Сбирките на клуб Иван Ефремов

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 11:40 am

Ми не съм прочел и ред от Уилис, че да давам препоръки. А ти, Калине, малко ли неща имаш да четеш, че до нея си опрял? Ей на, цял Хайнлайн те чака, и Улф...
And you can't dance with a devil on your back...

Алекс Султанов

Post by Алекс Султанов » Sun Dec 23, 2007 12:01 pm

Отново тежкотоварен шайхиризъм!! :shock: (Като вчерашните във филмовата тема.) Само че този път не е адресиран към мен, та озадачава още повече. Имаш ли някакво обяснение, Рол, за да не почвам веднага с психоанализата? :wink:

И за да съм и по предишната тема: разказите няма как да са по-харчивни от романите където и да е по света, защото повечето хора искат най-вече завладяваща история. Друг е въпросът колко романи изобщо я предоставят - още повече с лекотата и елегантността на разказите.
Corwin wrote:Иначе това за разказите е доста изненадващо, явно само за мен. Аз лично доста харесвам сборници - хем може да е достатъчно интелигентно написано, хем е достатъчно неангажиращо и не изисква да бъде прочетено наведнъж. Съответно предполагах, че доста от хората имащи възможност да си купуват повече книги и нямащи много време, биха си купили такова нещо за сметка на начало на многотомна поредица, която отнема много време, принуждава те да продължиш да взимаш следващите части. и е доста рисковано да не ти хареса сега или просто да и се понижи качеството нататък.
От горното излиза, че има само два типа книги: сборници разкази и сапунени декалогии. :mrgreen: Какво стана с кратките, изящни романи/трилогии, издържани в същия интелект и стил като качествен разказ?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Dec 23, 2007 12:37 pm

Алекс, попрекаляваш. Подобни дращения между Рол и близнаците ги е имало винаги. За мен реакцията на Рол е сравнително обоснована, доколкото все пак Уилис е авторка, зарината с награди. Все нещо добро трябва да е написала. Да не говорим, че тя не е известна толкова с романите си. Нека има една тъпа и прехвалена книга, но нека опитаме и нещо друго от нея. Аз лично бих погледнал разказите й (смятам, че, ако човек има възможността, това е един от най-добрите начини да се запознае с който и да е научнофантастичен автор)

Хайде не интерпретирай всичко в светлината на тъмната си страна. Споменаването на думата "шайхири" и производните й по никакъв начин не ти помага. Ако би приел съвет от мен - ограничи и настойчивостта си да ни тикаш в очите способностите си по психоанализа. Аз лично се зарадвах на умерените ти мнения, откакто си с новия ник. Недей да ме разочароваш.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Dec 23, 2007 1:50 pm

Бих искала да отправя апел към Алекс/Шайхири да престане да обвинява хората в шайхиризъм, абсурдно е.
Що се отнася до разказите, не мен пък никога не са ми били по-нисши от романите, дори напротив. Да, получаваш по-сле развита история, но пък повече идеи, вижда ми се честна размяна.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Dec 23, 2007 1:59 pm

Trip wrote: Аз лично бих погледнал разказите й (смятам, че, ако човек има възможността, това е един от най-добрите начини да се запознае с който и да е научнофантастичен автор)
Пък аз най-лентяйски ще те попочакам да прочетеш - и да препоръчаш. Имам ти пълно доверие.
Spoiler: show
Рол - ша имаш да чакаш бат ти Калин да седне с дядя ти Хайнлайн в ръка. Толкова за Боб.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Dec 23, 2007 2:07 pm

Еми, ше попрочета, ше препоръчам.

А иначе ти ама нито една книга на Хайнлайн никога ли няма да хванеш. В смисъл, лакмусът е най-често текста, по-рядко разни критически статии и вестникарски материали, нали тъй?...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 2:36 pm

[sarcasm]Еми да, ма кво да прави, като Зиндел ВСИЧКИ идеи на Хайнлайн е развил по-добре? :roll: [/sarcasm]
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Dec 23, 2007 2:43 pm

Trip wrote:Еми, ше попрочета, ше препоръчам.

А иначе ти ама нито една книга на Хайнлайн никога ли няма да хванеш. В смисъл, лакмусът е най-често текста, по-рядко разни критически статии и вестникарски материали, нали тъй?...
Никога, Емо.

Казвам го най-сериозно и отговорно. Дотук не съм чул/чел нито един аргумент, който да ме накара да се върна към Хайнлайн - да ме убеди, че при него има нещо, което го няма при авторите, които вече познавам.

(Да се върна... точно така го чувствам, колкото повече време минава.)

Може би нямаше да съм толкова категоричен, ако списъкът ми с належащи за четене заглавия не беше 50+ реда - а някои от тях и ще превеждам, което просто изисква да зарежеш другите за доста време.
Spoiler: show
Рол - кат прочетеш "Реквиема", тогаз се озявай на батя си.
</patronizing>

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Dec 23, 2007 2:44 pm

Статията за Хайнлайн не е особено добра, БТВ. Абсурдно е да бъде наричан точно фашист. А и повечето от книгите му, които съм чел, са остаряли идейно много по-малко от тези на съвременниците му. Не че съм му голям фен, но фактите са си факти.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Dec 23, 2007 2:47 pm

Калине, чел ли си "Луната е наставница сурова" от Хайнлайн? Ако случайно още не си, пробвай.
Last edited by passer-by on Sun Dec 23, 2007 2:50 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 2:48 pm

Еми, Калине, до момента не съм прочел нищо, което да ме накара да се завърна към Зиндел, разбираш :)

Бтв, би ми било любопитно да ми спойлнеш списъка си с автори за четене. Не се подигравам, наистина обичам да чета подобни неща :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Dec 23, 2007 4:18 pm

И аз мисля, че статията е меко казано тенденциозна и като цяло ми се струва писана от човек, който не е твърде наясно с жанра - може и да бъркам, разбира се. Само сравнението с Дик ме изкефи :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Dec 23, 2007 4:32 pm

Moridin wrote:И аз мисля, че статията е меко казано тенденциозна и като цяло ми се струва писана от човек, който не е твърде наясно с жанра - може и да бъркам, разбира се. Само сравнението с Дик ме изкефи :mrgreen:
Прав си, Жоро. Точно толкоз тенденциозна, колкото препоръките на Рольо по мой адрес... специално съм му я подбирал. :D

Иначе - моят списък за четене се върти около The Ea Cycle на Зинделя, каквото ми препоръча от Дилейни armydreamer, Бийгъл galore (дотука по-добър разказвач не съм откривал - говоря за късните му неща, в "Еднорога" още се прави на мъдър и прозрял света ;)), "Дианетика" на Хабърд (пищете! пищете! Мозъкоядецът иде!), не-мога-да-реша-какво на Улф (сигур "Дългото слънце"), каквото-хвана на R.A.Lafferty, може би Mythago Wood на Holdstock (май така се казваше), "Чаршафът... такова де, Пергаментът", на английски, че колкото и да се е старал преводачката, за шест месеца никой не превежда книга, писана десет години, пет-шест бг нещица (нали съм и търсач на бисери) и... лелееееееее... всичките красоти, дето ще ни се изсипят за Копнежа.

Още да изброявам ли? :(

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Dec 23, 2007 4:33 pm

passer-by wrote:Калине, чел ли си "Луната е наставница сурова" от Хайнлайн? Ако случайно още не си, пробвай.
Ша пробвам. От мен да мине... пиша си я на 51-во място.

ЕДИТ: Бързам и забравям важното:

Защо ми я препоръчваш?

(А чел ли си Requiem for Homo Sapiens на Зиндел?)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 4:38 pm

Какви препоръки на Рольо бе? :shock:

Рольо е изчел десетина книги от Хайнлайн и знае за какво говори. Ти чакаш някой да те НАВИВА да го четеш. Ми недей го чете, няма той да изгуби от това, лека му пръст на човека.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests