The Terry Pratchett Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri Apr 20, 2012 9:00 pm

Това да не е Джордан :mrgreen:. Човека просто е достатъчно гениален да пише от ''женска'' гледна точка. Иначе философията му се промени в последно време доста, минаха времената на веселите пародийки в диска, но пак вади качествени.
:ninja:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Apr 20, 2012 10:58 pm

Книгите за Тифани според мен са едни от най-силните от късния Пратчет. Nation, Изумителният Морис и трилогията за Джони Максуел също доста ме радват.

Иначе от Света на диска, ако не броим Тифанитата, последната, която много ми допадна, беше Thud! Двете за Моист фон Липвиг и Unseen Academicals не ме грабнаха. Нищо против промяната в нагласата му (Нейшъна му е една от последните и е добра), просто историите не ме вълнуваха.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Mon Jun 18, 2012 6:52 am

За книгите му извън "света на диска" преди година някъде ми бе попаднала "Трилогия за номите".
Главната идея много ми хареса. Беше описал основните човешки нагласи, като номите заместваха човеците в тяхното ежедневие по един фантастичен начин. До онзи момент не се бях замислял, че ние смятаме 100 години за малко, а някой същества живеят само секунди, пък това им е напълно достатъчно.
Може би Пратчет ме разчуства, но всеки път като чета някоя негова книга - не е като да съм прочел много, не е като да съм прочел и малко -самите му разсъждения ме карат да се замисля колко банален е света и колко много има да се открива в него, как един човешки живот минава в безброй безсмислени моменти, които са само подготовка за нещо по велико, което може и да не се случи. Никога няма да забравя Картофът, който си носеше господин Лале. ^^

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Jun 18, 2012 10:22 am

Някои от по-редовните постъри да има отзиви за Snuff? Четох на предната страница някакъв рандъм пост, но не беше много по темата. И дали е излязъл вече пейпърбека?

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Jun 18, 2012 11:44 am

Бтв, утре излиза The Long Earth - научна фантастика, писана от Пратчет и Бакстър. Най-малкото звучи като интересна комбинация от автори и сравнително изненадващо ново амплоа на Пратчет.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Mon Jun 18, 2012 12:19 pm

Да, мярнах го това тези дни, доста интересно ми се стори :)

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Jun 18, 2012 1:57 pm

Muad_Dib wrote:И дали е излязъл вече пейпърбека?
Излезе преди 2 седмици, но моят още се мотае някъде по европейските пощи.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Mon Jun 18, 2012 6:16 pm

Много бих се зарадвал на едно ревю на The Long Earth. Рядко си купувам книги на английски, но тази май няма да я изчакам да я преведат.

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Sat Jul 07, 2012 4:36 pm

и втората книга за Тифани (Шапка пълна с небе) успя да ме разочарова. Освен факта, че книгата буквално продължава историята от първата книга и накъсаността на действието с разделянето на текста на глави.
Липсват на типичната за Пратчет ирония и уменията да поставя интересни идеи и мирогледи е доста тревожна.
Изключително слаби и безлични персонажи. Тифани е като проекция на млада верисия на Баба Вихронрав, но без двете най-забавни и интересни неща около ланкърската вещица. А именно антуража й в лицето на леля Ог и Агнес и крайният изграден с годините цинизъм. Накратко малката Сболки е доста безличен персонаж

Другият основен минус е плоската, бавна и безинтересна история и набутаните набързо проникновения, които стоят някак не на място и изсмукани от пръстите.

И без това не съм голям фен на историите с вещиците, но книгите с Тифани сякаш не са писани от Пратчет. В тях просто е очедна лисата на всичко характерно и забавно в творчеството на Тери.

Единственото за което можем да похвали българската версия на книгата е приличният превод и не лошият дизайн доколкото го има (Въпреки, че шрифта на репликите на СМЪРТ някак си са различни от този в старите книги и не към по-добре...)

Жалко найстина ако съм прав в предположението си че тези книги са писани под силното влияние на госпожа Пратчет. Просто е малко жалко за тази крива стъпка точно към края на кариерата на един велик автор
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Snusmumrik
Merchant
Posts: 80
Joined: Thu Jun 28, 2012 3:31 am

Post by Snusmumrik » Sat Jul 07, 2012 7:47 pm

Всъщност Волнио народец (не мога да кажа нищо за Шапката, тъй като все още не съм я чел) е продължение на "фолклористичната" линия в книгите за Света на Диска ("Господари и господарки", "Дядо Прас", донякъде "Жътварят", определени елементи присъстват и в повечето книги за вещиците - контрастът между откъслеците архаични вярвания, изменени до неузнаваемост в късния селски фолклор и реалиите, които са ги породили, между реалните религии/ритуални практики/митове на традиционните общества и неоезическите представи за тях и т.н.), която определено е доста характерна за Пратчет, при все че той сравнително рядко се обръща към нея. В споменатите книги определено не става дума само за това, но все пак го има и за мен то е една от основните причини да харесвам поредицата. Преди десетина години бих изброил съвсем други причини. И да, Пратчет със сигурност вече не е същият, но какво от това? Станал е по-мрачен, по-дълбок (и по-повторяем, но това е неизбежно). А според мен Wee Free Men е доста различна от последните му книги като цяло, чете се по-скоро като нещо от "средния" му период.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Jul 07, 2012 9:44 pm

А пък The Long Earth е доста яка :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed Jul 11, 2012 11:02 pm

Ето и по-нашироко: The Long Earth review.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 12, 2012 6:20 pm

Доста надъхващо. Аз съм я сдобил книгата, ше трябва и да я прочета явно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Jul 12, 2012 9:15 pm

Мушнах я ей ся в киндъла, нощеска нема се спи усещам :).
:ninja:

User avatar
Aravala
Arcanist
Posts: 938
Joined: Fri Jun 01, 2012 3:57 pm

Post by Aravala » Wed Aug 15, 2012 12:30 pm

От най-дълбоките дебри на душата си съм заклет почитетал на Тери Пратчет. Последно прочетох "Шапка, пълна с небе" и трябва да призная че за мен е една от най-човешките му истории. Леко меланхолична, без така известните пародийни елементи, но много красива. Unseen Academicals беше приятна, но не чак толкова.
Грабнахте вниманието ми и сега любопитството ми към The Long Earth, осезаемо ме завзема...
Аз нося жега, покой и чистота.
Аз съм огън – изгарям в красота.
Воин съм още – роден във светлина,
И единствено дете на кървава зора.

"Who'd want to ignite things one at a time?" - Chandra Nalaar

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests