Робърт Силвърбърг

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 24, 2008 10:17 am

Interpreter wrote:
Както разбирам, и проектът с пре- и до-издаването на Маджипур май ще тръгне.
Баси кефа. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Simba
Scholar
Posts: 119
Joined: Thu May 24, 2007 2:56 pm

Post by Simba » Thu Jun 26, 2008 11:34 am

Добра новина действително. Някаква идея и горе долу в какви срокове май ще тръгне? :oops:
Потупването по гърба е само на няколко сантиметра от ритника в задника.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat Jul 19, 2008 7:32 pm

Една съвсем прясна новина от Р. Силвърбърг:
DYING INSIDE has just been taken for filming by a
French movie company. I have no information yet about the cast or the
release date.

User avatar
Eck
Merchant
Posts: 76
Joined: Wed Feb 20, 2008 2:46 pm
Contact:

Post by Eck » Thu Sep 04, 2008 3:19 pm

Наскоро приключих първата негова книга, на която попаднах - "Време на промени". Много ми хареса. Най-вече описанието на различния свят, различната религия, толкова ясно и детайлно,, сякаш си вътре във Вилейда Бортан и си принуден да живееш при тези словия, отричайки своя Аз. Доколкото е възможно изобщо да се съди по една книга, чудесен автор. :mrgreen:
Земята ни е твърде плитка,
сякаш на небето издълбана
и трепери като водна капка,
Кралят Гарван когато минава.


Моят блог

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Sep 04, 2008 4:08 pm

Май от всичко на Силвърбърг най- впечатляваща за мен си остава "Тайнствата на стената".
Всъщност някой да има идея тази книга дали мога да си я намеря някъде ?
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Sep 05, 2008 10:21 am

И на мен Kingdoms of the wall ми е в топ 3, или топ 4, айде. :)
Виждала съм я при кашонените книжари на Орлов мост, май от страната на Евлоги Георгиев беше. Но пък не беше много скоро, началото на лятото примерно.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Sep 05, 2008 10:24 am

Има я на всеки втори антиквар :) Иначе аз се опитах да започна миналата седмица Dying Inside, ама силно ми досади на първата си страница и реших да я тествам друг път, когато съм в по-подходящо настроение.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Sep 05, 2008 11:29 am

Скоро с един приятел, луд фен на Силвърбърг, си говорихме колко странна е цялата работа с Dying Inside. Той го нарече „роман с отложено действие”, на мен тая дефиниция много ми хареса.
Изисква доста търпение. Докато четеш много често всичко ти е wtf, трябва да се поизмъчиш, да я приключиш, да мине време, да си помислиш и тогава да разбереш колко е лична и специална. Или пък да не разбереш :), защото допускам, че е възможно нашата позиция да е малко повече емоционална, отколкото обективна.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Sep 05, 2008 11:40 am

Не знам, мен ме грабна още от първите страници, а някъде по средата вече бях убеден, че е шедьовър. При всеки е индивидуално явно.

Постът на Jaime ми напомня, че и аз трябва да се разтърся за Тайнствата на стената, че я нямам.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Jan 07, 2009 8:05 pm

Препрочитам си Dying Inside в момента. И на второ четене е все така велика. Ето един кратък пример защо. Главният герой е нает от чернокож баскетболист колежанин да му напише курсовата работа на тема древногръцките трагедии за Електра:
Oh God. Oh shit. Shit shit shit. This is deadly. This is no fucking good at all. Could Yahya Lumumba have written any of this crap? Phony from Word One. Why should Yahya Lumumba give a shit about Greek tragedy? Why should I? What’s Hecuba to him or he to Hecuba, that he should weep for her? I’ll tear this up and start again. I’ll write it jivey, man. I’ll give it dat ole watermelon rhythm. God help me to think black. But I can’t. But I can’t. But I can’t. Christ, I’d like to throw up. I think I’m getting a fever. Wait. Maybe a joint would help some. Yeah. Let’s get high and try again. A lil ole stick of mootah. Get some soul into it, man. Smartass white Jew-bastard, get some soul into it, you hear? Okay, now. There was this cat Agamemnon, he was one big important fucker, you hear, he was The Man, but he got fucked all the same. His old lady Clytemnestra, she was makin’ it with this chickenshit muthafuck Aegisthus, and one day she say, Baby, let’s waste old Aggie, you and me, and then you gonna be king—gwine be king?—gonna—and we have a high ole time. Aggie, he off in the Nam runnin’ the show, but he come home for some R & R and before he know what happenin’ they stick him good, right, they really cut him, and that all for him. Now there this crazy cunt Electra, dig, she the daughter of ole Aggie, and she get real uptight when they use him up, so she say to her brother, his name Orestes, she say, listen, Orestes, I want you to get them two muthafucks, I want you to get them real good. Now, this cat Orestes he been out of town for a while, he don’t know the score, but—
Yeah, that’s it, man! You’re digging it! Now go on to explain about Euripides’ use of the deus ex machina and the cathartic virtues of Sophocles’ realistic dramatic technique. Sure. What a dumb schmuck you are, Selig. What a dumb schmuck.
Освен това да попитам и какво стана с плановете за издаване в България, за които се говори по-рано в темата. Има ли някакво развитие.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Fri Feb 06, 2009 8:54 pm

Наскоро прочетох "Тайнствата на Стената". Впечатления (плюс спойлъри, вероятно):

Стил: четох я в превод, та не мога да се изкажа много авторитетно - не мисля обаче, че е лош. Пещерата на Кавнала например е пример за майсторско описание... според мен.

Герои: има ги, ама дотам. Полър може и да се е развил от началото до края на книгата, но не го забелязах - искаше да се качи, качи се, дотам. Имаше няколко готини момента (с Хенди например, или когато се сдобри с Мурмут), обаче като цяло мнението ми е, че в тази книга на героите просто не е обърнато специално внимание. Героят-разказвач можеше да бъде сменен или дори убит по средата на книгата, без тя да загуби нищо.

Идеи (философски и други): тука вече книгата блести. Писана е с много въображение и те кара да се замислиш (е, мен ме накара), не разчита само на въздействия. Между другото, останах с много силното впечатление, че е написана само заради идеите: очевиден пътепис с послания в края. На моменти имах чувството, че я чета заради финала и за да видя какъв ще е следващият показал се изрод... и без друга причина. Не ме разбирайте погрешно, това ми хареса :)

Verdict: много, много добра. Ще се търси и друго от автора.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 26, 2009 2:27 pm

Прочетох Dying Inside. Не е изцяло моят тип книга и ми хареса по-малко от Книгата на черепите, но пак е много яка. Въобще Силвърбърг от тоя период е адски силен, не знам в другите как е...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
alvinator
Commoner
Posts: 27
Joined: Sat Feb 16, 2008 10:17 am
Contact:

Post by alvinator » Sat Apr 04, 2009 5:23 pm

JaimeLannister wrote:Май от всичко на Силвърбърг най- впечатляваща за мен си остава "Тайнствата на стената".
Всъщност някой да има идея тази книга дали мога да си я намеря някъде ?
Аз си я взех преди 2 седмици от спирката на Ректората, чисто нова, 4-5 лева. Имаше още поне пет бройки.

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sat Apr 04, 2009 6:05 pm

Като стана въпрос кое къде може да се намери, наскоро установих, че нямам в колекцията си "Денят на пришълците" (на български, изданието на БАРД). Някой да има идея откъде да си я намеря или да му се намира някоя ненужна бройка?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Apr 04, 2009 6:14 pm

В Оборотната книжарничка във Варна я има със сигурност :mrgreen: За тук не знам, а аз я нямам...
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests