Жената - главен герой

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Wed Dec 28, 2011 6:52 am

Zeiss_optik wrote:
Moridin wrote:Между другото не намирате ли, че автодемистификацията на жените е безкрайна скука :lol:
Ами ако това е просто част от мистификацията?Image

kalendarut_ska4a wrote: Някъв си чичко преди еди колко си милениума не успял да задържи момата на живота си, защото не е успял да блесне с особена интелигентност или приятни черти от характера и рекъл "Бре, жените са много мистични и тъмни..."
Дано пак не те разочаровам, но за тези не знам колко си милениума нито мъжете, нито жените са се изменили кой знае колко в психологически план. И тогава, и сега за мъжа синоним на "успех" е преди всичко "победа", но за жената - преди всичко "сигурност". И това е само началото.
Я сега да видим победата какво повлича след себе си като резултат- сигурност. И това си е точно като за начало. От началото на дните, когато победата ви е давала гаранция, че със сигурност ще оцелеете. Щото ако не победите - нъц! Еврика! Ама направо си се поизпотих с тая мистика и загадъчност на нашия пол, дет се бил борел за сигурност.
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Dec 28, 2011 10:35 am

на който по литературна конвенция е дадено да е мистичен, неразбираем, тъмен, магнетичен, интуитивен, неразривно свързан със Земята и плодородието, свръхестествено ефирен и т.н.
Жоре, тая литературна конвенция е малко от типа на тая с покварените от Ктхулу чернокожи/ориенталци в Лъвкрафт :mrgreen:

Амелио, ноу офенз, нали, ма 90% от жените НЕ живеят във високо интелектуално общество с модерни схващания. Цели големи маси човечество все така си третират жената като преди 100 години, и това включително в привилигирования милиард.
Това е факт, но literature is supposed to be on the cutting edge of morality/social reality все пак. *Литература*, в която жената по подразбиране е вещ, и която не проблематизира тоя факт, е просто банална литература.
За тая цел мъжът-писател трябва да е седнал и да е помислил най-напред за общочовешките неща в женския си образ, а после и за половоопределените.
Мноу добре казано.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 28, 2011 2:17 pm

Бакър банален ли е?
And you can't dance with a devil on your back...

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Wed Dec 28, 2011 3:02 pm

Шшшт, стига сте спойлили с Бакър. Във всеки случай жена използвана като вещ много ми харесва :D Начи, хиперболизането на определен стереотип (оф, омръзна ми все тая дума ди използвам, накъде забих) според мен автоматично го дисмисва като нещо сериозно и не би трябвало някой да се засяга - целта е да се посмеем... Не е ли така?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Dec 28, 2011 7:16 pm

Бакър определено проблематизира (= разработва, а не на "превръща в проблем") положението на жените в оня строй.

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Tue Jan 03, 2012 12:23 pm

Прочетох "Дневен патрул" на Лукяненко и доста си харесах вещицата Алиса. Намирам я за напълно "достоверна вещица" :)
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Wed Jan 04, 2012 10:07 pm

Жената от 5 хиляди или пък 8 - незнам, години е в подчинена позиция в обшеството, как може да има главен герой жена.
Незнам дали съм го писал - но главените герои -жени са с мъжки характеристики.

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Thu Jan 05, 2012 6:43 am

coldie wrote:Жената от 5 хиляди или пък 8 - незнам, години е в подчинена позиция в обшеството, как може да има главен герой жена.
Незнам дали съм го писал - но главените герои -жени са с мъжки характеристики.
:lol: :lol: :lol: :lol: Развесели ме. Ти май сутрин, вместо кафе си блъскаш няколко пъти главата в стената за да се разсъниш.
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Ro#|#
Adept
Posts: 213
Joined: Mon Feb 21, 2005 1:53 pm
Location: Where Angels Dwell

Post by Ro#|# » Fri Jan 06, 2012 11:06 am

Много ми харесва позицията по въпроса, описана в ДнД - на мъжете и жените се дават равни възможности за всичко. Съгласен съм с някои от горните постове, в които се казва, че основната разлика е във физическото превъзходство на мъжете.

И ако все пак (в литературата и в живота) говорим за светове, доминирани от мъже, то жениете са успели да заемат своето място - до мъжете - и да контролират нещата (нежно дърпайки конците накъдето си искат).

Тери Гудкайнд, примерно, изобщо не вярва в слабостите на жените. За това да си мъж в неговия свят би било доста скучно. Нито можеш да си морещица, нито изповедник. Нито дори сестра на мрака или светлината.

Dreamwalker
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Mon Jun 18, 2012 6:37 pm

Post by Dreamwalker » Mon Jun 18, 2012 11:43 pm

Мъжът и жената се допълват взаимно. Всеки си има собствените предимства и недостатъци. Няма идеални хора. Между другото, ще се учудите да разберете колко от тези "третирани като вещ жени в ислямския свят" са доволни от положението си. Религията и манталитетът на Запада не може да схване нещо такова. Безсмисленият феминизъм ме дразни в повечето случаи, да не говорим, че жените така се излагат в моите очи. Не мога да разбера жените, които си губят времето да докажат, че са по-добри от мъжете. :lol: Какъв смисъл има?

Иначе по темата... Сещам се за трилогията на Джан Сийгъл "Децата на Просперо". Главната героиня Ферн Капъл не се прави на мъж, а напротив. От малка се грижи за баща си и брат си, тъй като след смъртта на майка и тя е жената в семейството.
Друга поредица с момиче главен герой е тази за Тара Дънкан. Пада си малко като женски вариант на Хари Потър, но бива. Забавно и увлекателно написано. Не искам да говоря за ужасния дизайн на кориците на българските издания. Във фентъзи епоса "Песен за огън и лед" има доста женски персонажи, повечето от тях ограничавани от предразсъдъците на средновековното общество, но въпреки това изключително силни характери.
Пример:
Церсей Ланистър - манипулаторка, кръвосмесителка, лъжкиня и т.н., но така са я учили, това за нея е единственият начин да оцелее като дърпащ конците.

Кейтлин Старк - достатъчно силна, за да се справи със смъртта на съпруга си, изчезването на дъщерите си и изтреблението на децата си. Пък отгоре на всичкото и на война се решава. ;]]

Даенерис Таргариен - манипулирана от брат си като малка, след като я женят за някакъв напълно непознат мъж характерът и започва да укрепва... буквално пораства. Много неща очаквам от тази Таргариенска принцеса. Да видим дали ще затвърди очакванията ми.

Аря Старк - в пълен контраст със си сестра Санса, разчупва неписания кодекс за младите знатни дами в средновековното общество (а и... и се налага между другото, ако иска да остане жива)

Аша Грейджой, Бриен Тартска, Ариан Мартел, Пясъчните змии...

Ох, да не пропусна Катнис Евърдийн от "Игрите на глада". Така или иначе вече е на път да се превърне в култов персонаж. ;]]

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Tue Nov 13, 2012 3:01 pm

Между другото, ще се учудите да разберете колко от тези "третирани като вещ жени в ислямския свят" са доволни от положението си. Религията и манталитетът на Запада не може да схване нещо такова. Безсмисленият феминизъм ме дразни в повечето случаи, да не говорим, че жените така се излагат в моите очи. Не мога да разбера жените, които си губят времето да докажат, че са по-добри от мъжете. Какъв смисъл има?
Ааа, как така ще се учудим!? Няма нищо чудно, защото те са възпитавани така от деца. Не са виждали друг живот, освен този който живеят. Но този факт абсолютно с нищо не доказва, че феноменът забулени жени, "раждащи като крави" жени и жени пребивани с камъни трябва да съществува! Защото дори и 10% от третираните по ислямски жени да са недоволни те би трябвало да имат право да живеят живота си без ислямските повели. Що се отнася до религията на запад съм по-склонна да реша, че съвсем спокойно може да схване такова нещо, че освен това да го приветства, само дето не може, защото на запад се влияем повече от културата, науката и образованието и държавите са светски, а не религиозни. Тоест религията отдавна няма думата.
Също така не виждам как - това, че нещо те дразни и някой се излага в твоите очи може да бъде аргумент в подкрепа на дадена теза. Май не може. :)
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Oct 28, 2013 5:10 am

Те тфа:
http://www.upworthy.com/48-reporters-as ... ect?c=ufb1

Знам, че Джос Уедън прави основно кино и ТВ сериали, но си остава един от сравнително малкото писатели, които благоволяват да направят някакви по-смислени женски персонажи.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests