ДДС на книгите - да или не?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Трябва ли да има ДДС на книгите?

Да
9
12%
Не
66
88%
 
Total votes: 75

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

ДДС на книгите - да или не?

Post by Roland » Sat May 03, 2008 6:10 pm

Понеже ето ТУК заспорихме с некъв тип дали е нужно, или не, да се облекчават книгите от ДДС, и той ме разстреля с абсурдното за мен мнение, че не, видиш ли, не трябвало, рекох да пусна анкета и да видя има ли и други, които смятат така, и какви биха могли да са им причините за подобно мнение.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sat May 03, 2008 6:14 pm

Тъй като в България народът не чете ама изобщо трябва да се вземат мерки да се стимулира купуването на книги. Поради тази причина, ми се види чинно книгите да са на по достъпна цена, поне докато интереса към тях не се повдигне. За това гласувам "Не".

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat May 03, 2008 6:19 pm

Също "не". Мисля, че споделих и по друг повод: ДДС, заедно с т.н. данък печалба, куп такси за разпространители и безумната търговска отстъпка заради това прави така, че поне половината от цената на книгата да е за всичко друго, но не и за работата по нея :(
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat May 03, 2008 6:55 pm

Видях спора. Яко дебилен, не те разбирам с къв акъл му се връзваш на тоя.

На въпроса - естествено, че не. И не само на книгите, макар че случаят касае тях. Има примерно хора, на които им се налага да отскачат до Гърция, за да си купуват животоспасяващи лекарства, тъй като там поради липсата на ДДС върху лекарствените продукти цената е очеизбождащо по-ниска от тукашната. За книгите пък да не говоря. На тоя изпростял народ това му трябва - скъпи книги, че и малкото четящи да се откажат от четенето. Просто нещата са толкова очевидни, че не си залсужават коментирането.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat May 03, 2008 7:26 pm

Не виждам сериозна възможност точно тук някой да даде отговор, различен от "Не".
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sat May 03, 2008 7:40 pm

Естествено, че не. Спорът сега ще го прочета, този наистина трябва да е паднал от Марс.
Всеизвестен закон в икономиката е, че като увеличиш цената, потреблението намалява. Затова в някои страни данъците върху алкохола и цигарите са доста високи.
Откога за започнали да облагат толкова високо книгите? Като малък си спомням, че бяха доста по-евтини.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Sat May 03, 2008 9:17 pm

Рискувайки да бъда обявен за дебил, ще избера противното на всички мнение. Бих искал да обясня позицията си с две неща.

Първо, по принцип не съм против някаква държавна преференция за книгите. Обаче, смятам че по-ниска или направо нулева ставка на ДДС не е най-добрия начин. Причината е главно в това, че цялата икономика губи от диференцирани ставки по принцип. Причините са както чисто икономически (като изместваш потреблението от една стока в друга, губиш повече), както и чисто криминални - възможностите за злоупотреби се увеличават. Също така, изниква моралния въпрос, добре де, след като върху книгите няма ДДС, защо да няма върху лекарствата? Или върху хляба? Или върху бебешките пелени? Списъкът ще е безкраен.

Аз лично бих предложил друг подход - закупуването на книги да се признава за разход, и да се приспада от годишния данък, по подобен принцип с намаляването на данъка хората с деца. Това едновременно запазва печалбите за издателите, и намалява цената за крайния потребител, като остатъка е за сметка на държавата. Разбира се, сигурно ще кажете, че това няма да е достатъчно, и няма да е същото като въвеждането на нулева ставка по ДДС (говоря за нулева ставка, защото така се позволява на издателя да си възстанови ДДС за материалите, но това вече е техническа подробност). Може би ще сте прави, ще се спра на моралната страна накрая.

Тук стигаме до второто нещо, за което искам да поговоря, а именно - дали изчезването на ДДС ще увеличи тиражите? Аз лично се съмнявам. В конкретния случай, с книгата на Хал Дънкан, ДДС представлява 3,67 лв. от крайната цена. С цел да не водя ненужни спорове по аритметика от началното училище, по-долу обяснявам защо е 3,67 лв., а не 4,40 лв. (както някой е написал във форума на ИнфоДар):

цена без ДДС + 20% от цена без ДДС = 22 лв. (продажна цена)
120% от цена без ДДС = 22 лв.
1,2 х цена без ДДС = 22 лв. (надявам се, че не е нужно да обяснявам защо 120% е равно на 1,2)
цена без ДДС = 22 лв. / 1,2 = 18,33 лв.
ДДС върху стойността на книгата = 22 лв. - 18,33 лв. = 3,67 лв.

И стигаме до следния въпрос - колко повече хора биха си купили книгата, ако тя струваше 18,33 лв., а не 22 лв.? Сигурно някой ще ме обвини в популизъм, но тук стигаме до далеч по-важния (според мен) въпрос: защо цените на книгите се качват? Все пак, книгите никога не са били с намалена ставка по ДДС, а тиражите въпреки всичко продължават да спадат. Всъщност, в началото ДДС беше 22%, по време когато тиражите всъщност са били по-големи.

Така че стигаме до следната дилема - защото цената и без ДДС е толкова висока? Основната причина са ниските тиражи. Твърдя това, опирайки се на мнението на леля ми, която понастоящем е заместник-директор на военното издателство, и която има дългогодишен опит в тази област. Относно експертните и качества, питайте Милена (Опасна тиква), тя я познава. При тиражите, които са в момента, производствената цена не може да падне под определен минимум, защото печатните машини просто не печатат на дребно. Така че колкото е по-малък тиража, толкова повече от този фиксиран разход се пада на една книга.

Другият проблем е търговската отстъпка, която стига (а в определени случаи и надминава) 30%. Така че представете си, всъщност издателят продава на 70% от крайната цена, което трябва да покрие производствените разходи, хонорарите на преводача и редактора, предпечатната подготовка, евентуално реклама (макар че такава почти няма), което включва и интернет сайта и магазина, и някаква печалба. Всичко това при положение, че цената на хартията се е увеличила с над 20% за изминалата година, и че цената на електричеството за бизнеса е с около 30% по-висока.

Затова искам да наблегна на нещо: премахването на ДДС не е панацея. Докато тиражите са такива, каквито са в момента, цената няма как да падне. Ако приемем 15 лв. като максимална допустима цена за една книга, единствения начин въпросната книга да се доближи до тази граница, ако допуснем че ДДС ставката е нула, е книгата да се купи с 20%-ната отстъпка от издателя, без да броим доставката (цената става 14,66 лв.) Единствената причина, поради която тази отсъпка съществува, е че издателя си спестява отстъпката за разпространителите.

Така че задава въпроса - колко според вас би се увеличил тиража, ако цената е 18,33 лв.? Държа да отбележа, че цената от 14,66 лв. не е достъпна за всички, защото не всеки има компютър, а този, който може да си позволи компютър, обикновено е по-платежоспособен, така че той би платил и по-високата цена на книгата, ако иска да си я купи изобщо. Безспорно, премахването на ДДС ще намали цените на книгите. Само че това ще бъде ли достатъчно? Много се съмнявам. Естествено, това не е причина така мярка да не бъде приложена, но последващите проблеми според мен не си заслужават.

И наистина последно, искам силно да наблегна на това, че в страни като САЩ или Англия, цените са такива не само защото ставката им по ДДС или sales tax (в САЩ) са по-ниски от нашата. Просто у нас има някаква тотална културна криза, и ширещата се неграмотност и простотия са според мен аргумент в моя полза. Аз лично смея да твърдя, че дори цената на една книга да е 10 лв., тиражите няма да скочат значително, не защото хората не могат да си позволят да си купят книги, а просто защото не искат. Искрено се надявам да не съм прав, и в случая да съм се проявил като краен мизантроп. Но за съжаление не ми се струва вероятно да греша.

Съжалявам за дългия пост, и моля мнението ми да не бъде изтълкувано против четенето и купуването на книги. Аз ще съм първия човек, който ще се включи в кампания за насърчаване на четенето и купуването на повече книги. Просто не смятам, че въвеждането на нулева ставка върху ДДС ще промени нещо. В най-добрия случай, цените на книгите известно време ще са по-ниски. И когато те пак стигнат 20 лв., а ставката по ДДС е нула, тогава какво ще правим?
This signature is not yet rated

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Sun May 04, 2008 1:56 am

Не. Не ми стигат останалите данъци, усигоровки, които ми кълцат заплатата, че и това :mrgreen:

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun May 04, 2008 4:25 am

Доколкото знам в западните държави има практика ДДС-то върху книгите да е по-ниско от нормалното прието за страната (за Франция се сещам на първи време - ама не сигурен). :?
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun May 04, 2008 10:32 am

Ами Живик, виж. Това, дето го предлагаш, е излишно усложнено. Означава най-малкото човекът да си варди през цялата година касовата бележка от закупената книга, че накрая да я представя, да му правят отчисления, пък... А по света са го решили. Ниско ДДС върху книгите. Говориш за ниските тиражи тук. Няма какви други да бъдат. Колкото по-висока е цената на продукта, той толкова по-малко се купува и производителят му съответно толкова по-малко го продава, за да си намали загубите. Някаква хипотетична ситуация, при която в края на годината ще ме помилват щото съм си купила книга, едва ли ще сработи. Що? Най-малкото щот никъде досега не е прилагано подобно чудо. Айде да не сме ние пионерите в това, бива ли? Когато човек мисли за пари, той мисли за тях сега. Сега не си купувам книга от 20 кинта, щото тези двайсе кинта мога да ги дам за нещо не толкова духовно, но пък значително по-необходимо. Хич не ми пука, че в края на годината ще получа пет лева срещу тези двайсет. Виж, ако книгата обаче струва петнайсет - ако щеш нека психологическа граница да е двайсетака, ама по-друго звучи. Повече мога да се навия да я купя.

За лекарства и пр. си прав. Там е работата, че наистина няма причина ДДС-то на лекарствените продукти и изобщо всякакви стоки от първа и непосредствена необходимост да са със същото ДДС, с което се облага да кажем трийсетгодишното уиски. И това са го измислили хората по света. Лекарствата са или без, или с твърде ниско ДДС навсякъде из цивилизацията, храните - също, а пороците, като цигари и алкохоли - там ДДС-то е толкова високо, колкото си иска. И така е правилно, и така е единствено редно. Първо се гледа здравето - телесното и духовното, а чак после идва реда и на глезотиите.

Защо у нас не е така? Защото тук още много народ не може да включи, че законите за търсенетои предлагането са неотменни като гравитацията. Тук все още се разчита на печалба от високата цена, а не от оборота. С други думи, айде да наложим голям данък на книгите/хляба/сиренето/лекарствата, пък те ще ги купуват, де ще ходят. Ами не знам. Казах вече за примери, в които хора отиват и си купуват лекарства от Гърция, че им е по-евтино. Хората, които знаят чужди езици пък, предпочитат да си купят съответната книга в оригинал през Амазона и то често за по-малко пари, отколкото е преводния събрат на въпросната литература. И така нататък. Е правилно ли е това? Кава е причината у нас да е така, след като в цялата цивилизация, към която искаме да принадлежим, работи по обратен начин?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun May 04, 2008 11:14 am

Марфе, не че не си права, но не виждам да отговаряш на основния аргумент на Живика - и с ДДС, и без ДДС, книгите пак са непосилно скъпи.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 11:16 am

Напротив, отговорила му е - щом проблемът е в тиража, да се печатат повече бройки. Да се вложи начален капитал в реклама. В реклаМИ. Да, с едно-две-три заглавия ще си на загуба. После обаче ще набереш скорост. Причината книгите тук да са трета глуха не е само в цените и в това, че бг-народът не чете. Факт е и че никой не се опитва да го зариби да чете.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun May 04, 2008 11:18 am

Е тя не го беше отговорила ;)

А иначе за съжаление ТОВА точно е вина на издателствата и предприемачите, а не на държавата и на ДДС.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 11:22 am

Някой да твърди друго?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun May 04, 2008 11:24 am

Жоре, очевидно съм отговорила. Споменах, че не е едно и също да платиш 20 и 15 лева. Пет лева, ама кой ти ги дава? Това е едно пиле, все пак, откъдето и да го погледнеш! Просто си има една психологическа граница, която мине ли се веднъж и нещата се отпускат. Човек накрая няма да си купи любимата си книга или в краен случай ще изчака някой да си я вземе, за да я вземе от него и да я прочете. Бе...

И само да добавя ДДС излишно оскъпява и без това скъпите книги. Издателствата си имат своя си вина, но тя не отменя държавните проблясъци за ДДС-то върху стоки, които трябва да имат някакви облекчения.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests