ДДС на книгите - да или не?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Трябва ли да има ДДС на книгите?

Да
9
12%
Не
66
88%
 
Total votes: 75

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 25, 2009 5:57 pm

Ми Роле, ей на, още на първа страница на те тоя топик: ЦЪК!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri Sep 17, 2010 8:05 pm

Четох за аргументите по различните икономически теории, но косвените данъци за мен си остават най - лесният начин да се повлияе на книжния пазар в положителна посока. Лекарствата и книгите до 2001-2002 бяха с намалено ДДС, ако някой още си спомня- на лекарствата беше 7% и бяхме договорили с ЕС да не се качват 7 години след влизането ни в евросъюза. Вдигна ги Милен Велчев - същият човек, който замрази докторантските, студентските и ученическите стипендии на едно ниво, което благодарение на НДСВ остана чак до 2008г лятото. Щом ДДС е било ниско, може отново да бъде намалено. Това ще се отрази благоприятно на издаването на Български автори, увеличението на тиражите ще свие малко и търговската надценка, ефектът е кумулативен

Относно другите, които ще креснат:

Образованието и науката са ПЪРВИ, СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРИОРИТЕТ на всяка страна, като основен стълб на националната сигурност и на икономиката ЕДНОВРЕМЕННО. Те пораждат всичко останало. Един премиер, който не държи да бъде обичан от всички и да бъде приятел с всички (нещо невъзможно, според Аристотел), може да формулира стратегическите приоритети пред страната и да ги изпълни, ако е Мъж с главна буква.

Един народ, който е нещо повече от простата сума на хората му, би натиснал правителството да изпълни неговите желания, стига да знае, какво иска, разбира се. Стига да го интересува, стига да има воля, за нещо повече от оцеляване, ако иска да продължава с оцеляването.

Има една статия на Иво Беров по въпроса в новия брой на вестник Седем, ще дам връзка към нея, когато излезе на блога му :)

П.С. Един пост на Сула по темата с ДДС-тата и заплащането по банков път:

http://sulla.bg/2010/09/10/1524.html
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Oct 04, 2010 6:02 pm

Твърдо не.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Tue Oct 05, 2010 10:37 am

Все едно някой в този форум точно би казал да:)

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Tue Oct 05, 2010 10:51 am

Muad_Dib wrote:Все едно някой в този форум точно би казал да:)
7 човека са гласували да :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sat Oct 16, 2010 2:09 pm

Честно казано и аз гласувах "Не" в анкетата, понеже нямаше опция за "по-ниско ДДС".

Само че искам да добавя че вотът ми е с особено мнение - бих казала че като се вземе предвид реалната икономическа ситуация у нас намалено или преференциално ДДС няма да се отрази сериозно на цените на книгите в кратък период. Виждането ми по въпроса е, че ако се случи да се намали/премахне ДДС върху книгите резонът в началото ще е горе-долу следният:

1) по-малките издателства, които поначало се борят за оцеляване, най-вероятно ще запазят цените, надявайки се да натрупат някакъв капитал който да им позволи да развиват по-широко дейността си. В този случай ефекта от намаленото/премахнато ДДС ще се види поне след година, и то ако малките издателства устоят на конкуренцията на "големите" на пазара (напр. ИнфоДар и Бард)

2) намаляването/премахването на ДДС ще се отрази главно на големите издателства, които станаха големи благодарение на масовия бълвоч на любовни романи и псевдонаучни книги. Намаления ДДС просто ще им позволи да издават по-големи тиражи от бълвочи, на още по-ниски цени, и съвсем ще изтласкат по-малките издателства, които и сега едвам се крепят. Разпространителите определено ще им помогнат в това отношение *

Едва след известно време, ако достатъчно голяма част от малките издателства успеят да натрупат капитал и да разширят дейността, би могло да се усети директен ефект от намаленото ДДС. Но дори и в този случай ще е необходимо разпространителската мрежа да се е подобрила значително, като под подобрение визирам нарастването на дела на онлайн книжарниците. В момента разпространителите чувствително усилват ефекта от горните две точки - на видно място се излага комерсиалната литература, която се харчи бързо, останалите заглавия (в повечето случаи книги на по-малки издателства) бива забутана в крайните лавици в трета глуха, и човек трябва целенасочено да ги търси, за да намери книгата, и то ако знае за нея предварително (което не е толкова често срещано, защото малките издатели не могат да заделят средства за реклама в 99% от случаите)

*Не съм се разпростряла подробно, мнението ми в голяма степен се припокрива с писаното в посочената по-долу статия (макар и писана доста отдавна, все още голяма част от информацията в нея е в сила):

Starlighter.info: Някои страни на книгоиздаването у нас

Всеки интересуващ се, да последва линка, най-малкото информацията ще обогати дискусията по темата :)

И да добавя - наскоро си говорихме с един познат, който работи в издателство. Разправя че книгоиздаването в България (като материали, предпечат, и етц.) е страшно скъпо, и им излиза по-евтино да отпечатат книгата зад граница (в конкретното издателство - в Италия) и да я внесат в БГ, отколкото да ползват услугите на тукашните печатници. Не знам доколко е вярна информацията, не съм проверявала други източници, но някой друг ако има инфо от кухнята да сподели :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Mon Nov 22, 2010 11:31 pm

Аз казвам ДА, при положение че интернет, киното и телевизията почти пребиха книгопазара,особено нашия, даже е задължително, въпроса е колко да е този ДДС (не е ли добра идея ДДС да се различа за разкличните отрасли?:) и за мен другия косвено свързан въпрос е -> ок ДДС на книгите, но не на лекарствата, например.
Но дори и с ДДС-то цената от 20 лева за 400 страници книга само с текст и да кажем 4-5 грей картинки ми се струва доста далече от себестойността.
Но какво да се прави когато книгоиздателите имат биташки манталитет...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Nov 23, 2010 12:55 am

Идеята е именно защото интернетът, телевизията и откритите басейни само отдръпват хората от книгите да няма ДДС, та дано останат и четящи...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Tue Nov 23, 2010 1:08 am

coldie wrote:Аз казвам ДА, при положение че интернет, киното и телевизията почти пребиха книгопазара,особено нашия
...
Но какво да се прави когато книгоиздателите имат биташки манталитет...
Ако наистина мислиш първата част (аз лично не съм съвсем съгласен с нея, но това е една съвсем друга тема), тогава това, което наричаш "биташки манталитет" във втората, може да бъде оправдано (по няколко начина, повечето от които аз не бих сметнал за правилни, но има един-два, които биха били разумни - примерно малко олекотена версия на "антични технологии, които си заслужава да бъдат запазени" :))

Та поне малко последователност в мненията, ако може :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
LCF
Commoner
Posts: 35
Joined: Thu Jul 16, 2009 3:26 pm

Post by LCF » Mon Jan 17, 2011 8:41 pm

.....
Last edited by LCF on Mon Jan 17, 2011 10:36 pm, edited 2 times in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 17, 2011 9:47 pm

Откога е тоя пост на който отговаряш ?

User avatar
LCF
Commoner
Posts: 35
Joined: Thu Jul 16, 2009 3:26 pm

Post by LCF » Mon Jan 17, 2011 10:22 pm

Мдам, оплел съм се при цитирането, исках да хвана един от последите постове.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests