The Comics Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Jun 02, 2007 1:01 pm

Един приятел имаше първото ТПБ, определено ме изкефи, много отдавна съм я виждал та не помня детайли. На дарк хорс The Lone wolf and Cub манга ли е някой тук чел ли го е?

User avatar
Armagedon4o
Commoner
Posts: 40
Joined: Sat Jun 17, 2006 8:54 pm

Post by Armagedon4o » Sat Jun 02, 2007 5:25 pm

Dark Horse ,и те си имат доста съществен вклад ,най-малкото хелбоя е техен ,а той си е величина.
И яко точки ми спичелиха с един комикс за дарт моул :) просто един от най-добрия арт-тове ,които съм виждал досега където и да е :) 4 книжки моул коли сичко живо(разбирай сюжет няма :) ,ма каква красота) дори май половин година си карах с валпепери от комикса :)

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sat Jun 02, 2007 10:13 pm

Lost Girls аз го свалих през емулето.

От британската вълна в комиксите също препоръчвам Гарт Енис и неговият “Preacher” и Уорън Елис с “Transmetropolitan”. И двата комикса са over the top, с много черен хумор и насилие и задължителните социални послания, които явно са слабост на британците. Специално “Preacher” си заслужава времето за четене, най-малкото заради идиотските си герои (особено freakish семейството на Джес).

Lone Wolf and Cub го пробвах преди време, манга е бтв, но рисунъкът не ме изкефи – твърде ми е реалистичен, пък и историята не ми бе особено интересна. Blade of the Immortal обаче наистина си струва, а артът й е изключително добър – много деликатен и въздействащ. А и Самура умее и да пише. Изобщо японските комикси уважавам най-вече заради това, че повечето художници са и автори на историята. За хора, които тепърва свикват на стила на мангата, като че ли най-подхoдящи са (освен Blade of the Immortal) Battle Angel Alita, Angel Sanctuary, Hellsing, Nausicaa. Както каза Амелия, жанровете са толкова разнообразни, че няма начин да не си харесаш нещо, ако, разбира се, имаш желание да пробваш.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Jun 02, 2007 11:26 pm

Това за човека, който си прави САМ комикса (т.е. автор + pencils) е толкова хубаво, колкото и лошо. Макфарлейн е гениален художник, но посредствен автор например. Бих се искал да се изкажа за човека на Savage Dragon, но не съм го чел достатъчно. За мен правилната формула си остава да са две отделни лица. Друг пример за жесток арт с мнооого малоумна история (споун е спорадичн откъм добра история с повече прилив на кофти такава) е The Creech на Грег Капуло. Ако зависеше от мен Грег Капуло щеше да рисува и автор щеше да е Брайън Майкъл Бендис. :D

Гарт Енис определено ме впечатли (тези дни чак прочетох първия стори арк на Даркнеса - еми това е като си пази човек нещата да си има кеф за после) с диалога си и един особено култов лаф от подписа ми. Друг любим автор ми е Милър, който е мнооооого плитък като история, но невероятно го докарва на диалог + пънчлайнс. Тук може да се започне много дълъг диспут на тема дали сценарият на един комикс има за най-важни точки диалога и flavour-a на персонажите та да не почвам. Написах "диалог" 3 (вече 4) пъти за 4 реда, ГУЗНО МИ Е. ;)

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sun Jun 03, 2007 11:56 am

Сега ще се изкажа съвсем обобщено и не претендирам, че е абсолютно вярно. Винаги има изключения, но по принцип американските комикси са си илюстрована история – много текст, много диалог с много обяснения в него, които натоварват вниманието на четящия и затова 30те страници американски комикс на моменти ми изглеждат по-дълги от 150те страници на един том манга. Затова наистина в западния вариант на комикс трудно ще се намери добър пример за човек, които да е добър и двете. При всички случаи едва ли има художници, които да могат да се мерят с Геймън или Мур като писатели.

При японските комикси обаче е обратното – много повече арт, без експозиции, само диалог, а понякога и почти без него, като в Blame! например. Разчита се много повече на рисунката да носи информация за случващото се, отколкото на текста. Затова, предполагам, е по-лесно за японският художник да е и разказвач на историята, още повече че той трябва да нарисува пет пъти повече страници от американския си колега и има възможност да развие сюжета точно с илюстрации, а не с много текст в малкия брой панели на американския формат. Така че в мангата ме кефи, че има баланс между текст и илюстрация, нещата там са някак по-сглобени, а и за мен е по-изразителна като арт, най-малкото защото това е основният начин за автора да разказва.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Tue Jun 05, 2007 9:18 pm

Някой да знае сайт където мога да чета хубави изчерпателни ревюта на комикси и преди всичко на ТПБ-та (и какво се съдържа в тях). Сайтът на топ кау е аут от седмица, а на амазон го дават бая кратичко...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jun 07, 2007 11:05 am

Пуснаха го тоя сайт, хвърлих око на Магдалена ТПБ:)

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Thu Jun 07, 2007 1:49 pm

Сега видях, че в аксела са качили Nikopol на Enki Bilal: http://www.axelbg.net/details.php?id=8679. Страхотен пример за това какво се получава, когато човек сам пише, рисува и оцветява комикса си. Авторът е сърбин по произход, но живее във Франция и е едно от големите имена в бранша.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Thu Jun 07, 2007 3:41 pm

И то от много време; и по важни, оправдани и заслужени причини!!! Билал е велик и хич не му пречи това да пише и рисува сам комиксите си. Макар че има доста интересни сътрудничества!!
:cry:
thorn, като опитам линка който даваш, ми отваря станицата и ми пише ей туй:
Forbidden
You don't have permission to access /details.php on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


--------------------------------------------------------------------------------

Apache Server at www.axelbg.net Port 80
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Thu Jun 07, 2007 3:52 pm

Бая, не знам, на мен линкът ми работи. Възможно е от чужбина да не може да се влиза в този сървър.

Едит: Опа, Бая, сега видях, че си препоръчала Bilal вече :D. Много е добър човекът, истина си е.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Jun 07, 2007 4:25 pm

Е нема ка кда т иработи линка тва си е бг такер ;(

Имам имортела там комикса ма на френски :( нейде на аглийски некой да го има на файлчета?
:ninja:

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Thu Jun 07, 2007 4:29 pm

Xellos, комиксът в аксела е в английския си превод.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Thu Jun 07, 2007 4:36 pm

thorn, той е първиЯТ във всичките ми списъци!!! :wink: И много си го обичам от както ме зарази един приятел (също се занимава с комикси) преди доста години!!! 8-)

Ксел, хич нищо нямам, но публично се ангажирам да ти го търся на англé, ако ми го пратиш на франсé!!! :wink: Става ли???

:mrgreen:

Edit: Да им таковам онаковата на тея тъпи ограничения, и на тракерите, сървърите и пр.!!! :twisted:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jun 07, 2007 5:40 pm

Искам веднъж да напиша нещо в стил Драгън и да ми се размине:

Думите "френски" и "комикс" могат да съществуват в едно изречение само, ако то е "Френските не са комикси." :lol: :lol: :lol:

КОМЕРСЪТ ЗАВИНАГИ!!!!!!!!!!! (добре тва вече не е Даниел, тва съм аз :lol: )

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Jun 07, 2007 6:06 pm

Да френските действително не са комикси, а BD (някой франкофон да каже как се произнася на френски) и нямат много общо с пубертетските фантазии, възлизащи на 98% от американските. :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests