Malkiat princ

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 06, 2004 10:55 am

"Малкият принц" е книга, писана от човек, който никога не е забравял какво е да си дете, това е поне едно от нещата, които я правят толкова ценна. Според мене тя е не толкова детска книжка, колкото четиво за възрастни, за които е наложително да си припомнят това-онова от онзи толкова далечен период в живота си. Много харесвам това произведение. Джайм, здрасти и от мен:) Не се караме, просто туй си ни е обичайното настроение, хич не се впечатлявай;)
Ам ти какво правиш в Рим бе?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue Apr 06, 2004 6:49 pm

Ами държа се като римляните как какво :)... Всъщност не ми е в стила.Аз съм си аз и не обичам кирилицата, въпреки че обичам българския (може би защото е единствения език, който владея добре)....
А иначе.Аз много се кефя на цялата работа.....
Сега за книгата.Мне...по скоро за автора.Някои случаино да е чел другите книги на Екзюпери?Аз съм чел само още една...Беше неувлекателна но смислена.Знам че общо е написал 6.Едната от които недовършена.Сигурно ще си струва да се прочетат.Между другото.Ако случайно ви занимавам с глупости и само ви пълня форума с..... абе с нещо с което не искате да ви се пълни форума.само кажете.на мига ще изчезна....ама не ме ритайте че ставам агресивен...
И понеже все пак искам да ви тормозя дайте да поговорим за Алхимикът.Мислите ли че между двете книги има нещо общо?Да направим паралел....
хм.....
и...
Марфа внимавай...Все пак съм (бях) фен на колелото на времето....А то горкото ти на какво го направи......

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 06, 2004 7:59 pm

Сус! Стой ве! Никой не те гони, недей тъй сега! Ами аз, много ме е срам, ама на Екзюпери само "Малкият принц" съм чела, :oops: обещавам при случай да наваксам! И ко му е на "Колелото" все пак? Нищо не съм му направила пък! Държа си на версията и туй то:Р
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue Apr 06, 2004 8:04 pm

1.Ходил съм вече достатъчно
2.Не пуша.
3.Не пия хапчета.
Last edited by Drizzt Do`Urden on Tue Apr 06, 2004 8:56 pm, edited 1 time in total.
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 06, 2004 8:32 pm

Поредната проява на нашия малък форумен дух... Явно имам скрити таланти! На медиум! Ко става, Дризт? Хпачетата свършиха, пък редът на следващата рецепта е чак в началото на другия месец, което е така безнадеждно далече? Вайвайвай... Дишай дълбоко и опитай с валерианец - не е същото, ама е по-добре от едното нищо. А и временцето е чудесно - иди с авери на пикник на Аладжата, дръпнете там едно джъз-бъз и ще видиш колко е синьо небето и колко е ясно слънцето. Хайде със здраве!

Edit:)
1. Похвално, но не спирай дотук!
2. Още по-похвално, много мразя тези, дето пушат на спирките на автобусите и окадяват всички наоколо!
3. А трябва!
Last edited by Marfa on Wed Apr 07, 2004 9:38 am, edited 2 times in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue Apr 06, 2004 9:14 pm

Така...Това ми напомня за мастодонта стифи.Защо за него не ме питайте.Може би защото изяде морковите и обърна караваната.ама това няма значение.така...колелото....колко красиво беше всичко...после...
и защо му трябваше да умре?заради нечии тлъст хонорар?може би...
а Марфа колкото до...твоите писания.значи...Сказание за игубеното време е твое нали?като го прочетох честно казано се запитах защо някои който може да сътвори нещо толкова хубаво си е цапал ръцете с пародии на колелото.а колкото до ижреценията.приятелю прости ми.пиша куси изречения защото ми е малък мозък.ако изречението е твърде дълго съществува опасността да забравя какво съм искал да кажа в него докато го довърша а и както е видно нищо не разбирам от граматика и изпускам запетайките и ме е срам и се изчервих.
така сега на темата.някой да е чувал за Ричард Бах?всъщност това е писателя които ми напомни за малкия принц и за екзюпери.ако искате да научите защо трябва да летите или пък защо не е задължително да летите четете Бах.та питах се за летенето.дали то наистина така променя хората?и дали то е достатъчно за да ги промени?защо му е трябвало на екзюпери да лети и да загине във войната когато е можел да се скатае на топло?и дали човека които би се скатал на топло би могъл да напише малкия принц?
не....
не мисля........

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue Apr 06, 2004 11:01 pm

Мда, Бах ми един от любимите автори. Много по-добър от превъзнасяния Коелю - и като качество (което е най-важното) и като количество (сега, извинявайте, ама едно книжле на Коелю я има я няма стотина страници с полета от четирите страни на страницата, които са по-големи от набрания текст ... :evil: ...)(бе то вярно, че след много фентъзи тухлички може би представата ми за книгите се е поизкривила, ама все пак ...). Та любимата ми книга на Бах е "Мост през времето" - не съм много сигурен дали е превеждана на български и да ли нашето заглавие е такова, но ... Пише изключително увлекателно, реалистично и в същото време има страхотни идеи и виждания, които няма как да не ти допаднат.
А най-близкото между Екзюпери и Бах са двете книжки от "Хроники на Феретите". Много са забавни, пък и те карат да се позамислиш ...

Аз пък да си призная, че не си спомням почти нищо от "Малкия принц". Явно трябва да се поразровя вкъщи и да го прочета отново.
(Как ли ще ме изгледа майка ми? :D Миналата година четох "Мечо пух" в оригинал и тя за малко да остане възмутена от мен! :D )

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Apr 07, 2004 12:19 am

На Екзюпери съм чела "Цитаделата" - въпросната недовършена, която много харесах. Има много неща в нея, за които си струва да помислиш, и ми хареса и стилът. Чела съм и "Нощен полет" - не ми хареса особено, не знам защо, наистина.
Между другото, на мен Екзюпери ми напомня на Ромен Гари (или обратното) - някой да е чел нещо от него? Може би пак заради летенето или нещо в книгите... "Обещанието на зората" ми е любимата.
А от Ричард Бах съм чела всичко на всичко две книги, едната от които твърде... месианска, но другата си я обичам - "Джонатан Ливингстън Чайката". Пак летене и свобода.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Wed Apr 07, 2004 8:44 am

Last edited by Tais on Tue Dec 14, 2004 10:48 am, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2004 9:37 am

Пък аз на Бах четох Чайката само и никога няма да хвана друга негова книга. За повече:

http://workshop.headoff.com/forums/view ... hp?t=11927
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Wed Apr 07, 2004 9:59 am

Ама не, наистина!!!! Стига сте го "ръфали" тоя Коелю! Пише човекът, радват му се хората (и аз сред тях)... Обаче, Джаар, thumbs up за "Мечо Пух" (особено за Йори)... че и за други книжки от библиотеката на племенника :lol:

BTW снощи четох отново "Малкият принц" - ей тъй, за да си потвърдя мнението! Бях забравила, колко действително е хубава тая книга. Промъква ти се в душата, ровчи там, докато намери детето в теб, казва ти сума неща, които винаги си знаел, и същевременно все едно за първи път ти ги казват, и накрая те оставя с мокри мигли. И с желанието да гледаш звездите (ма то в София малко трудно :wink: )

Anyway, Jaime, thanks, че повдигна темата, та можах да преживея книжката отново!
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Apr 07, 2004 11:11 am

Работата се усра...прощете ми за грубия израз.ама аз съм си циничен.Roland приятелю.ама ти си много странна птица знаеш ли?не искам форума да се превръшат в място за лични обръщения ама наистина ме заинтригува...само едно нещо ще кажа.има един психолог- Густав Лиобон.тоя тип още преди 80-тина години се е занимавал с психология на тълпите.по късно самият адолф хитлер е използвал неговите разработки за да манипулира правилно немския народ (леле колко тъпо звучи).та въпроса беше...ти хубаво критикуваш.но не осъзнаваш ли понякога че най важното в една книга е дали тя въздейства.а дали тя въздейства лесно можем да разберем.просто хвърляме едно око на мнението на хората които са я чели.и ако тази книга (била тя безмислена,тъпа,глъпава,комерсиална и т.н.) е накарала хората да се смеят и да плачат докато я четат и да се замислят и още повече да се променят.то това значи че тази книга е добра.може би не вечна класика.може би просто добра за своето време.може би комерсиална.но постигнала много оставяйки отпечатък в съзнанието на хората.а хората са, пардон сме глупави и понякога (твърде често) ни въздействат глупави неща...а дали това не значи че те всъщност не са глупави?
и още нещо Roland.Летял ли си?^^
не искам да се карам с никoй......
дано да не се получи така......

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2004 11:19 am

Не си избрал правилния човек, ако не искаш караници...

Значи, тва, което си написал, е мноу хубаво (изключвам липсата на главни букви и точката като единствен препинателен знак), но пропускаш момента, че единственото условие дали една книга въздейства е да ми въздейства на мен. Лично. Ако не ми въздейства на мен. лично. значи просто няма за кво да си говорим, а това, че на друг му въздействала, не е мой проблем.
И не, не съм много странна птица, ма или ще ми свикнеш, или не.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Apr 07, 2004 11:28 am

значи наистина по добре ги изключи запетайките че аз нищо не разбирам от граматица.сигурно ще свикна.а колкото до въздействието.ами ок.значи единствения критерии за истината си ти самия?екзистенциализъм.хубаво.няма лошо.съгласен съм.ама осъзнаваш ли че ако всички мислят така ще стане доста сложно?да речем просто че няма да е ясно дали небето е синьо (то не че е сигурно че е де).всеки сам...ако приемем че личното мнение е абсолютно.то означава че няма никакъв смисъл да споделяме лично мнение с другите.та ние никога не бихме се променили...никога не бихме могли да достигнем друга истина освен нашата субективна и напълно относителна.....
а нали истина все пак има?или и тук греша?
.......

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Apr 07, 2004 11:46 am

Ами то и аз винаги съм си мислела, че човек сам си е критерий. С други думи никой не е успял досега зорлем да ме накара да харесам "Война и мир" и няма и шансове да го направи, просто защото за мен, лично за мен, съвсем правилно говоря за *мене* си, това е скучна тъпа и тежка книга с изтъркан и клиширан сюжет. Обаче пък е обявена от умните глави по света за класика на всички времена. И сега аз какво да направя? Така като гледам, от гореизложеното имам точно два варината:
а) покайвам се и почвам веднага много да харесвам и да ценя "Война и мир", че да не вземе някой да ме обърка с Хитлер;
б) въпреки че може да ме сбъркат с Хитлер, решавам, че единствено в мен и моята същност се намират критериите, според които харесвам или не дадено нещо, та ей тъй напук на световната литературна критика няма да се правя, че ми харесва нещо, което не е по моя вкус.
А личното мнение наистина си е абсолютно, поне що се касае до съответната личност, която го изразява. Именно в това е разликата между личното и общественото мнение, факт! Личната истина също няма много общо с някаква недефинирана универсална истина, а и личните съждения са си именно лични, просто защото не се споделят от всички. Именно, да - нямаше да се наричат лични въпросните размишления и съждения. Аз тая "Чайка" не съм я чела, ако я докопам някой ден вероятно ще го направя, но пък никога не мие харесвало, когато някой се опитва дами определя какво имам право да харесва и какво не и да ми се кара, ако не харесвам точно същото нещо като него. Какъв ли би бил светът, ако вкусовете и мислите ни бяха еднакви? Първото, за което се сещам е думата "безличен".
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests