Книги-игри - Arguments

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Apr 15, 2008 12:20 pm

shayhiri wrote:"Майстори на меча" беше книгата, с която СЪЗДАДОХ биткаджийския жанр, впоследствие използван наготово от кой ли не.
Абе не е така! Всъщност биткаджийския жанр не го ли "създаде" Джордж М. Джордж с "Арена" (или нещо такова)? Даже ако не се лъжа той имаше още една подобна игра, дори преди нея.

Иначе попрегледах книгите на Майнкрайм и НЕ ВИДЯХ никакви преки обиди към другите автори преди Шангри. За сметка на това Блонд/Уейн твърдят на едно място, че той не е от хората, които обичат да изпипват всичко докрай (което казано по мой адрес, например, лично мен би ме вбесило), че няма да паднат до нивото му и да се хвалят с успехите си (което е обратното на добър мениджмънт) и още нещо си от сорта.

Любо Николов пък му се беше присмял за това, че използвал книгите на Карл Май като "научно" помагало, при това в една книга, която е толкова сбъркана исторически, че човек се чуди дали Колин въобще си е направил труда да проучва. После на някакво друго място беше казал, че е адски тъпо да твърдиш, че си the best. Ше ме извинявате ама това последното си е чиста проба социалистическо мислене и няма място в пазарната икономика, където рекламата движи всичко. :mrgreen:

P.S: Сега ще се разтърся за конфликта Мега vs. Уейн/Блонд, че спомените ми изневеряват. :oops:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 15, 2008 12:37 pm

Тези на Колин 100% бяха след на Майндкрайм изцепките.

И естествено, че е малоумно да се хвалиш с успехите си. Нещо повече - жалко е. Тъжничко.
This is it. Ground zero.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Apr 15, 2008 12:42 pm

Напротив, всяка компания на всеки реален пазар точно това прави. :D Това правят и големите писатели (справка - Стивън Кинг), големите спортисти, големите музиканти и т.н.

Като си пишеш CV-то за някаква работа вкарваш в него всичко, което може да се определи като положително за теб (т.е. е успех). Рекламираш се. Когато работата ти е да продаваш някакъв продукт, пак правиш същото, просто вместо към конкретен работодател насочваш усилията си към света като цяло (или към определена таргет група). 8-)

Остава въпроса дали си достатъчно добър, за да се хвалиш? :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 15, 2008 12:45 pm

Съгласен. Светът никога няма да си направи труда да оцени колко си прекрасен, ако сам не се изтъкнеш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 15, 2008 12:49 pm

Зависи каква ти е целта. Можеш да си купуван и неуважаван (от мен :lol: ), можеш и да си уважаван и заслужено купуван.

Трябва да си убер добрият, за да го правиш достойно. Което е почти несрещано.

п.п. За ЦВ-то. Пак различните хора търсят различни неща. Аз винаги съм изтъквал САМО факти, без самохвалство от сорта на "най-добрият съм в едикакво си" или "по-добър съм от 80% от другите ви кандидати" - което вероятно е и вярно за някои области. И винаги са ме зимали от раз :P
This is it. Ground zero.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Apr 15, 2008 12:58 pm

Да де, ама ако случайно се казваш Майкъл Джордан имаш пълното право да твърдиш, че си най-добрия баскетболист на всички времена. Дори и да не е така, не е чак такова самохвалство, защото ще си най-известният от добрите.

Ако аз тръгна да твърдя, че съм добър баскетболист, ще е смешно. :lol:

Никой още не е доказал, че Майдкрайм не е по-добър автор на книги-игри от останалите. Дори и да стигнем до това заключение, трябва да се окаже, че е много по-слаб, за да нямат претенциите му покритие. Още повече, че той се рекламира по много хитър начин, ако си забелязал. Никъде не каза, че спортните му книги-игри са велики, просто спомена, че никой досега не е правил такива. 8-) Никога не се е рекламирал като пишещ по-добра литература, но залага в рекламите си на по-добрите дневници и идеята за по-качествена игра и т.н.

И накрая, да приемем теоретично, че Майндкрайм няма покритие за (само-)рекламите си. Къде е покритието за начина, по който Блонд и Уейн го обиждат?

P.S: Проверих! Обвиненията на Любо са преди тези на Майкъл. В "Шангри" той им отговаря именно на тях. :twisted:

EDIT: А, намерих нещо интересно. На сайта на кока-кола пише дословно:
Coca-cola е безалкохолна напитка номер едно в света...
Сигурен съм, че за пет минути можеш да откриеш десетки подобни примери! :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 15, 2008 1:51 pm

Напротив, всяка компания на всеки реален пазар точно това прави. Това правят и големите писатели (справка - Стивън Кинг), големите спортисти, големите музиканти и т.н.
Първо, Стивън Кинг може да си позволи да каже колко голям писател е, но след като вече се е доказал. Да не говорим, че има разлика между "аз съм най-добрият" и "много съм добър". И второ, дори в рекламата има понятие като заблуда - могат да те осъдят ако кажеш нещо невярно в нея. В примера с кока кола сигурно могат да го докажат на базата на най-висока консумация.
Не отричам, че малко самоизтъкване е полезно, но в големи количества започва да става дразнещо за засегнатите и ненужно на читателя. Нямам идея до каква степен е било в случая с Майндкрайм или както там всъщност се казва човекът.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Apr 15, 2008 2:15 pm

Btw, не искам да защитавам Майнкрайм, понеже е ясно, че той преминаваше доста граници. По-скоро ме притесняват твърденията на Шайхири, че единствено Майкъл е източникът на всички злини в историята на книгите-игри.

Любопитно ми е дали и как той ще кометира собствените си оплювания на други автори (да де, друг автор) от доброто старо време. И да, на мен лично ми е интересна бизнес страната на нещата и кой (от Блонд и Уейн явно) какво и защо е писал? :D

P.S: Абе конкурсите на Плеяда да, ама тия в първите 5 броя на "Мегаигра" къртеха мивки просто! :lol:

P.P.S: Шайхири, не искам никой тук (и най-вече ти) да остане с идеята, че се заяждам и затова няма да пиша за спора ти с "Мега", за който най-сетне открих нещо (версията на Мега, разбира се), освен ако не се съгласиш и не решиш да го коментираш. Даже си е шанс за реабилитация, един вид! :mrgreen:

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Tue Apr 15, 2008 4:18 pm

Itilon wrote:Да де, ама ако случайно се казваш Майкъл Джордан имаш пълното право да твърдиш, че си най-добрия баскетболист на всички времена. Дори и да не е така, не е чак такова самохвалство, защото ще си най-известният от добрите.
Ако "случайно" бях Майкъл Джордан, щях да имам правото да казвам, че съм най-добрия, но нямаше да го правя. Щях да чакам феновете да го правят вместо мен. Дори самият Джордан никога не е казвал: "Аз съм най-големия!", а е изтъквал други величия като Меджик, Бърд, Чембърлейн етц. Може и да го е правил от куртоазия, но именно това му носеше още повече фенове.

ПС. Пък и замислете се за най-пресния случай с "Най-големиаааааа"
Last edited by Mindcrime on Tue Apr 15, 2008 4:18 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 15, 2008 4:18 pm

Съвсем точно казано.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Apr 15, 2008 4:25 pm

Ми аз се сещам за примера с Мохамед Али. Контекстът е доста аналогичен с тоя с Джордан. Да не говорим, че претенциозността на сума величия от всякакви сфери си е точно самоизтъкване, ако не и в директни приказки.

И аз, ако бях велик, нямаше да казвам, че съм, но какво от това? Много велики го правят постоянно. Както и много, които дават обещания да станат, но не стават.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Apr 15, 2008 5:04 pm

Именно! :twisted: Въпросът е имаш ли право. Отговорът е "да". Това дали някой от посетителите на форума ще го направи е съвсем отделна тема!

И все пак тук май говорим за конкурентна среда, в която трябва да се опитваш да оцелееш. Не казвам, че е много яко да твърдиш, че си най-големия. Помислете, обаче, за ситуация, в която си търсите работа! Има още петима като вас. Нормално е да използвате ВСЕКИ аргумент, който ще ви помогне да спечелите. За да е по-ясно, в един аналогичен пример противното означава да се явите на състезание и да откажете да бягате. 8-)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 15, 2008 5:19 pm

Не, не е аналогичен, по-скоро да се откажем да махаме на публиката преди началото на състезанието:)
И пак - има разлика между самоизтъкване и самохвалство.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Apr 15, 2008 5:24 pm

Морви ти го каза, Итилон. Явно просто сте на един акъл с Майкъл. 8-) Тва е положението. Казах ти обаче ква е цената на подобни действия в истинския живот. Видяхме кво стана с Иван от MI2 (Мишън Импосибъл 2 :P ). А той беше толкова добър в тва, което правеше (изпълняването на песни), че и без тая паразитна тактика щеше да прокопса - и то дори много повече.

Майкъл обаче няма НИЩО общо с Любо, що остава пък с мен/Боби. Така че всъщност нямаше никво право да се сравнява с нас, особено пък по този начин. Но кой можеше да го спре? Имаше само един начин и ти казах сто пъти какъв е. Аз самият никога не съм признавал съществуването на такъв автор дори и с буква в книгите си - в пълен противовес на Боби и особено Любо. Така че престани да цитираш превратно името ми.

Но дори да е нямал право, основание имаше - и то какво. (А и нямаше име, което да изгуби.) Без всичкия вдигнат джангър, никога нямаше да стане нарицателен. Защото хората, които предпочитат неговия тип геймплей (и си затварят очите за пълното отсъствие на художественост) съвсем не са толкова много. Имаме тука едни братя Мат и Дем от тях. И доста повече в другия лагер.
Last edited by shayhiri on Tue Apr 15, 2008 5:28 pm, edited 2 times in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 15, 2008 5:27 pm

Стига се прави на ударен - то на читателите на "истински" книги им е през оная работа за художественост в голяма част от случаите, да не говорим за таргет аудиторията на книгите-игри. Това е като да се репчиш, че хората купуват компютърни игри главно заради сюжета и героите. Може и да го правят, но не на тази планета. :D
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests