Random Book Stuff

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Mon Apr 06, 2009 10:36 am

Аз закачих 1 година изучаване на руски, но беше голяма смешка - с един симпатичен дядка за даскал, който през повечето време ни разказваше истории от кратката си, но съдържателна кариера на статист в американски филми :lol: или се опитваше да ни укроти :)

По принцип руския би трябвало супер лесно да го схващаме, защото наистина е ужасно близък, ама поне на мен не ми се получава - преди години зачетох анна каренина на руски и полвин ден разсъждавах над първата глава която всъшност се състои от 1/3 страница текст (да не кажа 1/4), и така и не можах да зацепя какво точно пише там :oops:

Опитвала съм се и за изпити да уча от руска литература - за история на изкуството има маса неща по библиотеките на руски, но на англииски ми е 100 пъти по-лесно и то при положение, че не съм кой знае колко добра в него, но поне за разлика от руския съм го учила.

Moridin, да не се сърдим на човека, явно си мисли, че тук трябва да е по-зряла аудиторията отколкото е :wink:

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Apr 06, 2009 10:51 am

Чак толкова едва ли ще се сърдим, но е дебилно отношението "аз съм учил руски - вие сте идиоти и се правите, че не го знаете". В училище всеки е учил това, което се е преподавало.

Отделно ученето на един език в училище не винаги означава, че е овладян - и аз съм учил 4 години по 5 часа немски седмично, но в момента не мога да вържа/разбера едно елементарно изречение. Никога не ми е харесвал и не ми е било цел да го овладея, въпреки че е относително лесен и не съм имал проблеми.

Аз реално разбирам много повече сръбски отколкото руски. Сръбските телевизии през 80-те и началото на 90-те даваха тонове филми и сериали, докато по двата български канала не се излъчваше нищо подобно. Всичко беше със субтитри, така че доста съм чел на сръбски, докато руски съм учил около 1 година в трети клас.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Apr 06, 2009 10:59 am

Dragonsnake wrote:направо ме убихте ! Да издадат не англйски руска книга, защото нашите българи били по-добри по английския... Не мога да спра да се смея... То руският е по-сложен от английския - падежи и др такива, ама какво сте учили в училище ми е интересно ? То всички се правим на луди, ама чак пък толкова...
училище да научим език - пълни глупости, език се учи с практика. А факт че целия интернет и голяма част от другата информация е на английски.И аз съм учил руски но не можах нито да му схвана падежите, нито научих изчанчените думи.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 06, 2009 11:04 am

Освен всичко друго, пипе, бъркаш малко ЕГН-то на хората тук. Повечето от нас като са ходили на училище, руският отдавна вече не беше задължителен :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Apr 06, 2009 11:27 am

@Dragonsnake: само по-дъртата част от форума е учила руски :) В основното училище отпада като задължителен предмет почти веднага след 10 ноември, а в гимназията е избираем и като такъв много хора простo не са го избрали, понеже вече не е бил фиешан както преди :)

@RRSunknown: Аз научих руски предимно в училище :) Учил съм го 9 години обаче - от трети клас до 12 с прекъсване в осми.

В момента нямам проблем да чета и слушам руски, дори и след като 4-5 години не го бях упражнявал грам. Предполагам опира и до учители - в гимназията даскалката беше номер едно и наистина научихме нещо от нея. Граматиката не е лесна и ми е малко мъглява в момента, но не е чак толкова голямо препятствие. Пък и ако ще четеш и слушаш, а няма толкова да пишеш/говориш изобщо не е толкова важна. Азбуката е като нашата, ужасно много от думите са същите. И определено се учи много пъти по-лесно от английския, по гореописаните причини :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Apr 06, 2009 11:54 am

Граматиката не е лесна и ми е малко мъглява в момента, но не е чак толкова голямо препятствие
аз не успях да го прескоча това препяствие. А при нас се учеше 80% граматика и 20% думи и практика на езика.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Mon Apr 06, 2009 8:10 pm

Днес имах пари. Сега нямам толкова пари, но имам:

Dying Inside
Параграф 22
Белият Гущер
нещо на Артър Кларк
Звездни Рейнджъри

А вече имах Der Steppenwolf на Herman Hesse + Lord of Light, която ще реферирам по английски и трябва да я препрочета и малко от малко анализирам.

Очертава се интересна седмица :)

Dragonsnake
Farmer
Posts: 61
Joined: Sun Apr 22, 2007 8:09 pm
Location: Earth, Solar System, Milky Way galaxy

Post by Dragonsnake » Mon Apr 06, 2009 10:35 pm

Ако толкова голяма част от света колкото са бившите съветски (да не кажа бившия Варшавски ) говореше суахили щеше да е добра идея да го научим. 3 са езиците за комуницация - руски, испански и английски... В това време на глобална конкуренция малко образование няма да навреди дори да се наложи да береш череши.
Какво се учи в училище е страхотно извинение...
"My motto is: Misinformed opinion." Jeff Somers

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Mon Apr 06, 2009 10:47 pm

Dragonsnake wrote:Ако толкова голяма част от света колкото са бившите съветски (да не кажа бившия Варшавски ) говореше суахили щеше да е добра идея да го научим. 3 са езиците за комуницация - руски, испански и английски... В това време на глобална конкуренция малко образование няма да навреди дори да се наложи да береш череши.
Какво се учи в училище е страхотно извинение...
Абе що не ходиш някъде където си комуникират на тия три езика щом тук не ти е интересно? Щото нещо нормалната комуникация твърде явно не ти е по силите.
Last edited by Yan on Mon Apr 06, 2009 11:02 pm, edited 1 time in total.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Dragonsnake
Farmer
Posts: 61
Joined: Sun Apr 22, 2007 8:09 pm
Location: Earth, Solar System, Milky Way galaxy

Post by Dragonsnake » Mon Apr 06, 2009 11:02 pm

Ами аз съм там - дето си комуникират на Ъ езика, вие тук сте ми четвъртия. И защо да не ми е интересно ? Все пак вие се имате за "културата" на страната. Винаги ми е харесвало да се посмея.
"My motto is: Misinformed opinion." Jeff Somers

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Mon Apr 06, 2009 11:17 pm

Е, ти тотално се отнесе вече. Не говорим руски, значи не сме културни? Моля?

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Mon Apr 06, 2009 11:20 pm

Ский ся и испански не говорим, с изключение на Марфата, Клио и още някои знайни и незнайни, така че явно не сме му от класата.

Но, ако трябва да сме точни светът комуникира на китайски :wink:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 07, 2009 3:05 am

Dragonsnake с голямо учудване първо wrote:ама какво сте учили в училище ми е интересно ?
После вече не му беше толкова интересно и wrote:Какво се учи в училище е страхотно извинение...
Ще обобщя в едно изречение - тоя форум в последната година доста си имаше проблеми с разни тролове и стана прогресивно нетолерантен към тях. Ако искаш да ни се смееш на културата, събирай си парцалките и го прави тихичко и отдалече, преди да сме ти ги събрали ние.

Ако ще се държиш като благ човек, си добре дошъл.
This is it. Ground zero.

Dragonsnake
Farmer
Posts: 61
Joined: Sun Apr 22, 2007 8:09 pm
Location: Earth, Solar System, Milky Way galaxy

Post by Dragonsnake » Tue Apr 07, 2009 3:30 am

Личи си че се моташ по блога на Мартин. И не се обиждай на "култура"... ( Много Байганьовски ти е постът. ) Два - три езика няма да навредят на никого ...

И наистина се чудя какво учат в училище ... Никаква идея си намах че новите поколения така са я забатачили.


И по живо и здраво...
"My motto is: Misinformed opinion." Jeff Somers

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Apr 07, 2009 3:39 am

Като човек, който е хванал периода на задължително учене на руски в училище бих казал, че "новите поколения" са се пренасочили от руски към английски, френски, немски, испански и други западни езици, плюс арабски, японски и други незападни езици.

Което не е лоша новина. И сега който иска може да си учи руски. Малката разлика е, че това вече не става принудително. Което за мен е добра новина, независимо за кой език става дума.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 89 guests