Робърт Силвърбърг

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Apr 17, 2009 10:45 pm

Spoiler: show
Е не, не луд. Но подсъзнанието на един супер интелигентен човек, чийто свят е в напреднала фаза на саморазрушение, ми изглежда способно на такива работи.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Fri Apr 17, 2009 10:54 pm

Spoiler: show
Светът в книгата не е в напреднала фаза на саморазрушение, нито пък се споменава друг свят, който евентуално да е реалния. Не научаваме нищо даже за фантазии на Зелиг за друг свят - напротив, той е много голям материалист. А и да се напише цяла книга, която на практика представлява "Еми той беше луд, сори, че четохте, ама нищо от това не е се е случило" премахва голяма част от емоционалния заряд на книгата. При условие, че никъде нямаме и следа от намек за нещо такова (тоест, ако го е искал, не го е предал като хората), би трябвало авторът да е значително по-слаб, отколкото изглежда.

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Sat Apr 25, 2009 12:03 am

Встниците акто са на изчзване, току пишат за г-на Силвърбърг...
http://www.latimes.com/entertainment/ne ... 2888.story

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Jan 02, 2011 12:49 am

Забелязах, че Бард са издали Назад по линията (Up the Line) на Силвърбърг и това ме стимулира да я прочета в оригинал. оказа се много приятна, забавна и увлекателна история за пътуване във времето и свързаните с него парадокси. Писана е точно в разгара на сексуалната революция през 60-те и това си личи - всички герои са винаги на линия за бърз неангажиращ секс, описан бе никакъв свян, а вместо да се срещат с прадядо си или да го убиват тук почесто се случва на героите да правят секс с някоя своя прапрапрабаба отпреди хилядолетие.

Хареса ми и това, че действието се развива основно в Константинопол по византийско време, много подходящ и интересен сетинг. Покрай забавните ситуации и секссцените има и съвсем приличен сюжет и няколко добре развити по-сериозни идеи. Като цяло много добър роман.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sat May 28, 2011 9:04 pm

Малко след дъжд сапун, ама не забелязах някой да е похвалил Roma Eterna, а според мен си заслужава споменаването сред най-доброто от Силвърбърг. На мен лично ми е любимата му - хем не прекалено описателна, хем те изстрелва в един безкрайно интересен свят на алтернативна история. Highly recommended!
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Sun May 29, 2011 10:40 am

Roma Eterna е много яка като идея, но докато я четях, у мен се загнезди едно впечатление за доста елементарен поглед върху историята. Пример: убиваме Мохамед и ислямът не възниква като религия. Чакай малко, а дали Мохамед е бил толкова важен? Дали ислямът нямаше да възникне и без него под някаква форма? Все пак религиите не се появяват по прищявка на един човек, а в отговор на някакви потребности на масите. А дори и да приемем, че ислямът няма да възникне, то защо на негово място да не се пръкне нещо друго, което в реалния свят е било задушено още в зародиш от настъпващия ислям? Помня, че имаше и други такива елементарно разрешени проблеми, но в момента не мога да кажа точно какви, защото съм чел книгата доста отдавна.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Mon May 30, 2011 12:23 am

Е нали се води алтернативна история, демек спекулативна. Явно е решил да върже исляма ексклузивно с Мохамед в тази версия. Мен направо ме изуми как в това книжле беше побрал стотици години история, без всичко да изглежда претупано и недобре развито.
:shark:
Feel the summer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon May 30, 2011 12:37 am

Ислям е доста особено заченат и съм склонен да се съглася със Силвърбърг в този случай.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 54 guests