Орсън Скот Кард унищожава Роулинг на сайта си

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 02, 2008 6:43 pm

Мнението ми за изпълнението на Кард, без да намесвам изобщо личността му, е че тва е циганска работа. Не знаех, че реални издавани автори в цивилизования свят се ядат като кучета. (Направете разлика с ланшната "фентъзи" забележка на Пратчет, която освен че беше напълно оправдана, бе отправена с достойнство и благ тон - и въпреки тва Тери после бе изяден от безмозъчните потъристи.) Мислех, че аз ще съм прецедент - явно не. :wink: :lol: Отдъхнах си.

Принципното ми мнение също е на другия полюс. Не ме интересува кви са им тъпите закони, тва е ПЪЛНА гавра и идиотщина.
If she had left Vander Ark alone to publish his little book and make his little bit of money
Откъде-накъде, бе? ОТКЪДЕ-НАКЪДЕ? Нали така всеки нагъл идиот-плагиат ше печели на чужд гръб и ше убива дървета и замърсява културното пространство с паразитната си графомания? Мястото на критиката е БЕЗПЛАТНО в нета. Или, айде, в специализирани списания. А ако ше е в отделна, комерсиална книга, да бъде озаглавена "Литкритика от Ван Дер Арк", без никво споменаване на трейдмарката Хари Потър в заглавието. Да видим колко хора ше я купят тогава.

По-важното. В случая за никва критика не става въпрос, а за ЧИСТ МЪРЧАНДАЙЗ. Дет вика Мат, що некой не пусне Стар Уорс Лексикон, а? Шот чичо Лукас, който може от друго да не разбира, но от мърчандайз винаги е разбирал, ШЕ МУ СТОПИ ЖАЛНИТЕ ЛАГЕРИ, със закон или без закон.

И същото би трябвало да прави всеки уважаващ труда си творец или просто принципен човек. Може да мразя Роулинг по 5 други линии (ако изобщо), но по тази съм принципно зад нея и честно ми е жал, че така са я прецакали. А мормонът Кард (оп, все пак намесихме личност :wink: ) мое да ми го фофти занапред. Ако Ендър наистина беше толкова известен, щеше да има лексикони и за него. Да видим тогава кво щеше да каже.

Рол, ако ше триеш нещо, трий само последното, не целия ми пост, моля.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 7:13 pm

Matrim wrote:Сигурно проблемът е в моя телевизор, но не ми се вижда да е просто сарказъм. С такива примери Кард се мъчи да постави Роулинг в положението на оня, когото тя съди, но според мен всичко, което постига с това е сравняване на прословутите apples and oranges. :lol:
На баба ти хвърчилото. Той няма нужда за нищо да се "мъчи". Дава един простичък и нагледен пример колко безкрайно лесно е да обвиниш някого в интелектуална кражба. Впрочем, по-натам цитира самата Роулинг, която обяснявала колко много е четяла именно фантастика по времето преди да напише Хари Потър.
Matrim wrote:Аз не знам що за чудо е тоя лексикон - някой знае ли дали други фентъиз поредици имат такива помагала неодобрени от автора? Примерно никой не продава WOT FAQ-a. Само Роулинг ли гаднее така или и другите го правят, но Кард е решил, че тя е най-прималива мишена?
Не знам за фентъзи, мога да дам за пример обаче Шифърът на Леонардо, по който има трилион най-различни гайдове. От които, доколкото съм запознат, нищожен процент са одобрени и пуснати от/със съгласието на автора. Просто според законите (това е отговор и към Шайха малко по-надолу) на Щатите, а подозирам, че тези закони са повсеместни, ВСЕКИ има право да пише справочници, критика, анализи и т.н. нехудожествена литература по КОЕТО си пожелае художествено произведение, стига да не използва без позволение откъси от него. Не мога да цитирам точния закон, но знам, че го има, и Кард го споменава. Затова и съдебното дело на Роулинг е пълен абсурд и се корени единствено във факта, че ТЯ самата е искала да пуска подобен справочник и сега я е страх, че този ще й е конкуренция. Бтв, понеже каза, че не си чел нататък, Роулинг доста често се е консултирала с ИМЕННО този гайд, когато е бил в онлайн версия.
Matrim wrote:
вероятно и не твърде много по-малко пари от нея.
Вярваш ли си, ама наистина?
Всъщност си вярвам, да. Щото за разлика от нея, Кард пише от десетилетия и не лежи на една успешна поредица. Освен тва е Мормон, а те всички са богати :mrgreen:

Matrim wrote:
Бате, Орсън Скот Кард е най-популярният и успешен жив американски фантаст.
Как пък установи този "факт"? Най-успешен като продажби, награди или...?
Този "факт" го установих наживо в Америка. Има САМО един автор, който има толкова много книги ин сток във ВСЯКА книжарница, в която влязох, извадени на отделни рафтове, където специално да изпъкват, и т.н., и това е Филип Дик. Който не е жив. А дори ако ще гледаме награди, НЯМА друг фантаст В ИСТОРИЯТА, който да е печелил И Хюго, И Небюла две последователни години. Така че спри да хейтиш, доста е... простодушно.

shayhiri wrote:Мнението ми за изпълнението на Кард, без да намесвам изобщо личността му, е че тва е циганска работа. Не знаех, че реални издавани автори в цивилизования свят се ядат като кучета. (Направете разлика с ланшната "фентъзи" забележка на Пратчет, която освен че беше напълно оправдана, бе отправена с достойнство и благ тон - и въпреки тва Тери после бе изяден от безмозъчните потъристи.) Мислех, че аз ще съм прецедент - явно не. :wink: :lol: Отдъхнах си.

Принципното ми мнение също е на другия полюс. Не ме интересува кви са им тъпите закони, тва е ПЪЛНА гавра и идиотщина.
If she had left Vander Ark alone to publish his little book and make his little bit of money
Откъде-накъде, бе? ОТКЪДЕ-НАКЪДЕ? Нали така всеки нагъл идиот-плагиат ше печели на чужд гръб и ше убива дървета и замърсява културното пространство с паразитната си графомания? Мястото на критиката е БЕЗПЛАТНО в нета. Или, айде, в специализирани списания. А ако ше е в отделна, комерсиална книга, да бъде озаглавена "Литкритика от Ван Дер Арк", без никво споменаване на трейдмарката Хари Потър в заглавието. Да видим колко хора ше я купят тогава.

По-важното. В случая за никва критика не става въпрос, а за ЧИСТ МЪРЧАНДАЙЗ. Дет вика Мат, що некой не пусне Стар Уорс Лексикон, а? Шот чичо Лукас, който може от друго да не разбира, но от мърчандайз винаги е разбирал, ШЕ МУ СТОПИ ЖАЛНИТЕ ЛАГЕРИ, със закон или без закон.

И същото би трябвало да прави всеки уважаващ труда си творец или просто принципен човек. Може да мразя Роулинг по 5 други линии (ако изобщо), но по тази съм принципно зад нея и честно ми е жал, че така са я прецакали. А мормонът Кард (оп, все пак намесихме личност :wink: ) мое да ми го фофти занапред.

Рол, ако ше триеш нещо, трий само последното, не целия ми пост, моля.
Жалкия си инфантилен плам ще те помоля да го удържаш занапред, за да не ми го фофтиш ти на мен :neutral:

Оттам на сетне - смешните ти напъни да изглеждаш indignant се провалят гръмоносно, защото практиката да се пишат неофициални гайдове по КАКВО ЛИ НЕ е масова, световно приета и като цяло никому непречеща. Както и самият Кард казва, НИКОЙ неофициален гайд не може да навреди на продажбите на официален такъв, одобрен/написан от авторката на поредицата. И понеже много ти знае устата, ама наизуст, прегледай тия три линка и дай пак да си говорим за Лукас:

http://www.amazon.com/Unofficial-Book-S ... 507&sr=1-1

http://www.amazon.com/Unofficial-Star-W ... 507&sr=1-2

http://www.amazon.com/Unofficial-Star-W ... 507&sr=1-3

Затова и делото на Роулинг е нелепо, защото е ЕДИНСТВЕНАТА, която си е позволила да го поведе. И при положение, че е най-богатият автор на планетата, при положение, че ТЯ самата е хвалила въпросния гайд, при положение, че той не може да й навреди по НИКАКЪВ начин, съм на мнение, че статията на Кард е не просто мека и коректна, а направо топла и дружелюбна, в сравнение с линча, който алчната курва заслужава :)

Моля никой да не едитва горното, написано е умишлено и не ми е навик.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri May 02, 2008 7:13 pm

Всъщност наистина можеш да му го изтриеш и целия пост от друга страна :lol: Аман от взимане насериозно и парадиране...Това сигурно в неговата глава го е написал като колега-творец, БИГ РОФЛ...

Следя темата с интерес, засега не съм се обадил, защото нито Роулинг ми е приятна/позната (в крайна сметка не стигнах до повече от 10 страница на първия Потър), нито Кард ми е познат с нещо повече от Играта на Ендър, която пък много ми хареса. Статията е изключително добре написана и я препоръчвам на всички.
Last edited by Muad_Dib on Fri May 02, 2008 7:22 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 7:20 pm

Еми рекох тоя път да напиша дълъг пост™, пък следващия път ше видим... :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 02, 2008 7:41 pm

Всъщност си вярвам, да.
Добре е, че разчиташ на вяра, защото фактите някак противоречат на доводите ти. Все пак и на децата (всъщност най-вече на децата) е ясно, че Роулинг е продала страшно много повече книги от Кард, да не говорим за мърчандайзинга и филмите. Дай да не спорим ей така заради идеята, а?

А дори ако ще гледаме награди, НЯМА друг фантаст В ИСТОРИЯТА, който да е печелил И Хюго, И Небюла две последователни години.
Ху гивс а фак дали е спечелил в две последователни години или в четири различни петилетки? Ако си говорим за факти има живи американски автори с повече Хюго и Небюла (сред които е и моята "любимка" Кони Уилис). Сега тези награди не са ултимативното мерило за успех, но то какво ли пък е...
Дава един простичък и нагледен пример колко безкрайно лесно е да обвиниш някого в интелектуална кражба. Впрочем, по-натам цитира самата Роулинг, която обяснявала колко много е четяла именно фантастика по времето преди да напише Хари Потър.
Глупости на тесеракт. Едно е "интелектуална кражба" тип "ама пък тоя/тая открадна архетипите, които аз дори и не съм измислил, но пък смътните прилики трябва да значат нещо", съвсем друго е да пишеш някакви гайдове по конкретни книги. Щом казваш, че второто е законно, няма да споря, обаче това не го прави еквивалентно на първото, намеците от сравненията на Кард са съвсем очевидни и доста неоправдани.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 7:47 pm

Аха, а кой сега си смуче факти от въздуха? Първо, от къде на къде ще са неоправдани? Светил си на Роулинг откъде се е инспирирала? Кард дава доста сериозни примери, ако беше прочел статията, може би щеше да си ги видял.

За продажбите, написах, че едва ли страда от недостиг на кинти, не че има колкото или повече от оная.

А за наградите ти отвори дума. Разбирам желанито ти да ми отговориш нещо, но ти дадох доста по-конкретен пример за популярност, тъй че върви се гръмни някъде и стига хейтил. Коментарът на Кард болезнено очевидно е "От къде на къде тая ще си позволява да обвинява другите в интелектуална кражба при тези и тези обстоятелства". Тва, че теб човекът очевидно ти е антипатичен, явно е решаващ фактор при изграждане на мнения, но не важи особено в тоя топик.


Междувременно:



Хепиенд за делото с Лексикона?
Author: Darth Sparhawk
Date: 29.04.2008

Делото между Джоан Роулинг и Стивън Вандер Арк относно делото с тъй нареченият Лексикон за света на Хари Потър, написал нелегално от Вандер Арк, може да завърши и щастливо, намекна самата Роулинг пред медиите.
"Аз никога не съм искала да попреча на издаването на Лексикона или който и да е било гид" - заяви британската авторка - "Но бих искала Вандер Арк да добави повече свои коментари и по-малко да копира от творчеството ми".
За момента обаче адвокатите остават доста надъхани един срещу друг. Утеха за Роулинг ще е обаче това, че "Хари Потър и Даровете на Смъртта" спечели престижната награда "Небюла" за най-добър фантастичен роман за юноши.

Това с Небюлата ми прозвуча доста травмиращо, но не открих нищо подобно в нета.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri May 02, 2008 7:52 pm

Щото не е вярно:) Във фенбойският си устрем Сашето пак е недочел...

http://scalzi.com/whatever/?p=674

The winner of this year’s Norton Award for best young adult novel is Harry Potter and the Deathly Hallows by J. K. Rowling.
Andre Norton Award не е точно Небюла...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 7:53 pm

Впрочем, може би изначално беше нужно едно уточнение. Орсън Скот Кард списва рубриката Uncle Orson Reviews Everything ежеседмично (ако не и по-често) и в нея пише буквално за всичко - кино/книжни ревюта, политически коментари, каквото се сетите. Тоя материал не е нещо, което специално е седнал и е написал, защото много мрази Роулинг, а просто тази седмица очевидно тази тема му е направила най-силно впечатление и е решил да пише за нея.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 02, 2008 8:00 pm

Въобще не ми е антипатичен - "Говорителят на Мъртвите" и "Играта на Ендър" са велики книги, а ХП така и не съм дочел. Статията я прочетох даже два пъти. Откъде се е вдъхновявала Роулинг обаче ме интересува почти колкото и динамиката на детската смъртност в Зимбабве през 14-ти век, долколкото вдъхновението пък било то и с възможни елементи на плагиатство е нещо тотално различно от въпросните гайдове.


вероятно и не твърде много по-малко пари от нея
За продажбите, написах, че едва ли страда от недостиг на кинти, не че има колкото или повече от оная.
Недей увърта като Шайхири.
Коментарът на Кард болезнено очевидно е "От къде на къде тая ще си позволява да обвинява другите в интелектуална кражба при тези и тези обстоятелства".
Коментарът му, за мен, поне щеше да е далеч по-въздействащ ако не беше вкарал и своята книга, просто защото такива прилики (или поне неособено много по-малки) могат да се намерят и между ХП и стотици други книги. Звучи като тупане в гърдите "Вижте ме! Мога да съдя, а не го правя!". И аккто споменах ситуацията от чисто техническа гледна точка е съвсем различна.

За наградите - като не щеш да ги мерим, дай друго мерило за успех. Ти почна с "най-успешния жив американски фантаст", не аз.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 8:10 pm

На идиот ли се правиш? ПИСАХ ТИ ЗА КНИЖАРНИЦИТЕ, НАЛИ? Това е истинското мерило за успех, доколкото Ню Йорк е най-големият културен център в Америка. Обиколих поне десет многоетажни книжарници на най-различни вериги и във ВСЯКА от тях, във фантастичната секция най-много книги, в най-много издания и на най-видно място имаха Кард и Дик.

Ситуацията е ПОЧТИ както си я схванал, да: "Всеки може да съди, ако реши, въпросът е доколко е достойно". И ситуацията не е технически тотално различна от въпросните гайдове. Напротив, при тях просто НЯМА довод за повдигане на съдебен процес, освен ако не си хипер богата кучка с хипер скъпи адвокати, които могат да обърнат нещата на морални щети. Понеже законово основание няма. Човекът се позовава на НЕЙНИТЕ книги, информацията му е безполезна, ако не си ги чел, което означава, че трябва да си ги купиш, КОЕТО пък означава, че реално това е просто още една реклама за тях. И намесването на Ендър е един съвсем малък щрих в цялата теза на Кард, един пример за това колко лесно могат да се намерят достатъчно допирни точки (и да, смятам, че примерът е доста ярък, можеш ли да се сетиш за наистина "стотици други книги"?), за да повдигне човек съдебен процес, ако толкова му е самочувствието.

Бтв, ако аз бях Орсън Скот Кард, щях да съм баси надутият гъз :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Fri May 02, 2008 8:18 pm

Мразя подобни спорове.

Аз сигурно съм най-наясно с Потър наоколо и мога да кажа, че Роулинг (вероятно) е тъпа патка, която не може да смята до 20. И вярвайте ми така е. Има писмени доказателства в неин ръкопис. И вероятно (все още има съмнение) не може да чете собствения си ръкопис. Отново има доказателства.

Въпросният лексикон, който явно никой не си направи труда да потърси, е на практика най-пълноценният и удобен гайд за ХП вселената, който е настолен сайт на всеки, който иска да може да борави добре с нея.

http://www.hp-lexicon.org - това е сайтът. Оперира от години. Никога не е бил злобен към Роулинг дори когато е изтъквал нейни грешки. Не искам този пост да се превръща в доказателство за грешките й, но мога да дам примери, ако е толкова от значение за някого.

Факт е че Роулинг се проявява като много грубо меркантилна с това дело.

Тонът на Кард не ме подразни, аз от много време мисля че тя попрекали. То не бяха истерии, то не беше чудо. Но все едно. За мен основната й болка е, че никога вече няма да може да напише книга, защото ще се страхува че няма да е на нивото на Потър, че няма да постигне славата му, че тя ще се посрами и т.н. Не е лесно да останеш на върха. И тя сега със зъби и нокти се опитва да не позволи на силния вятър да я отвее надолу по склона.

Относно плагиатството:

Няма значение, очевидно е, Кард е саркастичен. В края на краищата, идеята с бебето, което е специално и може неща, които никой друг не може, е залегнала и в библията. И какво от това. Не е важна само идеята, а и как точно е развита. Роулинг намери печеливша комбинация? Ок. Откровено казано, аз съм чела фенфикове, които развиват вселената й по-добре. Но все едно. Тя и с/у фенфиковете се беше опитвала да се пъне, ама видя, че няма да й стане играта.

Няма да се намесвам в споровете тук. Не е важно чие е мнението, дали е на най-големия жив атвор или на последния селянин от Канзас. Факт е, че казва истината. Това ми стига.

Опитайте се да не се джавкате за дреболии, не е много красиво.

Едит: Ама какъв паметен 1000-ден пост. :)
Last edited by Alexis on Fri May 02, 2008 8:23 pm, edited 1 time in total.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 8:22 pm

Честит да ти е :) Иначе съм съгласен, че принципно няма значение, но от най-популярния жив американски фантаст за мен ИМА повече тежест, отколкото от канзаски селянин. Най-малкото показва какво е отношението на АВТОРИТЕ към поведението на оная.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 02, 2008 8:24 pm

A young kid growing up in an oppressive family situation suddenly learns that he is one of a special class of children with special abilities, who are to be educated in a remote training facility where student life is dominated by an intense game played by teams flying in midair, at which this kid turns out to be exceptionally talented and a natural leader. He trains other kids in unauthorized extra sessions, which enrages his enemies, who attack him with the intention of killing him; but he is protected by his loyal, brilliant friends and gains strength from the love of some of his family members. He is given special guidance by an older man of legendary accomplishments who previously kept the enemy at bay. He goes on to become the crucial figure in a struggle against an unseen enemy who threatens the whole world.
Първо, това в курсив важи за кажи-речи всяка книга тип сирак-юнак. Болднал съм нещата, които важат примерно за Колелото, само трябва да заместим той с тя (Егвийн). Единствената по-специфична и намирисваща поне малко на възможно плагиатство прилика е между куидича и военната игра в "Играта на Ендър"... направо горя от нетъпрпение да видя как Кард ще спечели евентуалния процес. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 02, 2008 8:26 pm

Добре, аз почвам наистина сериозно да си мисля некрасиви неща за интелигентността ти, плс опровергай ме скоро.

Наистина, колко точно пъти трябва да ти се повтори думичката "сарказъм", за да я вденеш?

Впрочем, извадил си отделни изречения. Питах те ЦЯЛОТО за колко книги важи. Бяха стотици, ако правилно си спомням.
And you can't dance with a devil on your back...

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Fri May 02, 2008 8:29 pm

passer-by wrote:А не допускаш ли, че може да го е казал саркастично с цел да намекне, че оригинални сюжети не се срещат във всяко фентъзи произведение, еле пък Потърите?
Точно той да не се произнася за оригинални сюжети, щото именно той преписа Книгата на Мормон във военна фантастика :mrgreen:

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 72 guests