Книги-игри - Arguments

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Apr 13, 2008 8:42 pm

Всъщност Майндкрайм почна да се заяжда сериозно с другите автори чак в една от книгите за Шангри, преди това имаше сигурно 20 книги, в които освен да демонстрира високо самочувствие в предговора, нищо скандално нямаше. Съмнява ме да е имало толкова много хора, които да си ги купували заради това, че си демонстрира самочувствието на 2-3 странички в увода, вяно книгите бяха къде по-евтини, но все пак...

Както и дае. Аз лично предпочитх книгите на Майндкрайм, защото бяха най-интерактивни, с най-добра игрова схема, с логични избори и можеха да се преиграват много повече от останалите в повечето случаи. В литературно отношение не бяха нищо особено, но за това си има нормални книги, така че това не ми беше особен проблем. Но и Робърт Блонд имаше хубави неща, според мен той беше най-добрия от българските автори чисто литературно, но пък често игровия елемент му куцаше. От самостоятелните на Шайха само една съм си купил "Майстори на меча") и се отвратих тотално - минаваше се за около 5 минути и беше ужасяващо клише дори по стандартите на жанра.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Apr 13, 2008 8:50 pm

Ех, Дневниците на Майндкрайм....Нямаше 5-6, ето това бяха дневници, братлета...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 13, 2008 8:56 pm

Demandred wrote:От самостоятелните на Шайха само една съм си купил "Майстори на меча") и се отвратих тотално - минаваше се за около 5 минути и беше ужасяващо клише дори по стандартите на жанра.
And the Oscar goes to shayhiry for There will be Blood :lol: :lol: :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Apr 13, 2008 9:26 pm

Мноо-го смешно. :lol: Нема се вържем тоа път, обаче.

Обаче Дем е баси дразителя, верно. Осемнайсе пъти го каза тва, с повод и без повод. Кво означава клише, баце, и кво означава жанр, в случая? "Майстори на меча" беше книгата, с която СЪЗДАДОХ биткаджийския жанр, впоследствие използван наготово от кой ли не. Като не ти харесва жанра, кажи си така. Явно не е за тебе. Ма недей да вадиш, че и да развяваш, смешни и погрешни изводи.

Намерил къде да търси сюжет и куестовост. :roll: Бтв, точно в тая книга-игра са най-добрите описания в цялата медия, ма литераторът Дем тогава не са го вълнували тия неща.
Всъщност Майндкрайм почна да се заяжда сериозно с другите автори чак в една от книгите за Шангри, преди това имаше сигурно 20 книги, в които освен да демонстрира високо самочувствие в предговора, нищо скандално нямаше.


Помолих да погледнете още във втората му книга и да не наизуствате. :?
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 13, 2008 9:31 pm

Еми погледнах - Дем е прав. В Оракула има само адски жалко смешно и абсурдно (бях забравил колко точно) тупане в гърдите, но няма и помен от критика към друг автор. И около седемнайсет пъти "купете си демоните в нба".

Бтв още нещо готино в книгите-игри - праеха много благи конкурсчета отзад Плеяда :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 13, 2008 9:59 pm

Не сте прави за майстори на меча- вярно че се минаваше бързо , но само с един герой- със различните герои беше различно и лично мене много ме зарибяваше идеята за бойна книга-игра.
Дори си бях написал книга- игра за Мортал Комбат на една тетрадка която обаче се загуби някъде (дадох я на някой и не ми я върнаха).

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Apr 13, 2008 10:14 pm

Майстори на меча" беше книгата, с която СЪЗДАДОХ биткаджийския жанр, впоследствие използван наготово от кой ли не. Като не ти харесва жанра, кажи си така. Явно не е за тебе. Ма недей да вадиш, че и да развяваш, смешни и погрешни изводи.
Създал си чорапите от миналия ден (просто на форума на шедоуденс не мога да напиша директно по-добре звучащия вариант), старико (тук също). :) Направил си Соул Калибур/Мортал Комбат на хартия и толкоз. И си го разбил на две книги, всяка от които се чете/минава за по 20 минути, за да се нагушиш с два пъти повече пари.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Apr 13, 2008 11:21 pm

точно в тая книга-игра са най-добрите описания в цялата медия, ма литераторът Дем тогава не са го вълнували тия неща.
Много си скромен както обикновено. ;) Чак ме амбицира да се разтърся за книгата да ги видя пак тия описания и да се посмея малко. :)

Под клишираност имах предвид най-вече героите и цялостната сюжетна концепция, които са си копирани едно към едно от биткаджийските видеоигри. Иначе може и да си създал биткаджийския поджанр в книгите-игри. И какво от това, то от него въобще издадоха ли повече от 3- 4 книги? Още повече, че биткаджийската книга на Робърт Блонд, която излезна горе-долу по същото време и пак беше разочароваща като цяло, беше доста по-добра от твоята.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Apr 13, 2008 11:24 pm

Говори си смело, Никола, уверих те, че никой нема те банне заради мене. :lol:
Muad_Dib wrote:Направил си Соул Калибур/Мортал Комбат на хартия и толкоз.
Аз нещо друго ли казах случайно? Що някой друг не го направи първи и що двама-трима други автори наблъвваха няколко "турнирни игри" скоро след "Масторите"?

Колкото до парите, не ме разсмивай. :mrgreen: Искате ли да ви разкажа тва-онова за бизнес-страната на нещата? И за тва кой от двама ни с Боби какво и защо е писал (тва бяха основните въпроси засегнати дотук)? :wink: Въпросът е към всички.

едит:
Demandred wrote:
точно в тая книга-игра са най-добрите описания в цялата медия, ма литераторът Дем тогава не са го вълнували тия неща.
Много си скромен както обикновено. ;) Чак ме амбицира да се разтърся за книгата да ги видя пак тия описания и да се посмея малко. :)
Виж описанията, Дем, и даже може да пуснеш най-смешното тук, да се уверим. :wink:
Demandred wrote:Под клишираност имах предвид най-вече героите и цялостната сюжетна концепция, които са си копирани едно към едно от биткаджийските видеоигри. Иначе може и да си създал биткаджийския поджанр в книгите-игри.
Аха, разбрахме се значи.

Я кажи кой герой откъде е копиран? (Не че не са типизирани.) Сюжет няма. Концепцията е точно да се направи турнирна-игра на хартия. Тва е ОБРАТНОТО на клише, щом на никого не му е хрумвало дотогава. Точно както много други бг нововъведения в медията. На запад 20 години си бацаха "Битки безброй" с малки вариации. :roll: Не са и чували за "тактически игри", например. (Знам ти мнението и за тях.)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 13, 2008 11:39 pm

Бтв нали нямаше да си Шайхири в тая тема ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Apr 13, 2008 11:44 pm

Сякаш некой ше ме остави. :lol: "За момент излизам (от образа)", бех написал.

Нататък, като подкарам пак сериозните неща като отношенията м/у автори и/или издатели, пак ше се наложи да стана сериозен.
Moridin wrote:В Оракула има само адски жалко смешно и абсурдно (бях забравил колко точно) тупане в гърдите, но няма и помен от критика към друг автор. И около седемнайсет пъти "купете си демоните в нба".
Има, има - макар и не конкретно, както по-нататък. :) Разбира се, точно творенията на Майкъл не са ми подръка та да проверя изрично, но ясно си спомням, че поантата му беше точно как погледнал първите бг книги-игри (имаше директна алюзия за Замъка на таласъмите) и те така за нищо не ставали, че го отвратили и задълго отблъснали от жанра. Но после решил да се върне на бял кон и да спаси всички и така... :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Apr 14, 2008 12:02 am

Като екземпляра ми на Боговете на Футбола, който ако бъде леко подухнат най-вероятно ще се разпадне.

После ми купиха компютър и всичко приключи.
Книгите-игри си бяха култ . Всички сме прекарали страхотни мигове с тях, когато сме били деца. Естествено, че са наивни като сюжет и като литературна стойност - даже май ги наричаха мост между играта и литературата - те не са литература - не може да ги сравнявате със сериозни литературни произведение и да им правите литературни анализи. Напълно равностойно е да кажеш както "изиграх", така и "прочетох" книга-игра, дори "превъртях" (ако си стигнал до края).
Тези изказвания напълно се покриват с моята позиция по темата за книгите игри. Майдкрайм може всякакъв да е бил, но книгите му бяха най-подходящи за преиграване, с най-добрите игрални системи и как да го кажа геймплей. Точка.
Аз нещо друго ли казах случайно? Що някой друг не го направи първи и що двама-трима други автори наблъвваха няколко "турнирни игри" скоро след "Масторите"?
Може би защото другите не са мислили, че толкова идиотска идея може да мине? Ще ме извиняваш, но то една единствена игричка (един жетон, с други думи, не цял диск и конзола ;)) на рандъм биткаджийска видео игра е къде по-интересна от цяла биткаджийска книга игра. Твоята гордост първопроходец се гради на абсолютно измислени избори, които всеки освен автора трябва да налучква в поне половината от случаите.
Никъде не съм казал, че само заради тва е продавал. Но помисли логично. Така дори двете трети от всички хора - които хич не му се кефеха - купуваха книгите му, за да изчетат поредната порция от прословутите "Няколко думи от автора".
Пак ме разсмиваш - едва ли има много хора, които са достатъчно тъпоумни да си купят книга, за да прочетат предговор, който могат да прегледат набързо на всяка сергия или да го вземат книгата от някой приятел.
Бтв още нещо готино в книгите-игри - праеха много благи конкурсчета отзад Плеяда
Аз даже спечелих един "радиотранзисторен приемник" от Плеяда. :D
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Apr 14, 2008 12:09 am

Шушурката пак забавен wrote:Говори си смело, Никола, уверих те, че никой нема те банне заради мене. Laughing
Аз като съм се притеснил, направо място не си намирам. Ти имай късмета, че някой е благосклонен към теб. Ама на всички пак скоро ще им мине и ще си починем от теб. Е, ще трябва да върнеш добрия стар Алекс_Султанов, ама няма да ти издържат нервичките повече от няколко дни, правейки се на нормален. :wink:

Това за хората, купуващи си книгите на Майндкрайм заради предговорите е един от особено чутовните ти бисери. :)

Мат, това за "геймплея" беше доста добре казано!

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Mon Apr 14, 2008 10:50 am

Заеби ги Шушурка,"Майстори на меча" беше бая блажна,боли ме клиширана,чудо големо аз обичам клишираните неща!

User avatar
Gribo
Adept
Posts: 223
Joined: Sat Nov 10, 2007 12:54 am

Post by Gribo » Mon Apr 14, 2008 2:56 pm

Спомням си че и аз и се бях накефил

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests