Стивън Кинг

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Харесвате ли творчеството му?

Да - обожавам книгите му!
56
48%
Абе бива, но има и по добри автори с които да си прекарвам свободното време...
47
41%
Не го харесвам...
2
2%
Не чета хорър...
7
6%
Стефан чий?...
4
3%
 
Total votes: 116

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Fri Dec 16, 2011 11:10 pm

Последната му книга 11.22.63 е страшно добра. Не съм очаквал СК да напише любовен роман, който успя да ми докаже обратното на първото изречение с което започва " I have never been what you'd call a crying man" :D
С изключение на единствената ми забележка за предпоследния финал - СК - може да оплесква нещата накрая - примери -It, Duma Key - книгата невероятна -" Then the music takes us, the music takes away the years, and we dance."
Засега това е кулминацията на един нов добър творчески период на СК - последните му книги, които прочетох - Duma Key, Just After Sunset, Full Dark. No Stars. и Blaze -(публикувана от името на RB) отново го правят любимият ми автор. Чак до там, че ще препрочета и дочета Тъмната кула, с големи надежди за The Wind Through The Keyhole. :D
Spoiler: show
В 11.22.63 завръщането в Дери е точно такова каквото трябва да бъде - забравете The Tommyknockers и Dreamcatcher , тук имаме възможност за един кратък поглед към някои от героите от It между първата и втората му част.
"The vulgar think the God by analogy to man and so worship Him in the form of the Gods. The learned think the God by analogy to principles and so worship Him in the form of Love or Truth. But the wise think the God not at all. They know that thought, which is finite, can only do violence to the God, who is infinite. It is enough, they say, that the God thinks them."

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Tue Dec 20, 2011 5:23 pm

Не знам как може да кажеш, че "ТО" е с оплескан финал. Той е един от най-добрите завършеци на книга изобщо.

за финала:
Spoiler: show
А и най-вече накрая имаме три кулминации като финал, коя от коя по-яка. Не знам ти какво си очаквал, но "ТО" свърши точно така, както трябваше да свърши.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Thu Dec 22, 2011 9:20 pm

penzata wrote:Не знам как може да кажеш, че "ТО" е с оплескан финал. Той е един от най-добрите завършеци на книга изобщо.

за финала:
Spoiler: show
А и най-вече накрая имаме три кулминации като финал, коя от коя по-яка. Не знам ти какво си очаквал, но "ТО" свърши точно така, както трябваше да свърши.
Понеже си споменал само То - предполагам, че нямаш забележки към критиката ми към финала на Дума Кий :D
Spoiler: show
Такива книги, не могат да приемат като художествен образ на Голямото зло - Космически Паяк или Потънал Пиратски Кораб. Това за мен беше антикулминация.
"The vulgar think the God by analogy to man and so worship Him in the form of the Gods. The learned think the God by analogy to principles and so worship Him in the form of Love or Truth. But the wise think the God not at all. They know that thought, which is finite, can only do violence to the God, who is infinite. It is enough, they say, that the God thinks them."

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Fri Dec 23, 2011 10:11 am

Duma Key не съм я чел и нищо не мога да кажа за нея. Относно "То":
Spoiler: show
Какво разбираш под такива книги? А иначе Кинг е "облякъл" злото в образа на Паяка, просто защото явно е имал нужда да придаде някакъв сумарен лик на всичко ставащо в Дери. Паякът не е космически. Общо взето "То" е изначалното зло. Кинг казва, че няма как децата да видят истинския му облик, защото съзнанието им не може да го възприеме (не особено оригинална идея, но точно в тази книга действа с пълна сила). Вместо да се мъчи по някакъв начин да да изобрази изродския лик на злото, той просто е казал, че той е несмилаем от крехкия човешки мозък. Въобръжението му (въображението на децата) е стигнало за огромен паяк. Представи си, че ти си на 11 и насреща ти излезне паяк тип годзила, пък да видим дали няма да се уплашиш. А и през цялата книга децата виждат "То" под формата на нещо, от което се страхуват: мумия, голяма птица, върколак. Клоун. Всички се страхуват от клоуни. :mrgreen: Така че, е съвсем нормално накрая, обединявайки всичките си страхове, да видят То под някаква мащабна форма. Огромният Паяк действа на детското им съзнание достатъчно фрапиращо и плашещо.
А като художествен образ на Голямото зло в "То", аз приемам не Паяка(клоуна), а Дери. Малкият град, малкото общество, което заедно си затваря очите за всички злини, които стават в техния затворен кръг. За тях е по-лесно да заличават истината от съзнанието си, да изтриват мъчителните спомени, отколкото да се справят с действителността. То е просто началният спусък. То е убийствата, малтретирането на деца, расизъма и всички други злини, които могат да се родят от човешкия мозък. Преструването, че нищо не се е случило, затварянето на очите пред размаха на злините, осъществени от жителите на Дери, това са движещите сили, които поддържат То толкова дълго време. За Неудачниците То изчезва накрая, когато те се справят със страховете си и приемат действителността каквато е наистина, а не бягат от нея. За Дери То никога няма да изчезне.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 23, 2011 10:20 am

Съглаен.
Spoiler: show
То е паяк, защото ВСЕКИ се страхува от паяци, не защото наистина така изглежда.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Dec 23, 2011 7:06 pm

Аз не се страхувам от паяци. И от клоуни не се страхувах, но после прочетох То и сега ме е страх от тях. :cry:

Спрях да чета Кинг преди време - не ми понася на психиката. Има ТВЪРДЕ добри и въздействащи хоръри. В тоя стил прекаленото хубаво не е на хубаво...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Dec 24, 2011 12:22 am

Верно че съм чел само Мъртвата зона, ТО, Кери, Нощна смяна и Гробище за домашни любимци но никога не съм се плашил от Кинг иначе щях да помня. Последния път когато съм се изплашил на книга беше на Лъвкрафт в 7 клас.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 24, 2011 12:34 am

Аз от книга през живота си не съм се плашил бтв...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Dec 24, 2011 8:58 am

Аз се бях изплашил от Тъмната половина и сънувах разни кошмари, но бях на къмто 8 вероятно...
This is it. Ground zero.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Dec 24, 2011 11:04 am

Аз съм се плашил от Филип Дик :mrgreen:
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 25, 2011 1:55 am

А да, и аз :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Thu Dec 29, 2011 7:48 am

penzata wrote:Duma Key не съм я чел и нищо не мога да кажа за нея. Относно "То":
Spoiler: show
Какво разбираш под такива книги? А иначе Кинг е "облякъл" злото в образа на Паяка, просто защото явно е имал нужда да придаде някакъв сумарен лик на всичко ставащо в Дери. Паякът не е космически. Общо взето "То" е изначалното зло. Кинг казва, че няма как децата да видят истинския му облик, защото съзнанието им не може да го възприеме (не особено оригинална идея, но точно в тази книга действа с пълна сила). Вместо да се мъчи по някакъв начин да да изобрази изродския лик на злото, той просто е казал, че той е несмилаем от крехкия човешки мозък. Въобръжението му (въображението на децата) е стигнало за огромен паяк. Представи си, че ти си на 11 и насреща ти излезне паяк тип годзила, пък да видим дали няма да се уплашиш. А и през цялата книга децата виждат "То" под формата на нещо, от което се страхуват: мумия, голяма птица, върколак. Клоун. Всички се страхуват от клоуни. :mrgreen: Така че, е съвсем нормално накрая, обединявайки всичките си страхове, да видят То под някаква мащабна форма. Огромният Паяк действа на детското им съзнание достатъчно фрапиращо и плашещо.
А като художествен образ на Голямото зло в "То", аз приемам не Паяка(клоуна), а Дери. Малкият град, малкото общество, което заедно си затваря очите за всички злини, които стават в техния затворен кръг. За тях е по-лесно да заличават истината от съзнанието си, да изтриват мъчителните спомени, отколкото да се справят с действителността. То е просто началният спусък. То е убийствата, малтретирането на деца, расизъма и всички други злини, които могат да се родят от човешкия мозък. Преструването, че нищо не се е случило, затварянето на очите пред размаха на злините, осъществени от жителите на Дери, това са движещите сили, които поддържат То толкова дълго време. За Неудачниците То изчезва накрая, когато те се справят със страховете си и приемат действителността каквато е наистина, а не бягат от нея. За Дери То никога няма да изчезне.
Много добре написано! :thumbsup:
Spoiler: show
Темата за Дери е продължена точно в този аспект и в новата книга. Под "такива" книги, в случая, имам предвид "толкова майсторски написани" книги. В този смисъл, очакването създавано от книгите по време на четенето, доведе при мен до усещане за нещо, което не достига в самия край. :)
"The vulgar think the God by analogy to man and so worship Him in the form of the Gods. The learned think the God by analogy to principles and so worship Him in the form of Love or Truth. But the wise think the God not at all. They know that thought, which is finite, can only do violence to the God, who is infinite. It is enough, they say, that the God thinks them."

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Thu Jul 05, 2012 11:15 am

Купих си 11/22/63 на български – видях че са я пуснали от Плеяда и повлиян от рекордния брой ревюта в Амазон (положителни) реших да почета Кинг отново, години след като бях поизчел т нар класически неща.
Към момента съм някъде към края на първата третина, но не мога да се сдържа и ще кажа че това е едно от най-добрите неща, които съм чел напоследък. Обичам сюжети за пътуване във времето, но тук пътуването във времето е просто инструмент да се покажат нравите и атмосферата на 50-те и то през погледа на човека от 2011 и Ст. Кинг го прави блестящо с характерното тежко насищане на образи, диалози, обстановка.
Ако поставя 11/22/63 редом до Сиянието, То, Мъртвата зона, Сейлъмс лот, Сблъсък, Дългата разходка, Зеленият път (моите фаворити на Кинг), книгата не би изглеждала никак нефелно в тази компания. :)

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Fri Jul 06, 2012 7:37 am

Едно време ми бе попаднало "Гробище за домашни любимци", така и не ме грабна както си трябва.
След няколко месеца обаче една приятелка ме накара да прочета "Бягащият човек" и бях супер зарибен. Бързината, с която се развиваше действието, Характера на персонажите, епичните търн ъраундове.... /това се случи след като бях прочел Петият Слон на Пратчет, където е пародирана тази книга... хД/
Другото, което съм чел негово беше "Гняв". Катеричката...хмм...катеричката...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Aug 12, 2012 2:37 pm

The Wind Through the Keyhole. Приятна книжка с елементи от DT-света, общо-взето. Не е кой знае какво и определено не може да стъпи на кой да е пръст на останалите романи от поредицата (не бих рискувал да включвам и шеста в този кюп, но като че ли и тя беше малко по-смислена). Става, де.

Ето малко по-надълго:

http://mybiochemicalsky.wordpress.com/2 ... phen-king/
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests