Колко и кои фентъзита е прочел Шайхири?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Tue Nov 06, 2007 11:40 am

Мани! Много е лошо да си подрастващ (поне мозъчно). С бушуващи хормони. И неоплътнено свободно време. :twisted:
Да ги пита човек кое болно въображение, им бълва идейте. :shock:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Sun Nov 11, 2007 11:03 am

И аз съм подрастващ 8-) , но поне не се занимавам с такива глупости, от рода на "Как ще се справи Баба Яга в света на...хмм...(кажете къде се развива действието в "Историята на Пазителя Мартин" :lol: )".

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Nov 11, 2007 11:55 am

Е как може пък да не знаеш - Светът на 4-те Кралства: кралство Север, кралство Юг, кралство Изток и кралство... ъ-ъ, Запад.

Но сега, колега, като поставихте горния провокиращ въпрос, се чувствам длъжен да го изследвам в една 20-странична студия. :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Sun Nov 11, 2007 9:23 pm

Разбира се, как не се сетих по-рано! Оригалността даже капе от тези наименования... :lol:

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri Nov 23, 2007 5:09 pm

Помните ли дето спорехме дали и доколко мъжкото писане се различавало от женското? Ето нещо в полза на очевидния отговор:

http://bookblog.net/gender/genie.php

Мен винаги ме детектва къв съм мъжкар, с колкото и лирични откъсчета да се опитвам да го излъжа. 8-)
Last edited by shayhiri on Fri Nov 23, 2007 5:21 pm, edited 1 time in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri Nov 23, 2007 5:17 pm

Шайхири, на твоите годивни още ли не знаеш да различаваш м/у факти (доказани) и лични мнения, обосновани на псевдорелевантни проучвания, тестове, "доказателства" и пр.?? :bigtongue:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri Nov 23, 2007 5:23 pm

Добре, пусни ми произволен лит. откъс и ше ти кажа дали го е писала жена. 8-)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Nov 23, 2007 5:47 pm

Мммдам, това с Gender Genie-то е интересен експеримент, базиран върху интересни проучвания. Все пак щеше да е хубаво някой да спомене, както Бая направи де, че това все пак си е експеримент, който не дава "верни" резултати в 100% от случаите - достатъчно е човек да погледне част от истинските писания за него в bookblog:
Most of the time, people drop their writing into it and, when they don't get the result they expect, declare it to be wrong, wrong, wrong. Yet, a lot of its users still find it and its analysis to be a fun time waster. Despite having written the program, I didn't come up with the algorithm and believe that the Genie works no better than the flip of a coin. However, I don't think it to be a complete time waster since there actually is some academic study that went into it.
Самите автори на програмката казват, че тя не дава съвсем правилни и надеждни резултати :)

Иначе самото проучване - http://www.cs.biu.ac.il/~koppel/papers/ ... -final.pdf - е действително интересно четиво, или поне за мен е такова. Да, откриват разлики в частиците и местоименията, използвани от мъже и жени в различни типове текстове, и споменават, че е възможно това да е свързано с поглед върху света и с това, че мъжете по-често пишат за "неща", обекти от заобикалящия ни свят, а жените - за "отношения" и взаимовръзки, но все пак не си позволяват да излязат с твърдо становище по този въпрос или с каквото и да е твърдо тълкуване на резултатите:
Shlomo Argamon, Mosche Koppel, Jonathan Fine, and Anat Rachel Shimoni wrote:Our main interest in the paper is to present the linguistic phenomena; we will endeavor, as far as possible, to avoid baseless speculation with regard to interpretation of the data.
...така че и това с писането за "неща" и за "отношения" на този етап си остава предположение - и ако някой се опита да го изкара твърда истина, ще се смея много, преди да го замеря с тия-ония няколкостотин контрапримера, които ми идват наум от раз :)

Би било хубаво преди каквото и да е обсъждане хората да се позапознаят малко поне с това, което казват самите автори на Gender Genie - http://bookblog.net/bbarchives/categori ... _genie.php, препоръчително и със статийките, които са споменати в самото Gender Genie - http://www.nytimes.com/2003/08/10/magaz ... 82&ei=5070 и http://www.guardian.co.uk/Columnists/Co ... 65,00.html - а най-добре и със самото проучване - http://www.cs.biu.ac.il/~koppel/papers/ ... -final.pdf - че да има поне някакво ентелегентно обсъждане, а не просто първосигнални реакции и необосновани обобщения :)

Иначе... мдам, интересно... за някои от моите текстове дава доста мъжка гледна точка, но за някои от по-личните ми и по-интроспективни писания малко се колебае...
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Nov 23, 2007 5:52 pm

Програмката е много весела, само че е на много опростен принцип (жените ползват повече аз, ти, къде, защо и т.н., а мъжете -около, над, то, какво) и въобще не може да бъде взимана насериозно. И да, на мен ми изкара и грешни резултати.

Шайх, кажи като си готов да ти пускам откъс.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Nov 23, 2007 5:57 pm

Всъщност, както писах вече по-горе, може да бъде взимана насериозно - но не и като твърд индикатор на пол или начин на мислене :) И програмката, и изследването могат да бъдат взимани насериозно, но само до степен на интересена идея, която би могла да открие нови полета за изследване в лингвистиката и психологията... но може и да не :) Това си казват авторите на изследването, това казват авторите на програмата, това казват и авторите на статиите... та дотук добре, ще видим накъде ще тръгнат тези изследвания в близките години, ако изобщо продължат нанякъде.

Добавено: действително мисля, че статийките в New York Times и The Guardian са доста интересно и важно четиво - а даже са и забавни, няма да отнемат повече от две-три минути на никой, който така или иначе е решил да прекара пет-десет минути в разглеждане и експериментиране с Gender Genie-то :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Post by трубадур » Fri Nov 23, 2007 6:43 pm

Мен пък ме изкара жена :wink:, даже с почти 100 точки разлика.
Сега като поразгледах анализа, наистина е доста опростен, според експеримента жените ползват повече местоимения.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sat Nov 24, 2007 12:53 am

Morwen wrote:Шайх, кажи като си готов да ти пускам откъс.
Винаги. 8-) И без мръсни трикове с разни метросексуални/асексуални авторчета: или истински мъж, или жена.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sat Nov 24, 2007 2:39 am

Айде пак се измъкваме по допирателната. Кой ще определи дали е истински мъж или жена? Ти за всеки можеш да кажеш, че според теб не е истински мъж/жена и затова не си го/я познал. Бтв, под кога имах предвид кога ще можеш да отговориш достатъчно бързо, за да не ползваш чужди консултации, ма май няма как освен на живо.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sat Nov 24, 2007 2:52 am

Гуугъл-фу ли имаш предвид? :roll: Не ми беше хрумнало.

Добре, пусни тогава нещо на български - едва ли ще го има в нета. Сега съм на линия, отговарям веднага.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests