ДДС на книгите - да или не?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Трябва ли да има ДДС на книгите?

Да
9
12%
Не
66
88%
 
Total votes: 75

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 05, 2008 12:20 pm

Правите грешката да намесвате понятия като "справедливост", "морал" и "така е прието в белите държави", когато си говорим за икономика. Повечко математика трябва и по-малко реторика.

П.П. Четенето за вас може да е "необходимост", че и "жизнена", но всъщност не е. (изключвам образованието, с което си изкарваш хляба, говоря за четенето на художествена литература)

П.П.П. Като сме на тази логика, настоявам веднага терапиите за СПИН и рак да станат по 80 ст. Какви са тия производители, дето искат пари за нещо, което спасява живот?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 12:51 pm

Blond wrote: 1)Добре да допуснем,че книгите са много важни и трябва да са с 5% ДДС.Така и не разбрах защо обаче всички книги заслужават тази преференция.Голяма част от тях са не по-малка промивка на мозъка от шоуто на Азис,например.Колкото да хазарта и другото освободено от ДДС-голяма грешка,трябва да се промени в скоро време.
Ами отговорът се съдържа във втората ти точка - невъзможно е да се прави подобно тънко разграничение. Затова се прави намаление на тип продукт. Струва ми се очевидно. По-добре полупълна чаша - смислените книги да са с намаление - отколкото полупразна - безсмислените да не са.
Blond wrote:2)Целта на държавата би трябвало да е да направи прости и ясни закони,а не врати в полето с хиляди изключения и преференции и после да гони нарушителите.Така мисля е разумно.
Разумно е, да. Но намаляването на данъка за два или три типа продукти не е "хиляди изключения и преференции". И щом не е довело до крах на законността навън, явно не е проблем.
Blond wrote:3)Да,точно качествата на данъчната система е едно от нещата което привлича инвеститора.А твоят аргумент какъв е-понеже всичко тук е толкова шибано и така и така никой не идва, да не променяме нищо.
Не, аргументът ми е, че инвеститорите не са изобщо аргумент, защото освен ако не работиш някаква тясно свързана с въпроса работа, нямаш откъде да знаеш нито колко усложняват различните ДДС-та данъчната система, нито доколко това би повлияло на инвеститори. За хиляден път ще повторя, че на запад този точно момент е масово приет, но изглежда това не спъва никого. ЗАЩО е така?
Blond wrote:4)Ами смятам,че издателите и разпространителите ще си поделят намалението.Е може и да греша,но виж мнението на Живик-цената ще падне минимално.
Т.е. нямаш реална причина да го мислиш това, а спекулираш, ясно. Иначе видях на Живик поста. Но по-малкото пари СА по-малко пари. Дори да са лев-два.
Blond wrote:5) ?
Не виждам какво общо имат цените с намалението на данъка върху доходите.Питай семейството си дали искат да имат ДОД като "белите" държави Германия или Швеция или 10-те% на Сингапур,Русия,Кипър,Румъния и др.
Нямат общо. Просто отбелязвам, че сме все така бедни и ставаме все така по-бедни с всяка следваща година :) Тъй че аргументът, че можеше да сме ОЩЕ по-бедни, не виждам как ни издига като някаква Убернация със съвършените закони.
Blond wrote:Ваучерите били безумни-значи и ваучерите за храна,които вече работят също са безумни-да каже някой които ги ползва.
И не разбирам защо държавата трябва да субсидира ЛИЧНАТА ти библиотека?А това за ограничение на отстъпката няма какво да го коментирам-да живее държавата закрилница!
Ваучерите за храна се използват за храна. Храна яде всеки. Книги четат под 5% българи. Наистина ли не е очеизбодна разликата?

Нека ти разясня защо държавата трябва да субсидира ЛИЧНАТА ми библиотека. Защото ПЪРВО, аз имам желание да чета и трябва да ми се осигури възможност, както се прави навън. ВТОРО, защото живеем в свят на материална собственост, а не комунална, и е нормално да искам да притежавам книгата, която чета, а не да я взимам под наем/на заем. ТРЕТО, защото да се намалят цените на книгите не е равнозначно на субсидиране на ЛИЧНАТА ми библиотека, а на повишане на възможността на ВСЕКИ човек да си купува книги. Изобщо защо отговарям на толкова очевидна софистика?

Що се отнася до ограничаването на таксите на разпространителите, тук няма да говоря, защото ще е наизуст, но ми се струва, че без горен таван може да се стигне до жестоки злоупотреби. Съмнявам се в по-развитите държави да няма механизъм за регулация на подобно нещо.
Blond wrote:Искаме да купуваме и притежаваме много книги-добре ама проблемът ни е 1% в цената и 99% в доходите ни.
Всъщност за много хора въпросът не е в "много", а в "каквито и да е". Когато изкарваш 250 лева месечно, я можеш да си позволиш една книга за тоя период, я не. Не е стока от първа необходимост, разбираш. Поне не физическа. Така че не, проблемът не е 1% в цената и 99% в доходите, а 100% в съотношението между двете. И понеже за мен е доста по-вероятно да се промени второто, отколкото първото...

Blond wrote:Не разбирам какъв е проблема да има хубави библиотеки и всеки да си поръчва и чете каквото иска.Наистина не разбирам.
А пък на Марфа ще кажа:ето една държава- Дания с 25%ДДС.
Уау, честито! Намери една държава. Бтв, какъв е жизненият стандарт там? Какъв процент от месечния доход е една средностатистическа книга? Дания е страна, която може да си позволи това ДДС. България не е.

А понеже и това не разбираш, нека и него ти обясня - книгата е нещо, което човек иска да може да чете понякога дълго време, да го препрочита и т.н. Мунчо ще си вземе книга от библиотеката, ще я направи на парцал от четене прав в транспорта и отбелязване на мястото, до което е стигнал, с подгъване на страницата, и тая книга приключва. А ако не е приключила, ще я приключи Минчо, който ще я вземе след Мунчо. Това дори без изобщо да включвам аргумента, че човек може да иска просто да притежава дадена книга и да може в произволен момент да я вземе, за да си направи някаква справка (вместо да ходи до библиотеката), да му скимне след година-две пак да я прочете и да не рискува да е изчерпана навсякъде, а библиотеката, в която я е имало, бройката да е изгубена/невърната.

Въобще, що за абсурд? Или имаш някаква чудовищно изкривена идея за връзката читател-книга, или се правиш на много по-ударен, отколкото си. Това все едно да не разбираш кое е нередното в това да ядеш само в обществена кухня за бедни, вместо да си купуваш сам храната, или да разчиташ само на благотворителност, за да се обличаш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 12:56 pm

Ghibli wrote:Правите грешката да намесвате понятия като "справедливост", "морал" и "така е прието в белите държави", когато си говорим за икономика. Повечко математика трябва и по-малко реторика.

П.П. Четенето за вас може да е "необходимост", че и "жизнена", но всъщност не е. (изключвам образованието, с което си изкарваш хляба, говоря за четенето на художествена литература)

П.П.П. Като сме на тази логика, настоявам веднага терапиите за СПИН и рак да станат по 80 ст. Какви са тия производители, дето искат пари за нещо, което спасява живот?
Всъщност не правим такава грешка. Това, че така е прието в белите държави, не е нещо, което може просто да се отхвърли с аргумента "ама те не са нашата". Има причини навсякъде книгите да се смятат за нещо, което трябва да има преференциални данъци, въпреки, че не са ФИЗИЧЕСКА необходимост. Извини ме за непрагматизма, но развитието на едно общество е невъзможно без интелектуални постижения. Изкуство, науки (далеч не всички науки се свеждат до зазубряне на формули в даскало) и т.н. Литературата е в основата на огромна част от психологическото и духовно изграждане на един индивид. Съжалявам, че не съм цинично-практичен, но ми се струва похвално това да е признато от една държава и тя да се грижи съответно книгите да достигат до повече хора. Понеже това е, сещаш се, практически полезно за самата държава в дългосрочна перспектива.

Сравнението ти с лечението на рака и спина пък е абсолютно неуместно. Сложните медицински процедури изискват един куп скъпоструващи съоражения (скъпоструващи не само заради спекулантска алчност, а и просто защото процесът на изработването им е ужасно сложен, труден и съответно трябва да бъде заплатен подобаващо) и медикаменти (за които текстът в горните скоби също повече или по-малко важи). Не, че в тази сфера няма пълни перверзии също, но не виждам как едното се влияе с другото. Да се направят по 80 стотинки скъпите лечения е невъзможно и това не зависи от решение на парламента. Да се намали ДДС-то на книгите обаче Е възможно и ЗАВИСИ от такова решение.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 05, 2008 1:01 pm

Ок, откъде ще се вземат тогава парите за попълване на дупката от тия 15% надолу? "Не знам, държавата затова е държава" - това е типичният отговор.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 1:06 pm

От слагането на 0.001% данък на хазарта примерно? И излишък ше остане, подозирам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 05, 2008 1:27 pm

Смятам, че дори чисто икономически погледнато, свалянето на ДДС ще доведе до положителен ефект в средносрочен и дългосрочен план. Облекчението няма да е само за художествена литература, а и за неща като учебници, справочници, енциклопедии, ръководства и т.н., нужни за добрия специалист да се развива и усъвършенства. Тоест ще помогне за повишаването на квалификацията на българина. Това за мен е по-важно е 20-30 млн. или колкото там се събират годишно от ДДС върху книгите в момента.

Освен това художествената литература е важна за личностното развитие. Положителният ефект от нея по-трудно се измерва икономически, но определно го има и е значителен. И отново за мен е доста по-важно да се стимулира този ефект, отколкото да се съберат няколко десетки милиона годишно в хазната.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 1:31 pm

Не е проблема в запълването на дупката.Проблемът е в принципа.Защо си мислите,че е толкова лесно даването на този и онзи на преференции и балансирането на лобита и интереси? С голяма мъка въведоха ДДС върху адвокатските услуги при все тлъстото им лоби в парламента.Надявам се най-после и хазарта да ги последва.И стига с тези "бели" държави-все искаме да вземем това от тях което ни е угодно,а не това което е полезно за цялото общество.Има 1001 неща от тях,които НЕ трябва да вземаме.И няма да се срутим от една преференция,но можем да се срутим от натиска за преференции.
И Роланде колко пари ще спестиш от лев,2,3 на книжка?Сто пъти по-вероятно е да си купиш книга от повишение на доходите отколкото от спестения данък.
И ,да държавата не трябва да спонсорира личната библиотека на никой,нито пък връзката книга-читател.Тя може да осигури човек да прочете ВСЯКА книга чрез библиотеката.Ами,че не е като да си я купиш не е, щото тогава никой не би купил.То и жилището също е първа необходимост,но не може на всички да се осигури собствено такова,а живеят под наем,нали.
И,да държавата трябва да организира кухнята за бедни,но хубавата храна всеки си я изработва сам.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 1:39 pm

Добр, вече питам директно - каква ти е професията и къде я практикуваш? Щото за момента ми изглежда все едно говориш тотално наизуст и искам да разбера прав ли съм.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Mon May 05, 2008 1:46 pm

Blond wrote: И Роланде колко пари ще спестиш от лев,2,3 на книжка?Сто пъти по-вероятно е да си купиш книга от повишение на доходите отколкото от спестения данък.
Два- три на книжка малко ли е? Което с непрестанното повишаване на цените ще достигне до 2- 3 на книжка.
За една книга не е много. Но за десетина книжки, тези по един- два лева си правят цяло имане.
Image

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 05, 2008 1:59 pm

Колко хубава грамофонна плоча! И как добре надраскана, та връща на едно и също място, сиреч "колко е хубаво да има еднакъв данък и върху книги, и върху лекарства, и върху пърцуца"! И колко е чудесно, че България тоооолкова прилича на Дания! И как е хубаво, когато държавата не субсидира личната ми билиотека, като ми дава ваучери, но колко е ужасно ако я субсидира, ако ДДС-то на книгите е по-ниско! На подобна боза - такъв отговор: :vomit: И в Дания ли стимулират четенето с викторини, ваучери и какво още беше там? Питам просто, че ми стана интересно. Понеже сериозността на разговора отиде в блатото в момента, в който стандартът ни се приравни с датския.

Колко ще спести човек от 2-3 лева на книжка? Като ще си говорим глупости, просто ще кажа, че ще спести 2-3 хляба. Че да не е малко?!

И как досега един защитник на 20%-ното ДДС върху книгите в тази тема на започна изказването си с "Възмутен съм от това, че хазартът практически не се облага с ДДС". В "белите държави", Гибли, ако пази Боже се разболея от гадна боелст, застраховката ми ще покрие това, заради което тук се правят митинги пред парламента. С други думи собствената ми братовчедка си трансплантира бъбрек в Германия без да й се налага да участва в позорни смс-кампании под патронажа на президента, че белким изтегли късата клечка. Просто имаше застраховка. Тук застраховката най-много да ти позволи да участваш в смс-кампания. Схващаш ли разликата? И да, в белите държави е така. И да, работа на държавата е да проучи защо аджеба някои неща толкова добре си работят в белите държави, а у нас колкото и томболи, смс-кампании и примерно ваучер-инициативи да правим, все не става. И знаеш ли, няма и да стане.

Чакай, че пак се сетих за Дания... Ех, стигнахме ги ве, деа!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 05, 2008 2:14 pm

Марфе, с извинение, ама и ти си като грамофонна плоча с тия "бели държави". Възмутена си, че здравеопазването ни е на такъв хал, то си е за възмущение. Ама какво общо има това с ДДС върху книгите?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 2:15 pm

Единствено това, че "айде да не се сравняваме с Дания, ако може".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 05, 2008 2:16 pm

Ами нещо не разбирам, от една страна айде да се сравняваме, от друга да не се...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 2:18 pm

Да, айде да се сравняваме, когато е за някакъв абсурд тук, който липсва там, но да не се сравняваме, като опре до това, че нещо било скъпо еди къде си, така че що да не е скъпо тук. Когато заплатите ни станат като техните, нека сложат 25% масово ДДС.

Нужно ли беше да напиша този пост наистина?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Mon May 05, 2008 2:46 pm

Я,Блонди дошъл и тук :shock: Тцтцтц... Как ще е малко 2-3 лева на книжка,бе? Ти къде живееш, на Луната ли - хората си броят стотинките за хляба всеки ден и едва ли могат да отделят пари, дори и за стойностна книга, която много да искат да прочетат, за повече от една на месец - твърдо не на книжното ДДС!
Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests