Малко смях в библиотеката

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Малко смях в библиотеката

Post by Lannis » Tue May 04, 2004 7:13 pm

Ами сигурно ви се е случвало да са превивате от смях над някоя книга, да четете и настроението ви рязко да се подобри и всичко наоколо да стане някак по-слънчево. И така – кои са книгите или авторите, които са успели да ви “погъделичкат”, и да ви накарат да се смеете, докато обръщате страниците? А кои от книгите, които са ви разсмели, са били и нещо повече от източник на веселие (което само по себе си е достатъчно да направи една книга ценна, предвид максимата, че смехът е здраве).

Лесно бих залитнала към Пратчет, но такава тема вече си има :) .

И така, поставям начело книгата, която днес се спомена в един разговор, защото покрай нея се замислих на тази тема – Швейк. Четох я преди години и от време на време препрочитам по някоя и друга част от нея. Имам си любими сцени, като сред тях са и тези с Фелдкурат Ото Кац.

Параграф 22 – ей на тази книга съм се радвала особено много. Абсурдът ме забавлява неимоверно, поради което и един роман на абсурда нямаше как да не ми стане любим.

Нататък... повечето неща на Удхауз – от един момент нататък става еднообразен, но първите неща, които съм чела, наистина са ме карали да се смея с глас :) . Разказите от “Стрихнин в супата” например.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue May 04, 2004 7:26 pm

"Моето семейство и други животни" на Джералд Даръл:) Е над тая книга съм се смяла сама като някое куку:) На Пратчет чак да се смея - не, ама до подхилване съм стигала без проблеми. Също и "Добри поличби" ми е тази категория. А Удхауз толкова ме беше впечатлил, че чак го сънувах като го прочетох за първи път. Ся, верно е, че историите там си приличат, не мога да си кривя душата, обаче пък не пречи да са разказани по един твърде забавен начин:)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 04, 2004 7:32 pm

"Никога, никъде, никой" на Нийл Гейман :) Баси дебилните изречения имаше в тая книга :) Друго не-пратчетово и не-адамсово... Избрани фрази от това-онова. Ранкин, Гудкайнд (първите една две, да бе, сериозно :)) и откъслечни лафове от къде ли не :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Tue May 04, 2004 7:45 pm

Ай, ай, ай :shock: – как го пропуснах Адамс – Рол, thanks за напомнянето, че самият спомен за Марвин ме кара да се усмихвам. :)

Удхауз ми дойде в повече, просто защото в един момент наистина го консумирах в несметни количества. “Преядох” един вид :) . Но изказът му е просто великолепен – а да го четеш в оригинал си е още по-вълнуващо и развеселяващо.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue May 04, 2004 8:11 pm

"Мисия Земя" - толкова пъти съм препрочитал някои смешни моменти, че ги знам наизуст.
Майкъл Маршал Смит също има някои феноменално забавни диалози.
"Евангелието според Биф Шамара" и "Забавна Библия" също са покъртително смешни, особено ако си неверник като мен.
И естествено тирадите и цялостната личност на някои просто уникално комични герои от Malazan Book of the Fallen - Lady Envy, Iskaral Pust etc. Но не и Kruppe! :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 04, 2004 8:49 pm

Kruppe kickz azz! :P
Не толкоз, че хуморът му е як, ама е бати якия изрод :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue May 04, 2004 8:57 pm

Е стига сте дразнили бе! Не е правилно тъй, да знаете! ImageImageImageImageImage
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue May 04, 2004 9:09 pm

Виноват. Sorry.



P.S. Kruppe sux бе, няма да се научите и това си е. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue May 04, 2004 9:24 pm

Съжалявам, но няма как да не спомена Пратчет. Повечето книги от Диска съм ги чел в трамвая (много им удобен форматът :D ) и си представям как са ме гледали хората. През повечето време бях ухилен до ушите.

А тя баба ми като чете "Жътварят", се смя гласно през две минути. 8-) :D

Днес пък се изхилих с глас на някои моменти от "Нова пролет"
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue May 04, 2004 9:28 pm

Ми Адамс. Даже като се замисля май това е единственото.... Мне... Значи има един писател със звучното име Сан Антонио. Е тоя е луд. Щях да падна от смях. Иначе много книги са ме размивали ама само в определени моменти... А Удхаус не съм чел (убийте ме сега с камъни за назидание на другите). Нещо не ме радва тоя човек ....
:)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Tue May 04, 2004 9:32 pm

На мен честичко ми се случва да се смея с глас на моменти от книги, затуй са ми някак прекалено разхвърляни тези моменти, за да кажа нещо конкретно...
На Джералд Даръл наистина много се смях, сега кат го спомена Марфа си присетих :) Друго, друго... А, да - на "Вождът на червенокожите" на О`Хенри - страшно смешен ми беше, ненам що :D
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Lain
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Wed Apr 28, 2004 7:48 pm

Post by Lain » Tue May 04, 2004 9:41 pm

...
Last edited by Lain on Thu Aug 18, 2005 8:29 pm, edited 1 time in total.
Value of enormous intelligence
named "ignorance" is disregarded...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue May 04, 2004 9:44 pm

Само вече споменатите Пратчет, Адамс и Удхаус ми идват наум в момента... Леонид Филатов, една поема за Федот...

За Удхаус мога да разкажа :) Веднъж реших да си облекча чакането пред кабинета на личния лекар (минимум час), и си взех с мен книжката с разкази, която тъкмо четях. И просто... такъв кикот в коридор на болница не сте чували :) Хората ми хвърляха странни погледи от време на време, но аз си умирах от хилеж и нищо не можех да направя :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Silenius
Merchant
Posts: 75
Joined: Sun Dec 21, 2003 9:44 pm
Location: Руси;)
Contact:

Post by Silenius » Tue May 04, 2004 10:27 pm

Еми сещам се за например Марк Твен:) Неговите "Глупаци в чужбина" са пример за сносен сарказам и великолепна ирония. (само като си припомня как хранеше португалците се ухилвам тъпо от ухо до ухо:)
"Чичовци" на Вазов
"Бай Ганьо" на Алеко

...
Либийци: Кадри и специалисти на световно равнище, много търсени по целия свят и предпочитани пред всички други. Но като патриоти те отказват да се продадат като Марадона, дори за по 1000 долара на час.

Муамар Кадафи

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue May 04, 2004 10:30 pm

Мда, добре че ми напомни, Марк Твен е абсолютен класик и често е заплашвал да ме умори от смях. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests