Жената - главен герой

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Wed Dec 21, 2011 12:20 pm

Zeiss_optik wrote:Гледал съм няколко серии, но не ме впечатли с нищо, че да издирвам сезоните, камо ли да вниквам. А и мисля, че Бъфи не е съвсем женски персонаж а събирателен образ на двата пола, по необходимост напъхан в женско тяло, за да гледат сериала и момиченца, и момченца.
Доста добре изграден женски образ има в сериал като "Шепот от отвъдното" например.

Апропо - за изключителните качества: Амелия, природата е определила на мъжа да ги добива, за да може да осъществи предназначението си на мъж в света: да създаде здраво поколение. Силата, бързината, интелектът, ума, знанията и т. н. са ни небходими за да можем да направим впечатление на жените от една страна, и за да можем да обезпечим това здраво поколение. И колкото по-изключителни са те - толкова по-големи са шансовете ни.
Природата не изисква такива качества. Може да необходими в цивилизацията, но придобитото не може да се мери с вроденото.
От вас природата иска само съобразителност и нищо друго - за да изберете правилния мъжкар. Щото докато за природата ние имаме право на грешки - вие нямате.
Може и да не ти харесва, Амелия, но жените винаги сте зависими: или от някой мъж, или от социалната система.
А мъжете не сте ли зависими!? Странно, та още с първата си глътка на тоя свят сте зависими най-много точно от жена, и не само с първата глътка, а някъде около 9 месеца преди това. За социалната система да не говорим, всички сме зависими от нея. Всъщност, всички сме зависими от всичко и всички около нас. Туй то - вечния спор за "мъжете са от Марс, а жените от Венера" е напълно излишен май ;)
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Veritas
Scholar
Posts: 128
Joined: Fri Dec 12, 2008 11:38 am

Post by Veritas » Wed Dec 21, 2011 2:35 pm

Амин.
Men are from Earth, women are from Earth. Deal with it.
все се сещам за разни неща и все не стигам до писане, щото тя темата отиде съвсем в джаза; като/ако се върне в нормалното си русло, може да ми се доще да пиша пак :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Dec 21, 2011 2:40 pm

Еми, както е формулирана, тая тема предполага да говорим за жената като главен герой, та...

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Wed Dec 21, 2011 6:30 pm

Еск wrote:Марфе, не съм съгласна за жените от "Колелото". Голяма част от тях са симпатични, въпреки че наистина са доста... кхъм, особени. И твърде приличащи си помежду си.
А иначе, Пратчет наистина май има най-много главни героини жени - Сюзън, Ангуа, вещиците. И прословутата Тифани, за която още не съм чела. Моя грешка. :lol: Но наистина, има някакъв сексизъм май. Във форума на издателство Егмонт България има една тема "Какво щеше да е, ако Хари Потър беше жена" и всичките дечица, както и за мое учудване и по-възрастните и уж интелигентни потребители се изредиха да обясняват как нямало да се справи с никое от изпитаниятаи т.н. Скоро се пръкна и тема "Какво щеше да е, ако Водемор беше жена". Въобще, струи мозък...
Но наистина, защо фентъзито е все през очите на мъже. Има много готини женски персонажи, но обикновено видени през мъжки очи. Има изключения, но са по-скоро изключения. Иначе, на мен не ми пречи особено, но сега докато чета темата се замислям, че наистина са много малко. Има пишещи хора в този форум, захващайте се да върнете равновесието. :twisted: :P
Юнг е въвел едни понятия за анима и анимус, които са подобни на ян и ин при китайците. Може би при всеки автор-мъж, при който е по-добре развита анимата е възможно да се появи интересна и правдоподобна героиня, като същото се отнася и за варианта - автор-жена с добре развит анимус и главен герои-мъж. Не съм много сигурна обаче, дали това е въпрос на интелект и талант или на развит анимус или анима. Може би е някакъв микс от фактори, които се натрупват някъде, в някой и така се раждат любимите ни романи и герои. А относно равновесието - исторически погледнато мъжете са по-големите приключенци, ако мога така да се изразя. Те са ходили на лов, на война, на околосветски пътешествия, морски плавания и т.н. Харесва ли ни или не, така си е. Съответно колкото и добре да е развита у един мъж анимата, той би почерпил най-интересните приключения от анимуса (т.е. опирайки се пак на Юнг от колективното подсъзнавано и характерния резервоар от мъжки преживявания). Същото се отнася и за писателките, които често пишат от името на главен герои-мъж. Когато става въпрос за фентъзи, приключението е изключително важно. Затова писателите (мъже или жени) подсъзнателно черпят идеите си от анимуса, където е колективната мъжка памет и съответно героите им в по-голям процент от случаите са мъже. Така си ги обяснявам аз нещата. Темата наистина е интересна :)
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Dec 21, 2011 11:07 pm

Bernar wrote:А мъжете не сте ли зависими!? Странно, та още с първата си глътка на тоя свят сте зависими най-много точно от жена, и не само с първата глътка, а някъде около 9 месеца преди това.
:)
Писал съм го малко по-горе, сигурно просто не си го забелязала.

Всъщност, Ролан – сега като се позамисля над образа на Сибила Уейн, това е персонаж не просто на жена, а на много млада и неопитна жена. Ярък, въздействащ, емоционален – но Уайлд явно много добре е познавал жени във всички възрасти – врътката е, че Сибила не прави разлика между мечта и илюзия. След първите ошамаросвания от живота, жените обиновено запазват мечтите, но задължително късат с илюзиите. Такава жена обаче в никакъв случай не би подходила толкова безрезервно към Дориан Грей. Както и към когото и да било. Уайлд я е хванал преди този момент – щото първият и единствен шамар за нея ще бъде Дориан Грей. Ако героинята има някакъв жизнен опит – в най- лошия случай ударът няма да е толкова жесток, а в най-добрия – изобщо не би го допуснала. Да не говорим, че ако беше някоя обиграна стара коза – тя самата би го цапнала. Само че така няма да се получи търсения конфликт и действието щеше зацикли в стил „Дързост и красота”. А така изграденият образ поддържа една от основните сюжетни линии и е страна в един от главните конфликти в книгата. Затова е и един от най-важните – но има стойност само изграден по точно този начин. Не знам дали Оскар Уайлд е имал пред себе си реален прототип, но ако е нямал – това е само голям плюс за автора. Впрочем, доколкото четох някакви публикации наскоро – не е съвсем сигурно дали е бил гей (но ако ще нищим това – най-добре да е в друга тема, че съвсем ще се оплетем в офтопици).
Та за „Шепот от отвъдното” – Клейморе, сериалът е боклук от гледна точка на замисъл, сюжет и внушения. Но героинята е много добре развит женски образ – на млада, но добила жизнен опит жена: в нея има доста ярко изразено майчинско чувство – помага на разните там души (но самата тя няма деца! щото ако имаше, щеше да се грижи за тях, а не за духовете – и сериалът щеше да остане без сюжет).
Слаба е, изнежена и винаги ходи с разпуснати коси. Цялата й фигура, глас, движения и т. н. излъчват беззащитност. Омъжена е, но както доста жени – дори и тогава се оглежда за по-добра възможност – имаше там някакъв с научна степен, с когото флиртуваше до степен мъжът й да почне да се съмнява. Но е с мъжа си. Щото мъжът й е пич, силен, готин, работяга, пожарникар (може и да греша за точната професия – но помня, че професията му беше много мъжка и почти изключваше жени). Героинята е доста самостоятелна – но не е придобила тази самостоятелност със собствена воля и не и се налага да я отстоява пред мъжа си, а просто той няма толкова време за нея.
Не ти харесва. На мен също. Уверявам те, че би ти харесало още по-малко, ако не дай си Боже, някоя такава лигла ти влезе в живота. Щото точно такива ги има – и хич не са малко. И образът е много правдив.
А за пример на харесващи ми женски образи от съвременен роман, писан от жена, мога да дам ето тази книга. Пет централни женски образа (две млади момичета, едното бива убито - то е главната героиня, малко момиченце, което расте, майка и баба) всичките убийствено реални. Не знам защо романът още го няма у нас - руснаците го издадоха и забравиха още преди 5 години.
Hemos pasado!

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Thu Dec 22, 2011 6:54 am

Така си е, не го бях видяла. :) Но ти си го написал като нещо незначително и незаслужаващо внимание - един вид: ми няколко годинки от немай къде се налага да съм зависим, ама после се нареждат нещата :) Работата е там, че в момента явно си на възраст, в която човек е в разцвета на силите си. Но живота за съжаление не е само това - неизбежно идва и времето, когато не се знае от колко и какви хора ще зависим. Но както и да е. Пиша това не за да спамя темата, а защото ти все пак си писател, както разбрах от по-горните постинги и някак си не ми допада идеята, точно ти да си краен в оценките и арогантен в позицията си на мъж. Защото как тогава ще градиш различни характери на хартия? Твоя работа естествено, но след тези ти разсъждения на мен лично не ми се четат твои неща, защото не мисля, че ще ми предложиш мъдрост. За други може да си ценен като преживяване, не знам.
"Шепот от отвъдното" е един нелош сериал. Героинята, доколкото помня притежаваше антикварен магазин, т.е. не беше зависима от мъж. А какво искаш да кажеш с това, че не се налага да отстоява самостоятелност пред мъжа си, защото той няма време - нещо не ми стана ясно!? А относно това, че се оглеждала за нещо по-добро - ми не е задължително, може да се е оглеждала за секс, това така и не се изясни напълно. Не мога да си обясня защо мъжете все залагат на това, че жената иска дълга връзка. Всъщност мъжа иска жената да е само негова и затова през вековете е вменил верността на жената като женско качество. И много, страшно много жени живеят с тази невроза, а някои дори съсипват живота си, но това е друга тема...Също така героинята в последствие забременя и роди. Вярно, че поредицата е доста повърхностна и напудрена, но все пак задава някои интересни въпроси. Всъщност не си обяснявам и защо я наричаш лигла? Ако на мен ми се случват нещата, с които се сблъсква тя със сигурност бих откачила. А ти толкова ли си сигурен в себе си? Или ще извадиш меча и ще съсечеш един след друг духовете на мъртъвци, дръзнали да те безпокоят?! Като истински мъж-герои ;)
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Dec 22, 2011 9:21 am

Не й се налага да отстоява независимостта си пред мъжа си по същата причина, която си написала - ние, мъжете искаме жената само за себе си. Мдамм, егоисти сме си в това отношение - и то в много по-висока степен от жените. Ако съпругът й работеше нещо, което да не му ангажира времето толкова плътно - има вероятен конфликт. Но не заради магазина, а заради ходенето насам-натам в извънработно време.
Не съм стигнал до серията със забременяването. :oops:
Гледал съм доста серии, но то е било от солидарност към жена ми - самият сериал не ме грабва и не съм го следил.
Не градя женски характери на хартия... Един-единствен път опитах. Творбата беше сравнително успешна, но за изградения характер още и още не съм сигурен... :oops: В по-успешна творба имам фонов женски персонаж, но той е силно схематизиран и като като такъв - по моя преценка е бош лаф работа. Навсякъде другаде женските ми образи са загатнати, скицирани или намекнати. :oops:
За мъжа жената винаги е загадка. Със сигурност си чувала този виц. :)
Last edited by Zeiss_optik on Thu Dec 22, 2011 10:28 am, edited 1 time in total.
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Dec 22, 2011 9:27 am

Хахахаха, вицът е добър обаче:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Dec 22, 2011 9:21 pm

Да му се не знае, няколко дни без интернет какво правят с човека...

Така де... Искам да се включа в мелето, ама...

Уфф...

Добре де...

Zeiss_optik, само ми се ще да кажа нещо, което и преди съм писал в този форум по друг повод.
Покрай няколкото години занимания с айкидо се запознах с доста жени и момичета, които могат да ме нагънат като салфетка, при това без никакво усилие. Последната година и нещо ми преподаваше една от най-известните инструкторки по това бойно изкуство в България. Преди това инструктор ми беше мъж, също доста известен. И двамата ме използваха доволно често, за да демонстрират новите техники върху мен. Е, човече, вервай ми, жената правеше много по-болезнени ключове и по-силни хвърляния. Ако я видиш на улицата, изобщо няма да я заподозреш какво преподава, бтв.
В залата по айкидо - а и, струва ми се, в бойните изкуства като цяло, извън състезанията - мъжете и жените бяха практически равни откъм физическа сила и издръжливост, а и жените бяха доста по-агресивни и по-опасни, при това без да ги избива на феминизъм в никаква форма, нито да се правят на мъже.
Така де...

Иначе, понеже темата е за жената главен герой...
Скоро гледах първите три филма за Индиана Джоунс. Те си имат жени главни герои. В първия имаме мацка, която надпива всички мъже и прави всичко възможно да се измъкне сама от кашата, но пък не отхвърля помощта на Инди, когато й е необходима. Във втория имаме ревла, която пищи и крещи от ужас практически непрекъснато и винаги има нужда някой да я измъква от неприятностите. В третия главната героиня прави всичко възможно, за да постигне целта си, и не й пука за никого и нищо.
Достатъчно добре развити, че да работят в рамките на филмите си, и достатъчно жени... Деанам...
Не знам защо точно го написах това, но просто да си кажа... И без това темата отиде по дяволите...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Dec 22, 2011 9:38 pm

tigermaster wrote:Е, човече, вервай ми, жената правеше много по-болезнени ключове и по-силни хвърляния. Ако я видиш на улицата, изобщо няма да я заподозреш какво преподава, бтв.
В залата по айкидо - а и, струва ми се, в бойните изкуства като цяло, извън състезанията - мъжете и жените бяха практически равни откъм физическа сила и издръжливост, а и жените бяха доста по-агресивни и по-опасни.
Сигурен съм, че е тъкмо така - особено след няколкото години джудо! Виждал съм такива жени. :)
tigermaster wrote: Скоро гледах първите три филма за Индиана Джоунс. Те си имат жени главни герои. В първия имаме мацка, която надпива всички мъже и прави всичко възможно да се измъкне сама от кашата, но пък не отхвърля помощта на Инди, когато й е необходима. Във втория имаме ревла, която пищи и крещи от ужас практически непрекъснато и винаги има нужда някой да я измъква от неприятностите. В третия главната героиня прави всичко възможно, за да постигне целта си, и не й пука за никого и нищо.
Е, сега е трудната част - заради която заби темата: общото между трите мадами от Индиана Джоунс и онези, които се занимават с айкидо или джудо. :oops:
Hemos pasado!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Dec 22, 2011 9:57 pm

Zeiss_optik wrote: Е, сега е трудната част - заради която заби темата: общото между трите мадами от Индиана Джоунс и онези, които се занимават с айкидо или джудо. :oops:
Абе то първо общото между трите мадами от Индиана Джоунс да се каже, `щото...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Dec 22, 2011 11:48 pm

Бе не, че нещо, но тия трите не са главни героини. В тоя филм има само един главен герой.
And you can't dance with a devil on your back...

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Fri Dec 23, 2011 9:49 am

:D мммда и общото между трите е Индиана Джоунс. Да им завиди човек направо :oops: :wink:
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 23, 2011 10:38 am

Във втория имаме ревла, която пищи и крещи от ужас практически непрекъснато и винаги има нужда някой да я измъква от неприятностите.
На мен ми хареса момента, в който и дойде до гуша и хвърли някаква змия ядосано, защото я мислеше за хобота на досадния слон.
Е, сега е трудната част - заради която заби темата: общото между трите мадами от Индиана Джоунс и онези, които се занимават с айкидо или джудо.
Е, защо трябва да имат общо? Бтв, според мен третата си беше точно някаква бойна, макар че не се занимаваше конкретно с джудо.
Иначе може и да не са главни, но поне са централни персонажи.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 23, 2011 12:30 pm

Защо говорим за второстепенни героини в приключенски филм в тема за главни героини в литературен подфорум?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests