Любими книги за препрочитане

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sat May 31, 2008 7:40 pm

Ashara wrote: Ахахаха.
:lol:
Еми, можеш да правиш като една приятелка, прескачаш главите за Ранд (и "трите кокошки") и четеш нататък. Смисъл, то така или иначи си е като сапунка, няма да изпуснеш нещо по-важно.
Доста интересен подход за четене. :lol: Но определено я разбирам. :wink:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat May 31, 2008 8:53 pm

Или да четеш само за Ранд- така се четат само за 1 час.

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Mon Jun 02, 2008 8:57 pm

Избягвам да препрочитам книги, поради две основни за мен причини:

1. Има толкова много книги, които не съм чел, че е престъпление да препрочитам стари.

2. При малкото време което имам трябва да се развивам а не да тъпча на едно място.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 03, 2008 1:39 am

Изпускаш според мен. Има много книги, които човек е хубаво да препрочита през различни периоди от живота си.
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jun 03, 2008 2:01 am

Celeborn Dumbledore wrote:Избягвам да препрочитам книги, поради две основни за мен причини:

1. Има толкова много книги, които не съм чел, че е престъпление да препрочитам стари.

2. При малкото време което имам трябва да се развивам а не да тъпча на едно място.
Глупости- това да си изясниш детайли по дадена книга или да вникнеш нещо което си пропуснал при първо четене (или да четеш с нов поглед над нещата) в никакъв случай не е тъпчене на място.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jun 03, 2008 9:27 am

Но пък и изобщо не може да се сравнява с прочитането на нова книга, да не говорим, че повечето случаи препрочитането не е с цел някакво изясняване, а просто щото те е накефила книгата и искаш пак. Т.е. точно тъпчене на едно място си е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Jun 03, 2008 10:07 am

Roland wrote:Но пък и изобщо не може да се сравнява с прочитането на нова книга, да не говорим, че повечето случаи препрочитането не е с цел някакво изясняване, а просто щото те е накефила книгата и искаш пак. Т.е. точно тъпчене на едно място си е.
Тук не съм много съгласен. Препрочитането на една книга, защото те е накефила, е точно толкова "тъпчене на място", колкото многократното слушане на едно парче или гледане на един и същи филм ("Зорба гъркът" или "Не тъгувай" съм ги гледал има няма 7-9 пъти, и пак бих си загубил време с тях) :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jun 03, 2008 10:14 am

Добре, Рол, защо според теб има смисъл гледането на филм по няколко пъти, а препрочитането на книга - не?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jun 03, 2008 10:18 am

Защото препрочитането на книга рядко може да коства само час и половина-два в сегашното задръстено с работа ежедневие.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jun 03, 2008 10:18 am

Зависи от книгата. Голяма част си ги препрочитам просто за кеф и отмора, защото ме мързи да почвам нещо ново, но други си ги препрочитам и откривам все нови неща и ми дават нови преживявания.

Също така обичам да сравнявам как съм възприел дадена книга примерно на 17 и на 25 годишна възраст и как са се променили критериите и възприятията ми..
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 03, 2008 10:42 am

Най-малкото има книги, които не са за определена възраст и това, че си се излъгал да ги прочетеш тогава, и не са ти харесали означава ли че няма да им дадеш втори шанс? При мен такива случаи са Великия Гетсби, Спасителят в Ръжта, Зимата на нашето недоволство и доста други. Все книги, които съм се хвърлил да прочета прекалено малък. Някои съм изчел, други не съм успял даже. Но определено мисля да ги пробвам пак.

Примерно сега мисля да си препрочета Сто години самота. Просто след вчерашното гледане на Любов по време на холера страшно много ми се дочете Маркес пак. И съм абсолютно сигурен че ще видя книгата по съвсем различен начин отколкото преди 10 години. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jun 03, 2008 2:53 pm

Demandred wrote: Също така обичам да сравнявам как съм възприел дадена книга примерно на 17 и на 25 годишна възраст и как са се променили критериите и възприятията ми..
Именно!
Никой не може да ми докаже че на 16 може да схванеш посланията на някоя книга от раз.
И че трябва да чета само някакви нови книги за изпълня някъкъв норматив едва ли не.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jun 03, 2008 4:38 pm

А на мен никой не може да ми каже, че препрочитането на Колелото и горе-долу всяко друго мейнстрийм фентъзи е нещо различно от циклене на едно място и мързел. Айде сега, не всяка книга я е писал Джийн Улф, че да се схваща истински чак на второ четене... :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jun 03, 2008 4:40 pm

Е никой не говори точно за Колелото. Ставаше въпрос за принципно препрочитане на книги. Иначе спокойно човек би могъл да ти каже, че не всяка книга е мейнстрийм творение на Фийст, че да се нуждае от кротък еднократен поглед по диагонала.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jun 03, 2008 4:45 pm

Може, но пък ние знаем, че баш при фентъзито ситуацията обикновено е такава. Дори в любимия ми Малазан нещата, които хващаш на втори прочит, са най-вече сюжетни.

Не искам да бъда разбиран погрешно - в препрочитането няма нищо твърде лошо, но или когато става дума за книги, четени в твърде крехка възраст, или за доста изолирани случаи, когато си личи, че вторият прочит ще осмисли произведението повече.

Щото и аз с кеф съм си препрочитал Играта на Ендър три пъти, ама да кажа, че някаква съществена разлика съм открил...

Колелото го споменах, щото някой наоколо беше писал как си го препрочел... не помня в кой топик беше.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests