Жената - главен герой

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Tue Dec 27, 2011 11:26 pm

kalendarut_ska4a wrote: Това най-вече. Затова е безсмислено да се спори с Цайса. Той е епитом на БЪЛГАРСКИТЕ предразсъдъци тип "жено, мажи баницата с повиче масло, че ми се муфти, но остави малко и за под краката, че на мен не ми дреме дали те дере"
Дано не те разочаровам, но нямам такова отношение към жените, каквото ти се иска. :lol:
Но това, че между мъжа и жената има природни различия, които е невъзможно да бъдат заличени с каквото и да било възпитание, убеждения, професия и т. н. и които никога не могат да ги направят взаимозаменяеми във всичко - изобщо не са предразсъдъци. Камо ли български.
Hemos pasado!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Dec 27, 2011 11:41 pm

Между другото не намирате ли, че автодемистификацията на жените е безкрайна скука :lol:

баси, аз ако бях от пола, на който по литературна конвенция е дадено да е мистичен, неразбираем, тъмен, магнетичен, интуитивен, неразривно свързан със Земята и плодородието, свръхестествено ефирен и т.н., едва ли щях да се стремя ТОЛКОВА активно да раздувам, че не бе, няма такива неща, същия земен идиот съм си като вас мъжете :mrgreen:
This is it. Ground zero.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Tue Dec 27, 2011 11:52 pm

И как жените са мистични, неразбираеми, тъмни, дъра-бъра? :O Не, наистина, то бива бива сексизъм, ама това е дори без покритие. Някъв си чичко преди еди колко си милениума не успял да задържи момата на живота си, защото не е успял да блесне с особена интелигентност или приятни черти от характера и рекъл "Бре, жените са много мистични и тъмни..." Но тъй като по това време жените почти не са писали, са били лишени от възможността да пропеят и те "Бре, колко са мистични мъжете" демонизираната и неразбрана жена става световно заклеймен образ. :roll:

Жената-домакиня е 1 от страшно много примери и типичен за България, демек всеки го знае и не е нужно да се пояснява - ерго що.
Last edited by kalendarа_ska4a on Tue Dec 27, 2011 11:55 pm, edited 5 times in total.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Tue Dec 27, 2011 11:53 pm

Moridin wrote:Между другото не намирате ли, че автодемистификацията на жените е безкрайна скука :lol:
Ами ако това е просто част от мистификацията?Image

kalendarut_ska4a wrote: Някъв си чичко преди еди колко си милениума не успял да задържи момата на живота си, защото не е успял да блесне с особена интелигентност или приятни черти от характера и рекъл "Бре, жените са много мистични и тъмни..."
Дано пак не те разочаровам, но за тези не знам колко си милениума нито мъжете, нито жените са се изменили кой знае колко в психологически план. И тогава, и сега за мъжа синоним на "успех" е преди всичко "победа", но за жената - преди всичко "сигурност". И това е само началото.
Hemos pasado!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Dec 28, 2011 12:24 am

Zeiss_optik wrote:
Moridin wrote:Между другото не намирате ли, че автодемистификацията на жените е безкрайна скука :lol:
Ами ако това е просто част от мистификацията?Image
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 28, 2011 12:29 am

С Жоро съм. Точно това е, че стереотипите идват от биологичния ни пол. Факт, че това е било релевантно преди 10 000 години, но ако някой си мисли, че за 9 940 години някои неща не са се отпечатали в кода ни МИНИМУМ на психологическо ниво, ако не и на физическо (не съм по биологията, знаете), то този някой просто е тъп.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Dec 28, 2011 12:51 am

Айде да не намесваме генетиката тука плз. Става дума за социални тенденции най-вече, а те се променят със скоростта на светлината сравнено с разните физиологични екстри. Имаме не един пример за тая история пред себе си. Точно женската еманципация ни се случва в момента на всичките. Изживяваме я в реално време. Нужно ли е да поставяме под съмнение неща, което ще ни избодат очите? Очевидно е, че в модерното общество тая стереотипизация отива все повече в гъзъ. Кво значение има на кво се базира, след като е почнала да се заличава вече?

И Жоро, няма лошо да ни мистифицираха в книгите и т.н. Ама те не ни. Вместо това ни правят плоски и гумени кат подметки и основното, с което сме заети е да си дърпаме плитките и полите. Примерно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Dec 28, 2011 1:02 am

Чакай малко - какво очакваш да дърпат освен плитки жени в среднововен феодален строй със съответното си социално положение там.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Dec 28, 2011 1:53 am

RRSunknown wrote:Чакай малко - какво очакваш да дърпат освен плитки жени в среднововен феодален строй със съответното си социално положение там.
Нали за WOT си говорим все пак, там е най-прословутата плиткодърпаща героиня. Там нещата по отношение положението на жените в обществото са коренно рзлични в сравнение със средновековен феодален строй, просто няма място за сравнение.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 28, 2011 2:06 am

Амелио, ноу офенз, нали, ма 90% от жените НЕ живеят във високо интелектуално общество с модерни схващания. Цели големи маси човечество все така си третират жената като преди 100 години, и това включително в привилигирования милиард.

Да не говорим, че литературата често не третира съвремието, както беше изтъкнато.

Една от най-яките жени главни герои, които съм чел последно време, е Езменет в поредицата на Бакър. В свят, където жената е вещ.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Dec 28, 2011 2:40 am

(а) биологията им води до такова (вече дадох пример с физическата сила и влиянието й върху характера на човек)
(б) не съществуват мъже и жени, поставени в еднакви условия
а) А аз отговорих с това, че физическата сила вече няма такова влияние върху хода на живота, че да обуславя колосални разлики.
б)Да, няма и двама човека поставени в напълно еднакви условия, това не значи, че няма двама с еднакви черти. А сигурен ли си, че няма мъже и жени поставени в достатъчно подобни условия? Или че всички се поставят в еднакво различни условия?
Стереотипите ни са набите в главите ЗАРАДИ биологичния ни пол. Защо е толкова трудно да се схване този ВЪЗпрост концепт?
Защото, Жоро, сигурно когато тези стереотипи са били измисляни е било много важно една жена да не прави кариера в друго освен домакинството, за да може 1) Да роди 6-14 деца, 2) Да докарва суровото месо във вид годен за консумиране за тези деца и мъжа й, щото ако не е тя, няма кой, а от недоготвеното месо се хващат разни много лоши неща, 3)Да ги къта тези деца, че дано 1-5 от тях оцелеят до зряла възраст и 4) ТА ДА ВЗЕМЕ ДА ОЦЕЛЕЕ ЧОВЕШКИЯТ РОД, ВСЕ ПАК!.
(По същия начин се е износила и идеята с жените, които могат да излизат навън само в присъствие на мъжки роднина от семейството, тъй като поради свойствения на биологичния си пол слабост/тъпота на минутата ще бъдат или изнасилени, или прелъстени, макар вероятно тя да е била адекватна в определен момент. )
Сега това не е особено препоръчително. Та по тази причина няма нужда да се съобразяваме с толкова неща заради биологичния си пол. Какво толкова трудно има да се схване в концепцията (не концепта), че времената се променят и с тях се променя и обществото? Поне в някои географски области?

Що се отнася до автодемистификацията - е, може би нямаше да имаме това желание, ако имаше концепции различни от това, че сме биологично нискоинтелигентни/клюкарки/фльорци. :):):) Мерси, дето се вика.:mrgreen:
Всъщност животът Е един голям дейтинг сайт и на красивата жена ще са й достъпни много повече опции НАВСЯКЪДЕ и ВИНАГИ, стига да не е малоумна. Дори ако е малоумна, пак има огромна преднина пред малоумните си, но грозни съратнички по интелект. Наивно е да се отрича това...
Абе, не е...
Умната жена също ще има повече опции навсякъде и винаги. Въобще жената, имаща рандъм приложимо качество при равни други условия ще има повече опции.
Макар че всъщност особено красотата и затваря врати, както и отваря. Красивата жена ще има повече съпернички, повече вкиснати от нея мъже и ако е малко по-наивна ще бъде използвана много по-агресивно.

Факт, че това е било релевантно преди 10 000 години, но ако някой си мисли, че за 9 940 години някои неща не са се отпечатали в кода ни МИНИМУМ на психологическо ниво, ако не и на физическо (не съм по биологията, знаете), то този някой просто е тъп.
Вероятно доста от светилата на биологията ще излязат тъпи. Това с кода е малко като с биоенергията и Дядо Коледа - всички знаят горе-долу за какво става дума, но като се опре до конкретиката, изведнъж опираме в задънена улица. Част от тези години (повече от 10 000) са били матриархат. Част от тези години социумът е бил много условен. Не е ясно какво би трябвало да се е отпечатало през тях, дори да предположим, че съществува такъв процес.

Но да, и аз не твърдя, че няма статистически значими разлики между мъжете и жените. Но твърдя, че
1) Фактът, че са следствие на социални причини има значение именно, защото те могат да отсъстват и при по-късните поколения отсъстват все повече.
2) Тези разлики не са чак толкова планетарно огромни и разбирането на другия пол е ужасно трудно, само ако двата пола не си общуват. В тоя смисъл вероятно е почти невъзможно за един класически саудитец да опише дори нещо близко до приличен женски образ. За един западен писател е доста по-лесно, друг е въпросът, че е нормално все пак да предпочита мъжки образи.

Бтв, хайде като ще го караме на джендър разграничения - възможно ли е за един хетеро писател да опише добре хомосексуален главен герой и обратното?
Last edited by Morwen on Wed Dec 28, 2011 9:31 am, edited 2 times in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 28, 2011 3:24 am

Абе, е.
And you can't dance with a devil on your back...

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Wed Dec 28, 2011 5:45 am

Ама разбира се, че разлика има, то в това е красотата на живота :D В каквито и социални условия да сме поставени наравно с мъжете разлика пак ще има. Обаче, разлика има и между двама мъже поставени в еднакви социални условия. Ся, да не ми кажете, че има статистически достоверни прилики между двамата мъже, щото си е така, ама то ще има и статистически прилики между мъж и жена в еднакви условия. Та не знам дали картинката се схваща. Разлики има много, обаче е достатъчна приликата, че сме от един и същи биологичен вид за да няма загадки. Щото загадките идват точно от различните соц. условия. Ми че то един абориген от Африка 100% ще ти е по-голяма загадка от мен, нищо че е мъж като теб. Или един японец да речем. Ми то един циганин да хванеш от "Факултета", пак ще ти е загадка. Виж, мюсюлманите ще са ви по-близки до соца (туй на майтап, ама и не съвсем)
:wink: :) И понеже става въпрос за литература, а даже и затова, че нямало добри мъжки герои описани от жени...еми, не съм съгласна. И първото, което ми хрумна, щото не съм чела толкова много фентъзи е "Гордост и предразсъдъци". Уникално пресъздадени характери, както на мъже, така и на жени. Както и на сблъсъка между различни социуми.
Та аз не съм за уеднаквяване на половете и намирам, че точно разликите създават това уникално преживяване - общуването с другия пол. Създаването на общо поколение, дори ако щеш подкрепата, която намирам в мъжа си. Но не съм съгласна той, примерно, да омаловажава моята подкрепа към него, защото съм жена и тя не е точно като неговата подкрепа. Не знам дали става ясно. Всеки един от половете допринася за благото, ако може така да се изразя на другия пол и за продължаването на човешкия род. Затова удари в гърдите тип "Аз съм мъж и съм пътя и истината и живота ти", а ти само знаеш да клюкарстваш, меко казано говорят за ограничен мироглед.
Да казваш, че човек, какъвто си и ти е загадка е по-лесно. Така оправдаваш нежеланието си да възприемеш другия заедно с недостатъците му, особеностите му, характера и вероятността да не отговори на очакванията ти и да те нарани. Иска ми се да наблегна на това последното, защото стана въпрос и за срещи и раздели, най-общо за "цветята и пчеличките". Ако възприемеш изцяло другия ще си наясно, че съществува реална възможност той да те нарани, избирайки собствен път, различен от твоя или различен от приетите норми на които разчиташ за "приемливо женско поведение". И независимо от това ще рискуваш и ще го обичаш и приемаш. И ако не отговори на очакванията ти няма да си заравяш главата в пясъка и да търсиш загадки за да ти стане по-леко. Щото човек все търси загадки там, където е слаб да проумее истината - не е толкова далеч времето, когато сме мислили, че боговете се бият, когато има буря или че земята е плоска. Аз затова се издразних, че жената била "загадка". Щото загадките повличат след себе си неща като - фанатизъм, късогледство, страх, неприемане. Странно ми се види на днешно време и в обществото, в което живеем млади и образовани хора да "горят вещици на кладата" или казано по друг начин да заклеймяват като мистика, това което не разбират, вместо да се опитат да го проумеят. Още повече, че става въпрос за хора по дяволите, не за нанотехнологии.
Last edited by Bernar on Wed Dec 28, 2011 5:54 am, edited 1 time in total.
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Dec 28, 2011 5:48 am

Roland wrote:Амелио, ноу офенз, нали, ма 90% от жените НЕ живеят във високо интелектуално общество с модерни схващания. Цели големи маси човечество все така си третират жената като преди 100 години, и това включително в привилигирования милиард.

Да не говорим, че литературата често не третира съвремието, както беше изтъкнато.

Една от най-яките жени главни герои, които съм чел последно време, е Езменет в поредицата на Бакър. В свят, където жената е вещ.
Чудесно. Аз не държа жените в книгите да правят кариера и да са достатъчно физически силни, че да сложат някой мускулест мъжки персонаж на коляното си и да го пляскат по дупето като малко дете. Искам просто да са добре направени. За тая цел мъжът-писател трябва да е седнал и да е помислил най-напред за общочовешките неща в женския си образ, а после и за половоопределените. А не да се е хванал да си пише жените с нагласата "мистериозен пол е тва и не го разбирам, затва дай да взема да наплякам вицовите клишета тука на едно място - народна мъдрост е тва, със сигурност няма как да сбъркам с нея". И крайният резултат да е чалга-бамбинка с лоботомия.

Морви - много добре обобщено. След това нямам кво повече да добавя.

Роланд, радвам се че си разгадал съкровените тайни на живота. Аз уви не съм толкова наясно с тях. :cry:
Last edited by Amelia on Wed Dec 28, 2011 10:42 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Wed Dec 28, 2011 6:27 am

Roland wrote:Всъщност животът Е един голям дейтинг сайт и на красивата жена ще са й достъпни много повече опции НАВСЯКЪДЕ и ВИНАГИ, стига да не е малоумна. Дори ако е малоумна, пак има огромна преднина пред малоумните си, но грозни съратнички по интелект. Наивно е да се отрича това...
Знаеш ли, това важи със същата сила и за мъжете. Сега ще ми кажеш да, ама не, за вас жените е важна сигурността, която може да даде един мъж, а не красотата. Обаче познавам страшно много мъже, които съвсем не са се оженили и направили деца на най-красивите момичета, с които са излизали. Ожениха се за жената, която по някакъв начин ги е накарала да се почувстват сигурни в нея. Сигурни, че не е кухарка, че ги обича, че на нея може да се разчита, че няма да ги изостави за първия срещнат. Да ти звучи познато :wink: На същия принцип избират и жените. Искат сигурност. Финансовият фактор при тях е по-силен, просто защото създавайки и отглеждайки деца самите те губят възможност да осигуряват блага. На красивите хора съвсем не им е толкова лесно, колкото се опитваш да го представиш. Те пораждат прекалено много противоречиви чувства у околните. Виж, ако става въпрос за секс, познай аз като жена с кой бих си легнала - с богат, умен и грозен или с беден готин тип. Ми то е само секс, няма да ходим по конференции, че да ми трябва да е умен. Или да раждам деца от него!? Та така...
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests