Светлият боец (некоректни и без предупреждение спойлери)

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Светлият боец (некоректни и без предупреждение спойлери)

Post by Jaar » Tue Apr 27, 2004 7:37 pm

Прочетох я преди малко и реших да си споделя впечатленията.

Определено е хубава книга. И това, което ме радва най много, е, че на български автор!

Има атмосфера, макар и малко разкъсана, а стилът - който е чел Елена Павлова и преди ще го познае - едновременно разговорен език, съчетан с пълнокръвни (да, колко кръв има в тази книга :D )описания, които обаче бяха малко еднообразни на места, и какво ли още не. И аз се отвлякох ...

Сюжетът ме изненада и през цялото време държа вниманието ми приковано. Беше ми много интересно да науча как ще се преплетат различните сюжетни линии, макар че имах някои очаквания, които в голяма степен се оправдаха.

Но според мен романът можеше да има и млако по-цялостен и завършен вид. Предполагам, че Елена Павлова го е поорязала (дали още преди писането или след това?), за да се вмести в дадения обем, но все пак.

И това, което най-вече ми развали хубавото впечатление от книгата - краят.

*СПОЙЛЪР*




Много тъпо ми се видя, когато всички умряха.






*КРАЙ НА СПОЙЛЪРА*

Ще направя едно безумно сравнение по този повод - краят на "Светлият боец" напомни ми на края на "Тютюн". :shock: 8-) Безсмислени ми се виждат и двата, но ще се радвам да чуя и вашето мнение по въпроса.
Пък и какво мислите за книгата като цяло?
Last edited by Jaar on Tue Apr 27, 2004 11:31 pm, edited 1 time in total.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 27, 2004 7:51 pm

Сложи повече празни редове след *СПОЙЛЪР*, защото успя да ме спойлнеш. :(
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 8:01 pm

Да, и мен :(
Иначе аз на Павлова съм чел само половината от Сърцето на Скиталеца Отвъд и честно казано рядко съм попадал на толкова лош стил. Делничност, ей това е най-точното описание. Епично фентъзи, разказано от готвачката от село, ей на това ми приличаше :/
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 27, 2004 8:07 pm

E, чак пък толкова зле не е. :P В смисъл, че и по-слаб стил има - примерно на Фарланд.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 8:21 pm

Нищо подобно. На Фарланд преводът е куц, но стилът си е стандартен бозавеещ "бях ветеран от Виетнам и прописах фентъзи"-стил. Нейният поне в Скиталеца е в пъти по-зле. В смисъл, извинявам се, ама това е единственото фентъзи, което съм почнал и не съм изчел, а съм минал през кви ли не помии. Сори, ама никой не се намери, който да ми я похвали тая книга и на мнението ми за нея да отговори с друго, освен "Е да, ама пък Номад е много яка". Може бе, може, имам я и ше я изчета и нея, обаче Сърцето на Скиталеца Отвъд не е Номада и в крайна сметка и Зелазни е писал шедьоври наред с боклуци. Което знам, че няма нищо общо с теб, Мат, ма пък трябваше да си го изтъкна.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 27, 2004 8:35 pm

Err...аз пък не можах да дочета "Номад" и пак смятам "Скиталеца" за много добро фентъзи, макар и доста объркващо на места.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 27, 2004 10:04 pm

За протокола, мен си ме кефи Скиталеца :) Стилът е леко повреден, ма атмосферата е приятна, проблемът на книжката е, че е бая поразтеглена.

Дори не мисля, че Номад е по-добра, макар че аз повече й се радвам, щото на Номадската вселена съм фен още от стратките върл.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 10:13 pm

Протокола никой за нищо го няма :р Аз точно тебе, Ян и Пешев визирам. не стаа, личи си, че още се учи да пише епично фентъзи, то не е лесно. Трябва си бивш дърводелец, бивш ветеран от Виетнам, да имаш жена на име Хариет или *поне* да се казваш Тери...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Apr 27, 2004 10:21 pm

Е, на мен пък ми беше писнало от епичност в фентъзито и затова стилът на Елена ми дойде като глътка свеж въздух. Верно попрекаляваше с ломотенията и акцентите, но се свикваше. Но всъщност и аз предпочитам "Номад".
BTW, точно преди малко я почнах новата, почва доста интересно, напомня на култовите й книжки под псевдонима Лени Кинг. Трябва и тези да си ги намеря отнякъде, особено "Балада за бръснача" рулираше просто...
А и прескочих спойлърите, защото съм умен. 8-)

И последно - най-важното да пишеш хубаво фентъзи не е да си ветеран от Виетнам, а да си учил антропология. Ле Гуин, Ериксон, още някой от любимците май също...:P
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 10:24 pm

Мне, Дем, проблемът на Скиталеца беше, че Е ЗАМИСЛЕНО да е епично, ма Елена не успява да ПИШЕ епично.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Apr 27, 2004 10:48 pm

Щом си казал...8-)
Важното е, че ми хареса, обаче и аз ще мина в лагера на ян и Мор по отношение на обясненията "защо". :)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue Apr 27, 2004 11:38 pm

За "Сърцето на скиталеца товъд" съм съгласен, че на места беше доста объркано. Но пък ми напомняше на Мартин. Все пак не във всяко епично фентъзи добрите главни герои измират. :D Де този късмет??? :D

"Номад" и на мен най-ми допадна, но пък все още не съм прочел книгите й под псевдонима Лени Кинг (не съм ги и намерил дори, но и с това ще се занимая в скоро време) и не мога да кажа със сигурност. Авселената на "Номад" си е завладяваща отвсякъде. Магия и техника, религия и киборги, пустинята и океаните и какво ли още не на едно място. Някой има ли представа дали скоро Елена Павлова ще издава/пише роман/разкази от "Номад"?

И ако трябва да се върнем на въпроса за епичното фентъзи, необходимо ли е и тя да пише като Фийст (напълно произволно избран от купчината автори)? Стилът, особено в "Светлия боец" на места е доста простоват (което обаче не е толкова зле, защото пасва на книгата и героите), но пък и не ми се чете втори Толкин.
Last edited by Jaar on Tue Apr 27, 2004 11:40 pm, edited 1 time in total.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Tue Apr 27, 2004 11:39 pm

хм аз на Елена съм голям фен, в интерес на истината най-много ми допада Номад, но може би, както казва Мор, защото му се кефя от едно време. особено забавно е да го четеш и да играеш fallout.


инак светлият боец си ме кефи, обичам извратени и кървави истории без хепиенд. много е яка и вселената в която се развива сюжета, в смисъл всички измислени марки коли и други дребни детайлчета.
разбира се винаги може да се иска повече

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 28, 2004 8:00 am

Бе аз да питам още колко спойлера се очакват в тоя топик? В смисъл, не че някога ще прочета книгата, ама тва вече на нищо не прилича!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Wed Apr 28, 2004 1:14 pm

Рольо, ти пък къде видя спойлери

то ясно, че няма хепиенд, все пак това е хорър, Лешояди да не би да завършва супер весело и празнично.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests