Робърт Силвърбърг

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sat Apr 04, 2009 6:20 pm

Roland wrote:В Оборотната книжарничка във Варна я има със сигурност :mrgreen: За тук не знам, а аз я нямам...
А къде се намира тази Оборотна книжарничка, че аз не я знам нещо?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Apr 04, 2009 6:24 pm

Ънгх, не моа да ти кажа адрес. Градината на Общината си представи, после улицата, която се пада от дясната й страна по посока книжния пазар (на отсрещния тротоар малко по-натам имаше Годзила по едно време). По тая улица тръгваш по посока главната улица, така че градината да ти е зад гърба отляво. И ше видиш табелка на една ограда, влиза се през вратата на двора и си там, няма как да я пропуснеш...

...ебати обяснението... :oops:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sat Apr 04, 2009 6:28 pm

Roland wrote:Ънгх, не моа да ти кажа адрес. Градината на Общината си представи, после улицата, която се пада от дясната й страна по посока книжния пазар (на отсрещния тротоар малко по-натам имаше Годзила по едно време). По тая улица тръгваш по посока главната улица, така че градината да ти е зад гърба отляво. И ше видиш табелка на една ограда, влиза се през вратата на двора и си там, няма как да я пропуснеш...

...ебати обяснението... :oops:
Аха, благодаря, ориентирах се, другия месец ще я пробвам. Тая Годзила още си я има, между другото. :mrgreen:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Apr 04, 2009 6:41 pm

На "Шипка" с други думи, от лявата й страна. Пада се преди халите, дет сега са неква банка.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Mon Apr 13, 2009 10:49 pm

Мнението ми за Тайнствата на Стената полека-лека се промени - добра е, но чак "много, много добра", както съм писал, не е.

Dying Inside обаче, с която свърших вчера, е феноменална. Не можах да я разбера, както би я разбрал човек с литературно образование или поне повече прочетени книги (аз тия на Кафка примерно не съм чел, та целия смисъл на ония шест напечатани страници ми се загуби); хванах само най-основното, само емоцията, и пак останах бая разтърсен.

Един въпрос - как интерпретирате най-последния параграф? Аз си имам обяснение, ама нещо не съм доволен от него:
Spoiler: show
"Умирайки", тоест губейки силата си, той живя много интензивно и научи много - животът не е само силата на чувствата (а той изпитваше силни чувства и "умирайки"), животът е и учене и поемане на отговорност).
Да ви видя по-големите и по-учените какво мислите :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 13, 2009 11:31 pm

Spoiler: show
Аз мисля, че просто се примири, че ще живее сив живот без чувства, защото е твърде осакатен тепърва да стане човек.
And you can't dance with a devil on your back...

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Mon Apr 13, 2009 11:41 pm

Давам въпросния параграф:
Spoiler: show
Living, we fret. Dying, we live. I'll try to be remember that. I'll be of good cheer. Twing. Twang. Twong. Until I die again, hello, hello, hello, hello.
Spoiler: show
Проблемът ми с моето обяснение е, че в цялата книга той страдаше, а в спомените си - когато имаше силата - живееше. Не ми се връзва с цитата. За твоето... Хм. Първо, последните думи са поздрав, което за мен е символ на нов живот, ново начало - може наистина да е и символ просто на голяма промяна, но цялата последна глава ми е прекалено светла за тоя песимизъм. Не знам....

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 13, 2009 11:45 pm

Spoiler: show
Това е неговото примирение. Примирение не в смисъл на тихо страдание, а на истинско примирение. Тези звукоподражателни бяха използвани и по-рано, когато той описваше изчезването на способностите си, така че това не е положително. А поздравът накрая е към новия му празен живот. Просто той е изпразнен вече дори от способността да е отчаян, така си мисля.
And you can't dance with a devil on your back...

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Mon Apr 13, 2009 11:54 pm

Spoiler: show
Да, май ме убеди. Хм, да видим: първата част на цитата е, защото той занапред няма точно да "живее" - не и в смисъла, в който досега го е разбирал. Втората е, защото досега е умирал и се опитва да се убеди, че не е толкова зле. Ще се опитва да ги помни, за да си втълпява, че толкова зле все пак не е, и ще бъде of good cheer, понеже вече няма защо да е от bad - лошото мина, сега умрях и ще живея. Звукоподражателните са препратка към губенето на силата, да, и към тъгата, която беше изпитвал - може би символ на разпадналия му се живот (the lyre untuned или както там беше). Until I die again е... докато не се променя пак, смъртта е промяна, аз умрях и забравих да чувствам, а животът ми загуби цветовете - за да се върнат те, трябва пак да умра. "Здравейте"-то е "здравей" от новия Дейвид...
Бе още ще го мисля тоя параграф сигурно, аз за смъртта на Бръчков не съм мъчил толкова обяснения :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Apr 14, 2009 12:04 am

Още един converted. ;)
Spoiler: show
За мен параграфът показва, че Дейвид се опитва да се самоубеди, че загубата на силата му не е тотално лошо нещо и може и да има и положителна страна и че животът му и след това има шанс да не е абсолютно лишен от чувства и свързаност с други хора. Обаче това самонадъхване е неубедително и той много добре го осъзнава.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Tue Apr 14, 2009 11:11 pm

Моля за препоръки какво негово да чета сега :)

Предпочитат се неща, които ги има онлайн, пред такива, дето ги няма; предпочитат се разкази пред книги. Гледам The Book of Skulls сте хвалили, ама не е предпочитана по нито един критерий, та... shoot :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Apr 14, 2009 11:23 pm

Най-добрите му разкази и новели от тези, които съм чел са:
Passengers
Sundance
(този го има онлайн, но ако си спомням правилно, вече го го чел след моята препоръка)
Born with the Dead
Sailing to Byzantium
Enter a Soldier. Later: Enter Another


От романите препоръчвам Tower of Glass и Downward to the Earth.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Tue Apr 14, 2009 11:26 pm

Sundance вече съм чел, да; ще потърся другите в нета и библиотеките. Благодаря за светкавичния отговор! :)

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Apr 17, 2009 12:59 pm

Краят на Dying inside винаги ми се е струвал изключително правилен. Може би точно защото е многозначителен. Endings to be useful must be inconclusive, както казва Дилейни. Мен примерно, основно заради онзи последен разговор на Селиг със сестра му, винаги ме е карал се замислям сериозно дали всъщност
Spoiler: show
всичко свързано със силата не е просто измислица на героя. Той не е най-достоверният разказвач на света, все пак.
Тази, която Бард тъкмо пуснаха - "Лицето над водата", също е много добра. Въпреки че не е от онзи най-силен период между средата на шейсетте и средата на седемдесетте.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Fri Apr 17, 2009 3:25 pm

Spoiler: show
Да е измислица би означавало, че цялата книга е просто бълнуване на някакъв луд и/или нарцисист. Не мисля, че е така.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests