уоу :shock: В такъв случай, като си спомням какво точно представляваше и в тоя изрязан вариант, не вярвам да я преведат.
Не е изрязан вариант, просто малък откъс. От него човек не може да добие никаква представа за каквото и да било.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Aug 04, 2008 12:46 pm

А на какъв език се намира, на руски ли? Полски не разбирам :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Mon Aug 04, 2008 12:56 pm

Ghibli wrote:А на какъв език се намира, на руски ли? Полски не разбирам :)
На полски и на руски. Аз специално имам електронен вариант на полски и това руско издание:

http://www.ozon.ru/context/detail/id/1026178/

То е доста добро, защото съдържа много подробни коментари за съвременното състояние на науката, посочват се и някои грешки на Лем.
Last edited by Lazy on Mon Aug 04, 2008 12:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Aug 04, 2008 12:58 pm

Хм, имам некви бегли спомени само от негови поризведения, май най-скоро съм чел Едем.
:ninja:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Aug 04, 2008 12:59 pm

@Lazy: благодаря, ще имам предвид значи :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 04, 2008 1:04 pm

На руски има практически всичко на Лем, като бях в Москва преди няколко години, ме хвана яд, че не знам този език, иначе щях да натоваря бая негови книги в куфарите за обратно.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Mon Aug 04, 2008 3:02 pm

Lazy wrote:Не е изрязан вариант, просто малък откъс. От него човек не може да добие никаква представа за каквото и да било.
Може. Имах предвид, че такъв тип текстове на ръба на наука, фантастика и футурология трудно ще си намерят публика. Предпочитам да издадат непреведеното от белетристиката му.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Mon Aug 04, 2008 4:49 pm

Аррр, изпуснал съм темата... :cry: По принцип съм един от тукашните фенове на Лем и имам доста от това, което е издавано от него на български (а част от това, което нямам, съм го чел, благодарение на библиотеките).

BTW, някой да е виждал по кашон-сергиите "Конгрес по футурология"?
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Mon Aug 04, 2008 8:49 pm

Аз Лем съм чел само разказите за Йон Тихи, но ми стига за да съм му голям фен :). А епизода с времевия парадокс, там дето се бяха събрали двайсетина Йон Тиховци в един кораб и се сбиха, е едно отнай-смешните неща, които съм чел :).
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Aug 04, 2008 9:04 pm

На мен винаги ми е било чудно защо пътешествието с времевия парадокс и многото Йоновци е толкова прочуто. Забавно е, но двайсетото е много по-весело, в него просто ебават майката на историята буквално. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Tue Aug 05, 2008 4:02 pm

Хубава тема, отдавна не съм чел нещо на Лем, а той определено има уникален стил. На мен ми е особено интересен неговият поглед върху човешките отношения, и изобщо по-нетрадиционния подход към определени клишета. Спомням си едно негово изказване, как изобщо не харесвал подхода на Айзък Азимов към роботите, превръщайки ги в защитници на човечеството, докато той си запазвал правото да ги представя и като зло - това в сборника "Кибериада" се усеща много. Жалко, че далеч не всичко негово е издавано у нас, а имаме добри преводачи от полски, може да хвърля поглед върху някои от линковете към руски сайтове, макар че не ми се чете на компютър ...
This signature is not yet rated

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Wed Aug 06, 2008 4:26 pm

Чела съм всичко на Лем, което намерих от едно време, макар и отдавна, понеже както казахте, наскоро няма нищо издавано.Харесва ми стилът му на писане и особено подигравката с разните клишета :mrgreen:
Image

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Fri Aug 08, 2008 6:51 pm

Не мога да си спомня на Лем ли беше оня разказ, дето 2 производители на перални, в стремежа си да направят продукта си по-добрия, го превърнаха в няква мултифункционална машина? И накрая вече уреда не само переше, ами и готвеше. пускаше музика, филми, чистеше, правеше секс... когато го четох, не ми направи кой знае какво впечатление, но преди 2-3 готини като го минах пак, направих аналог на въпросните мултифункционални перални с настоящите телефони. Случая е абсолютно същия. Ебаси какъв гений трябва да си, за да предвидиш такова нещо. Е може и да е чиста случайност :).
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Tiaiel
E'lir
Posts: 165
Joined: Sat Mar 19, 2005 10:08 am

Post by Tiaiel » Sat Aug 09, 2008 3:53 pm

Тъкмо се връщам от дядо ми натоварена с книги от поредица "Фантастика" и няколко други. Та една от тях е "Сенна хрема" на Лем. Май ще е първата започната от купчето, така го хвалихте, че ми спестихте проблема "с коя, аджеба, да почна?"
Има нещо в съществуването на черна дупка в съседство,което води до безсънни нощи.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Aug 10, 2008 9:25 am

Трябва да те разочаровам - "Сенна Хрема" е определено най-слабата книга на Лем, издавана у наs поне според мен.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests