Любими книги за препрочитане

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Apr 23, 2008 10:58 am

аз пък съм голям фен на препрочитането :)

Да, има много книги, които бих искал да ги прочета и не съм, но не смятам препрочитането за загуба на време, даже напротив. Много книги просто трябва да ги прочетеш повече от веднъж. Освен това има страшно много неща, които си забравил от първото прочитане, някакси си ги пропуснал или неосмислил. Понеже обичам да препрочитам и някакси не мога да разбера как някои хора си продават книгите, след като ги купят и прочетат...

Препрочетено напоследък:
рандъм Пратчетки (тези са много популярни за препрочитане явно :))
Цар Плъх (Клавел рокс)
доста от Джек Лондон, предимно разкази, моят Белю Пушилката също е пред разпадане :)
сега препрочитам на Пузо "Умират Глупаците"
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Wed Apr 23, 2008 7:23 pm

Само Пратчетки си препрочитам и някой друг Удхаус..аа и Стопаджията ъф корс :mrgreen:
Image

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Apr 23, 2008 7:25 pm

Ами когато някое текущо четиво по някаква причина ми върви бавно, разпускам с доказано приятни ми текстове. Ей на сега си препрочитам цикъла на Фондацията на Азимов.
За Пратчетите ясно. :wink:
По принцип смятам да препрочитам "Какавидите", "Градът", "Резерватът на таласъмите", "Звездни дневници", "Повече от човешки", Майлс-овете, Пътеводителя, цикъла на Роботите, разказите на Шекли.......
А колко неща ме чакат за първи прочит... аргх...
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Wed Apr 23, 2008 9:30 pm

Напоследък ми е почти невъзможно да намеря време за препрочитане на стари любими книги, но преди десетина годинки го правех често. Ето едно списъче на прима виста:

"Дванайсетте стола" и "Златният телец" на Илф и Петров
"Пикник край пътя" и цикъла за Максим Камерер на Стругацки
"Граф Монте Кристо" и целият цикъл за мускетарите на Дюма
"Пътеводител на галактическия стопаджия"
"Градът"
"То"
"Властелинът на пръстените"

На по-млади години пък много обичах да си препрочитам "Том Сойер и Хъкълбери Фин" на Марк Твен, "Книга за джунглата" и приказките на Киплинг, поредицата за Силас на Сесил Бьодкер (уви, на български излязоха само 2 книжки), всичко на Астрид Линдгрен и Ерих Кестнер, повечето книги на Петър Бобев, каквото успея да докопам на Карл Май и Майн Рид, това-онова на Фридрих Герстекер... уф, сигурно има още много, за които после ще ме е срам, че не съм се сетил!
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Wed Apr 23, 2008 10:44 pm

Във връзка с нямането на време за четене се замислих - има професия Писател, защо да няма и професия Читател? А? Отиваш на работа, където работното ти място е удобен диван на светло, тихо и приятно място и по 8 часа на ден четеш книги! И ти плащат!

Edit: Бтв сори за off-topic-а, но не се сдържах, ентусиазмът ми от представата за това е твърде силен! >.>
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Thu Apr 24, 2008 10:42 am

Не ми остава много време за препрочитане, но за "Тримата мускетари" барабар с продълженията им винаги намирам време :)
Отделно фентъзи поредиците, които чакаме с години да се точат. Препрочитам винаги предишните томове като излезе новия, за да са ми пресни събитията.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Thu Apr 24, 2008 10:42 am

"Пътеводителя" на Адамс
"Килимените Хора" на Пратчет

Тези си ги препрочитам най-често. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Apr 24, 2008 12:14 pm

Още не съм хванал да препрочитам неща достатъчно активно, че да ми се получи голям списък, но сега почти приключвам "Сянката на изтезателя" (The Shadow of the Torturer) за трети път, като по пътя към прочитането на цялата поредица ще мина и "Нокътят на помирителя" (Claw of the Concilliator). Някак не мога да почна Новото слънце след пауза без да започна от първата книга...
Иначе, "Игра на тронове" я препрочетох миналата година - фанах да видя само нещо и...същото и със трилогията на Бакър, пак горе-долу по това време.
За друго не се сещам в момента.

SHOKI
Commoner
Posts: 34
Joined: Thu Apr 10, 2008 5:05 pm

Post by SHOKI » Mon May 12, 2008 10:35 pm

:) Много ми е на сърце *ТО*.Поне три пъти го препрочетох.Няма друго такова нещо...Също "патрулите" на Лукяненко ,а и Линия на бляновете.Не удоволствие, а екстаз е четенето на Лукяненко (поне за мен :) )
Image

User avatar
Tiaiel
E'lir
Posts: 165
Joined: Sat Mar 19, 2005 10:08 am

Post by Tiaiel » Tue May 13, 2008 10:07 pm

Много рядко препрочитам книги. Препрочитала съм Амбър,защото първо я бях чела разпечатана,тъкмо я свърших и те взеха,че я издадоха наново и си викам - айде от мен да мине. А "Добри поличби","Оскар и розовата дама" и "Снежанка и седемте самурая" най обичам да ги препрочитам.
Има нещо в съществуването на черна дупка в съседство,което води до безсънни нощи.

SHOKI
Commoner
Posts: 34
Joined: Thu Apr 10, 2008 5:05 pm

Post by SHOKI » Fri May 16, 2008 7:48 pm

:roll: Снощи отупах за трети път Цушима.Много съдържателна книга за руско-японската война 1905 год.Според мен тази война оставя Русия със анемичен надводен флот до ден днешен.Флота и така и не се съвзема от този разгром.Книгата навежда на много размисли относно бъдещи събития.
Image

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri May 16, 2008 8:18 pm

Аз не съм фен на препрочитането, тъй като цялата история с всичките й обрати вече ти е известна.

Препрочитам книга, само ако съм я чел преди много години и нямам никакъв(или почти никакъв) спомен от нея. Въпреки това обичам да превъртам някой книжки назад и да си чета любими моменти(особено ако включват Въпроса за живота вселената и всичко останало или богове под формата на еднооки костенурки).
Image

Ashara
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Sun Feb 17, 2008 7:29 pm
Location: Sofia

Post by Ashara » Thu May 29, 2008 10:15 pm

Stoly wrote:Аз не съм фен на препрочитането, тъй като цялата история с всичките й обрати вече ти е известна.
Е, то препрочитането не е на книги, който те интересуват само заради сюжета. Аз примерно си препрочитам книги, защото искам пак да усетя примерно дадена атмосфера или нещо от тоя род. То това му е готиното на препрочитането, щото вече знаеш за какво иде реч и ако по време на първото четене си бил супер заинтригуван, на второто, третото, петото можеш съвсем спокойно да си четеш и да забелязваш детайлчета тук-там. Примерно аз не съм от най-внимателните читатели и на второ четене може пак да изпусна някой и друг детайл, който да има значение. Е, както и да е. Идеята ми беше, че е хубаво да се препрочитат някои книги :)

Не знам защо, но всяко лято препрочитам Колелото. Понякога се ужасявам сама от себе си :roll: Иначе обожавам да си препрочитам Придворния Убиец и Драконовото Копие (Хрониките). Последното го чета заради носталгията най-вече, първото фентъзи си е първо фентъзи. :D

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Thu May 29, 2008 10:27 pm

Aз съм така с книгите на Джерал Да(ъ)рел. :wink: По принцип, обичам да си препрочитам. Но книгите на Дарел мога да ги чета всяка година! Все се смея много и на места се превивам от смях.
Стига да минат няколко месеца и да ми "поизветрее", мога пак да си чета и да се хиля!! :mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Fri May 30, 2008 6:57 am

BaYa wrote:Aз съм така с книгите на Джерал Да(ъ)рел. :wink: По принцип, обичам да си препрочитам. Но книгите на Дарел мога да ги чета всяка година! Все се смея много и на места се превивам от смях.
Стига да минат няколко месеца и да ми "поизветрее", мога пак да си чета и да се хиля!! :mrgreen:
И аз съм много голям фен. Книгите за детството му на остров Корфу са от тези книги, които всеки трябва да прочете.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests