Амулетът на Самарканд от Джонатан Страуд

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Dec 09, 2008 7:41 pm

Аз бих препоръчала нещо на Роджър Зелазни - Господарят на светлината (единична) или Амбър (поредица) - и двете може да ги е чел, защото са стари, но пък от друга страна са много добри и са нещо като вечни класики (така че е готино да си ги има човек).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Dec 09, 2008 7:45 pm

thunder wrote:Пръводачо - иска една книга момичето, не 3.

Ако Азимов му е любим автор и е чел Дюн значи доста чете фантастика, така че спокойно може да му подариш някоя фантастична книга :) Там намирането на единични, а не част от поредица книги е малко по-лесно. Лошото е, че напоследък хубави неща в България не са излизали :( Хайнлайн скоро му преиздадоха няколко неща като "Луната е наставница сурова" - мисля, че е добър избор. Пак има шанс да я е чел де :)

Бтв ако е фен би се зарадвал да му купиш хубаво издание на книга (с твърди корици и хубава обложка примерно) дори и да я има, така че това винаги е вариант! Успех

Гръме, изобщо не би навредило на детето, ако се опита да пише малко по-бавно и по-грамотно - все пак тези неща се учат до 4 клас, нали. :evil:
Иначе към добрите предложения по-горе бих добавил "Сарантион" и "Влад Талтош". "Песен за огън и лед" - също :)
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Tue Dec 09, 2008 8:58 pm

Interpreter wrote:"Сарантион" и "Влад Талтош". "Песен за огън и лед" - също :)
всичките са страхотни, но с уточнението, че с първата е 2 книги, Песента е незавършена поредица, а Влад Талтош са три книги, които обаче поне могат да се четат отделно ;)

Преводачо - сори за лекото заяждане, просто не мисля, че една правописна грешка имаше нужда от такъв коментар :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Tue Dec 09, 2008 9:51 pm

Всъщност, "Влад Талтош" е 9 книги, обединени в 3 тома, и могат да се четат абсолютно самостоятелно. :)
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Dec 09, 2008 10:16 pm

Аз обаче мисля, че човек, който си е взел някоя книга и разбере, че има още 2/4/8, колкото и да са самостоятелни, задължително ще усети как го човърка желанието да си ги намери и тях (стига да е харесал книгата). Което не е идеята в случая.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Dec 10, 2008 2:04 am

Е какво от това, подаръкът пак си е бил ОК :)
This is it. Ground zero.

hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by hellside » Wed Dec 10, 2008 10:14 am

Аз пък не разбирам защо да е неуместно да се подари поредица, особено такава, за която има добри отзиви. Винаги бих предпочела 3 книги пред 1 - това си е страхотен подарък :D
Като харесва Колелото на времето - ми вземи му ги и 11-те, по-гигантско-предизвикващ-бляъсък-в-очите подарък за фентъзи почитател май няма, дори и само от колекционерска гледна точка. Или и 3-те Дюна ( или по-точно 6-те) на Бард с твърди корици. Много пари са, ама "блясъкът" е гарантиран.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Wed Dec 10, 2008 10:40 am

сигурно вече нерелевантно, но ето и моите две стотинки - Бард имат множество луксозни издания, които имат ако не друго, то висока колекционерска стойност. Новият Хобит с твърди корици би бил един чудесен подарък, независимо дали е чел книгата или не. За книгите на ИнфоДАР - подаръните им издания са предимно за по-малките, единственото друго е колекционеркият Патрул, но той все още не е доиздаден и не мога да го препоръчам ако искаш нещо цялостно издадено. Ако не е чел трите книжки за Троя или двете за Вещерът, те сигурно също ще му харесат. Поздрави и успех.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Dec 10, 2008 2:41 pm

Според вас колко точно е бюджетът на момичето? От постовете й дотук предполагам, че не е чак толкова висок, защото каза, че предпочита да вземе една книга, а не няколко. Така че "ама какво лошо има да се подари поредица" и "има страхотни луксозни издания" вероятно не й вършат работа. Ако греша, се извинявам, разбира се.

А личният ми аргумент срещу подаряването на част от поредица е, че такъв подарък обикновено носи подтекста "ето ти първата част от мен, дано да ти хареса, но в такъв случай останалите ще трябва да си ги купиш сам". Леко задължаващо е.
Ако е недовършена поредица, става много тежко. Такава е например "Песен за огън и лед", която някой беше споменал по-горе като вариант. Аз съм на мнението, че това е най-лошото възможно набутване. Специално тази поредица ако човек е успял да не я почне, в никакъв случай не трябва да го прави. То ще си е издевателство да подариш на някого първа част, да го зарибиш и да трябва да чака години да прочете дори не финал, ами някакво продължение. Авторът вече достатъчно ясно показа, че е неспособен да завърши поредицата в нормални срокове.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Dec 10, 2008 3:56 pm

Ghibli wrote:Ако е недовършена поредица, става много тежко. Такава е например "Песен за огън и лед", която някой беше споменал по-горе като вариант. Аз съм на мнението, че това е най-лошото възможно набутване. Специално тази поредица ако човек е успял да не я почне, в никакъв случай не трябва да го прави. То ще си е издевателство да подариш на някого първа част, да го зарибиш и да трябва да чака години да прочете дори не финал, ами някакво продължение. Авторът вече достатъчно ясно показа, че е неспособен да завърши поредицата в нормални срокове.
100% подкрепям! ВИЕ гадове ми подарихте първите три книги за рождения ден, купих си сам 4-тата и сега чакам петата аргх! И знам, че след 5-тата има още!
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Wed Dec 10, 2008 4:53 pm

Ако е недовършена поредица, става много тежко. Такава е например "Песен за огън и лед", която някой беше споменал по-горе като вариант. Аз съм на мнението, че това е най-лошото възможно набутване. Специално тази поредица ако човек е успял да не я почне, в никакъв случай не трябва да го прави. То ще си е издевателство да подариш на някого първа част, да го зарибиш и да трябва да чака години да прочете дори не финал, ами някакво продължение. Авторът вече достатъчно ясно показа, че е неспособен да завърши поредицата в нормални срокове.
тази логика е доста грешна защото предполага, че нищо не трябва да се слуша/гледа/чете преди да бъде напълно завършено. това, че любимата ти Малазанска серия има още 2-3 томчета означава ли, че никой не трябва да я чете? Или, че никой не е трябвало да гледа разните бондове и батмани понеже не са завършени? или, че не трябва да се слушат нови парчета защото още не е излязъл целият албум?

Добрата книга, като добрия филм или песен, притежава стойност сама по себе си, независимо дали е част от поредица или не. Ако е част от поредица това дори увеличава тази стойност защото читателят има възможност да продължи удоволствието от харесалата му книга с още подобни на нея. А ако не му хареса пък няма никакво значение дали е поредица или не, така или иначе ще прочете една книга и толкова. А това, че подаряването на част от поредица те задължавало да си купиш другите - сори ама е смешно. Не те "задължава" нища, само ти дава избор. Виж, ако поредицата е излязла изцяло и подариш само първата наистина е малко кофти щото изглежда стиснато, но пак не е чак такова ужасно престъпление.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Dec 10, 2008 5:11 pm

По последната част от втория абзац - лично мнение, просто аз така го усещам и си го казах.

По първия ти абзац обаче доста можем да поспорим.
Първо, изобщо не може да се сравнява "производствения процес" и времето за създаване на една книга, един албум (съответно песен) и един филм.
Второ, има голяма разлика между 1) а) Мартин, който сам не знае кога ще завърши втората половина на четвъртата книга (като по лична преценка му остават поне още 2 с тоя темп на развитие на сюжета) (трябва да се отбележи и че книгите не могат да се четат самостоятелно); и б) Ериксън, който досега е написал осем от предварително заявените 10 книги като по часовник и не се е забавил много с никоя от тях (книгите пак са свързани, малко или много, и именно защото не обичам да чакам недовършени поредици ги почнах едва наскоро и съм прочела първите две) (така че за да пишеш "любимата ми серия" явно ме бъркаш с някой от колегите от списанието).
За разлика от гореописаните случаи и изобщо типа книжна поредица, за която говорим, разните бондове и батмани са в общия случай самостоятелни произведения (с изключение на новата мода да цепят филмите на две части с цел печелене на повече пари - справка Карибски пирати 2 и 3 и предстоящите Хобит, Хари Потър и др.)
При новите парчета и албумите пък съвсем няма сходство с книгите. В една друга тема във форума наскоро коментирахме точно факта, че напоследък се слушат повече отделни песни, отколкото албуми. Във всеки случай не мисля, че може да се прави аналогия между албум - песен (част от албума) и поредица - книга (част от поредицата). Ако следваме логиката, трябва да сравняваме песента с поредицата и някаква част от песента с отделната книга.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Wed Dec 10, 2008 5:34 pm

нищо против личното мнение, всеки си има право. за останалото - аз се опитах да дам някакви примери, които да илюстрират погрешността на подобна логика в генералния случай. Дори да не си съгласна с моите примери ти сама даваш пример, който по собствените ти думи доказва моята теза. От казаното от теб излиза, че Мартин наистина не е добър подарък поради всичко казано, но също така, че не може това да се генерализира защото има отклонения, като описания от теб Ериксън. Именно това твърдя и аз - подаряването на част от поредица само по себе си не е лошо, неприятно е в определени случаи, които трябва да се имат предвид.

NYMPH
Smallfolk
Posts: 11
Joined: Tue Dec 09, 2008 5:23 pm

Post by NYMPH » Wed Dec 10, 2008 11:01 pm

хей,благодаря ви много на всички =) аз прегледах някои книги и мн ми хареса тази "Пътуване към Сарантион ".вие каквото мислите за ибора ми ? другото което е, ще му взема и 2те книг ,ама само преди това ще трябва да поразпитам братовчедка му ,защото ми каза ,че е чел мн книги от тяхната библиотека ,и евентоално да помоля да ми покажат картоните му в библиотеките ,и ако се уверя ,че не че не ги е чел .мн ми се иска тези две да са ,но ще видим ,ако ли ги е чел,ще търся друг вариант .....благодаря ви много за сега .....а амате някакъв коментар по книгите и избора ми ,ще се радвам да ви чуя :wink: ех,хубаво е ,че има хора като вас......до нови срещи и весело :wink:

Shayra

Post by Shayra » Wed Dec 10, 2008 11:09 pm

NYMPH wrote:"Пътуване към Сарантион ".вие каквото мислите за ибора ми ? другото което е, ще му взема и 2те книг ,ама само преди това ще трябва да поразпитам братовчедка му ,защото ми каза ,че е чел мн книги от тяхната библиотека ,и евентоално да помоля да ми покажат картоните му в библиотеките ,и ако се уверя ,че не че не ги е чел .мн ми се иска тези две да са ,но ще видим ,ако ли ги е чел,ще търся друг вариант
Хей, а защо просто не Го питаш "А на Г.Г. Кай нещо чел ли си, чувала съм че ставал?" и готово, а? :wink:

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 88 guests